Шум для захисту
Сьогодні питання інформаційної безпеки актуальні як ніколи. Особливо це стосується компаній, оскільки конкурентна боротьба між фірмами часто приймає дуже безсторонній характер. Сьогодні дуже багато говориться про те, як захистити комп'ютерну інформацію. І в цьому немає нічого дивного – все -таки без ПК сьогодні важко уявити собі хоча б один офіс. А тому необхідність забезпечити безпеку конфіденційних даних в електронному вигляді очевидна. Ось тільки, захоплюючись захистом комп'ютерної інформації, керівники підприємств часто забувають про інші небезпеки. Так, наприклад, останнім часом все більше і більше поширення набувають різні методи прослуховування приміщень. Акустичні "закладки", або, просто кажучи, жучки, використовувати яких ще не так давно могли виключно спецслужби, вирвалися на свободу. Придбати підслуховуюче пристрій сьогодні дуже просто. Встановлюються вони теж легко. Отже акустичні "закладки" різних типів є цілком реальною загрозою. Крім того, не можна забувати, що зловмисники можуть почати прослуховувати телефонні лінії, належні компанії. Тим часом телефони сьогодні - необхідний засіб спілкування, і з розмов, що ведуться з їх використовуванням, можна дізнатися багато цікавої інформації. Ну а ще є диктофони і стільникові телефони з функцією диктофона, спеціальні лазерні пристрої для знімання звукової інформації. Так навіть звичайний медичний стетоскоп можна використовувати для того, щоб підслуховувати розмови, що ведуться в сусідній кімнаті.
Тому сьогодні існує величезна безліч найрізноманітніших способів підслуховувати конфіденційні переговори. Для захисту від кожного з них розроблені власні методи. Так, наприклад, існує декілька різних технологій пошуку акустичних "закладок". Власні методи виявлення існують і для телефонних "жучків". Втім, потрібно визнати, що захиститися від всіх можливих способів прослуховування практично неможливо. Та і обійдеться це дуже дорого (необхідні спеціальне устаткування і висококласні фахівці). На щастя, є один спосіб захиститися практично від всіх акустичних "закладок" одночасно. І допоможе нам в цьому... шум. Але, звичайно ж, не звичайний, а спеціальний.
Принцип захисту акустичної інформації за допомогою шуму дуже простий. Спеціальний пристрій, так званий генератор, виробляє звукові перешкоди, які перекривають корисні сигнали. При цьому всі "закладки" і "жучки" працюють. Ось тільки їх власники замість осмисленої мови одержують хаотичний шум. Але, звичайно ж, розробники систем прослуховування приміщень виявилися не згодні з такою ситуацією. А тому сьогодні розроблено немало програм, призначених для очищення запису від перешкод і відновлення початкових корисних сигналів. Саме тому надійність захисту мовної інформації залежить від якості вживаного шумового сигналу.
Сьогодні для захисту приміщень від прослуховування використовуються різні типи шумів. Найпростіший з них - білий. Якщо заглянути в словник, то можна побачити, що білим шумом називається звук, в якому коливання різної частоти представлені в рівному ступені, тобто в середньому інтенсивності звукових хвиль різних частот приблизно однакові. Як природний приклад можна привести шум води, водопаду і т.д., що біжить, цікавить білий шум в голосовому спектрі. Саме він використовується для захисту мовної інформації.
Головними перевагами генераторів білого шуму є їх простота і, відповідно, дешевизна. На жаль, недоліків у них набагато більше. Найголовніший з них виходить з самого принципу дії приладу. Річ у тому, що багато матеріалів і будівельні конструкції володіють різним акустичним опором на різних частотах. А це значить, що для дійсно надійного захисту потрібно встановлювати достатньо значну інтенсивність шуму. Це може вплинути на комфорт людей, що ведуть переговори. Тим більше що генератори білого шуму працюють постійно, зупиняючись тільки при виключенні.
Другий тип шуму - забарвлений. У принципі він дуже схожий на білий, який і складає його основу. Відмінність полягає в тому, що в ньому наявний "зворотний зв'язок". Його суть полягає в наступному: у генератора є власний мікрофон, з допомогою якого він сприймає розмову і аналізує її, виділяючи складові. Ну а після цього за допомогою вбудованого эквалайзера пристрій самостійно автоматично підвищує або знижує рівень шуму в тій або іншій смузі мовного діапазону. Це дозволяє генератору збільшити інтенсивність шуму з частотою голосів співрозмовників і зменшити інтенсивність решти перешкод. Така технологія дозволяє підтримувати оптимальне співвідношення шум/корисний сигнал і зменшити, таким чином, негативні моменти роботи людей в захищеному приміщенні.
