Міністерство освіти і науки України
Національний університет «Львівська політехніка»

Соціологічне дослідження
на тему:
«Вступ України в НАТО »
Виконав:
студент групи ІБ-2

Львів – 2008
Загальна характеристика проблеми.
Вступ України до НАТО є проблемою не лише теоретичною, формальною, а й такою, що стосується практичних взаємостосунків у євроатлантичному регіоні. Ця проблема, з одного боку, зумовлена тим, що до України Альянс не може ставитися так само як до Чехії, Словаччини, Латвії чи навіть Польщі. Тому не випадково, що свої відносини з Україною і Російською Федерацією Альянс визначає як особливе партнерство не тільки за формою, а й за змістом. З іншого боку, внутрішня ситуація в Україні якісно відрізняється від ситуації в інших країнах Східної Європи, які вже стали повноправними членами Альянсу. Тому проблемність набуття Україною повноправного членства в НАТО лежить в декількох площинах.
По-перше, Україна за своїм геополітичним положенням, традиціями і ментальністю народу є легітимним представником західноєвропейської і східноєвропейської культури. Вона не може однозначно віддавати перевагу ні одній з них. Тому євроатлантичний і євразійський курси України розглядаються не як альтернативні напрями її зовнішньої політики, а як двоєдиний процес, в основі якого є власні національні інтереси.
По-друге, невизначеність масової суспільної свідомості, її „розірваність" як історичними традиціями, так і трансформаційними процесами сучасного українського життя, не дають впевненості, що державні рішення про вступ України до НАТО будуть позитивно сприйняті суспільством. На це необхідно звернути особливу увагу, адже сьогодні опозиційні сили ще до прийняття офіційного рішення про вступ України до НАТО ініціюють проведення референдуму. Державні структури не можуть бути байдужими до антинатовської пропаганди, яка негативно впливає на ставлення українського суспільства до перспектив євроатлантичної інтеграції України. Водночас інформаційній кампанії, спрямованій на роз'яснення необхідності вступу України до НАТО бракує аргументованості, наступальності, системності та послідовності.
По-третє, проблемною є і відповідність стандартів українського внутрішнього життя (в тому числі Воєнної організації держави) стандартам євроатлантичного співтовариства. Йдеться про те, щоб успіхи в реалізації курсу України на євроатлантичну інтеграцію на зовнішній арені супроводжувалися реальними позитивними змінами у внутрішньому житті українського суспільства. Якщо вже найближчим часом не буде досягнуто реальних успіхів на шляху підвищення стандартів життя українського суспільства, то і після юридичного набуття членства Україна виявиться в становищі „меншого брата", якого потрібно опікати і повчати. Така роль буде принижувати національну гідність України як держави, самопочуття усіх і кожного її громадянина.
По-четверте, не можна не враховувати і той факт, що вступ України до НАТО негативно сприйматиметься політичною елітою Російської Федерації і зумовить з її боку відповідну реакцію, яка, без сумніву, не буде орієнтована на зміцнення національної безпеки України. Не можна нехтувати наявністю на території України російського військового Чорноморського флоту. Після того, як територію колишніх радянських республік залишають російські війська, там з'являються „гарячі точки" (Придністров'я, Абхазія, Південна Осетія), Автономна республіка Крим не повинна поповнити цей перелік. Але і з цього боку варто очікувати, що вступ України до НАТО може спровокувати загострення соціально-політичної ситуації в Криму, що може поширитися і на інші території.
Крім того, не треба нехтувати і тим, що Російська Федерація співпрацює з Альянсом не менше ніж Україна і має не менш „особливе" партнерство, хоча не порушує питання про членство. Тому НАТО не може враховувати тільки інтереси України і не звертати уваги на інтереси Російської Федерації.
У процесі реалізації курсу України на вступ до НАТО необхідно враховувати і реальні можливості розширення Альянсу, що утворився як воєнно-політична структура для захисту цінностей західноєвропейської культури та спільної спадщини країн, що постали на руїнах Великої Римської імперії і котрі підписали Північноатлантичний договір. За 56 років після підписання Північноатлантичного договору світ якісно змінився. Змінилися параметри і геополітичний простір діяльності Альянсу, залишається непорушною лише мета: „захищати свободу, спільну спадщину своїх народів і їхню цивілізацію". Без сумніву, цивілізаційні здобутки Західної Європи є вагомими у всьому світі. Але, напевно, не правомірно вважати спадщину України і Франції спільною?! Однозначних висновків робити не будемо, але тут є над чим задуматися.
