Міністерство освіти і науки України
Національний університет водного господарства та природокористування
Кафедра обліку і аудиту
РЕФЕРАТ
з дисципліни «Аудит»
на тему:
«Процедура призначення аудитора (аудиторської фірми). Договір на проведення аудиту»
Рівне-2008
ЗМІСТ
ВСТУП...............................................................................................................3
1. Процедура призначення аудиторської фірми..................................................4
1.1 Критерії вибору аудиторської фірми.............................................................4
2. Договір про надання аудиторських послуг......................................................5
2.1 Поняття договору..........................................................................................5
2.2 Види договорів..................................................................................................................................8
2.3 Договір про надання аудиторських послуг....................................................9
ВИСНОВКИ......................................................................................................13
СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ........................................................14
ВСТУП
Одним із елементів ринкової економіки є система національного фінансово-економічного контролю, яка формується в Україні. Важливе місце у цій системі належить незалежному аудиту. Його формування, розробка теорії і узагальнення практики аудиту потребує величезної роботи.
Відповідно до Закону України “Про аудиторську діяльність” від 22.04.1993 року, аудит – це перевірка публічної бухгалтерської звітності, обліку, первинних документів, та іншої інформації щодо фінансово-господарської діяльності суб’єктів господарювання з метою визначення достовірності їхньої звітності, обліку, його повноти і відповідності чинному законодавству та встановленим нормативам.
Згідно зі ст. 20 цього ж Закону, аудит проводиться на підставі договору між аудитором (аудиторською фірмою) та замовником.
Договір про проведення аудиту або надання аудиторських послуг с офіційним документом, який юридично регламентує взаємовідносини аудитора (аудиторської фірми) із замовником і містить перелік прав та обов'язків сторін. Згідно з договором про надання аудиторських послуг аудитор-виконавець зобов'язується надати послуги , або провести аудиторську перевірку, а замовник - оплатити ці послуги. Цей документ підтверджує і фіксує офіційну, юридичну згоду інтересів сторін договору.
Договір може укладатися на тривалий термін. Предметом такого договору виступають одночасно проведення аудиту та супутні аудиту послуги, які не забороняються законодавством з аудиту.
Предмет договору про надання послуг (у даному випадку договір про проведення та надання інших консультаційних послуг) має нематеріальний характер, тобто результат має товарну форму, але не існує окремо від виконавця (в даному випадку - від аудитора), а сама послуга споживається замовником одночасно з її наданням виконавцем.
Відповідно до законодавства результатом аудиту є висновок аудитора. У даному випадку аудиторський висновок - це підтвердження виконаної роботи (наданої послуги) аудитором. Висновок не можна розглядати як річ, він є результатом наданої послуги, якщо така буде прийнята замовником.
Звідси, аудиторський висновок не можна розглядати як предмет договору про проведення аудиторської перевірки. Предметом договору є надані аудитором послуги замовнику, а аудиторський висновок лише фіксує (закріплює) цю послугу.
Крім основної цілі діяльності аудитора – проведення аудиторської перевірки - аудитор може надавати супутні аудиту послуги. Таким чином, договір про проведення аудиту та надання інших консультаційних послуг вважається різновидом договору про надання послуг.
1. Процедура призначення аудиторської фірми
1.1 Критерії вибору аудиторської фірми
Аудит та аудиторські послуги можуть надаватись будь-якому господарюючому суб'єкту незалежно від його організаційно-правової форми та форми власності, включаючи установи та їх об'єднання (спілки, асоціації, концерни, галузеві, міжгалузеві, регіональні та інші об'єднання) тощо.
Взаємовідносини між суб'єктами підприємництва та аудиторською фірмою розпочинається зі звернення та переддоговірного листування. Тобто одна сторона звертається з проханням надати їй певні послуги, а інша сторона висловлює згоду на надання таких послуг або відмовляє в їх наданні.
В Україні існує велика кількість аудиторських фірм і перед господарюючими суб'єктами постає проблема самостійного вибору аудитора або аудиторської фірми для одержання аудиторських послуг або проведення аудиторської перевірки.
Для того, щоб зробити правильний вибір, підприємства керується системою критеріїв вибору аудиторської фірми (аудитора) (рис.1).

