1.Загальні положення
1.1 Виконавчий комітет Нетішинської міської ради(надалі-виконавчий комітет) відповідно до закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” є виконавчим органом міської ради, який підконтрольний і підзвітний їй, а з питань здійснення делегованих йому повноважень органів виконавчої влади – також підконтрольний обласній державній адміністрації.
1.2 Виконавчий комітет утворюється міською радою на строк її повноважень. Після закінчення повноважень міського голови та міської ради її виконавчий комітет здійснює свої повноваження до сформування нового складу виконавчого комітету.
1.3 Регламент виконавчого комітету Нетішинської міської ради (надалі - регламент) розроблений відповідно до Конституції України, Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” та інших законодавчих актів, регулює організаційно-процедурні питання діяльності виконавчого комітету міської ради, а саме: встановлює порядок скликання засідань виконавчого комітету міської ради, підготовки, внесення і розгляду питань на його засіданнях, процедуру прийняття рішень виконавчого комітету міської ради і контролю за їх виконанням та визначає механізм організації взаємодію міського голови, заступників міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради, керуючого справами виконавчого комітету міської ради, відділів, управлінь та інших структурних підрозділів виконавчого комітету міської ради щодо реалізації своїх власних та делегованих повноважень, здійснення правового, організаційного, матеріально-технічного та іншого забезпечення діяльності виконавчого комітету міської ради, встановлює внутрішній розпорядок роботи виконавчого комітету міської ради.
1.4 Виконавчий комітет утворюється у складі міського голови, заступників міського голови з питань діяльості виконавчих органів ради, керуючого справами виконавчого комітету міської ради, а також керівників відділів, упарвлінь та інших структурних підрозділів виконавчого комітету міської ради, інших осіб.
До складу виконавчого комітету входить також за посадою секретар міської ради.
Очолює виконавчий комітету міський голова.
1.5 Виконавчий комітет є юридичною особою, має рахунки в банках та гербову печатку.
1.6 Виконавчий комітет у своїй діяльності керується Конституцією України, Законом України „Про місцеве самоврядування в Україні”, іншими законодавчими актами та цим регламентом.
1.7 Затвердження, скасування регламенту, внесення до нього змін і доповнень здійснюється рішенням виконавчого комітету міської ради.

