ПУБЛІЧНИЙ ВИСТУП: ЯК ПО НОТАХ
      Ситуацій, в яких доводиться виступати перед публікою, велика сила, і розповісти про специфічні особливості кожної з них практично нереально. Проте уміння грамотно підносити наявний матеріал - задача майже універсальна. Не доводиться сперечатися і з тим, що воно життєво необхідно в політичній діяльності будь-якого масштабу.       Чи трапляється Вам виступати перед аудиторією? Чи відчуваєте Ви хвилювання перед виступом? Чи жадаєте Ви швидкого завершення заходу? Тому, хто відповість на всі три питання ствердно, просто необхідна підготовка. Як правило, в різних сферах:
                поліпшення пам'яті,                 коректування іміджу,                 постановка міміки і жестів,                 мовні вправи,                 психологічна підготовка,                 прийоми написання тексту,                 рішення організаційних питань і так далі.
      У кожній з цих сфер існують свої правила. Тут ви дізнаєтеся про техніку підготовки до публічного виступу.
1. Використання рекламних технологій
      Не дивлячись на істотну відмінність у формі, побудова ефектних доповідей багато в чому схожа на створення рекламних текстів. І в тому, і в іншому випадку основну задачу розробника можна охарактеризувати так: донести до аудиторії інформацію, яка здатна привернути її інтерес, утримати інтерес протягом всього заходу і спонукати аудиторію до очікуваних і бажаних для доповідача дій.
      Це і є перший ключ до грамотної побудови доповіді. Скориставшися ним, нескладно зрозуміти і ті стратегічні задачі, виконання яких повинен ставити перед собою кожен, хто збирається виступити перед аудиторією. Що це за стратегічні задачі?
По-перше, визначається місце, яке, імовірно, повинне займати цей виступ у всій системі планованих дій, довгострокових і короткострокових планів. Виходячи з цього прогнозується ефект від виступу.
По-друге, збирається весь звичний комплекс соціологічних, демографічних, культурологічних і інших доступних відомостей, які можуть допомогти краще представити можливу аудиторію, а значить, і методи роботи з нею.
По-третє, визначається, яка саме інформація понад усе сприятиме рішенню першої задачі, а також потенційно являє найбільший інтерес для тих людей, з якими спілкуватиметься оратор.
По-четверте, збирається і грамотно структурується інформація, яку оратор припускає донести до аудиторії, причому особлива увага надається питанню, як не втомити тих, що прийшли на зустріч і якими засобами утримати їх інтерес протягом всього виступу.        Далі ми докладніші розглянемо, як кожна з вищеперелічених задач може розв'язуватися на практиці.
2. Визначення цілей і задач.
      «Мистецтво війни - це наука, в якій не вдається нічого, окрім того, що було розраховано і продумано », - говорив Наполеон. Продовжуючи цю думку, можна було б сказати те ж саме про політику. У політичних акціях, незалежно від їх масштабу, не може бути нічого випадкового.
       Загальна ієрархія довгострокових і короткострокових цілей і задач політика - питання складний і вимагаючий окремого розгляду політологами. Але коли скоро ієрархія збудована, визначення оперативних задач виступу не складе зовсім ніяких труднощів.
Засоби рішення можуть бути наступними.
                                            Виступ з метою інформування
      Інформування - це мова, яка оповідає про певні події і процеси, описує ситуації і проблеми. Як правило, вона не включається фахівцями в число типово «політичних » мов. Причина цього, видно, у тому, що інформація як жанр перш за все відрізняється описовістю. А політику, на відміну від, наприклад, прес-секретаря, найчастіше доводиться не стільки інформувати своїх слухачів, скільки переконувати або здійснювати інший вплив. Але це вірно тільки на перший погляд. Насправді виступ, що ззовні переслідуює просвітницьку мету, може мати величезне (але непряме) агітаційне значення. Від чого це залежить?
      По-перше, від вибраної теми і глибини її викладу. Наприклад, якщо однієї з програмних цілей діяльності політика є зниження рівня злочинності, докладна розповідь про діяльність кримінальних структур може виявитися дуже до речі. Справивши яскраве враження, він здатний спонукати населення до активних дій по боротьбі із злочинністю або хоча б добитися співчуття до роботи «органів ».