Рис. 1. Критерії вибору аудиторської фірми
Вибираючи аудиторську фірму, слід керуватися такими чинниками як професійний стаж, освіта фахівців, що працюють в аудиторській фірмі, перелік підприємств, які вона перевіряла раніше. Слід дізнатися про кількість аудиторів (у тому числі сертифікованих), які входять до її складу, тривалість діяльності фірми. Однак найбільше багатство аудиторської фірми - це її персонал. Часто буває т, що краще працювати з нещодавно створеною фірмою, в якій працюють досвідчені фахівці, ніж з аудиторами, в активі яких лише минулі досягнення.
Необхідно прислухатися до думки колег і знайомих, які співпрацювали з аудиторами раніше. Якщо, наприклад, конкретна аудиторська фірма здійснила аудит, і його якістю, роботою спеціалістів, їх кваліфікацією залишились задоволені керівництво та головний бухгалтер, а після аудиторів підприємство перевірялось податковими органами та штрафних санкцій на підприємство не було накладено - це говорить про якість наданих аудиторських послуг.
Мати справу з аудиторськими фірмами краще, ніж з аудитором-підприємцем, оскільки аудиторська фірма — це колектив, який може вирішувати завдання в комплексі, починаючи з перевірки та закінчуючи представництвом в арбітражному суді. Крім того, більшість аудиторських фірм дотримуються розроблених і перевірених часом аудиторських стандартів (правил), цим гарантується якість аудиту, що проводиться, і дотримання чинного законодавства.
Послуги аудиторів не з дешевих. Обираючи аудиторську фірму, повинні насторожити або дуже низькі, або дуже високі ціни на послуги, що пропонуються. Ринкову вартість аудиторських послуг визначити дуже просто, достатньо зробити декілька телефонних дзвінків. Але завжди необхідно пам'ятати, що дуже рідко в житті товар доброї якості буває дешевим, а фірми, що пропонують серйозні послуги за помірними цінами, є стабільними і надійними.
Обравши фірму, зацікавлена в наданні аудиторських послуг сторона складає і направляє аудитору (аудиторській фірмі) офіційний іменний лист-пропозицію про проведення аудиту.
При отриманні такої пропозиції аудиторська фірма оцінює можливості виконання роботи, яка пропонується та у випадку погодження з прийняттям на себе зобов'язань щодо виконання перевірки, направляє замовнику (потенційному клієнту) лист-зобов'язання про погодження на здійснення аудиту.
Після підписання листа-зобов'язання про згоду на проведення аудиту готується договір на проведення аудиту для підписання його сторонами.
2. Договір про надання аудиторських послуг
2.1 Поняття договору
Аудит проводиться на основі договору між аудитором (аудиторською фірмою) та замовником. Договір на проведення аудиту є основним документом, який засвідчує факт досягнення домовленості між замовником і виконавцем про проведення аудиторської перевірки.
Договір документально засвідчує, що сторони дійшли згоди з усіх пунктів, обумовлених в ньому. Для того, щоб уникнути неправильного розуміння сторонами взятих на себе обов'язків, умов їх виконання та прийнятого рівня відповідальності, необхідно максимально ясно обумовити всі суттєві аспекти взаємовідносин, які виникають у зв'язку з його укладанням.
Укладанню договору може передувати обмін листами між аудитором і клієнтом. Лист-пропозиція аудитора підтверджує його згоду з поставленим завданням і масштабом аудиту й може містити положення, які стосуються меж відповідальності аудитора перед клієнтом, форми подання звіту аудитора та його висновків та інші моменти, про які аудитор вважає необхідним домовитися до початку перевірки. Надсиланню листа-пропозиції може передувати етап обстеження об'єкта аудиту з метою визначення обсягів роботи, якщо аудитор вважає за необхідне проведення такого обстеження.
До складання і підписання договору аудитор повинен ознайомитися з підприємством-клієнтом. Це передбачає особисте спілкування з керівництвом підприємства, вивчення засновницьких документів, результатів попередньої аудиторської перевірки, загальний огляд звітності, визначення рівня аудиторського ризику та оцінку можливості додержання аудитором норм професійної етики та загальних принципів при виконанні перевірки.
Зазначений етап підготовки договору починається після попереднього ознайомлення з діяльністю економічного суб'єкта і прийняття рішення про можливість надання аудиторських послуг. Він провадиться з метою визначення трудомісткості, вартості і строків надання аудиторських послуг, потреби в залученні сторонніх консультантів і експертів.