2. Організаційна структура виконавчого комітету Нетішинської міської ради
Керівництво
Міський голова
Секретар міської ради
Перший заступник міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради
Заступник міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради
Заступник міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради
Керуючий справами виконавчого комітету міської ради
Відділи виконавчого комітету міської ради
1.Відділ з питань сприяння діяльності депутатам міської ради
2.Організаційний відділ
3.Загальний відділ
4.Юридичний відділ
5.Інформаційно-аналітичний відділ
6.Відділ бухгалтерського обліку
7.Відділ з питань соціально-економічного розвитку
8.Відділ з питань торгівлі та побутового обслуговування населення
9.Відділ архітектури та містобудування
10.Відділ капітального будівництва
11.Відділ з фізичної культури і спорту
12.Відділ з питань обліку, розподілу та приватизації житла
13.Відділ з питань оборонно-мобілізаційної і режимно-секретної роботи та взаємодії з правоохоронними органами
14.Архівний відділ
15.Війсково-облікове бюро
Управління та інші самостійні структурні підрозділи виконавчого комітету міської ради
1.Фінансове управління
2.Управління праці та соціального захисту населення
3.Управління з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення
4.Управління освіти
5.Відділ культури
6.Служба у справах неповнолітніх
7.Відділ у справах сім’ї та молоді
3. Розподіл обов’язків між заступниками міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради, керуючим справами виконавчого комітету міської ради
3.1 Розгляд у виконавчому комітеті міської ради питань, що належать до його повноважень, проводиться міським головою, заступниками міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради, керуючим справами виконавчого комітету міської ради (відповідно до розподілу обов’язків), відділами, управліннями та іншими структурними підрозділами виконавчого комітету міської ради, а також консультативними, дорадчими та іншими допоміжними органами, утвореними розпорядженнями міського голови, рішеннями виконавчого комітету міської ради.
3.2 Розподіл обов’язків між заступниками міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради та керуючими справами виконавчого комітету міської ради здійснюється міським головою не пізніше одного місяця від дня затвердження їх на посади міською радою.
При цьому повинні бути визначені:
функції та повноваження, закріплені за посадовою особою;
відділи, управління та інші структурні підрозділи виконавчого комітету міської ради, координується та контролюється посадовою особою.
4. Планування роботи виконавчого
комітету міської ради
4.1 Робота виконавчого комітету міської ради проводиться за квартальними планами, які затверджуються рішеннями виконавчого комітету міської ради.
4.2 Формування планів роботи виконавчого комітету міської ради здійснюється організаційним відділом виконавчого комітету міської ради за пропозиціями заступників міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради, керуючого справами виконавчого комітету міської ради, керівників відділів, управлінь та інших структурних підрозділів виконавчого комітету.
4.3 Пропозиції д плану роботи виконавчого комітету міської ради, погоджені із заступниками міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради, керуючим справами виконавчого комітету міської ради (відповідно до розподілу обов’язків ), подаються відділами, управліннями та іншими структурними підрозділами організаційному відділу виконавчому комітету міської ради не пізніше, ніж за місяць до початку кварталу.
4.4 Сформований організаційним відділом виконавчого комітету міської ради та погоджений в уставленому порядку проект рішення виконавчого комітету міської ради виноситься на розгляд виконавчого комітету міської ради не пізніше, ніж за 10 днів до початку кварталу і не пізніше, ніж у триденний термін після його затвердження доводиться до виконавців.
4.5 Плани роботи виконавчого комітету міської ради повинні передбачати заходи, спрямовані на реалізацію державної регіональної політики, виконання положень Конституції України, вимог законів України, актів Призидента України, Кабінету Міністрів України, розпоряджень голови обласної державної адміністрації, обласних і міських програм соціально-економічного та культурного розвитку, здійснення власних та делегованих повноважень виконавчої влади відповідно до Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні”.
4.6 Квартальний план роботи виконавчого комітету міської ради повинен включати:
перелік актуальних питань, пов’язаних з реалізацією заходів соціально-економічного та культурного розвитку міста, функціонуванням галузей господарства міста, розвязанням проблем соціальної сфери та виконанням власних і делегованих повноважень виконавчої влади, які потребують розгляду на засіданнях виконавчого комітету міської ради;
перелік законів України, актів Призидента України, Кабінету Міністрів України, рішень виконавчого комітету міської ради та розпоряджень міського голови, хід реалізації яких оперативно розглядатиметься у порядку еревірки їх виконання;
перелік основних організаційно-масових заходів, проведення яких здійснюється виконавчим комітетом міської ради або за його участю.
До квартальних планів роботи виконавчого комітету міської ради в обов’язковому порядку включаються також питання про роботу структурних підрозділів виконавчого комітету міської ради з виконання законів України, актів Призидента України, Кабінету Міністрів України, розпоряджень голови обласної державної адміністрації, рішень виконавчого комітету міської ради.
4.7 Додаткові (позапланові) питання включаються до затвердженого плану роботи виконавчого комітету міської ради за розпорядженням міського голови.
