МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ “ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА”

Методичні вказівки
до лабораторних робіт з курсу
“Застосування засобів об’єктно-орієнтованого програмування в лінгвістичних задачах” за спеціальністю 07.030505 - “Прикладна лінгвістика”
Львів -2002

Початок роботи в Delphi.
Методичні вказівки із курсу “Застосування засобів об’єктно-орієнтованого програмування в лінгвістичних задачах” для студентів спеціальності за спеціальністю 07.030505 - “Прикладна лінгвістика” Укл. Д.В.Корпильов. Львів: ДУЛП ,2002.
Укладач: Д.В. Корпильов , асистент.

Відповідальний за випуск С.П.Ткаченко , к.т.н. , доцент
Рецензенти Ю.В.Стех, к.т.н. , доцент
М.Б.Близнюк , к.т.н. , доцент
Початок роботи в Delphi
Вигляд екрану після запуску Delphi трохи незвичайний (дивися малюнок 1). Замість одного вікна на екрані з'являються чотири: головні вікна Delphi, вікно форми Form1, вікно інспектора об'єктів Object Inspector і вікно редактора коду Unit1.pas.

Малюнок 1. 
У головному вікні Delphi (малюнок 2) знаходиться меню команд Delphi, панель інструментів і палітра компонентів. Вікно форми Form1 являє собою заготівлю (макет) вікна розроблювального додатка.

Малюнок 2
Перший проект
Для демонстрації можливостей Delphi і технології візуального проектування займемося розробкою програми перерахування ваги з фунтів у кілограми. 
Форма додатка
Робота над новим проектом (так у Delphi називається розроблювальний додаток) починається зі створення стартової форми - вікна, що з'являється при запуску додатка.
Примітка:
Діалогове вікно програми, що відкривається під час її роботи на етапі розробки програми, називається формою.
Стартова форма створюється шляхом зміни властивостей (характеристик) форми Form1. Властивості форми визначають її зовнішній вигляд: розмір, положення на екрані, текст заголовка, вид рамки. Властивості перераховані на вкладці Properties (Властивості) діалогового вікна Object Inspector (Інспектор об'єктів) (мал. 3). У лівому стовпчику знаходяться імена властивостей, а в правої - їхні значення. 

Малюнок 3. Заміна значення властивості Caption
При створенні форми в першу чергу варто змінити значення властивості Caption (Заголовок). У нашому прикладі треба замінити Form1 на Фунти-кілограми. Для цього необхідно клацнути мишею поле Caption. У результаті в правому стовпчику, де знаходиться поточне значення (Form1) властивості caption (Заголовок), з'явиться курсор (рис 3). Використовуючи клавішу <Backspase>, видалите Form1 і введіть Фунти-кілограми. Аналогічним образом можна установити значення властивостей Height і width, що визначають висоту й ширину форми. Цим властивостям треба привласнити значення 185 і 290.
Примітка:
Розмір форми і її положення на екрані, а також розмір і положення елементів керування на поверхні форми задаються в пікселях, тобто крапках екрана.
Розмір форми можна змінити точно так само, як і розмір будь-якого іншого вікна Windows, тобто захопленням і переміщенням (за допомогою миші) границі вікна. По закінченні переміщення границь автоматично зміняться значення властивостей Height і width. Вони будуть відповідати встановленому розміру форми. При виборі деяких властивостей, наприклад, властивості Color (Колір), що визначає колір фона форми, праворуч від значення властивості виводиться значок стрілка, що вказує на наявність списку, що розкривається. Подвійне натискання на стрільці розкриває список припустимих значень властивості, з якого можна вибрати потрібне значення. Об'єкти, у тому числі і форми, крім звичайних властивостей можуть мати і складні властивості. Перед ім'ям складної властивості встановлений значок "плюс". При подвійному натисканні на імені складної властивості розкривається список уточнюючих властивостей, а значок "плюс" міняється на "мінус". У полі значення складної властивості Font розташована командна кнопка з трьома крапками, при натисканні якої з'являється стандартне діалогове вікно Windows, що дозволяє вибрати шрифт і задати його параметри. Більшість властивостей визначають зовнішній вигляд форми. Властивість Name, що визначає ім'я форми, використовується в програмі для керування формою. У табл. 2.1 приведені змінені властивості форми розроблювального додатка (програми перекладу фунтів у кілограми). Інші властивості форми залишені без зміни й у таблиці не приводяться. 
Таблиця 1. Властивості форми розроблювального додатка і їхнього значення
Властивість
Позначення
Значення



Ім'я форми
Name
Form1

Заголовок
Caption
Фунти-кілограми

Висота
Height
185

Ширина
Width
290

Шрифт
Font.Name
Arial

Розмір шрифту
Font.Size
10

У табл. 1 наведені значення вкладених властивостей Name і size складної властивості Font. Перед ім'ям вкладеної властивості вказується ім'я властивості, його що вміщає. Після установки значень властивостей, перерахованих у табл. 1, форма приймає вид, зображений на мал. 4.