Договір про надання аудиторських послуг може мати разовий (одноразове надання послуги) чи довготерміновий характер (неодноразове надання послуг протягом певного періоду часу), виходячи з наявності у аудиторської організації відповідного свідоцтва. У разі повторної домовленості про здійснення аудиторських послуг умови договору можуть переглядатись і повинні оформлятись письмово. Договір може укладатись на тривалий строк. Предметом такого договору можуть бути як послуги з проведення аудиту безпосередньо, так і супутні аудиту послуги.
Порядок підготовки, умови та зміст договору на проведення аудиту в Україні регулюються національним нормативом аудиту № 4 "Договір на проведення аудиту" та іншими нормами Цивільного кодексу України. Але у зазначеному нормативі було б доцільно більш структурно визначити зміст аудиторського договору. Так, у нормативі вказується, що договір має містити такі положення:
мета аудиту;
масштаби аудиту, включаючи посилання на чинне законодавство, нормативи (поняття масштабу аудиту включає в себе необхідний обсяг та глибину перевірки; склад, кількість, обсяг аудиторських процедур);
можливість доступу до будь-яких записів, документації та іншої інформації, замовленої у зв'язку з аудитом;
відповідальність керівництва підприємства, яке перевіряється, за надану аудиторам інформацію (у разі необхідності обумовлюється вимога щодо одержання від керівництва підприємства письмового підтвердження, що стосується наданої інформації);
умови відповідальності за початкові залишки при першому проведенні аудиту або якщо попередні перевірки виконувались іншим аудитором;
зазначення того, що у зв'язку з рівнем суттєвості перевірки та інших властивих аудиту обмежень існує можливість, навіть ймовірність того, що будь-які істотні помилки можуть залишатись незнайденими;
форма, у якій замовнику буде видана інформація про результати проведеної аудиторської роботи (обсяг і склад переданої замовнику документації).
Вказано також, що крім цього, у договір можуть бути включені такі пункти:
угоди, які стосуються планування аудиту;
угоди, які стосуються залучення до перевірки інших аудиторів та фахівців інших галузей;
угоди, які стосуються залучення до перевірки внутрішніх аудиторів та іншого персоналу клієнта;
порядок розрахунків за виконання робіт з аудиту;
будь-які можливості обмеження аудиторського зобов'язання;
посилання на будь-які додаткові угоди між аудитором та клієнтом. Щоб краще розуміти зміст договору потрібно виділити такі аспекти:
мета договору;
предмет договору про надання аудиторських послуг;
умови надання аудиторських послуг;
права і обов'язки аудиторської організації;
права і обов'язки економічного суб'єкта;
форма реалізації результатів аудиторської перевірки (обсяги і склад переданої замовнику документації);
вартість і порядок оплати аудиторських послуг;
порядок здавання та приймання робіт;
додаткові умови, наприклад, залучення до проведення аудиту фахівців різного профілю або можливі обмеження аудиторського зобов'язання;
відповідальність сторін і порядок вирішення спорів.
Поряд з цим текст договору може містити інші важливі для сторін зобов'язання.
Не можна погодитися з положенням національного нормативу про те, що у зв'язку з рівнем суттєвості перевірки та інших властивих аудиту обмежень існує можливість, навіть ймовірність того, що будь-які істотні помилки можуть залишатись не знайденими. Адже аудитор несе відповідальність за якість надання аудиторських послуг, яка передбачує виявлення усіх суттєвих помилок. Дещо менша відповідальність аудитора за виявлення відхилень від норм, тобто шахрайства, оскільки шахрайство здійснюється за змовою декількох посадових осіб і інколи потребує значних зусиль з його з'ясування.
З метою удосконалення змісту (кращої структуризації) договору автор пропонує наступний зміст основних розділів. Метою укладання договору є погодження змісту, строків надання аудиторських послуг та визначення прав, обов'язків і відповідальності аудиторської організації і економічного суб'єкта.
Предмет договору про надання аудиторських послуг фіксує сферу аудиторських послуг і їх обсяг, при цьому предметом договору є:
у разі проведення аудиторської перевірки — робота з підготовки аудиторського висновку щодо достовірності фінансової звітності економічного суб'єкта за визначений договором період;
у разі надання супутніх аудиту послуг - робота з виконання визначених договором видів послуг, супутніх аудиту.
Умови надання аудиторських послуг визначають:
мету надання аудиторських послуг і об'єкти аудиту, зокрема філіали і підрозділи економічного суб'єкта (при їх наявності);
строки і етапи надання аудиторських послуг;
форму реалізації результатів аудиту;
посилання на законодавчі акти і нормативні документи, на основі яких надаються аудиторські послуги.