      Зрозуміло, що у такому разі доповідь на тему «Мої політичні переконання » навіть потенційно буде менш ефективною.
       Крім того, іноді публічні виступи, що містять велику кількість закликів, можуть тільки загострити «протестні » настрої серед частини аудиторії. У таких випадках також може мати сенс зупинитися на «м'якших » інформативних виступах, що викличе значно менший антагонізм.
      Пол Сопер в своїй книзі «Основи мистецтва мови » наводить цікавий приклад політика, що вельми помірно користувався політичними закликами. Це американський президент Франклін Д.Рузвельт, який, за словами автора, «ні в 1935, ні в 1939 році, коли війна вже вибухнула в Європі, ніколи прямо не закликав підняти зброю проти Німеччини і Японії. Натомість крок за кроком, у міру того, як складалася упевненість в успіху заходу, він добивався спочатку створення флоту на двох океанах, потім відмови від політики нейтралітету...».
      Як правило, при підготовці інформативних виступів рекомендується стежити за тим, щоб факти, що наводяться в них, були не спірними, але цікавими, актуальними і вичерпними.  Є і ще один важливий момент: якщо доповідач розказує про складну, кризову ситуацію, розвиваючи тему, найчастіше варто відзначити не тільки проблемні, але і позитивні сторони, а завершити тему розповіддю про потенціал до зміни. Це допомагає уникнути непотрібного негативізму. Про власні заслуги в описаній області можна згадати у самому кінці - звично цього буває цілком достатньо.
                                                       Спонукальна промова
      Спонукальна промова -жанр типового «пропагандиста і агітатора », що має на своїй меті не просте інформування слухачів, а й провокацію відповідної реакції. Наприклад, за допомогою логічних і емоційних прийомів, оратор добивається згоди людей з певних питань або, якщо є можливість піти далі, схиляє їх до необхідних йому дій.       Один з прикладів спонукальної мови - мова, що висміює політичних опонентів. Виступи такого плану можуть чудово підтримати переконаність вже наявних прихильників, але для залучення нових у ряді випадків ефективнішим виявляється не апеляція до конкретних осіб, а розкриття проблемних ситуацій. Спонукальні промови дуже часто грунтуються на існуванні явного або прихованого конфлікту, нерозв'язної ситуації, яка зачіпає корінні життєві інтереси населення. Природно, спонукальні мови перестають бути спонукальними, якщо в їх центрі знаходиться спірна, але потенційно невирішувана ситуація.
                                                         Урочиста промова
       Загалом, урочиста промова не основна зброя в арсеналі політика. Та все ж без неї не обійтися там, де політичні відгуки та імператив недоречні: на церемоніях відкриття, святкових заходах і так далі.
      Крім того очевидного факту, що в урочистих випадках промова повинна підкреслювати важливість і значущість того, що відбувається, а також виключати політичні заклики, які-небудь інші суворі правила побудови урочистих промов  не зафіксовані.       В деяких випадках можна також порадити позбавитися зайвого пафосу, не забуваючи, що урочисті промови - це свого роду ритуал. Привнесення ж деякої частки інформативності ніколи не пошкодить, а навпроти, може викликати у публіки, що нудьгує, інтерес і навіть симпатію до особи виступаючого.
      Наприклад, досвідчений оратор може провести аналогію між заходом і якою-небудь історичною подією. Або розповісти передісторію свята (тонко підкреслюючи кульмінаційні моменти). Або акцентувати увагу на впливі події на кожну окрему людину з плавним переходом на загальнолюдське значення події.
      Таким чином, вибір форми виступу - один з головних кроків на етапі стратегічного планування і первинного (інтуїтивного) визначення теми.
3. Вивчення цільової аудиторії.
      Продовжуючи своєрідне стратегічне планування виступу, варто також уявити собі аудиторію, якій буде адресована ваша доповідь. Ще краще - детально описати її, звертаючи увагу на вік, досвід, освіту, а головне - потреби і цілі, на основі знання яких ще раз шліфується тема виступу.
      Зрозуміло, проводити яке-небудь широкомасштабне соціологічне дослідження в даному випадку не потрібно - завжди можна скористатися вже відомими даними про «електорат». Але і не враховувати їх не можна. Зробивши останнє, залишається  співставити наявні відомості про аудиторію з темою виступу і тими задачами, які стоять перед доповідачем. Для цього слід відповісти на декілька питань:
Чи є упевненість, що аудиторії, з якою доведеться працювати, дійсно цікаві проблеми, що зачіпають у виступі?