Таким чином, вирішення проблеми вступу України до НАТО може спровокувати ряд інших проблем, які можуть повністю або частково знецінити значення вирішення цієї стратегічної мети.
Відтак тема соціологічного дослідження може бути сформульована як:
“Проблема вступу України в НАТО,та думка всіх прошарків українського населення щодо цього”
Мета дослідження – встановити ставлення населення України щодо вступу держави в НАТО станом на 2008 р.
Завдання дослідження:
Визначення соціальних чинників, які впливають на думку щодо входження країни в Нато.
Визначити думку різних вікових категорій
Порівняти результати опитування у різних регіонах країни, і зробити висновок щодо причин відмінності думок громадян залежно від їхнього місця проживання.
загальна оцінка ставлення населення до євроатлантичної інтеграції України
відношення різних соціальних груп до євроатлантичної інтеграції (в цілому по Україні)
оцінка потреби українського суспільства в євроатлантичній інтеграції
оцінка цілей, напрямів і чинників інтеграції
виявлення проблемного поля Збройних Сил України у зв'язку з інтеграцією в НАТО
Об’єкт дослідження - об’єктом дослідження є громадяни України, які належать до різних соціальних верств, статевих, вікових, елітних груп; етнічних і релігійних спільнот.
Час дослідження – травень 2008р.
Предмет дослідження – є всі без виключення громадяни України віком від 18 років.
Інтерпретація основних понять:
НАТО-Організа?ція Північноатланти?чного до?говору, (НАТО) або Північноатлантичний Альянс (англ. North Atlantic Treaty Organisation) — міжнародна політично-військова організація, створена 4 квітня 1949. Союз колективної оборони. Акронім НАТО походить від англійського North Atlantic Treaty Organisation. Також в Європі відома під французьким акронімом OTAN
Гіпотеза-підстава
Звісно частина населення проти вступу, інша за ,а ще великий прошарок населення не визначився , і на мою думку дане дослідження повинно відобразити ставлення Українців до проблеми пов'язаної з вступом до НАТО.
Гіпотези-наслідки
Влада безперечно повинна враховувати думку населення, і згідно рішення більшої частини населення зробити правильні висновки .
Метод дослідження:
Опитування за допомогою анкет з подальшим аналізом відповідей, з подальшим врахуванням місце проживанням респондентів.
Розрахунок вибірки
Генеральну сукупність визначаємо як досить велику ~30 000 000 .Немає необхідності членувати вибірку частини оскільки з позицій нашого дослідження склад генеральної сукупності є досить однорідним .
Знаємо що , n = 1/(N*N+1/N)
Відповідно отримуємо:
N -30 000 000 (практично те ж саме що і при нескінченності) n=400 при дельта рівному 0.05 P=0,954 .
Отже , для забезпечення рівн репрезентативності 5% при довірчій ймовірності 0.954 необхідно опитати 400 респодентів .
Анкета
Просимо Вас детально ознайомитись з запитаннями і обвести відповіді на них, які найбільшою мірою збігаються з Вашою позицією або дописати свій варіант відповіді (просимо вибирати не більше двох варіантів відповіді).
Наперед дякуємо за співпрацю.
1.Скажіть будь-ласка Ви вважаєте себе повністю поінформованими щодо перспектив вступу України в НАТО?
А)так
Б)ні
В)мені байдуже
2.На Вашу думку, нашій державі потрібне приєднання до НАТО?
А)так Б)ніВ)не знаю
3)На Вашу думку вступ країни позитивно вплине підвищення авторитету держави на світовій арені ?
А)так
Б)ні
В)не знаю
4)Як Ви вважаєте вступ країни в НАТО це лише одна з сходинок до поступової Євро інтеграції України?
А)такБ)ніВ)не знаюг)мені все рівно
5)На Вашу думку Україні загрожує агресія збоку інших країн?(наприклад Росії)
А)так
Б)ні
В)не знаю
6)На Вашу думку інфраструктура України відповідає стандартам НАТО?
А)так
Б)ні
В)незнаю
7).Ви за вступ України в НАТО ?
А)так
Б)ні
В)ще не знаю.
8).На завершення просимо Вас вказати:
Ваш вік: __________
Ваша стать: __________
Місце проживання (постійне): __________

Очікувані результати дослідження (виклад підсумків реально виконаного дослідження):
Результати повинні відобразити наслідки інтеграції в НАТО в термінах можливого загострення або вирішення проблем зовні