Права і обов'язки аудиторської організації відображають необхідність чи можливість;
неухильно дотримуватись при здійснені аудиторських послуг вимог національних стандартів, Закону України "Про аудиторську діяльність" від 22 квітня 1993 р. та інших законодавчих актів України і нормативних документів;
самостійно визначати форми і методи аудиторської перевірки, виходячи з вимог нормативно-правових актів України, а також конкретних умов договору з економічним суб'єктом;
кваліфіковано проводити аудиторські перевірки та надавати інші аудиторські послуги;
перевіряти будь-яку документацію економічного суб'єкта, необхідну для проведення аудиту, а також одержувати роз'яснення та додаткові відомості з питань, що виникли в ході аудиту;
мати доступ до системи комп'ютерної обробки даних економічного суб'єкта, що перевіряється;
відмовлятись від проведення аудиторської перевірки чи від висловлення думки про достовірність звітності в аудиторському висновку у разі ненадання економічним суб'єктом необхідної документації;
залучати на договірних засадах фахівців різного профілю зі згоди економічного суб'єкта;
одержувати з письмовим запитом необхідну для здійснення аудиторської перевірки інформацію від третіх осіб;
дотримуватись конфіденційності одержаної інформації і комерційної таємниці;
забезпечувати схоронність документів, одержаних і складених у ході перевірки, не розголошувати їх зміст без згоди власників (керівництва) економічного суб'єкта, за винятком випадків, передбачених законодавчими актами України.
Права і обов'язки економічного суб'єкта відображають необхідність чи можливість:
надавати аудиторській організації необхідну документацію, роз'яснення і пояснення в усній і письмовій формі, а також забезпечувати доступ до системи комп'ютерної обробки інформації;
створювати аудиторським організаціям умови для своєчасного і повного проведення перевірок і надання послуг;
одержувати від аудиторської організації інформацію про вимоги законодавства щодо проведення аудиту, а також підстав для аудиторських зауважень і висновків;
звертатись до органу, який видав свідоцтво на здійснення аудиторської діяльності, з заявою для перевірки якості проведення аудиту;
оперативно усувати виявлені аудиторською перевіркою порушення порядку ведення бухгалтерського обліку і складання фінансової звітності чи самостійно нести відповідальність за відмову від внесення необхідних виправлень;
утримуватись від будь-яких дій з метою обмеження кола питань, що підлягають з'ясуванню при проведенні аудиторської перевірки чи наданні супутніх аудиту послуг;
не здійснювати будь-якого тиску на аудиторську організацію з метою зміни її думки щодо достовірності фінансової звітності економічного суб'єкта.
У розділі про вартість і порядок оплати аудиторських послуг зазначається:
порядок визначення вартості аудиторських послуг;
порядок і строки оплати аудиторських послуг, у тому числі виплати авансу чи завдатку;
порядок сплати пені і штрафів у разі недотримання умов оплати.
Окремо виділяється порядок приймання та здавання робіт, де зазначається перелік, характеристика та послідовність процедур, які виконуються сторонами при передачі результатів роботи, а також умови та порядок оформлення відмови економічного суб'єкта (замовника) прийняти виконану роботу.
У розділі про відповідальність сторін і порядок вирішення спорів передбачаються: види і ступінь відповідальності за часткове чи повне невиконаннязобов'язань за договором;
обставини, що знімають відповідальність за часткове чи повне невиконання зобов'язань за договором;
можливість і необхідність вирішення спорів і суперечностей шляхом переговорів між сторонами договору чи в судовому порядку
У тексті договору на надання аудиторських послуг за бажанням сторін можуть обумовлюватись особливі умови:
відмова аудиторської організації від продовження робіт на будь-якому етапі їх виконання;
продовження терміну виконання робіт;
відповідальність за початкові залишки за рахунками при першому проведенні аудиту;
згода економічного суб'єкта на використання результатів, одержаних попередньою аудиторською організацією;
календарний план надання аудиторських послуг та склад групи виконавців;
загальна характеристика прийомів та методів проведення перевірки і надання послуг;
рівень суттєвості можливих помилок, узгоджений сторонами;
вказівки з обмеження відповідальності аудиторської організації;
порядок оплати додаткових витрат, які виникли під час надання аудиторських послуг;
інші умови та умови подальшого розвитку договірних відносин між аудиторською організацією і економічним суб'єктом;
посилання на будь-які додаткові угоди до цього договору, а також на додатки до договору.
