. Мета роботи: ознайомлення з простими об'єктовими системами охоронної сигналізації та принципами їх роботи.
Короткі теоретичні відомості
Для забезпечення охорони об'єктів часто немає потреби в застосуванні складних охоронних пристроїв. Достатньо застосувати прості контактні пристрої сигналізації. Так, наприклад, при їх спрацюванні - малопотужний звуковий сигналізатор повідомить охорону, або господаря (особливо це важливо вночі) про те, що зловмисник намагається проникнути до приміщення, а вмикання потужного сигналізатора або прожектора буде сприяти його відлякуванню. В обох випадках можуть бути використані геркони. Це контакти з магнітом'якого матеріалу 2 і 3, один з яких переміщується, розмішені в герметично запаяному скляному балоні І, якій наповнено інертним га;юм (див. рис. І). Вони розташовані на малій відстані один від одного (до 100 мкм). Якщо наблизити до геркона постійний магніт, то контакти намагнічуються, притягуються І замикаються. Якщо ж віддалити магніт -контакти розмикаються. В пристроях охоронної сигналізації використовують геркони як з нормально розімкненими контактами (тип КЕМ-1, КЕМ-2), так і з нормально замкненими.

Рис 1. Конструкція геркона, який перемикається
S6 15K
BQ1
Давмм.7 DD1 І. ЗП-22

DD1 К176ЛЛ7
До чи. 14 DD1
Рис.2. Принципова електрична схема звукового сигналізатора
Замість геркона можна застосувати й тоненький дріт, розташований у місці ймовірного проникнення зловмисників, обрив якого спричинить спрацюванню сигналізації.

Схема малопотужного звукового сигналізатора, що показана на рис. 2, споживає в режимі очікування струм, менший ніж 30 мкА. Це дає змогу ефективно використовувати автономне живлення, наприклад, акумуляторну батарею типу 7Д-0,125. Коли постійний магніт В1 наблизити до геркона, то контакти геркона замикаються і через його замкнені контакти на базу транзистора VT1 подається нульовий потенціал, що утримує його закритим. Напруга живлення на мікросхему DD] не подається. Після віддалення магніту транзистор відкривається і з його емітера напруга подається на мікросхему DD1. Спрацьовує генератор пакетів імпульсів. На логічних елементах DDL і, DD1.2 зібрано мультивібратор з частотою генерації 2 Гц. Логічна одиниця "1" з виходу елемента DDI .2, що з'єднаний з входом 9 DD1.3, дає дозвіл на роботу мультивібратора на елементах DD 1.3, DD1.4, логічний "0" - заборону. З виходу II елемента DD1.4 на п'єзокерамічний звуковий сигналізатор BQ] (тип ЗП-22) подається перервний сигнал з частотою 3,5 кГц, що відповідає його механічній резонансній частоті. Реальна частота генератора може дещо відрізнятись від розрахункової. Тому для поліпшення звучання слід підібрати значення резистора R5. Резистором R6 регулюють гучність.
-9В
кЛвм
1Г 0.25ГД-19
т
До rut, 7 DDI
До в*4. 14 DDI
DDI K17&JIAJ
Рис. 3. Схема електрична принципова з потужним звуковим
сигналом
Якщо потрібно потужніший звуковий сигнал, можна використати схему, показану па рис. З, яка а режимі очікування споживає струм до 0,2 мА. Це сигналізатор типу "сирена". В пристрої передбачено затримку спрацьовування сигналізації на 10 с. У випадку розмикання контактів геркона SF1 конденсатор С5 починає заряджатися через резистор R1. Приблизно через 10 с на входах 2, ІЗ мікросхеми