Виключення з плану роботи питання здійснюється за-розпорядженям міського голови згідно з доповідною запискою заступника міського голови чи керуючого спаравами виконавчого комітету міської ради (відповідно до розподілу обов’язків).
4.8 Контроль за виконанням планів роботи виконавчого комітету міської ради здійснюється заступниками міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради, керуючим справами виконавчого комітету міської ради та організаційним відділом виконавчого комітету міської ради. Разом з пректом плану роботи виконавчого комітету міської ради на наступний квартал міському голові подається інформація, підготовлена організаційним відділом виконавчого комітету міської ради, про виконання плану роботи за попередній квартал.
4.9 Відділи, управління та інші структурні підрозділи виконавчого комітету міської ради планують свою роботу щокварталу з урахуванням плану роботи виконавчого комітету міської ради та особистих місячних планів їх працівників.
Плани роботи відділів, упарвлінь та інших структурних підрозділів виконавчого комітету міської ради затверджується заступниками міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради, керуючим справами виконавчого комітету міської ради (відповідно до розподілу обов’язків ) за тиждень до початку кварталу.
Пректи планів роботи відділів, управлінь та інших структурних підрозділів виконавчого комітету міської ради вносяться на розгляд заступників міського голови зпитань діяльності виконавчих органів ради, керуючого справами виконавчого комітету міської ради разом з інформацією про виконання планів за попередній квартал.
Контроль та відповідність за виконання планів роботи відділів, управлнь та інших структурних підрозділів виконавчого комітету міської ради покладається на їх керівників.
5. Організація роботи з кадрами
5.1ПОРЯДОК ПРИЗНАЧЕННЯ НА ПОСАДИ ТА ЗВІЛЬНЕННЯ З ПОСАД, РОБОТА З РЕЗЕРВОМ КАДРІВ, ПІДВИЩЕННЯ КВАЛІФІКАЦІЇ ПРАЦІВНИКІВ ВИКОНАВЧОГО КОМІТЕТУ МІСЬКОЇ РИДИ
5.1.1 У роботі з кадрами виконавчий комітет міської ради керується Конституцією України, Законом України „Про службу в органах місцевого самоврядування”, іншими законами України, постановами Верховної Ради України, актами Призидента України та постановами Кабінету Міністрів України, нормативно-правовими актами Головного управління державної служби України, рішенням міської ради та її виконавчого комітету, розпорядженнями міського голови, а також цим регламентом.
5.1.2 Організація кадрової роботи у виконавчому комітеті міської ради здійснюється за затвердженим міським головою плану роботи з кадрами на рік, у якому визначаються заходи з добору, підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації працівника.
5.1.3 Прийняття на службу до комітету міської раи здійснюється шляхом конкурсного відбору або за іншою процедурою,визначеною законадавством. Прийняття працівників на роботу до виконавчого комітету міської ради, не віднесених до категорії посадових осіб місцевого самоврядування, та звільнення їх з роботи здійснюється відповідно до законодавства про працю.
5.1.4 Посадові особи місцевого самоврядування, які вперше зараховуються на службу до виконавчого комітету міської ради, складають Присягу посадової особи місцевого самоврядування і підписують її текст, про що робиться запис у трудовій книжці, а також підписують текст попередження про спеціальні обмеження, встановленні законами України „Про службу в органах місцевого самоврядування” та „Про боротьбу з корупцією” щодо прийняття на службу та проходження служби в органах місцевого самоврядування.
Особи, які призначаються на посади, віднесені до номенклатури посад працівників, які повинні мати допуск до роботи з таємними документами, можуть бути призначені на ці посади тільки після отримання ними такого допуску.
5.1.5 Міський голова обирається на посаду відповідно до Закону України „Про вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів” і набуває повнважень з моменту оголошення міською виборчою комісією на пленарному засіданні міської ради рішення про його обрання і закінчуються у момент вступу на цю посаду іншої обраної відповідно до закону особи, крім випадків дострокового звільнення його повноважень.
Повноваження міського голови можуть бути припинені достроково у випадках, передбачених Законом України „Про місцеве самоврядування в Україні”.
5.1.6 Заступники міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради та керуючий справами виконавчого комітету міськоїради призначається на посади шляхом затвердження міською радою за пропозицією міського голови.
Повноваження заступників міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради та керуючого справами виконавчого комітету міської ради закінчуються після сформування нового складу виконавчого комітету міської ради.
5.1.7 Працівники виконавчого комітету міської ради призначаються на посади та звільняться з посади міським головою.
Керівники самостійних відділів та управлінь виконавчого комітету міської ради призначаються на посаду міським головою за погодженням з відповідними управліннями обласної державної адміністрації.
5.1.8 У виконавчому комітеті міської ради , її структурних підрозділах створюється резерв кадрів, який підлягає щорічному перегляду та затвердженю. З особами, зарахованими до кадрового резерву, проводиться робота, спрямована на підвищення їх ділової кваліфікації, необхідної для роботи на відповідних посадах.
Зметою набуття практичного досвіду, особи,які притендують на зайняття більш високих посад, моде проводитися в установленому порядку їх стажування на відповідних посадах у відділах, управліннях та інших структурних підрозділах виконавчого комітету міської ради.