Зміни чи додаткові угоди додаються до договору і є його невід’ємною частиною.
Укладання договору на аудит, підписання його обома сторонами, не дає ніякої гарантії отримання підприємством-клієнтом безумовно позитивного висновку, тобто не виключається можливість негативного аудиторського висновку. Оплата підприємством-клієнтом виконаних належним чином робіт аудиторською фірмою (аудитором), обумовлених у договорі, здійснюється незалежно від результатів аудиту та виду аудиторського висновку, складеного аудитором
Затвердженої типової стандартної форми договору в Україні немає. Кожна аудиторська організація може самостійно окреслювати умови договірних відносин, керуючись чинним законодавством України та національним нормативом № 4 “Договір на проведення аудиту”
В спеціальній літературі є пропозиції форм аудиторського договору. Автором на основі узагальнення сучасного практичного досвіду вітчизняних аудиторських фірм, національного нормативу № 4 "Договір на проведення аудиту" та російського стандарту аудиторської діяльності "Порядок укладання договорів на надання аудиторських послуг" запропонована форма договору, яка може бути удосконалена та пристосована до конкретних умов перевірки, власного досвіду аудиторів.
2.2 Види договорів
Договір з надання аудиторських послуг має різновиди, які використовуються різними аудиторськими фірмами залежне від стану і можливостей замовника, специфіки роботи та інших факторів.
Види договорів
На аудит річної звітності
Умова між аудитором і замовником на перевірку достовірності звітності, складеної суб'єктом господарювання, та надання аудиторського висновку

На експрес-перевірку звітності
Умова на оперативне вивчення протягом чітко обумовленого часу певного питання з наданням консультації замовнику або письмового висновку

На управлінський (операційний) аудит
Умова на вивчення функціонування окремих ланок господарського механізму підприємств з метою оцінки їх ефективності, надійності та корисності для управління. У договорі можна передбачити оцінку розмірів, організаційної структури управління, організації методики та техніки бухгалтерського обліку, комп’ютерних систем, методів маркетингу та будь-якої іншої галузі

На надання консультаційних послуг
Передбачає надання відповідей на конкретні питання адміністрації підприємства, пов'язані з поточними проблемами, коли аудитор пропонує керівництву свій варіант вирішення проблеми. Предметом такого консультування є питання, вирішення яких регламент-тується великою кількістю законодавчих актів. При цьому передбачається, що консультант володіє цією проблемою набагато краще, ніж замовник

На бухгалтерське обслуговування
Умова, за якою аудиторська фірма бере на себе зобов'язання вести облік замовника на певних умовах

На разову консультацію
Полягає у відповіді аудитором на конкретно поставлені замовником питання у визначений термін. Консультації можуть надаватись усно або у письмовій формі. Предметом договору є консультування компетентним аудитором замовника з певного питання або групи питань

На абонентське обслуговування
Передбачає довгострокову взаємодію аудитора та замовника, який аудиторська фірма надає допомогу з усіх питань, що виникають у замовника у цей період або з конкретних пріоритетних сфер господарської діяльності. В межах такого договору аудитор може запрошувати замовника на наради, семінари, надавати індивідуальні консультації, проводити навчальні заняття тощо


2.3 Договір про надання аудиторських послуг
Договір про надання аудиторських послуг
Місце укладання Дата
Аудиторська фірма (найменування аудиторської організації), що іменується далі “Виконавець”, в особі Генерального директора (прізвище, ім'я, по батькові відповідальної особи), що діє на основі Статуту, з одного боку, і (найменування економічного суб'єкта), що іменується далі “Замовник”, в особі Генерального директора (прізвище, ім'я, по батькові відповідальної особи), що діє на основі (документ, який визначає повноваження), з другого боку, уклали цей договір про наступне:
1. Мета договору
Мета цього договору — визначити основу, на якій ми повинні діяти як аудитори компанії (її філіалів), визначити права і обов'язки вашої компанії і нашої.
2. Предмет договору
2.1. Замовник доручає, а виконавець виконує роботи:
проведення аудиторської перевірки фінансової звітності Замовника за період з (дата початку звітного періоду) по (звітна дата) і складання аудиторського висновку про достовірність цієї звітності, а також письмової інформації (звіту) аудитора керівництву економічного суб'єкта за результатами проведення аудиту;
надання супутніх аудиту послуг (перелік послуг) і документальне оформлення їх результатів.
