Лабораторна робота № 1
Налаштування й освоєння робочого середовища системи Visual Basic
Мета: Ознайомлення з призначенням елементів робочого середовища системи програмування Visual Basic.
1.1. Середовище розробки програм Visual Basic
Visual Basic – це інтегроване середовище для розробки програм. Вона дає можливість розробляти графічний інтерфейс користувача, створювати та налагоджувати програмні модулі, керувати багатомодульними проектами. Крім того, Visual Basic надає низку сервісних можливостей, які дозволяють автоматизувати розробку та впровадження програми.
1.1.1. Ознайомлення з елементами середовища розробки програм
Робоче середовище системи Visual Basic зображено на рис. 1.1. Воно складається з меню, панелі інструментів і п’яти вікон, які разом утворюють робоче місце програміста. Кожна з цих частин пропонує засоби, які визначають різні аспекти виконуваної роботи з програмування.

Меню включає стандартний для інструментальної системи під Windows набір кнопок: Project, File, Edit, View,… .
Панель інструментів надає швидкий доступ до багатьох функціональних можливостей системи програмування з допомогою кнопок.
Центральне місце на екрані займає вікно дизайнера форм. В цьому вікні з допомогою елементів керування створюється макет робочого вікна програми. Цей макет називатимемо формою.
Форма є однією з основних компонент програми на Visual Basic. Форма – це своєрідне лице програми. Вона відображає її функціональні можливості, передбачає засоби задання вхідних даних, вибору певних функцій, а також подання результатів.
Панель елементів керування – це набір компонент, які використовуються при розробці форми. Саме шляхом вибору невних елементів керування з цього набору й реалізується задуманий графічний інтерфейс програми.
Вікно Project Explorer відображає ті проекти, над якими ви працюєте в даний момент, а також різні частини кожного з цих проектів.
Вікно властивостей (Properties) призначене для перегляду і встановлення властивостей елемента керування, форми або модуля.
Вікно розміщення форми (Form layout) призначене для відображення та визначення розміщення форми або форм на екрані дисплея підчас виконання програми.
1.1.2. Панелі інструментів
Панелі інструментів – це набори кнопок з піктограмами, які розташовані під рядком меню. З їх допомогою можна отримати швидкий доступ до деяких функціональних можливостей Visual Basic. Передбачено також використання допоміжних панелей. Щоб додати або забрати панель інструментів у Visual Basic, потрібно:
1) Клацнути правою кнопкою мишки у вільному місці рядка меню. З’явиться меню панелей інструментів.
2) З списку меню вибрати той тип панелі, яка вам потрібна.
Панель інструментів Debug (Налагодження) використовується для тестування програми і виправлення помилок, які можуть при цьому виявитись. Під час налагодження можна виконувати програму по командно, контролюючи поточні значення змінних, а також зупиняти виконання програми в потрібному місці і т.д.
Панель інструментів Edit (Редагування) використовується при редагуванні тексту програми. Вона дозволяє робити різні маніпуляції з текстом програми, виділяти, вирізати і вставляти певні частини тексту, здійснювати пошук і робити заміни.
Панель інструментів Form Editor (Редактор форм) використовується для редагування елементів керування в формі: змінювати їх розміри, переміщати, вирівнювати та задавати однакові значення властивостям виділеної групи елементів.
Панель інструментів Standart (Стандартна) є головною панеллю інструментів у Visual Basic. Вона забезпечує швидкий доступ до часто вживаних функцій, зокрема, таких як зберігання, копіювання, вставка, налагодження, виконання та ін.
1.1.3. Панель елементів керування
Панель елементів керування (рис. 1.2) – це набір елементів керування, з допомогою яких будується графічний інтерфейс програми. Ці елементи керування дозволяють відтворити в формі різноманітні засоби графічної мнемоніки, а саме: кнопки, перемикачі, текстові поля, поля написів, списки, текстові поля зі списками, вертикальні і горизонтальні смуги прокручування, списки дисків, каталогів, файлів і т.д.
Побудова інтерфейсу користувача полягає у використанні певного набору елементів керування у формі. При цьому вибираним і поміщеним у форму елементам керування надаються певні властивості, які визначають їх зовнішній вигляд і особливості функціонування..
1.1.4. Вікно дизайнера форми
У вікні дизайнера форм (Form) конструюється задуманий графічний інтерфейс шляхом застосування у формі певних елементів керування. Саме у цьому вікні дизайнера форм проводиться робота зі створення інтерфейсу. Якщо програма використовує декілька форм, то створення кожної з них реалізується в окремому вікні дизайнера форм.