Найбільш ефективним способом захисту від прослуховування є мовоподібний шум. Суть його полягає в створенні перешкод, що є безладною сумішшю уривків розмов, музики і т.д. Сьогодні розроблено немало типів мовоподібного шуму. Проте найбільше поширення набули три з них. Перший створюється шляхом змішення фрагментів сигналів трьох радіостанцій з однаковим рівнем сигналу. Генерація другого типу шуму теж здійснюється за допомогою радіо. Правда, в ньому виділяється один домінуючий сигнал, який змішується з додатковими.
Найефективнішим вважається третій тип мовоподібного шуму. Він створюється безпосередньо з розмови, що захищається, шляхом багатократного накладення його фрагментів один на одного з різними рівнями інтенсивності сигналу. Для прикладу можна розглянути будь-який генератор мовоподібного шуму. Цей пристрій крім електронного блоку має в своєму складі мікрофон і колонки і працює таким чином: перші ж звуки, вимовлені учасниками конфіденційних переговорів, вловлюються генератором і відправляються в блок перетворення. Там вони піддаються обробці, в процесі якої відбувається перемноження і розподіл їх частотних складових. Перешкода, що вийшла в результаті цього процесу, озвучується колонками. Шум змішується із змістовним сигналом, відбивається від стін, стелі і предметів інтер'єру і через якийсь проміжок часу знову уловлюється мікрофоном. Потім він знову поступає в блок перетворення, перетворюється на перешкоду і т.д. Таким чином, виходить безперервний процес генерації дуже ефективного мовоподібного шуму. Одержавши запис захищеної розмови, зловмисник нічого не зможе розібрати навіть за допомогою спеціального програмного забезпечення. Крім того, крім високої надійності у розглянутого генератора є ще один плюс. Річ у тому, що він працює тільки тоді, коли ведеться бесіда.
Ну а зараз прийшла пора підвести підсумки. Генератори шуму дійсно можуть захистити розмови від підслуховування. Правда, варто відзначити, що при цьому співбесідникам доведеться миритися з деякими незручностями. Адже їм теж заважатимуть видавані пристроєм перешкоди. Саме тому генераторам шумових перешкод не надають особливої переваги. Тим часом в деяких випадках вони абсолютно незамінні, наприклад тоді, коли переговори доводиться проводити в приміщеннях, які неможливо перевірити на відсутність акустичних "закладок".
Види генераторів шуму
Генератори акустичного шуму бувають різної форми та розмірів, які можуть працювати стаціонарно чи переноситись. Ці пристрої виготовляють у як у вигляді звичайних приладів, так і замасковані під побутові предмети. Розглянемо кілька пристроїв поверхнево з вказанням цін та кілька детально за принципом дії.
Барон
Призначений для захисту об'єктів інформатизації 1 категорії і протидії технічним засобам перехоплення мовної інформації (стетоскопи, направлені і лазерні мікрофони, виносні мікрофони) по віброакустичним каналам (наведення мовного сигналу на стіни, підлогу, стелю приміщень, вікна, труби опалення, вентиляційні короби і повітряна звукова хвиля). Цей пристрій не має аналогів.
Ціна 8 500 грн
Барон S1
Призначений для захисту об'єктів інформатизації 1 категорії і протидії технічним засобам перехоплення мовної інформації. Має два канали формування перешкод, до кожного з яких можуть підключатися віброперетворювачі п'єзоелектричного або електромагнітного типа, а також акустичні системи, що забезпечують перетворення електричного сигналу, формованого приладом, в механічні коливання в захищаючих конструкціях приміщення, що захищається, а також в акустичні коливання повітря.
