У сюжетно-рольовій грі "Банк" діти уявляють себе справжніми фінансистами.
'Надіслала Дарія Ведмеденко. ДНЗ № 33. м. Чернівці)
шо під оукою, або сівши задом наперед на стільчик ,"іде на машині', імітуючи сигнали автомобіля Зрозуміло, що це виникає лише в грі, але ж ідеться усього про третій рік. життя. І це ще одне підтвердження того, що саме в грі зароджуються і розвиваються основні новоутворення дитячої особистості. Із зародженням уяви в грі перед дитиною відкриваються справді безмежні можливості для самореалізації. для випробування власних сил та можливостей. Адже в реальне життя дитина ще не може входити повноцінно, тим часом як у грі 8она почувається дорослою людиною, яка багато чого може без усіляких обмежень. До того ж це ігрове життя гпи-боко емоційно зачіпає дитячу душу і лишає ґрунтовний слід на їі особистісному шляху. Уважно спостерігаючи за процесом розгортання та перебігом образів уяви у дитячій грі, легко усвідомлюєш сенс відомого твердження про те, що дитяча гра значною мірою презентує майбутню долю розвиненої особистості. Над цим варто замислитися. Адже справді, саме в грі уперше розкриваються ще не реалізовані в реальному житті можливості дитини. Це ніби погляд у майбутнє особистості.
Гра та уява нерозривні, саме в грі й завдяки уяві дитина абсолютно мимоволі стає сильнішою, витривалішою, добрішою, ніж у багатьох миттєвих ситуаціях. У грі ніби відкривається джерело і": фантаз;ї. і саме уява цілком природно спрямовує дитину на узгодження власних бажань з бажаннями партнера по грі. Вона спочатку відчуває. підсвідомо уловлює (уявляє), а лише згодом усвідомлює правило спільної гри, в разі порушення якого гра зникає.
Важко перемінити значення цього ігрового джерела уяви для реалізації особистісного потенціалу дитини Це найдієвіша школа розвитку всього комплексу комукіка-ТИВНО-І-/ОВЛЄННЄВИХ здібностей, формування достатнього рівня компетентності для реалізації створених власною уявою задумів. Сповнена фантазії, творча гра є справжньою школою жиля. Діти, які проходять таку школу, мають справді багату фантазію, здатні до творчих вигадок, самі є ініціаторами та організаторами ігор, бажаними партнерами для однолітків.
Отже, як казав Л. С. Виготський, уява з'являється саме в грі, в ній вона й постійно вдосконалюється.
Зодночас зрозуміло, що образи уяви з'являються у грі не просто самі по собі. Уява дитини живиї^с-, образами, відчуттями і переживаннями, які вона постійно отримує у спілкуванні з оточенням. Уява лише переробляє побачене, почуте, пережите й відтворює з різн; способи у грі, в малюнку, в словесній творчості тощо.
Часом злет дитячої уяви буває таким, що дорослому важко побаииіи реальні елементи, але, уважно вникнувши в дитячу логіку, логіку фантазування, мо*'Нс< зба'нуги чарівність мудрості дитини. Вона чітко усвідоммо;, реальність та фантазію, остання приваблює ¦": безмежним простором, коли опиняєшся там, де мріє_л побувати, і з якому ти є таким, яким себе хочеш бачити.
Насправді дитина не відходить від реальної дійсності у дивний світ власної фантазії. Логіка гри, в якій керує уява, вимагає, диктує відповідну поведінку, керує пошуком предметів-замісників. Так, О. В. Запорожець пояснював, чому дитина надає перевагу парасольиі-конику перед іграшковим коником, логіка дитячої грі'-, реальний образ уяви дитини підказує, що саме на кониг'.у-парасольці можна їхати й реалізовувати ігровий задум тим часом як на справжній .грашці це не зручно.

Зрозуміло, що уява формується (розвивається) поступово, паралельно зі збагаченням реального досвіду дитини в пізнанні навколишнього життя. Спостерігаючи за перебігом дитячої гри, помічаємо, що уява молодших дошкільнят невідривна від предметів, які їх оточують. Власне, поштовхом для гри може стати поява перед малюком інших об'єктів: вийшов з води, помітив на березі різні камінці — починається будівництво; мама погодувала дітей обідом — донька починає готувати для ляльки частування з листочків, камінців, жолудів тощо; на дорозі побачили чудернацьку корягу — і летять -іа літаку. Великою мірою саме цим і пояснюється той факт, ш,о молодший дошкільник виявляє цікавість до всього яскравого, привабливого. Водночас перебіг зацікавленості у цей період досить динамічний, як правило, ігри тривають десь 10-15 хвилин. Дитя, як метелик, перестрибує з предмета на предмет, не
ЗагЛиблЮЮЧИСЬ ОСОбЛИЗО В їхню С'""-
Цей перший є гал у розвий.у уяв-1 дуж^ важливий для подальшого пробудження й удосконалення творчого мотеьц'алу
ДИТЯЧОЇ ОСОбиСТОСТІ. С-їме черн?. 'Лр/Зрен-

н я у м о в д л « п с в н о ц і н н о ї і в с р ч о ї г :.¦> и