5.1.9 Без конкурсного відбору за рішенням міського голови можуть бути переведені на більш високі посади посадові особи місцевого самоврядування, які зараховані до кадрового резерву чи пройшли стажування, а також в інших випадках, передбачених законодавством.
5.1.10 Виконавчий комітет міської ради створює умови для навчання та підвищення кваліфікації посадових осіб місцевого самоврядування у навчальних закладах, центрах підвищення кваліфікації, на семінарах та шляхом самоосвіти.
Щомісяця у кожну другу середу, проводиться тематичне навчання працівників відділів виконавчого комітету міської ради.
5.1.11 Організація роботи з кадрами забезпечується спеціалістом з питань кадрової роботи та нагороджень загального відділу виконавчого комітету міської ради.
5.1.12 Відповідальність за проведення кадрової роботи покладеється на міського голову, керуючого справами виконавчого комітету міської ради та керівників структурних підрозділів виконавчого комітету міської ради.
5.2 ПОРЯДОК НАДАННЯ ВІДПУСТОК
5.2.1 Щорічні відпустки працівникам відділів, управлінь виконавчого комітету міської ради надаються у встановленому законодавством порядку згідно з графіком відпусток, який затверджується розпорядженням міського голови.
Графік відпусток попередньо погоджується з профспілковим комітетом виконавчогокомітету міської ради.
5.2.2 Відпустка надається відповідно до заяви, яка подається працівниками відділів, управлінь за 10 днів до її початку на ім’я міського голови і оформляється розпорядженням міського голови.
Взаємозамінність між міським головою, заступниками міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради та керуючим справами виконавчого комітету міської ради на час їх відпусток визначається розподілом обов’язків, затвердженим розпорядженням міського голови.
5.2.3 Контроль за дотриманням графіка відпусток та оформленням документів, пов’язаних з відпустками, здійснює спеціаліст з питань кадрової роботи та нагороджень загального відділу виконавчого комітету міської ради.
6. Організація роботи з документами
6.1 ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ
6.1.1 Організація роботи з документами у виконавчому комітеті міської ради здійснюється згідно з Примірною інструкцією з діловодства у міністерствах, інших центральних рганах виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих органах виконавчої влади, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 1997 року № 1153, та інструкцією з діловодства, затвердженою рішенням виконавчого комітету міської ради від27листопада 2001 року № 396.
6.1.2 Відповідальність за організацію виконання документів несуть міський голова, заступники міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради, керуючий справами виконавчого комітету міськоїради (відповідно до розподілу обов’язків ), а також керівники відділів, управлінь та інших структурних підрозділів виконавчого комітету міської ради.
6.2 ОРГАНІЗАЦІ РОЗГЛЯДУ ЗВЕРНЕНЬ І ОРГАНІЗАЦІЇ
ПРИЙОМУ ГРОМАДЯН
6.2.1 Реалізація громадянами України конституційного права на звернення у виконавчому комітеті міської ради здійснюється згідно вимогами Закону України „Про звернення громадян” та інших нормативно-правових актів.
6.2.2 Письмові пропозиції, заяви, скарги, які надходять до виконавчого комітету міської ради, приймаються спеціалістом з питань контролю за зверненнями громадян загального відділу виконавчого комітету міської ради.
У день надходження звернення реєструються і передаються на розгляд міському голові.
6.2.3 Міський голова розглядає звернення громадян і дає доручення заступникам міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради, керуючому справами виконавчого комітету міської ради, іншим посадовим особам місцевого самоврядування відділів та управлінь виконавчого комітету міської ради щодо вивчення, перевірки та вирішення порушених у зверненнях питань.
6.2.4 Організовує та контролює проходження і вирішення пропозицій, заяв і скарг загальний відділ виконавчого комітету міськоїради.
6.2.5 Особистий прийом громадян ведуть міський голова, заступники міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради, керуючий справами виконавчого комітету міської ради згідно з графіком, що затверджується розпорядженням міського голови. Усі звернення реєструються і вирішуються у томуж порядку, що й письмові.
6.2.6 Звернення громадян розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження,а ті, які не потребують додаткового вивчення,- невідкладно, але не пізніше п’ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний вирішити порушені у звернені питання не можливо, міський голова встановлює необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п’яти днів.
6.2.7 Відповідно про результати розгляду усних чи письмових звернень підписуються міським головою або заступниками міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради, керуючим справами виконавчого комітету міської ради. Якщо факти знайшли своє підтвердження, у відповіді зазначається про вжиті заходи. Розглянуті звернення разом з усіма матеріалами про їх розгляд надсилаються до справи і повертаються у загальний відділ виконавчого комітету міської ради.
6.2.8 Відповіді про результати розгляду звернень громадян, взятих на контроль в обласній державній адміністрації, інших органах виконавчої влади, готуються і візуються виконавцями і підписуються міським головою. У відповіді також зазначається чи ознайомлений автор звернення з результатами його розгляду і в якій формі.
6.2.9 Діловодство про розгляд звернень громадян ведеться згідно з Інструкцією з діловодства за зверненнями громадян в органах державної влади і місцевого самоврядування, об’єднаннях громадян, на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форм власності, в засобах масової інформації, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 14 квітня 1997 рку № 348.