Ціна 5 500 грн
Барон-К
Пристрій контролю ефективності вібраційних перешкод, що створюються віброакустичними генераторами типу БАРОН чи аналогічною апаратурою. Ціна 1200 грн
Барон-В
Пристрій забезпечує дистанційне управління дванадцятьма генераторами. Конструктивно виготовлений у вигляді модуля для монтажу в RACK - стійці
Видалений 16-ти канальний блок лінійного дистанційного включення пристрою БАРОН. Ціна 2000 грн
Барон-ДК
віддалений комунікатор для збору і аналізу інформаційних сигналів від пристроїв
Пристрій контролю ефективності вібраційних перешкод, що створюються віброакустичними генераторами типу БАРОН чи аналогічною апаратурою. Ціна 2500 грн
Барон-ДУ
Модуль дистанційного керування для пристроїв серії БАРОН. Ціна 800 грн
Барон-ДУ Р
Модуль дистанційного керування по радіоканалу для пристроїв серії БАРОН. Ціна 1000 грн
Серп
Вібраційний випромінювач (на раму вікна). Використовується як опція до серії БАРОН. Ціна 200 грн
Копійка
Вібраційний випромінювач (на скло). Використовується як опція до пристроїв БАРОН. Ціна 250 грн
ANG-2200
Генератор віброакустичного шуму. Призначений для створення вибро-акустичних перешкод з метою захисту від проводових та радіомікрофонів, вмонтованих в стіну, а також лазерних і мікрохвильових систем, що використовують віддзеркалення від вікон, крім того створює перешкоди для звукозаписної апаратури Особливості: два незалежних вихідних каналу; регулювання по високих і низьких частотах; вбудований захист від перевантаження.
TRN-2000
Вібраційний випромінювач до АNG-2200 є спеціалізованим електромеханічним перетворювачем і призначений для збудження шумових вібрацій в масивних конструкціях приміщення, що захищається, забезпечуючи при цьому прийнятний рівень акустичного шуму, що заважає.
OMS-2000
Акустичний випромінювач до ANG-2200 є спеціалізованим електроакустичним перетворювачем і призначений для збудження акустичного шуму.
VNG-012GL
Генератор віброакустичного шуму з регульованою частотною характеристикою. Призначений для захисту інформації від витоку по акустичним та віброакустичним каналам. Захист забезпечується створенням широкосмугових акустичних і віброакустичних перешкод в будівельних конструкціях, інженерно-технічних комунікаціях і в замкнутих об'ємах. Здатність навантаження генератора до 80 датчиків.
VNG-006D
Генератор віброакустичного шуму (з 6вібровипромінювачами). Захист забезпечується створенням широкосмугових акустичних і віброакустичних перешкод в будівельних конструкціях, інженерно-технічних комунікаціях і в замкнутих просторах. Апаратура може вмикатися і вимикатися дистанційно по проводовому або радіо-каналу.
Соната-АВ-1М
Генератор віброакустичного шуму. Призначений для захисту приміщень від просочування мовної інформації по акустичних і віброканалам для виділених приміщень до 1 категорій. (Максимальне навантаження 10- вібро ВІ-45 або 8-п’єзовипромінювачів ПІ-45 або 8-випромінювачі АЇ-65 на 1 канал)
Ціна 2000 грн
Соната-АВ-2М
Генератор віброакустичного шуму. 2-каналу. Призначений для захисту приміщень від просочування мовної інформації по акустичних і віброканалам. (максимальне навантаження 20 вібро- ВІ-45 або 10 п’єзовипомінювачів ПІ-45 або 8 АЇ-65 на 1 канал). Сертифікат
АЇ-65
Акустичний випромінювач є спеціалізованим електроакустичним перетворювачем і призначений для збудження акустичного шуму.
ВІ-45
Вібровипромінювач великій потужності є спеціалізованим електромеханічним перетворювачем і призначений для збудження шумових вібрацій в масивних конструкціях приміщення, що захищається, забезпечуючи при цьому прийнятний рівень акустичного шуму, що заважає.
ПІ-45
Вібровипромінювач малої потужності є спеціалізованим електромеханічним перетворювачем і призначений для збудження шумових вібрацій в стеклах вікон (дверей, офісних перегородок).
"Соната-АВ" модель 1Б
Генератор віброакустичного шуму (для виділених приміщень до 1-ої категорії включно). Відсутність загального для всіх випромінювачів генераторного блоку: генератори шумового сигналу вбудовані безпосередньо в кожний випромінювач. Базовий склад системи: генератор-виброизлучатель СВ-45 ; генератор-аудіовипромінювач СА-65; блок живлення С-ІП (двохканальний, 220В/12В). Здатність навантаження: СВ-45 – до 4 на канал; СА – до 2 на канал.