Кожному вікну дизайнера форми відповідає окреме вікно редактора тексту програми (Code) рис. 1.3, в якому знаходяться тексти програм (процедур) на мові Visual Basic, які реалізують функції передбачені елементами керування задіяними у формі. Це вікно призначене для відображення та вводу тексту підпрограм, а також і його редагування. Воно має кілька графічних засобів для швидкого створення та вибору певних процедур.
Під заголовком цього вікна розташовано два списки: список об’єктів (ліворуч) і список процедур (справа). В списку об'єктів перераховані імена елементів керування, що задіяні в формі і сама форма, В списку процедур – назви подій. При цьому цей перелік подій контекстно залежить від вибраного в списку об’єктів елементу, тобто в ньому відображаються лише події властиві цьому елементу.
Якщо в програмі є декілька форм, то буде саме стільки вікон дизайнера форм. Не завжди ці вікна будуть відкритими на екрані. Щоб відкрити вікно дизайнера форми, тексту програми чи інше вікно потрібно скористатись пунктом меню View (Вид). Вікно редагування тексту програми можна відкрити також і з вікна форми, двічі клацнувши у ньому мишкою. При цьому подвійне клацання мишкою в полі конкретного елементу керування відкриває вікно редагування програм з позиційним відображенням тексту процедури обробки події (подій) зв’язаної з цим елементом керування.
1.1.5. Вікно Project Explorer
Вікно оглядача (Project Explorer, рис. 1.4) відображає структурні компоненти програми або програм, що розробляються в даний момент. Воно призначене для швидкого доступу до конкретної компоненти програми. З його допомогою можна здійснювати також управління одночасною розробкою кількох проектів. Щоб керувати відразу кількома проектами Visual Basic об’єднує їх у групи проектів (файли з розширеннями VBG).
У вікні Project Explorer компоненти програми відображаються у вигляді ієрархічної деревовидної структури. Проекти знаходяться на вершині цього дерева, а його частини (форми, модулі і т.д.) розташовані знизу. Для вибору з якоїсь частини цього дерева, слід двічі клацнути мишкою на ній.
1.1.6. Вікно властивостей
Вікно властивостей (Properties, рис. 1.5) використовується для перегляду та задання початкових значень характеристик елементів керування, форми і інших об’єктів програми. Характеристиками об'єктів є їх розміри, місце розташування, колір, розмір і тип шрифту та інші параметри. Вікно властивостей є дуже важливим, оскільки при програмуванні інтерфейсу значна частина часу витрачається саме на маніпулювання властивостями елементів керування з метою забезпечення задовільного дизайну.
1.1.7. Вікно розміщення форми
Вікно розміщення форми (Form Layout, рис. 1.6) дозволяє встановити положення форми на екрані дисплея під час виконання програми. Для задання потрібної позиції робочого вікна програми потрібно з допомогою мишки перемістити зображення його форми у вікні розміщення форми.
:
1. 2. Хід виконання роботи
1. Запустіть на виконання систему програмування Visual Basic.
2. Прогляньте і згадайте назви та призначення елементів середовища Visual Basic.
3. Проробіть різні маніпуляції з панелями інструментів. Активізуйте всі панелі інструментів і розмістіть їх під рядком головного меню. Відновіть початковий вигляд панелі інструментів, залишивши лише стандартну.
4. Опишіть у звіті призначення елементів середовища розробки програм і панелей інструментів.
5. Відкрийте вікно редагування процедур реакції на події для форми, що відображена у вікні дизайнера форм. Поясніть призначення елементів цього вікна і його сервісні можливості.
6. Заберіть з екрана дисплея всі елементи середовища розробки. Відкрийте їх знову.
7. Активізуйте вікно форми і перегляньте у вікні властивостей її характеристики: Width (ширину), Height (висоту), Left (відстань від лівого краю екрану) i Top (відстань від верхнього краю екрану). Переконайтесь, що зміна значень властивостей Width і Height веде до зміни розмірів форми.
8. Змініть розташування форми за допомогою вікна розміщення форм і переконайтесь, що зміна розташування форми веде до зміни її властивостей Left i Top у вікні властивостей (Properties).
9. Змініть колір фону форми. Для цього у вікні властивостей у рядку BackColor за допомогою контекстного діалогового вікна виберіть підходящий колір фону. Закладка System дозволяє вибрати один із відповідних системних кольорів, а закладка Palette дозволяє безпосередньо вибрати певний колір.
10. Опишіть у звіті пророблені дії.
11. Здайте звіт.