Чи зачіпають ці проблеми життєві інтереси слухачів, тобто:               1. фінансове благополуччя і соціальну захищеність.               2. безпека життя,               3. збереження здоров'я,               4. інші інтереси?
Яку користь слухачі зможуть отримати з виступу?
Що нового для аудиторії в доповіді?
       При всій уявній очевидності поставлених питань, на жаль, дуже часто доводиться стикатися з доповідями без яскраво вираженого адресата. Якщо немає упевненості в правильності відповідей на дані питання, розумніше відмовитися від озвучування доповіді в існуючому вигляді і витратити час на доробку теми.
Якщо ж на перше питання дана позитивна відповідь та задовільні відповіді на інші, на цьому перший етап підготовки можна вважати завершеним. Отже:
1. Використання рекламних технологій.
      Побудова ефектних доповідей багато в чому схожа на створення рекламних текстів: у обох випадках необхідно донести до визначеної аудиторії інформацію, яка здатна привернути її інтерес, утримати його протягом всього заходу і спонукати аудиторію до очікуваних і бажаних для доповідача дій.
2. Визначення цілей і задач.
      У політичних акціях будь-якого масштабу не повинно бути нічого випадкового: кожен виступ повинен ставити перед собою рішення яких-небудь задач. Залежно від пропонованих засобів рішення виступу можна розділити на інформативні, спонукальні і урочисті (церемоніальні).
3. Вивчення цільової аудиторії.
      Добре уявляючи собі аудиторію-адресата виступу, можна без труднощів визначити її потреби, а значить, і теми, які були б для неї актуальні. Орієнтація на інтереси адресата - ще одна застава успішної мови.
      Чи знаєте Ви, якого висновку дійшли фахівці у області риторики, що дослідили причини ораторських провалів? За найгрубішими підрахунками, в 90% випадків причиною невдалого виступу є те, що їх автори недостатньо добре попрацювали над сценарієм. Цікаво, що, на думку деяких фахівців, на кожні п'ять хвилин виступу повинно припадати не менше трьох годин роботи над сценарієм. Під роботою ж над сценарієм маються на увазі дві речі: збір матеріалів, необхідних для насичення виступу, і складання конспекту.
4. Збір інформації.
      Колись люди витрачали тижні і навіть місяці на те, щоб знайти джерело для освітлення спеціальних питань. У наш час це справа хвилин. Та все ж, не дивлячись на грандіозний ривок в інформаційній сфері, дослідницька частина роботи оратора - збір інформації - залишається досить трудомісткою.
      В цілому необхідна для виступу інформація ділиться як мінімум на три категорії. До першої відноситься так звана оперативна інформація про події, що відбуваються, - як фактична, так і аналітична. Безумовно, такою інформацією потрібно володіти, в першу чергу, для ухвалення вірних рішень. Але, крім цього, потрібно бути готовим і до того, що під час одного з виступів вас можуть попросити прокоментувати будь-яке актуальне питання, навіть якщо воно не має прямого відношення до мети виступу.
      Якщо для підготовки мови потрібні дані другого типу - назвемо їх профільними, - це істотно полегшує задачу доповідача. Тоді шукати інформацію по темі майже не вимагається. Проте на практиці тема виступу не завжди співпадає із знаннями і сферою діяльності доповідача. Навпаки, дуже поширені ситуації, в яких виступаючому доводиться проявляти компетентність і в тих областях, якими він безпосередньо не займається. Типові приклади таких ситуацій - виступи перед учасниками конференцій, зустрічі з профспілками і іноземними гостями, урочисті виступи на честь спеціальних заходів, виступи в ході регіональних поїздок і так далі. Щоб випадково не розгубитися, в таких випадках украй важливо зібрати якомога повнішу спеціальну інформацію про сферу, що цікавить вас. Це і є третя група відомостей.  Очевидно, що у будь-якому випадку основою успішної роботи є добре інформаційне забезпечення. Можливі джерела інформаційної підтримки розрізняються за своєю специфікою і ступенем об'єктивності інформації, що надається. Систематичний моніторинг телевізійних і радіопрограм, а також отримання інформаційних зведень життєво важливі для ознайомлення з поточною інформацією. Але разом з тим, навіть знаходячись в добре структурованому архіві, така інформація не завжди зручна для пошуку спеціалізованих даних.