6.2.10 Загальний відділ виконавчого комітету міської ради аналізує кількість і характер письмових та усних звернень, роботу щодо їх розгляду та інформує про це міського голову.
6.3 ОРГАНІЗАЦІЯ КОНТРОЛЮ ЗА ВИКОНАННЯМ
ДОКУМЕНТІВ
6.3.1 Завданням контролю за виконанням документів є забезпеченя повного, своєчасного та якісного виконання. Контролю підлягають документи, у яких встановлено завдання або які містять питання, що потребують вирішення.
Обов’язковому контролю підлягають виконання розпорядження голови обласної державної адміністрації, доручення голови обласної державної адміністрації, рішення виконавчого комітету міської ради, роєпорядження міського голови, доручення міського голови, запити і звернення народних депутатів України та депутатів обласної та міської рад.
6.3.2 Для здійснення контролю за виконанням ропорядження голови обласної державної адміністрації, доручень голови обласної державної адміністрації, інших актів виконавчої влади, розпоряджень міського голови та рішень виконавчого комітету міської ради у разі необхідності оформляються контрольні справи та аркуші контролю, у яких визначаються проміжні контрольні терміни перевірки стану виконання завдань; управління, відділи та інші структурні підрозділи виконавчого комітету міської ради, які відповідають за організацію і контроль за виконанням окремих завдань.
6.3.3 Контроль за ходом виконання розпоряджень голови обласної державної адміністрації, доручень голови обласної державної адміністрації, інших актіввиконавчої влади, розпоряджень міського голови та рішень виконавчого комітету міської ради здійснюється шляхом:
аналізу та узагальнення у визначені терміни письмової інформації виконавців про стан виконання в цілому або окремих встановлених ними завдань;
систематичного аналізу статистичних та оперативних даних, що характеризують стан їх виконання;
періодичної комплексної або цілоьвої перевірки організації та стану виконання завдань безпосередньо на місцях;
розгляду роботи (заслуховування звіту) виконавців на засіданнях виконавчого комітету міської ради, на нараді у міського голови, заступників міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради, керуючого справами виконавчого комітету міської ради (відповідно до розподілу обов’язків) з виконання встановлених завдань.
6.3.4 Інформації (звіт) про стан виконання законів України, указів, доручень Призидента України, постанов Кабінету Міністрів України, розпоряджень та доручень голови обласної державної адміністрації, що подається голові обласної державної адміністрації, підписуються міським головою.
6.3.5 Відповідальність за організацію і стан контролю за виконанням документів несуть міський голова та заступники міського голови, керуючий справами виконавчого комітету міської ради, до компетенції яких входить вирішення поставлених у документах завдань. Координаціюроботи з контролю за виконанням документів здійснює керуючий справами виконавчого комітету міської ради, і періодично доповідає про її стан міському голові.
6.3.6 Якщо контроль за виконанням документів покладено на декількох осіб або виконання документа доручен декільком виконавцям, то координацію роботи з виконання документа здійснює особа, зазначеною у документі чи резолюції першою, у випадках коли документом чи резолюцією не обумовлено інше. Така особа вважається головним виконавцемдокумента, їй надається право уточнення завдвння чи резолюції, скликання співвиконавців, підписання відповідей, узагальнюючих матеріалів, звітів або інформацій про виконання документа.
6.3.7 Заступники міського голови, керуючий справами виконавчого комітетуміської ради спільно з організаційним відділом щокварталу вносять пропозиції щодо переліку документів, перевірку чи заслуховування ходу виконання яких необхідно передбачити планом роботи виконавчого комітету міської ради, у межах своєї компетенції сприяють реалізації документів, із залученням посадових осіб відділів, управліньта інших структурних підрозділів виконавчого комітету міської ради, перевіряють хід фактичного виконання документів на місцях, вживають заходів щодо поліпшення стану справ, вносять конкретні пропозиції з цих питань.
Результати перевірки виконання документів, передбачених щоквартальними планами роботи виконавчого комітету міської ради, включаються у підсумкову інформацію про виконання плану робати виконавчого комітету міської ради за попередній квартал, яка подається міському голові.
6.3.8 З ініціативи які приймались і надсилались документи або компетенції яких вони стосуються, здійснюють контроль за їх виконанням, своєчасністю надходження до виконавчого комітету звітів і інформацій про їх виконання.
6.3.9 Організаційно-технічний контроль за станом реагування, строками, відповідністю форм виконання вигомам документів та резолюцій, доведення документів до виконавців, їх проходження у виконавчому комітеті міської ради забезпечують загальний та організацій відділи виконавчого комітету міської ради.
6.3.10 Загальний відділ виконавчого комітету міської ради періодично аналізує і узагальнює стан роботи з документами та організації їх прходження і виконання у виконавчому комітеті міської ради, готує зведені відомості з цих питань, інформує керуючого спаравами виконавчого комітету міської ради про стан виконавської дисципліни.
6.3.11 Виконані документи знімаються з контролю. Документ вважається виконаним, якщо повністю і вчасно вирішені в ньому і в резолюції щодо його виконання завдання, у разі потреби дані відповіді, інформації чи звіти про його виконання.