3. Права і обов'язки Виконавця
Проводити аудит фінансової звітності Замовника, керуючись Законом України " Про аудиторську перевірку" від 22 квітня 1993 р. та Нормативами аудиторської діяльності, затвердженими Аудиторською палатою України.
Самостійно визначати форми і методи аудиторської перевірки, виходячи з вимог нормативних актів України, а також конкретних умов договору із Замовником.
Має право перевіряти в повному обсязі документацію про фінансово-господарську діяльність, наявність коштів, цінних паперів, матеріальних цінностей, одержувати роз'яснення з питань, що виникли в ході аудиту, і додаткові відомості та необхідні для аудиторської перевірки.
Перевіряти наявність майна, грошей, цінностей, вимагати від керівництва господарюючого суб'єкта проведення контрольних оглядів, замірів виконаних робіт, визначення якості продукції, щодо яких здійснюється перевірка документів.
Має право одержувати за письмовим запитом необхідну для здійснення аудиторської перевірки інформацію від третіх осіб.
Має право залучати до участі у виконанні робіт, передбачених у договорі, додаткових аудиторів (спеціалістів), сторонніх консультантів чи експертів за згодою Замовника.
Має право відмовитись від проведення аудиторської перевірки чи від висловлення своєї думки щодо достовірності фінансової звітності в аудиторському висновку у разі неподання Замовником необхідної інформації.
Зобов'язаний кваліфіковано проводити аудиторську перевірку, а також надавати інші аудиторські послуги.
Інформувати Замовника про виявлені в ході проведення аудиту недоліки у веденні бухгалтерського обліку і звітності, організації і функціонуванні внутрішнього контролю.
Зобов'язаний забезпечити схоронність документів, одержаних і складених у ході аудиторської перевірки, і не розголошувати їх зміст без згоди власника (керівника) Замовника, за винятком випадків, передбачених законодавчими актами України, незалежно від продовження чи припинення відносин з Замовником і безобмеження строком давності.
Підготувати аудиторський висновок і письмову інформацію (звіт) аудитора за результатами проведення аудиту, а також акт здавання-приймання виконаних робіт протягом трьох днів з моменту завершення робіт.
Передати керівнику чи уповноваженій особі Замовника один примірник письмової інформації (звіту) аудитора керівництву економічного суб'єкта, що перевіряється, за результатами проведення аудиту.
Передати Замовнику аудиторський висновок тільки, після офіційного одержання у повному обсязі складеної і підписаної фінансової звітності Замовника
4. Права і обов'язки Замовника
Має право одержувати від Виконавця інформацію про вимоги законодавства щодо проведення аудиту, у тому числі про підстави для зауважень і висновків, зроблених аудитором.
Має право звернутися з відповідною заявою в орган, який видав Виконавцю свідоцтво на здійснення аудиторської діяльності, для перевірки якості аудиторського висновку.
Зобов'язаний створювати Виконавцю умови для своєчасного і повного проведення аудиторської перевірки, надавати всю документацію, необхідну для її проведення, давати за запитом Виконавця роз'яснення і пояснення в усній і письмовій формі.
Нести відповідальність за повноту і достовірність наданих для роботи документів, що стосуються предмету перевірки і знаходяться як у Замовника, так і у третіх осіб.
Не може здійснювати будь-які дії з метою обмеження кола питань, які підлягають з'ясуванню при проведенні аудиторської перевірки чи наданні супутніх аудиту послуг.
Не може чинити тиск на Виконавця під час проведення ним робіт, а також з метою зміни його думки щодо достовірності фінансової звітності.
Затвердити звіт Виконавця і підписати акт здавання-приймання виконаних робіт або подати обґрунтовану відмову від затвердження згідно з п.... цього договору протягом трьох днів з моменту подання Виконавцем звіту.
Самостійно нести відповідальність у разі невиконання рекомендацій Виконавця.
Своєчасно (згідно з цим договором) здійснювати розрахунки з Виконавцем.
5. Строки виконання робіт
Роботи, передбачені цим договором, мають бути виконані в період
з “_” 200_ р. по “ ” 200_ р.
6. Вартість аудиторських послуг і порядок розрахунків
Вартість аудиторських послуг визначається сторонами до початку робіт.