      За поточною інформацією можна також звертатися до періодики. Звичайно, представлені в ній відомості не завжди можна назвати об'єктивними, надійними і солідними. Зате найчастіше вони чудово відображають стан громадської думки, та проблеми, які понад усе хвилюють населення, а ці знання виявляються особливо корисними, якщо, наприклад, ви збираєте інформацію про місто або регіон, в якому вам належить виступати.
      Треба сказати, існують вельми цікаві способи використання інформації преси. Так, відомий медіа-магнат Руперт Мердок одного разу почав свій виступ з того, що привів цілий ряд заголовків з матеріалів ЗМІ про діяльність його компанії, ніж ефектно підвів розмову до однієї з головних тем виступу - своєї ринкової стратегії. Отже тут в першу чергу важливий творчий підхід.
      Навіть в епоху бурхливого розвитку інформаційних мереж незамінним джерелом відомостей з багатьох спеціальних питань залишаються книги, а доповнити або відновити ці відомості можна, звернувшися до спеціалізованих баз даних.
       Якщо ви вирішите звернутися по допомогу у написанні доповіді до фахівців, наперед підготуйте свої питання, виберіть зручне місце зустрічі (можна домовитися про зустріч безпосередньо на місці планованого виступу, що іноді дозволяє врахувати деякі особливості майбутньої роботи). Але найважливіше - чітко пояснити задачі, що стоять як перед виступом в цілому, так і перед самим виконавцем. Від цього напряму залежатиме цінність одержаних даних.
В цілому найперспективнішим може виявитися звертання відразу до декількох способів збору даних. Ось їх приблизний список:
- brain-storming (мозкова атака) - архіви - відомчі бібліотеки - газети - дані власних структурних підрозділів - журнали - інтерв'ю з фахівцями - Інтернет - особисті бібліотеки - особистий досвід і життєві ситуації - наукові роботи і дисертації - публічні бібліотеки - збірки цитат і крилатих виразів - зведення інформаційних агентств - словники - спеціалізовані бази даних - довідники: біографічні, статистичні, літературні і т.д. - телебачення і радіомовлення - експертні дані інститутів, відомств і інших спеціалізованих  організацій - енциклопедії ....
     Звичайно, при підготовці мов абсолютно не обов'язково користуватися кожним з приведених джерел. Але узяти їх на озброєння просто необхідно. А збираючи інформацію, зверніть увагу на поради, наведені нижче.
1. Прагніть до досконалості
      «Ораторське мистецтво неможливе, якщо оратор не оволодів досконало предметом, про яке збирається говорити », - констатував знаменитий римський політик, громадський діяч і оратор Марк Тулій Цицерон. Щоб досягти досконалості або наблизитися до не], не варто задовольнятися першою знайденою вами інформацією. Прагніть вивчити проблему всебічно і продовжуйте збір даних до тих пір, поки не одержите вичерпні відповіді на ті питання, які могли б виникнути у вас особисто.       Не біда, якщо з одержаних вами знань до кінцевої редакції промови увійде лише мала частина. Зате ви зможете бути упевнені, що включене найважливіше. До того ж, упевненість в своїх знаннях - це те, що, разом з досвідом, дозволяє уникнути горезвісного страху перед виступами.
2. Робіть записи при читанні. 
      «Записуйте на місці: замітка коштує воза спогадів », - говорив Емерсон. Цю універсальну, по суті, пораду варто використовувати і при зборі інформації, позначаючи цікаві ідеї, факти, цифри, імена, афоризми і інші знахідки, а також ті міркування, які прийшли вам в голову у міру прочитання матеріалів; не забувайте точно відзначити джерело, до якого ви зверталися, і вказати, де можуть бути використані вибрані матеріали.
      По-перше, замітки, як відомо, полегшують запам'ятовування, а думки, що прийшли в голову під час таких записів, можуть успішно використати в промові разом з тими, які були покладені в її основу. По-друге, коли б ви ні звернулися до записів, проглядаючи їх, ви не дивуватиметесь щодо того, звідки взято ті або інші факти, і з легкістю знайдете початкові матеріали, якщо захочете їх перечитати.
