4.1. Основи охорони праці
Охорона праці на підприємтві здійснюється згідно Закону України “Про охорону праці” №2694-ХІІ від 14 жовтня 1992 р. викладеного в новій редакції № 229-ІV від 21.11.02р.
Охорона праці - це система правових, соціально-економічних, організаційно-технічних, санітарно-гігієнічних і лікувально-профілактичних заходів та засобів, спрямованих на збереження здоров’я і працездатності людини в процесі праці.
Законодавство про охорону праці складається з Закону “Про охорону праці”, Кодексу законів про працю України та інших нормативних актів.
Державна політика в галузі охорони праці базується на принципах:
пріоритету життя і здоров’я працівників відповідно до результатів виробничої діяльності підприємства, повної відповідальності власника за створення безпечних і нешкідливих умов праці;
комплексного розв’язання завдань охорони праці на основі національних програм з цих питань науки і техніки та охорони навколишнього середовища;
соціального захисту працівників, повного відшкодування шкоди особам, які потерпіли від нещасних випадків на виробництві і професійних захворювань;
встановлення єдиних нормативів з охорони праці ;
використання економічних методів управління охороною праці, проведення політики пільгового оподаткування, що сприяє створенню безпечних і нешкідливих умов праці, участі держави у фінансуванні заходів щодо охорони праці;
здійснення навчання населення, професійної підготовки і підвищення кваліфікації працівників з питань охорони праці.
Управління охороною праці на підприємстві здійснюється відповідно до “Положення про систему управління охороною праці”, затвердженого Головою Правління ( наказ № 160 від 14.03.2002р.).
Кількісна оцінка показників стану охорони праці в підрозділах здійснюється щомісячно на підставі “Інструкції про порядок контролю рівня культури виробництва” ІСЯ 00.006 – 2001 і враховується при матеріальному стимулюванні працівників.
На підприємстві затверджений план основних заходів ліквідації аварій ( від 19.01.2001р.).
Організація технологічної підготовки виробництва проводиться згідно СТП СЯ 03.026-2000 і заключається у своєчасному розробленні та забезпеченні виробничих підрозділів технічною документацією (маршрути виготовлення деталей, типові технологічні процеси, технологічні інструкції, стандарти підприємства, карти розкрою листового матеріалу, повідомлення на зміну технічної оснастки та техпроцесів, норми витрат матеріалів, дозволи на заміну матеріалу та ін.), розроблення управляючих програм для верстатів з числовим програмним управлінням, проектування та замовлення технологічного оснащення, перевірка стану технологічних процесів і обладнання.
При розроблені технологічних процесів використовується:
конструкторська документація ;
інструкції по охороні праці;
нормативна література, що включає міжгалузеві нормативи часу;
державні та галузеві стандарти України;
стандарти підприємства та технологічні інструкції;
технічна довідкова література.
Технологія переглядається у відповідності зі змінами у конструкторській документації, в результаті: зміни технологічних режимів, заміни оснащення, раціоналізаторських рішень, впровадження новітніх прогресивних технологічних процесів, зміни нормативної документації, вихідних матеріалів, під впливом різноманітних виробничих факторів.
Для організації утримання в технічно-справному стані та безпечної експлуатації технологічного обладнання, машин механізмів, об”єктів підвищеної небезпеки, видані накази про призначення відповідальних осіб з числа інженерно-технічних працівників, які пройшли навчання і перевірку знань з питань охорони праці стосовно виконуваних робіт і мають відповідні посвідчення.
В службах, які вирішують конкретні питання охорони праці, є необхідна документація щодо безпечної експлуатації обладнання.
Робота служб по забезпеченню здорових і безпечних умов праці оцінюється як задовільна.
Проведення лабораторних досліджень умов праці на робочих місцях здійснюється лабораторіями обласної та міської СЕС згідно заключених договорів та затвердженим графіком.
Атестація робочих місць за умовами праці проводиться у відповідності з чинними нормативними документами. Із 55 робочих місць, які підлягали атестації, атестовано 55. За результатами атестації складені норми умов праці, визначені пільги та компенсації за роботу в шкідливих умовах праці. З результатами атестації ознайомлені всі працівники під розпис.
Комплексні заходи щодо досягнення встановлених нормативів безпеки, гігієни праці та виробничого середовища на 2003 рік складені на основі пропозицій працівників, структурних підрозділів, аналізу результатів атестації робочих місць та стану виробничого травматизму. Фінансування заходів та їх матеріально-технічне забезпечення здійснюється в повному обсязі.
Виключний порядок застосування нормативних актів з охорони праці не встановлювався.
Заходи, визначені комісіями за підсумками розслідування нещасних випадків виконуються в повному обсязі і в установлені терміни.