Малюнок 4.
Компоненти форми
Програма перерахування ваги з фунтів у кілограми повинна одержати від користувача вихідні дані - значення ваги у фунтах. У Windows дані з клавіатури вводяться в поле редагування. Тому у форму треба додати компонент - поле редагування. У Delphi полючи редагування, командні кнопки, полючи статичного тексту та інші елементи керування, що знаходяться у формі, називаються компонентами (компоненти форми). У програмі форма і компоненти розглядаються як об'єкти. Цим можна пояснити те, що вікно, у якому знаходяться властивості компонентів, називається Object Inspector (Інспектор об'єктів). Для того щоб додати у форму компонентів, необхідно в палітрі компонентів (малюнок 5) вибрати вкладку, клацнути пиктограмму потрібного компонента, а потім клацнути лівою кнопкою миші в тій крапці форми, де повинний знаходитися правий верхній кут компонента. У результаті у формі є компонент стандартного розміру.

Рис. 5. Вкладка Standard палітри компонентів містить найбільше часто використовувані компоненти
Для того щоб додати у форму компонентів заданого розміру, необхідно після вибору піктограми потрібного компонента помістити курсор миші в ту крапку форми, де повинний знаходитися лівий верхній кут компонента Потім варто натиснути ліву кнопку миші і, утримуючи її натиснутої, перемістити курсор у крапку, де повинний знаходитися правий нижній кут компонента, і відпустити кнопку миші. У формі з'явиться компонент потрібного розміру.
На мал. 6 представлений вид форми після додавання в неї поля редагування (Edit1). Компонент форми, оточений маленькими квадратиками (маркерами), називається виділеним (маркірованим). Для того щоб виділити компонент, треба клацнути його мишею.

Малюнок 6.
Властивості маркірованого компонента відображаються в діалоговому вікні Object Inspector (Інспектор об'єктів). У табл. 2 перераховані основні властивості компонента - поле редагування.
Таблиця 2. Властивості компонента поле редагування
Властивість
Позначення



Ім'я поля. Використовується в програмі для доступу до вмісту (тексту) поля.
Name

Текст, що знаходиться в полі введення-редагування
Text

Відстань від лівої границі поля до лівої границі форми
Left

Відстань від верхньої границі полючи до верхньої границі форми
Top

Висота поля
Height

Ширина поля
Width

Шрифт, використовуваний для відображення тексту, що вводиться
Font

Ознака спадкування властивостей шрифту батьківської форми
ParentFont

Delphi надає можливість змінити розмір компонента і його положення на поверхні форми. Для того щоб змінити положення компонента, необхідно установити курсор миші на його зображення, натиснути ліву кнопку миші і, утримуючи її натиснутої, перемістити компонент у потрібну крапку форми, потім відпустити кнопку миші. Під час переміщення компонента Delphi відображає поточні значення координат верхнього лівого кута компонента (значення властивостей Left і Tор). Для того щоб змінити розмір компонента, необхідно його виділити, установити покажчик миші на один з маркерів, що позначають границю компонента, натиснути ліву кнопку миші і, утримуючи її натиснутої, змінити положення границі компонента. Потім відпустити кнопку миші. Під час зміни розміру компонента Delphi відображає його поточні розміри: висоту і ширину (значення властивостей Height і width).
Властивості компонента так само, як і властивості форми, можна змінити за допомогою інспектора об'єктів. Для того щоб властивості необхідного компонента відображалися в діалоговому вікні Object Inspector (Інспектор об'єктів), необхідно виділити чи компонент вибрати його ім'я в списку, що розкривається, у верхній частині цього вікна (прямо під заголовком).
У табл. 3 приведені значення властивостей поля редагування, призначеного для уведення ваги у фунтах.
Таблиця 3, Значення властивостей полючи редагування (Edit1)
Властивість (Name)
Значення