      Багато знавців ораторського мистецтва відносяться до процесу складання записів дуже серйозно і для систематизації даних рекомендують робити замітки на спеціальних картках, дотримуючись при цьому стандартних правил розміщення і оформлення інформації. Інші вважають, що можна обмежитися записами в блокнотах. Тим часом, історія знає випадки, коли важливі думки приходили в голову так несподівано, що замітки робилися навіть на шпалерах. Отже, де і як вести записи - багато в чому питання ваших власних переваг.
3. Серйозно поставтеся до перевірки даних.
      Немало неприємних емоцій можна пережити, якщо в зібраний вами фактичний матеріал вкрадеться яка-небудь неточність. Чим явнішим виявиться промах, тим більше галасу він наробить. При цьому помилка може ховатися в найнесподіванішому для вас місці. Вражаючий приклад непорозуміння, узятий з подій Другої Світової війни, приводить в своєму «Підручнику риторики » професор Бременського університету Хайц Леммерман. Він пише: «... англійський міністр Антоні Іден під час виступу по радіо сердито відбивався від фотографів, що обступили його, із словами: «Don't shoot, please!», що означало: «Не фотографуйте саме тепер, коли я повинен зосередитися ». На наступний ранок німецьке радіо, потішаючись, повідомило, що на Ідена, англійського військового міністра, був зроблений замах ». Щоб уникнути подібних і будь-яких інших непорозумінь, необхідно наперед вжити всім заходам обережності, особливо уважно віднестися до вибору джерел інформації, ретельно проглядаючи всі поступаючі дані і по можливості перевіряючи, чи немає розбіжностей з іншими джерелами.
      Якщо, збираючи дані, ви зверталися до експертної інформації, має сенс завізувати кінцевий варіант таких матеріалів: не виключено, що в процесі їх трактування могли бути допущені помилки. Не допускайте вільного цитування. Так ви не просто збережете довіру при використанні одержаної інформації, але і зможете уникнути будь-яких неточностей. Втім, як ні сумно, і експерти не застраховані від помилок. Тому проявите максимум уважності. І не варто займатися перевіркою самому: скористайтеся досвідом газет і інших періодичних видань, в яких публікації зазнають правки декількох редакторів і коректорів, перш ніж будуть опубліковані.
4. Створіть умови для обмірковування матеріалу.
     Перш за все, виділіть час. Зрозуміло, цей простий принцип не завжди прикладається до дійсності: нерідко працювати доводиться в екстреному темпі, не говорячи вже про імпровізації. Але все таки, плануючи свою роботу наперед, в більшості випадків ви зможете забезпечити якийсь час для роздумів. За словами Вільгельма Буша, «думки і фантазії не залежать від нашого бажання, а приходять, коли їм надумається ». Час появи найплідніших думок у всіх різний. Наприклад, консультант по публічних виступах Патрік Комбс стверджує, що кращі думки осяють його в ніч перед самим виступом, коли він вже готовий до сну. Проста спостережливість дозволить вам виявити вдалий для роздумів час.
     Втім, значення має не тільки час, але і умови роботи.  Наприклад, не до багатьох надихання приходить за робочим столом. Часто розумову активність добре стимулює активність моторна. Пригадайте, як часто ви спостерігали, що у пошуках вірного рішення людина починає ходити по кабінету. Схоже, що ця особливість стара як світ: вже стародавні греки вважали кругові прогулянки одним їх способів активізації думки.
     Проте створення сприятливих умов - задача багато в чому індивідуальна. Також не можна дати готових рецептів і про те, як варто обдумувати матеріал: кажучи про розумову діяльність, ми маємо справу з дуже тонкими і, знову ж таки, різними у всіх процесами. Але все таки деякі моменти виділити можна.
     Як правило, при обдумуванні мови автоматично «відокремлюється зайве », внаслідок чого автор фокусується на найістотнішій інформації. Паралельно генеруються нові ідеї, обмірковується спосіб організації матеріалу, встановлюються логічні зв'язки, послідовність частин і можливі переходи між ними, упорядковуються і уточнюються окремі думки, спливають яскраві формулювання, ще раз аналізується головна ідея і способи її виразу. І, врешті-решт, з'являється потреба зафіксувати всі свої думки.