Вартість аудиторських послуг згідно з цим договором становить (сума цифрами і прописом), у тому числі ПДВ ( ).
Оплата здійснюється у національній валюті України.
Оплату аудиторських послуг Замовник здійснює на основі рахунку, який виписує Виконавець.
6.5. Оплата робіт проводиться в такому порядку: ( ) % від вартості робіт Замовник перераховує на розрахунковий рахунок Виконавця протягом трьох днів з дати початку робіт, ( ) % від вартості робіт Виконавця — протягом трьох днів після підписання приймання і здавання акту.
У разі невиконання Замовником зобов'язань щодо оплати, Замовник сплачує Виконавцю пеню у розмірі (__) % від суми платежу.
У разі прострочення виконання робіт з вини Виконавця Виконавець сплачує Замовнику штраф у розмірі ( ) % від суми договору за кожний день прострочення.
7. Відповідальність сторін. Порядок вирішення спорів
Повну відповідальність за додержання порядку ведення бухгалтерського обліку, своєчасне і повне подання фінансової звітності, бухгалтерської звітності користувачам і аудиторам несе Замовник.
У разі, якщо в процесі виконання аудиторських робіт Замовник не забезпечить надання необхідних аудитору документів або пояснень, або бухгалтерський облік у Замовника перебуває у стані, що потребує відновлення, Виконавець має право призупинити виконання робіт без відшкодування перерахованих в авансовому порядку сум.
Виконавець має право в односторонньому порядку перенести строк виконання робіт згідно з цим договором у разі невиконання Замовником своїх зобов'язань відповідно до пп. 4.3 і 4.9 цього договору з повідомленням Замовника.
Якщо на думку Замовника виконана робота не відповідає встановленим вимогам, то протягом трьох днів після надання Виконавцем результатів роботи Замовник повинен подати вмотивовану відмову від прийняття робіт у формі проекту одностороннього акта.
Якщо в установлений строк Виконавець не одержить підписаний акт здавання-приймання або вмотивовану відмову, роботу вважають прийнятою з виконанням усіх умов договору. Акт без підпису Замовника може бути поданий до оплати за умов наявності запису " Зауваження від Замовника в установлений строк не надійшли".
У разі виникнення спорів сторони вживуть усіх заходів для їх вирішення шляхом переговорів.
У тому разі, якщо згода не буде досягнута шляхом переговорів, усі спори, розбіжності і конфлікти, що виникли у зв'язку з виконанням цього договору, а також у разі його порушування "чи розірвання, будуть вирішуватись судом (вказівка конкретного судового органу).
За невиконання зобов'язань за цим договором Замовник і Виконавець несуть майнову відповідальність відповідно до чинного законодавства і умов цього договору.
7.8. Розмір майнової відповідальності Виконавця не може перевищувати фактично завданих Замовнику збитків.
8. Конфіденційність
Обсяг інформації, що не підлягає розголошенню, визначається Замовником і узгоджується з Виконавцем окремим додатком до договору.
Сторони зобов'язуються зберігати сувору конфіденційність інформації, одержаної під час виконання цього договору, і вжити всіх можливих заходів, щоб запобігти її розголошенню.
Передача конфіденційної інформації третім особам, публікація чи інше розголошення такої інформації може здійснюватись тільки з письмової згоди другої сторони, незалежно від причини припинення дії цього договору.
Обмеження щодо розголошення інформації не стосуються загальнодоступної інформації чи інформації, що стала такою не з вини сторін, а також до інформації, що стала відомою стороні з інших джерел до чи після її одержання від другої сторони.
Виконавець не несе відповідальності у разі передачі інформації державним органам, які мають право вимагати її відповідно до законодавства України.
9. Прикінцеві положення
Всі доповнення і зміни до цього договору дійсні тільки в тому разі, якщо вони зроблені в письмовій формі і підписані уповноваженими на це особами.
Цей договір набирає чинності з дня його підписання.
Цей договір підписаний {дата) у двох примірниках, по одному для кожної зі сторін.
Місце виконання угоди (...................).
10. Строк дії договору
Строк дії договору (строк).
Договір можна розірвати за бажанням однієї зі сторін з письмовим повідомленням другої сторони за 15 днів до дати розірвання.