4.2. Служба охорони праці на ВАТ « Рівень»
На підприємстві створена служба охорони праці, яка підпорядкована Голові правління і здійснює свою діяльність на підставі “Положення про службу охорони праці” затвердженого 31.01.2003р. Штат служби охорони праці складає – 1 чоловік , керівник служби охорони праці. Крім цього, створені служби головного енергетика, головного технолога, головного конструктора, енерго-механічний відділ, які здійснюють свою діяльність згідно затверджених Положень.
Служби укомплектовані спеціалістами, згідно штатного розпису. Посадові особи служб і відділів забезпечені затвердженими посадовими інструкціями, розробленими на підставі “Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників”, затвердженого наказом Мінпраці України від 16.02.98р. № 24І , листа Державного комітету України з нагляду за охороною праці “Про розробку та вимоги до посадових інструкцій”.
Службою охорони праці проводиться робота, спрямована на запобігання нещасних випадків на виробництва, профзахворювань і аварій. Планування роботи служби здійснюється щоквартально та на рік шляхом складання планів роботи, які затверджуються керівником підприємства. У 2006р. службою охорони праці було проведено 30 обстежень, охоплено перевірками 10 виробничих підрозділів. В ході обстежень було виявлено 10 порушень вимог чинного законодавства з охорони праці та правил безпеки, призупинена робота 5 одиниць обладнання, притягнуто до дисциплінарної відповідальності за порушення вимог охорони праці 5 чоловік, в т.ч 1 керівник підрозділу.
Керівник створює в кожному структурному підрозділі і на робочому місці умови праці відповідно до вимог нормативних актів, а також забезпечує додержання прав працівників, гарантованих законодавством про охорону праці.
З цією метою керівник підприємства забезпечує функціонування системи управління охороною праці, для чого:
створює відповідні служби і призначає посадових осіб, які забезпечують вирішення конкретних питань охорони праці, затверджує інструкції про їх обов'язки, права та відповідальність за виконання покладених на нього функцій;
розробляє за участю профспілок і реалізує комплексні заходи для досягнення встановлених нормативів з охорони праці;
забезпечує усунення причин, що призводять до нещасних випадків, професійних захворювань, і виконання профілактичних заходів, визначених комісіями за підсумками розслідування цих причин;
організовує проведення лабораторних досліджень умов праці, атестації робочих місць на відповідність нормативним актам про охорону праці в порядку і строки, що встановлюються законодавством, вживає за їх підсумками заходів щодо усунення небезпечних і шкідливих для здоров'я виробничих факторів;
розробляє і затверджує положення, інструкції, інші нормативні акти про охорону праці, що діють у межах підприємства, та встановлює правила виконання робіт і поведінки працівників на території підприємства, у виробничих приміщеннях, на будівельних майданчиках, робочих місцях відповідно до державних міжгалузевих і галузевих нормативних актів про охорону праці ;
здійснює постійний контроль за додержанням працівниками технологічних процесів, правил поводження з машинами, механізмами, устаткуванням та іншими засобами виробництва, використанням засобів колективного та індивідуального захисту, виконанням робіт відповідно до вимог щодо охорони праці;
організовує пропаганду безпечних методів праці та співробітництво з працівниками у галузі охорони праці.
В товаристві проводиться розслідування та ведеться облік нещасних випадків, професійних захворювань і аварій згідно положення, яке розробляється Державним комітетом України по нагляду за охороною праці за участю профспілок і затверджується Кабінетом Міністрів України.
Розслідування проводиться комісією, яку очолює керівник служби охорони праці за участю представника профспілкового комітету, членом якої є потерпілий, також за участю керівника структурного підрозділу, де працює потерпілий.
За підсумками розслідування нещасного випадку або професійного захворювання складається акт за встановленою формою, один примірник якого віддається потерпілому або іншій заінтересованій особі не пізніше трьох днів з моменту закінчення розслідування.
На підприємстві за рішенням трудового колективу створена комісія з питань охорони праці.
Комісія складається з представника адміністрації, профспілок, уповноважених трудового колективу, спеціалістів з безпеки, гігієни праці і представників інших служб підприємства.
Адміністрація інформує працівників про стан охорони праці, причини аварій, нещасних випадків і професійних захворювань та про заходи, яких вжито для їх усунення та для забезпечення на підприємстві умов і безпеки праці на рівні нормативних вимог.
На державному рівні ведеться єдина державна статистична звітність з питань охорони праці: умов праці і травматизму на виробництві.
Уповноважені трудових колективів з питань охорони праці мають право безперешкодно перевіряти на підприємстві виконання вимог щодо охорони праці і вносити обов'язкові для розгляду адміністрацією пропозиції про усунення виявлених порушень нормативних актів з безпеки і гігієни праці.
