Молочна кислота
Молочні продукти: речовини, які використовуються для осадження, речовини, що стабілізують рН та входять до розчину солі та застосовуються у виробництві сирів

Карбонат натрію
Молочні продукти: нейтралізуючі речовини

Вода
1


Додаток 3. Мінімальні вимоги щодо контролю та запобіжні заходи в рамках системи контролю та сертифікації
1. Заходи контролю повинні проводитися на всіх етапах виробництва. Продукт повинен бути маркованим відповідно до Розділу 3 Стандартів органічного виробництва та міжнародних стандартів. Офіційний орган сертифікації або інший уповноважений орган повинен запровадити стандарти аграрної політики та процедуру проведення сертифікації відповідно до Стандартів органічного виробництва.
2. Необхідно забезпечити доступ органу контролю до всіх записів та доку-ментів. Виробник, який проходить перевірку, повинен надати уповноваженомуоргану доступ до документів а також усю необхідну інформацію для перевіркитретьою стороною.
А. Вимоги до виробничого підрозділу
Виробництво органічних продуктів повинно відбуватися у виробничих підрозділах, в яких земельні ділянки, виробничі площі, господарські приміщення, склади, призначені для зберігання продукції тваринного та рослинного походження є повністю відмежованими від виробничих підрозділів, в межах яких не дотримуються Стандартів органічного виробництва. Приміщення, де відбувається підготовка та пакування органічних продуктів мають розміщуватися на території відповідного виробничого підрозділу. В таких приміщеннях дозволяється працювати лише із продуктами виробленими в межах даного господарства.
Якщо заходи перевірки проводяться в межах даної виробничої одиниці вперше, виробник та офіційний орган сертифікації або інший уповноважений орган повинні скласти та підписати відповідний документ. Такий документ має включати наступні пункти:
а) повний опис господарства та його території, включаючи приміщення та земельні ділянки, призначені для зберігання та виробництва продукції, у разі необхідності — опис приміщення, призначеного для пакування продукції;
К
б) надання гарантії третьої сторони, які підтверджують дотримання вимог, 1перерахованих у Додатку 1, пункті 1, якщо виробник займається збиранням ди- 1ких рослин; І
в) свідчення того, що було докладено всіх зусиль забезпечення виконаннявсіх вимог Стандартів органічного виробництва;
г) інформацію щодо часу, коли востаннє на даній земельній ділянці та/чи напевній території були культури, вирощування яких забороняється відповідно доРозділу 4 Стандартів органічного виробництва;
д) інформацію щодо заходів, які повинен вжити виробник відповідно доРозділів 3 та 4. У випадку порушень, по відношенню до виробника застосову-ються певні стягнення, визначені у Розділі 6, пункті 9 Стандартів органічноговиробництва.
5. Кожного року, визначений органом сертифікації чи іншим уповноважениморганом період виробник повинен повідомити офіційний орган сертифікації чиуповноважений орган про графік виробництва продуктів рослинного та тварин-ного походження а також про втрати земельних ділянок, худоби чи вуликів.
6. Письмову документацію та звіти необхідно зберігати так, щоб у офіційно-го органу сертифікації або іншого уповноваженого органу була можливість пе-ревірити джерела та кількість всієї придбаної сировини та її використання. Не-обхідно також зберігати всі документи та звіти, які вказують на джерела,кількість усієї продукції, що була продана. Рахунки на товари, продані безпосе-редньо споживачу, необхідно складати щодня. Якщо господарство сшостійнозаймається переробкою продукції, у звітах має вказуватися інформація, перед-бачена у розділі В2, третьому пункті Додатку 3.
7. Кожна тварина повинна бути облікована окремо. Якщо йдеться про розведення молодняку тварин та про птахів: тварини обліковуються відповідно до поголів'я, птахи — зграї, у випадку бджіл — відповідно до вуликів. Документація та рахунки необхідно зберіїати в такий спосіб, щоб у будь-який момент можна було простежити в межах системи походження худоби чи бджолосім'ї. Виробник повинен вести детальні записи, які фіксують наступну інформацію:
а) родовід та походження худоби;
б) реєстрацію кушвлі;
в) превентивні заходи щодо боротьби із хворобами, пораненнями та пробле-мами із репродуктивною системою;
г) будь-які ветеринарні заходи, включаючи карантин, та ідентифікацію тва-рин, по відношенню до яких проводилися такі заходи;