Генератор шуму " GS-200 "
Технічні характеристики
1. живлення мережі забезпечується від мережі 220 В
На замовлення комплектується акумулятором, що дозволяє використовувати пристрій в недоступних приміщеннях, в авто, на природі.
2. Діапазон акустичного шуму 250-10000 Гц.
3. Необхідний струм не більше 1 ампера.
4. Час роботы від мережі необмежений. Від акумулятора до 4 годин без підзарядки.
5. Відстань, що перекривається захисним шумом до 2 метрів.
Генератор шуму ФОРУМ
Призначення: Для захисту приміщень від просочування акустичної інформації по віброканалам і через технічні засоби знімання акустичної інформації, що використовують мікрофон.Особливість пристрою - використовування віброперетворювачів на основі п’єзокераміки. Ціна 3300 грн
Генератор шуму Спектр
Генератор просторового зашумлення. Призначений для формування маскуючого широкосмугового радіовипромінювання. Ціна 800 грн
Генератор шуму SEL SP-41/C (по мережі 220В)
Являється технічним засобом активного захисту інформації об'єктів 1 категорії, що створює маскуючий сигнал в ланцюгах електроживлення. Ціна 1200 грн
КЕДР
Генератор віброакустичного шуму. Дозволяє аналізувати акустичну обстановку в приміщенні за допомогою двох мікрофонів і на підставі результатів аналізу по вбудованому алгоритму формує сигнал, функціонально пов'язаний з огинаючою акустичного (мовного) сигналу, що з'явився. Має три незалежні канали і дозволяє підключати до 22 вібровипромінювачів і 4 акустичних випромінювачів.
Хаос 4
Апаратура захисту конфіденційних переговорів. Може виконуватися в декоративному глобусі. Захист здійснюється постановкою маскуючою акустичною перешкодою безпосередньо в місці проведення переговорів. Проведення переговорів забезпечується за допомогою телефонних гарнітур. Використовування виробу гарантує конфіденційність переговорів, що проводяться в будь-яких приміщеннях, а також в салоні автомобіля.
Опишемо детально функціонування генераторів шуму ЛГШ-301, 401
Генератор акустичного шуму ЛГШ-301
Генератор акустичного шуму ЛГШ-301 призначений для захисту мовної інформації від перехоплення по прямому акустичному, віброакустичному і оптикоакустичному каналам. ЛГШ-301 використовується в умовах замкнутого простору з живленням від мережі змінного струму 220 В. Дана модель захищає простір об'ємом до 50 м3. Якщо Ви працюєте в приміщенні більшого об'єму, необхідно встановлювати декілька генераторів. Принцип дії пропонованої моделі заснований на генерації «білого шуму» в акустичному діапазоні частот і, як наслідок, підвищенні відношення акустична завада/корисний сигнал.
Вмонтовувати генератори рекомендується в безпосередній близькості до місць можливого розміщення системи перехоплення, таким як: віконні і дверні отвори, стіни, стелі і підлоги приміщень, вентиляційні канали і шахти для вентиляції повітря, труби систем центрального опалення і водопостачання, вікна і тонкі перегородки. ЛГШ-301 частіше всього використовується в комплексі з іншими засобами захисту інформації. У минулому при розробці і упровадженні комплексних систем захисту інформації від витоку по технічних каналах для зашумлення «слабких» місць використовувалися генератори акустичного шуму інших фірм-виробників. Ці генератори (остання версія WNG-023) при включенні встановлюються в середнє положення рівня гучності шуму, яке потім можна регулювати. Це дуже зручно для «кишенькового» використовування.
Проте пристрої подібного типу не призначені для монтажу, що має на увазі автономну роботу. Це привело фахівців до ідеї створення ЛГШ-301 спеціально для використовування в стаціонарних умовах.
Генератор ЛГШ-301 може бути налаштований на оптимальний для певних умов рівень гучності і при подальшому включенні не вимагає додаткового підстроювання. Це особливо зручно у випадку, якщо передбачається вмонтовувати декілька генераторів для роботи на різних, строго вивірених рівнях гучності акустичного шуму.
ЛГШ-301
Генератор акустичного шуму ЛГШ-301
Комплект поставки
Найменування Кількість
Основний блок 1
Блок живлення 1
Викрутка* 1
Керівництво по експлуатації 1
Упаковка 1
* - пристрій комплектується викруткою для регулювання рівня гучності.