Про призначення
Тарасюк Т. В.


1. Призначити Тарасюк Тетяну Віталіївну, як переможця конкурсу, на посаду спеціаліста 2 категорії з питань взаємодії з політичними партіями та громадськими організаціями організаційного відділу виконавчого комітету міської ради від 12 січня 2004 року з посадовим окладом 132 гривень на місяць.
2. Присвоїти Тарасюк Т. В. 13 (тринадцятий) ранг посадової особи місцевого самоврядування.
3. За записами в трудовій книжці стаж служби в органах місцевого самоврядування за станом на 12 січня 2004 року відсутній.

Підстава: заява Тарасюк Т. В. Від 9 січня 2004 року,
протокол засідання конкурсної комісії на заміщення
вакантних посад при прийнятті на службу у виконавчий
комітет міської ради від 17 грудня 2003 року №14.


Міський голова М. В. Панасюк

З розпорядженням ознайомлена
“_____”____________2004р.
Тарасюк Т. В.



Про надання Вельбовець В. Г.
щорічної відпустки

1. Надати інспектору військово-облікового бюро виконавчого комітету міської ради Вельбовець Вірі Георгіївні невикористану частину щорічної відпустки за період роботи від 17 серпня 2002 року до 16 серпня 2003 року терміном 16 календарних днів від 7 по 22 червня 2004 року та щорічну відпустку за період роботи від 17 серпня 2003 року до 16 серпня 2004 року терміном 14 календарних днів від 23 червня до 7 липня 2004 року.
Стати до роботи 8 липня 2004 року.
Підстава: заява Вельбовець В. Г. від 21 травня 2004 року.

2. Відповідно до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 13 грудня 1999 року № 2288 надати Вельбовець В. Г. допомогу на оздоровлення у розмірі середньомісячної заробітної плати.



Міський голова М. В. Панасюк

З розпорядженням ознайомлена
“_____”____________2004р.
Вельбовець В. Г.

Про звільнення
Фоміної Я. В.

1. Звільнити Фоміну Яніну Валентинівну з посаду касира відділу бухгалтерського обліку виконавчого комітету міської ради 23 квітня 2004 року згідно з пунктом 5 статті 36 КЗпП України за переведенням у КП „Міські електричні мережі”.

Підстава : заява Фоміної Я. В. Від 21 квітня 2004 року,
Лист КП „Міські електричні мережі” від 7 квітня
2004 року.

2. Відділу бухгалтерського обліку виконавчого комітету міської ради (Поліщук Л. В.) виплатити Фоміній Я. В. Компенсацію за невикористану відпустку за період роботи від 19 лютого 2004 року до 23 квітня 2004 року терміном 5 календарних днів.


Міський голова М. В. Панасюк

З розпорядженням ознайомлена
“_____”____________2004р.
Фоміна Я. В.