д) годівлю та джерела годівлі;
е) пересування тварин та вуликів в межах господарства та в межах територи,
де ростуть рослини, призначені для харчування бджіл;
є) транспортування, забій та продаж;
ж) вилучення, переробку та зберігання продуктів бджільництва.
8. Забороняється зберігати речовини, які не входять до переіаку ріругииге, визначеного у пункті 4.1. (б) Стандартів органічного виробництва.
Офіційний орган сертифікації чи інший уповноважений орган повинні проводити заходи контролю, щонайменше один раз на рік. У разі виникнення підозри щодо застосування заборонених Стандартами органічного виробництва речовин необхідно відібрати відповідні зразки цих речовин. Після кожного відвідання господарства представник органу сертифікації чи іншого уповноваженого органу повинен скласти відповідний звіт. Необхідно також проводити непередбачені візити для контролю виробництва.
Виробник повинен надати органу сертифікації чи іншому уповноваженому органу доступ до приміщень, призначених для виробництва та зберігання продукції до земельних ділянок а також до рахунків та відповідної бухгалтерської документації. Виробник також повинен забезпечити орган контролю інформацією, необхідною для проведення процедури перевірки.
Продукти, зазначені у Розділі 1 Стандартів органічного виробництва, які не пройшли етап пакування, необхідно перевозити у такий спосіб, щоб уникнути зараження чи заміни органічних продуктів продуктами, які не відповідають Стандартам органічного виробництва та іншим визначеним законодавством ознакам слід зазначити:
назву та адресу особи, відповідальної за виробництво продуктів;
назву продукту;
дані про те, що продукту надано органічний статус.
12. Якщо виробник утримує паралельно декілька господарств на одній тери-торії землекористування, то територія, на якій вирощуються культури що невідповідають зазначеним у Розділі 1 вимогам повинна також проходити пе-ревірку відповідно до пунктів 4,6 та 8. Рослини нечітко вирізнених сортів подібнідо зазначених у Розділі 3 культур, не можуть вирощуватися в цих підрозділах.
Якщо уповноважений орган пом'якшує вимоги по відношенню до виробників, які виробляють органічну продукцію, то необхідно визначити типи виробництва та умови пом'якшення вимог. Окрім цього необхідно розробити умови встановлення додаткових вимог по відношенню до виробників через здійснення контрольних візитів без попередження, проведення додаткових перевірок під час збирання врожаю, запровадити додаткові вимоги до документації господарства, оцінки здатності підприємства запобігати контакту органічної продукції з неорганічною.
Відповідно до Розділу 8 Стандартів органічного виробництва, виробничі підрозділи країн-членів ЄС за умов проведення необхідних заходів контролю можуть займатися виробництвом одного виду продукції в межах органічного та традиційного виробництва.
13. В рамках органічного тваринництва всі види худоби в межах одного гос-подарства повинні вирощуватися відповідно до визначених у стандартах ор-ганічного виробництва правил. Худобу, умови утримання якої не відповідаютьОщндарЩі органічного виробництва, можеш розводити карках ОДОШІЧІШГО
Додаток 3. Мінімальні вимоги щодо контролю та запобіжні заходи в
рамках системи контролю та сертифікації
господарства. Таку худобу необхідно утримувати окремо від тієї, що розводиться за Стандартами органічного виробництва. Уповноважений орган має право | запровадити більш суворі правила щодо органічного тваринництва. Наприклад, він може визнати необхідним розводити різні види тварин в рамках органічного та традиційного господарства.
14. Уповноважений орган має право дозволити випасати худобу, що утри-мується відповідно до Стандартів органічного виробництва на традиційнихугіддях за наступних умов:
а) на даній території, протягом трьох років, вирощувалися тільки ті культу-ри, які входять до наведеного у Розділі 4.1. (а) та (б) Стандартів органічного ви-робництва переліку;
б) тварини, що розводяться відповідно до Стандартів органічного виробни-цтва, утримуються у повній ізоляції від решти тварин.
15. В рамках органічного тваринництва без порушення інших пунктів Додат-ку 3 уповноважений орган повинен передбачати забезпечення можливостіпростежити пересування тварин та продуктів тваринного походження на всіхетапах виробництва від господарства до переробки та кінцевого пункту паку-вання та/чи маркування.
ШшШдготовка та пакування товару