Технічні характеристики
Основний блок
Габаритні розміри 66 x 66 x 20 мм
Маса 100 г
Робоча напруга 5 В (±1%)
Параметри вихідного акустичного сигналу:
основний діапазон частот 300 — 3400 Гц (мовний діапазон)
Опір випромінюючої головки 8 Ом
Блок живлення
Габаритні розміри 70 x 47 x 86 мм
Маса 120 г
Робоча напруга 220 В (±10%), 50 Гц
Вихідна потужність 1.5 Вт
Вихідна напруга 5 Вт (±1%)
Схожою моделлю до даної є ЛГШ – 302
Генератор віброакустичного шуму ЛГШ-401
Система постановки віброакустичних і акустичних перешкод ЛГШ-401 призначена для протидії спеціальним засобам несанкціонованого знімання інформації, використовуючих як канал витоку захищаючі конструкції приміщення. В першу чергу це електронні або акустичні стетоскопи для прослуховування через стелі, підлоги і стіни, дротяні або радіо-мікрофони, встановлені на захищаючі конструкції або водопровідні і опалювальні трубопроводи, а також лазерні або мікрохвильові системи знімання інформації через віконні отвори приміщень.
ЛГШ-401 забезпечує захист шляхом постановки широкосмугової віброакустичної шумової перешкоди на потенційно небезпечні конструкції приміщень. Крім того, передбачена можливість установки акустичного випромінювача для захисту шахт для вентиляції повітря та вентиляційних шахт.
До складу системи ЛГШ-401 входять:
* генератор шуму ЛГШ-401;
* п'єзоелектричні віброперетворювачі ЛВП-А и/или ЛВП-Б (загальною кількістю до 16-ти штук);
* акустичний випромінювач.
Генератор шуму ЛГШ-401 є восьмиканальним цифровим генератором псевдовипадкової послідовності імпульсів тактової частоти 5 кГц з кварцовою стабілізацією. Виходи генератора призначені для підключення шістнадцяти п'єзоелектричних віброперетворювачів (по два послідовно сполучених віброперетворювача на кожний канал) і одного акустичного перетворювача.
Відмітною особливістю ЛГШ-401 є наявність системи контролю стану підключених віброперетворювачів. Вона дозволяє оперативно визначати обрив сполучних дротів або коротке замикання для кожного з восьми каналів генератора з сигналізацією на світло діодних індикаторах. Передбачена можливість підключення дистанційного пристрою управління пристроєм.
віброперетворювачі призначені для передачі перешкоди, що генерується, на будівельні, захищаючі і інженерні конструкції:
* ЛВП-А — для установки на стіни, підлоги, стелі і трубопроводи;
* ЛВП-Б — для установки на скло або раму кожного віконного отвору.
Віброперетворювачі можуть комплектуватися різними кріпильними пристроями, залежно від місця їх установки.
Примітка:Базовий комплект поставки включає тільки генератор шуму ЛГШ-401. Включення в комплект поставки необхідної кількості віброперетворювачів, кріплень до них і акустичного випромінювача обмовляється окремо.
ЛГШ-401
Генератор віброакустичного шуму ЛГШ-401
ЛВП-А ЛВП-Б
Технічні характеристики
Кількість віброакустичних каналів 8
Кількість віброперетворювачів, що підключаються до генератора при послідовному підключенні двох віброперетворювачів на один вихідний канал 16
Кількість акустичних каналів 1
Средньоквадратична напруга акуст. каналу на навантаженні 8 Ом не менше 8 В. Амплітуда напруги віброакустичного каналу не менше 130 В.
Діапазон регулювання вихідного сигналу акустичного каналу не менше 40 дБ.
Діапазон регулювання вихідного сигналу віброакустичного каналу не менше 6 дБ.
Період повторення псевдовипадкової послідовності не менше 39 діб.
Споживана потужність не більше 20 Вт.
Габаритні розміри генераторного блоку 200 x 125 x 50 мм
Габаритні розміри віброперетворювача ЛВП-А Ш45 x 46 мм
Габаритні розміри віброперетворювача ЛВП-Б Ш45 x 9 мм
Маса генераторного блоку не більше 1 кг
Маса віброперетворювача ЛВП-А не більше 300 г
Маса віброперетворювача ЛВП-Б не більше 20 г
Схожою моделлю до даної є ЛГШ - 403