Реквізити сторін:
Виконавець:
(Юридична адреса, банківські реквізити, індивідуальний номер платника податків, статистичні коди, номер свідоцтва на ведення аудиторської діяльності і дата її видачі, найменування органу, що видав свідоцтво Виконавцю)
Виконавець:
(підпис, прізвище, ініціали і посада відповідальної особи)
Замовник:
(Юридична адреса, банківські реквізити, індивідуальний номер платника податків, статистичні коди)
Замовник:
(підпис, прізвище, ініціали і посада відповідальної особи)

ВИСНОВКИ
Взаємовідносини між суб'єктами підприємництва та аудиторською фірмою розпочинається зі звернення та переддоговірного листування. Тобто одна сторона звертається з проханням надати їй певні послуги, а інша сторона висловлює згоду на надання таких послуг або відмовляє в їх наданні.
В Україні існує велика кількість аудиторських фірм і перед господарюючими суб'єктами постає проблема самостійного вибору аудитора або аудиторської фірми для одержання аудиторських послуг або проведення аудиторської перевірки.
Для того, щоб зробити правильний вибір, підприємства керується системою критеріїв вибору аудиторської фірми (аудитора).
Мати справу з аудиторськими фірмами краще, ніж з аудитором-підприємцем, оскільки аудиторська фірма — це колектив, який може вирішувати завдання в комплексі, починаючи з перевірки та закінчуючи представництвом в арбітражному суді. Крім того, більшість аудиторських фірм дотримуються розроблених і перевірених часом аудиторських стандартів (правил), цим гарантується якість аудиту, що проводиться, і дотримання чинного законодавства.
Вибираючи аудиторську фірму, слід керуватися такими чинниками як професійний стаж, освіта фахівців, що працюють в аудиторській фірмі, перелік підприємств, які вона перевіряла раніше. Слід дізнатися про кількість аудиторів (у тому числі сертифікованих), які входять до її складу, тривалість діяльності фірми. Однак найбільше багатство аудиторської фірми - це її персонал. Часто буває т, що краще працювати з нещодавно створеною фірмою, в якій працюють досвідчені фахівці, ніж з аудиторами, в активі яких лише минулі досягнення.
Необхідно прислухатися до думки колег і знайомих, які співпрацювали з аудиторами раніше. Якщо, наприклад, конкретна аудиторська фірма здійснила аудит, і його якістю, роботою спеціалістів, їх кваліфікацією залишились задоволені керівництво та головний бухгалтер, а після аудиторів підприємство перевірялось податковими органами та штрафних санкцій на підприємство не було накладено - це говорить про якість наданих аудиторських послуг
Аудит проводиться на основі договору між аудитором (аудиторською фірмою) та замовником. Договір на проведення аудиту є основним документом, який засвідчує факт досягнення домовленості між замовником і виконавцем про проведення аудиторської перевірки.
Договір документально засвідчує, що сторони дійшли згоди з усіх пунктів, обумовлених в ньому. Для того, щоб уникнути неправильного розуміння сторонами взятих на себе обов'язків, умов їх виконання та прийнятого рівня відповідальності, необхідно максимально ясно обумовити всі суттєві аспекти взаємовідносин, які виникають у зв'язку з його укладанням.
Договір про надання аудиторських послуг може мати разовий (одноразове надання послуги) чи довготерміновий характер (неодноразове надання послуг протягом певного періоду часу), виходячи з наявності у аудиторської організації відповідного свідоцтва. У разі повторної домовленості про здійснення аудиторських послуг умови договору можуть переглядатись і повинні оформлятись письмово. Договір може укладатись на тривалий строк. Предметом такого договору можуть бути як послуги з проведення аудиту безпосередньо, так і супутні аудиту послуги.
Порядок підготовки, умови та зміст договору на проведення аудиту в Україні регулюються національним нормативом аудиту № 4 "Договір на проведення аудиту" та іншими нормами Цивільного кодексу України.
СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ:
1. Давидов Г.М. Аудит: Навч. посібник.- К.: Т-во»Знання», КОО, 2002.-363 с.- (Вища освіта ХХІ).
2. Дорош Н.І. Аудит: методологія і організація.-К.: Т-во «Знання», КОО,2001.- 402с.
3. Загородній А.Г. та ін. Аудит: теорія і практика: Навчальний посібник.- Львів: Видавництво Національного університету «Львівська політехніка», 2044.- 456с.
4. БутинецьФ.Ф. Аудит: Навчальний посібник.- К.: КНЕУ.-2005.- 482с.
5. Рудницький В.С., Гончарук Я.А. Аудит