Соціологічні дослідження
Вік: 18-35 - 23
35-55 - 27
понад 55 років - 4
Стать: чол.. - 15
жін. - 27
Освіта: вища - 18
середня спеціальна - 21
середня - 13
Рід занять: робітник - 18
військовослужбовець - 1
працівник АПК - 0
юрист - 1
службовець - 13
підприємець - 6
вчитель - 5
студент - 5
лікар - 0
пенсіонер - 1
безробітний - 2
Членом якої партії є:
позапартійний - 49
УНП - 1
Партія Регіонів України - 1
Партія захисників Вітчизни - 1

1. Як оцінюються дії представників опозиції під час голосування у парламенті за проект Закону України „Про внесення змін до Конституції України”?
засуджую - 15
засуджую поведінку, але підтримую позицію - 4
схвалюю - 16
важко відповісти - 22
не знаю про це нічого - 3
мені байдуже - 2
2. Для чого потрібна конституційна реформа (не більше однієї відповіді)?
- для подальшої демократизації суспільства - 4
- для переходу парламентсько-президентської республіки - 0
- для підвищення відповідальності влади - 12
- для подальшого економічного прогресу -7
- для забезпечення політичної стабільності в суспільстві - 2
- для недопущення представників опозиції до найвищих державних посад -10
- важко відповісти - 16
- інше
Конституція приймається один раз на рік - 1
3. Які наслідки прогнозуються у разі внесення змін до Конституції України (не більше однієї відповіді)?
- покращення соціально-економічного стану в державі
- підвищення рівня життя громадян
- зменшення корупції
- зменшення диспропорції центр ? регіони
- покращення соціально-політичної ситуації
- погіршення ситуації в усіх сферах
- нічого не зміниться
- інше: важко відповісти
4. Як оцінюється виконання Програми соціально-економічного розвитку регіону за 2003 рік?
Позитивно
Більш позитивно, ніж негативно
Більш негативно, ніж позитивно
Негативно
Важко відповісти, бо не знаю про таку
5. Як оцінюється виконання Програми діяльності Кабінету Міністрів України?
Позитивно
Більш позитивно, ніж негативно
Більш негативно, ніж позитивно
Негативно
Важко відповісти, бо не знаю про таку

6. Якби президентські вибори відбулися у найближчій час, за кого із запропонованих кандидатур проголосували?
В. Януковича – 0 П. Симоненка – 1 А. Кінаха – 1
В. Литвина – 0 С. Тигіпка – 0 не брав би участі
Л. Кучму – 0 Є. Марчука – 0 у виборах – 1
В. Медведчука – 0 Н. Вітренко – 0 проти всіх – 3
Г. Кирпу – 0 В. Пустовойтенка – 0 важко відпові -
В. Ющенка – 26 В. Хорошовського – 0 сти – 7
Ю. Тимошенко – 13 О. Мороза – 0
7. Якби парламентські вибори відбувалися у найближчій
час, на пропорційній основі, за яку партію чи блок
проголосували?
Виборчий блок “Наша Україна” – 13
Блок Ю. Тимошенко – 17
“За єдину Україну” – 1
КПУ – 1
СДПУ (о) – 1
Націонал-демократична партія – 1
Важко відповісти – 2
Проти всіх – 2
Без відповіді – 14
Положення про відділ з питань соціально-економічного
Розвитку виконавчого комітету
Нетішинської міської ради
Основними завданнями відділу є:
реалізація державної політики економічного і соціального розвитку міста;
реалізація державної регуляторної політики і державної політики у сфері розвитку економічної конкуренції та обмеження монополізму;
проведення державної зовнішньоекономічної політики;
забезпечення у межах своїх повноважень захисту економічних прав і законних інтересів вітчизняних та іноземних суб’єктів господарювання;
забезпечення реалізації державної цінової політики;
забезпечення реалізації державної політики у сфері закупівель товарів, робіт, послуг за рахунок коштів бюджету міста;
проведення державної інвестиційної та інноваційної політики;
забезпечення виконання завдань з приватизації комунального майна територіальної громади міста.

Положення
про юридичний відділ
виконавчого комітету Нетішинської міської ради
Основними завданнями відділу є організація правової роботи, спрямованої на правильне застосування, неухильне додержання та запобігання невиконанню вимог актів законодавства, інших нормативних документів відділами, управліннями та іншими структурними підрозділами виконавчого комітету міської ради, а також посадовими особами місцевого самоврядування під час виконання покладених на них завдань і функціональних обов’язків.
ПОЛОЖЕННЯ
про відділ з питань торгівлі та побутового обслуговування населення виконавчого комітету міської ради.
Основними завданнями відділу є :
реалізація державної політики, спрямованої на розвиток роздрібної оптової торгівлі, а також торговельно-виробничої сфери – громадського харчування (далі – підприємства торгівлі) і побутового обслуговування населення, на основі використання ринкових механізмів господарювання;
сприяння формуванню та товарному насиченню споживчого ринку, виробництву товарів, розширенню їх асортименту та поліпшенню якості з урахуванням попиту населення, а також задоволенню потреб населення у побутових послугах;
запровадження затверджених в уставленому порядку правил торгівлі і побутового обслуговування населення, забезпечення контролю за їх дотриманням, здійснення заходів щодо вдосконалення торговельного і побутового обслуговування населення;
здійснення, в межах своєї компетенції, контролю за організацією та якістю обслуговування населення підприємствами торгівлі та побуту;
координація роботи підприємств торгівлі та побутового обслуговування населення незалежно від форми власності, пов’язаної з розвитком інфраструктури, регулюванням ринку товарів і побутових послуг, сприянням розвитку всіх форм торговельного і побутового обслуговування населення.

