УДК 332.362
Попко О.В., к.е.н. (Національний університет водного господарства та природокористування, м.Рівне)
СУЧАСНИЙ СТАН ТА ПЕРСПЕКТИВИ РОЗВИТКУ РОКИТНІВСЬКОГО ДЕРЖАВНОГО ЛІСОВОГО ГОСПОДАРСТВА
Окреслено актуальні питання стану та перспектив розвитку лісової галузі України на прикладі окремого лісового господарства Рівненської області.
На сьогодні в Україні склалася парадоксальна ситуація: підприємства лісової галузі України, маючи достатні природні та людські ресурси, працюють недостатньо ефективно. Враховуючи важливе місце лісової галузі в економіці окремих регіонів і держави в цілому, необхідність виходу з кризового стану та нарощування виробництва продукції є надзвичайним і стратегічним завданням. При цьому питання підвищення ефективності діяльності вітчизняних лісогосподарських підприємств є вкрай актуальним та потребують пошуку перспективних заходів для розв'язання проблеми їх низької рентабельності при виробництві високоліквідної продукції як на рівні держави, так і на рівні кожного окремо взятого підприємства.
Українська необроблена деревина є недостатньо конкурентоздатною у порівнянні з продукцією розвинутих лісопромислових країн. Вона поступається не лише за якістю, а й за екологічними вимогами, точністю обробки та товарним виглядом [1]. Лісова галузь у цілому та лісогосподарські підприємства зокрема потребують модернізації з метою підвищення конкурентоздатності лісопродукції. Що ж стоїть на заваді модернізації деревообробної галузі, яка має гарні перспективи щодо просування своєї продукції до країн Західної Європи? Звичайно, значну роль у цьому відіграють загальні труднощі поточного етапу розвитку української економіки, а саме: нестача оборотних і, особливо, грошових коштів, а також висока вартість кредитних коштів.|крім того, з початком 2012 року стрімко знизився попит на вітчизняні лісоматеріали як всередині країни, так і за кордоном, про що свідчать напівпорожні склади лісових господарств і переповнені лісоматеріалами склади портів й кінцевих споживачів. Таке становище викликає занепокоєння лісозаготівельних підприємств, котрі звикли диктувати умови на ринку, нерідко створюючи для цього штучний дефіцит [2].
Проблеми лісової галузі вивчають вітчизняні економісти: О.Адамовський, О.Анцукевич, М.Бойко, О.Врублевська, Я.Дяденко, А.Іванус, О.Курейцов, С.Кучерявий, І.Соловій, І.Синякевич, а також інші вчені та економісти. Проте багато питань лишаються невирішеними. Аналіз наукових публікацій показує, що у вітчизняних лісогосподарських підприємств все ще немає достатньо дієвих механізмів взаємодії з ринком. Є ще багато високозатратних виробництв у лісовій галузі, які недостатньо ефективно функціонують в ринкових умовах господарювання та очікують на державні дотації. Така ситуація суттєво стримує ефективний розвиток економіки держави в цілому. Для її усунення необхідно дослідити сучасний стан і проблеми розвитку лісової. галузі в цілому та кожного окремо взятого підприємства галузі зокрема.
Рокитнівський лісгосп є одним з п'ятнадцяти державних підприємств, що функціонують на Рівненщині. Рокитнівський держлісгосп як підприємство існує з 1990 року. Лісгосп став спадкоємцем ліспіосзагу, що функціонував з 1960 року, і був створений на базі Рокитнівського ліспромгоспу та хімлісгоспу. Історія ж власне лісгоспу сягає у 1939 рік, коли він був організований на основі державних і поміщицьких лісів колишньої панської Польщі.
Нині Рокитнівський лісгосп належить до державного лісогосподарського об'єднання «Рівнеліс». Йоло загальна площа - 56,9 тис.га. Це один із північних лісгоспів області зони мішаних лісів Українською (Волинського) Полісся. Межує із Республікою Білорусь на 16 кілометрах кордону. За адміністративно-господарським поділом має 7 лісництв. У його структурі, крім того, знаходяться підрозділи: лісодільниця, яка займається заготівлею та вивезенням деревини від рубок головного користування в об'ємі 20 тис.кубометрів на рік, лісопромисловий комплекс, де зосереджена переробка та потужності відвантаження лісопродукції. Лісовий фонд складається із 6 окремих контурів, розташованих з півночі на південь протяжністю 80 кілометрів, де поширені рослини характерні для Прибалтики і півночі Європейської частини Росії, великі запаси ягідників журавлини. Основними лісоутворюючими породами є сосна (83%), береза (10%). вільха (5%), дуб (1%) та інші.
В угіддях лісгоспу є 5 державних заповідних урочищ, 7 заказників місцевого значення, одним із яких є „Грабунський" у Березівському лісництві, що займає площу 769 гектарів. Серед угідь лісгоспу - 3 пам'ятки природи державного значення, одна з них - „Юзефінський парк".
Одне з ключових завдань Рокитнівського лісгоспу - раціональне ставлення до лісових ресурсів. Воно ефективно забезпечується за рахунок рубок головного користування та рубок догляду, а також шляхом