ІНСТРУКЦІЯ
зі статистики заробітної плати
Загальні положення
1.1 Інструкція містить основні методологічні положення щодо визначення показників оплати праці у формах державних статистичних спостережень з метою одержання об’єктивної статистичної інформації про розміри та структуру заробітної плати найманих працівників.
Інструкція не застосовується для визначення складових фонду оплати праці як бази (об’єкта) для нарахування внесків до фондів загальнообов’зкового державног соціального страхування.
Дія інструкції поширюється на всіх юридичних осіб, їхні філії, відділення, представництва та інші відособлені структурні підрозділи (далі – підприємства).
1.2 Відповідно до положень Закону України „Про плату праці” (далі – Закон ) заробітна плата – це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому вираженні, яку за трудовим договором власник або вповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
1.3 Для оцінки розміру заробітної плати найманих працівників застосовується показник фонду оплати праці.
До фонду оплати праці включаються нарахування найманим працівникам у грошовій та натуральній формі (оцінені в грошовому вираженні) за відпрацьований та невідпрацьований час, який підлягає оплаті, або за виконану роботу незалежно від джерела фінансування цих виплат.
Фонд оплати праці складається з :
Фонду основної заробітної плати;
Фонду додаткової заробітної плати;
Інших заохочувальних та компенсаційних витрат.
1.4 У формах державних статистичних спостережень відображається нарахування працівникам підприємства у відповідності до розрахунково-платіжних документів незалежно від терміну їхніх фактичних виплат. Зазначені суми наводяться до утримання прибуткового податку та внесків працівників на обов’язкове державне соціальне страхування.
1.5 Програми державних статистичнихспостережень передбачають облік фонду оплати праці, нарахованого всім працівникам, а також відділенням фонду штатних працівників, які перебувають в обліковому складі підприємства, та поділ його на складові.
Фонд оплати праці інших категорій працівників (сумісників або тих осіб, які зайняті за договорами цивільно-правового характеру) розділяється на складові на загальних підприємствах згідно інструкцією. При цьому суми оплати праці вищезгаданих категорій у формах державних статистичних спостережень відображаються у фонді оплати працівників позаоблікового складу та не враховуються при обчисленні середньої заробітної плати штатних працівників облікового складу підприємства.
При визначенні фонду оплати праці штатних працівників із загальної суми фонду оплати праці також викулючаються суми нараховані працівникам, які перебувають у відпусці у зв’язку з вагітністю та пологами та для догляду за дитиною, вибраним до органів первинної профспілкової організації, звільненим з роботи на момент здійснення нарахувань.
Фонд оплати праці працівників, прийнятих на постійну роботу за направленням державної служби згідно договором з роботодавцем про надання дотації на створення додаткових робочих місць для працевлаштування безробітних, ураховується на загальних підставах згідно з інструкцією.
1.6 Під час заповнення форм державних статистичних спостережень слід мати на увазі такі особливості обліку та відображення суми фонду оплати праці.
1.6.1 Нарахування відображаються за календарний місяць (з першого до останього числа місяця). Наприклад, суми нарахувань за час відпусток, на відміну від порядку їхньої фактичної виплати, розподіляються пропорційно часу, що припадає на дні відпустки у відповідному місяці.
1.6.2 Якщо нарахування фонду оплати праці здійснюються за попередній період, зокрема у зв’язку з уточненням кількості відпрацьованого часу, виявленням помилок, вони відображаються у фонді оплати праці того місяця, у якому були здійснені нарахування.
1.6.3 Усі види нарахувань в іноземній валюті перераховуються в, національній валюті за курсом Національного банку України на дату їхнього нарахування.
2. Фонд оплати праці