Діяльність уповноважених від трудового колективу здійснюється відповідно до типового положення, затверджуваного Державним комітетом України по нагляду за охороною праці за погодженням з профспілковим комітетом.
Профспілковий комітет здійснює контроль за додержанням керівництвом законодавчих та інших нормативних актів про охорону праці, створенням безпечних і нешкідливих умов праці, належного виробничого побуту для працівників та забезпеченням їх засобами колективного та індивідуального захисту.
4.3. Організація охорони праці виробничого персоналу
При прийнятті на роботу працівники проходять медичний огляд.
Щорічно проводяться медичні огляди працівників, зайнятих на важких роботах, роботах із шкідливими чи небезпечними умовами праці або таких, де є потреба у професійному доборі, а також щорічного обов'язкового медичного огляду осіб віком до 21 року. Перелік професій, працівники яких підлягають медичному огляду, термін і порядок його проведення встановлюються Міністерством охорони здоров'я за погодженням з Державним комітетом України по нагляду за охороною праці.
Працівники, які ухиляються від проходження обов'язкового медичного огляду, притягується до дисциплінарної відповідальності і відстороняється від роботи без збереження заробітної плати.
За час проходження медичного огляду за працівником зберігається місце роботи (посада) і середній заробіток. Усі працівники при прийняті на роботу і в процесі роботи проходять на підприємстві інструктаж (навчання) з питань охорони праці, надання першої медичної допомоги потерпшим від нещасних випадків, про правила поведінки при виникненні аварій згідно з типовим положенням, затвердженим Державним комітетом України по нагляду за охороною праці.
Усі працівники при прийняті на роботу і в процесі роботи проходять на підприємстві інструктажі (навчання) з питань охорони праці, надання першої медичної допомоги потерпівшим від нещасних випадків, про правила поведінки при виникненні аварій .
Працівники, зайняті на роботах з підвищеною небезпекою проходять попереднє спеціальне навчання і один раз на рік перевірку знань відповідних нормативних актів про охорону праці.
Посадові особи згідно з переліком, затвердженим Державним комітетом по нагляду за охороною праці, до початку виконання своїх обов'язків і періодично один раз на три роки проходять у встановленому порядку навчання, а також перевірку знань з охорони праці з участю представників органу державного нагляду та профспілок.
Особи, які не пройшли навчання, інструктаж і перевірку знань з охорони праці, до роботи не допускаються.
В товаристві створена служба нагляду за будівлями згідно затвердженої головної організаційної схеми управління. Розроблені і затверджені:
Положення про службу нагляду за будівлями;
Положення про безпечну та надійну експлуатацію виробничих будівель і споруд;
Посадова інструкція керівника служби нагляду за будівлями.
Згідно наказу № 62 від 26.01.2001р. призначені відповідальні за правильну експлуатацію, збереження та своєчасний ремонт, закріплених за фірмами будівель, окремих приміщень, споруд і території. Керівникам підрозділів товариства видані “Технічні журнали з експлуатації будівель (споруд)”. Наказом по підприємству /№861 від 17.07.2001р./ призначені відповідальні особи за ек сплуатацію і технічний надзор об”єктів, підконтрольних Держнагляду та Енергонагляду України.
Згідно наказу № 70 від 26.01.2001р. створена постійно-діюча комісія, затверджено Графік проведення технічних оглядів та спостережень за будівлями і спорудами на 2003р.
Згідно договору № 94 від 05.01.2001р. Рівненський інститут “Рівнеагропроект” виконує паспортизацію виробничих будівель товариства.
Технічний стан території, будівель, виробничих приміщень, інженерних мереж (газопроводів, трубопроводів, ел. мереж, висотних споруд) відповідає вимогам безпеки.
Санітарно-побутовими приміщеннями працюючі забезпечені на 100%, постійно проводиться поточний ремонт окремих приміщень.
Проводиться певна робота по виконанню заходів направлених на виконання приписів контролюючих органів та заходів попередніх перевірок по оперативному контролю за станом охорони праці.
В підрозділах підприємства переглянуті і обновлені інструкції по охороні праці згідно штатного розпису.
Умови праці на робочих місцях, безпека технологічних процесів, роботи машин, механізмів, устаткування та інші засоби виробництва, стан засобів колективного та індивідуального захисту, що використовують працівниками, а також санітарно-побутові умови відповідають вимогам нормативних актів про охорону праці.
Працівники товариства мають право на пільги і компенсації за важкі та шкідливі умови праці.
Працівники, які за станом здоров’я потребують надання легшої роботи, відповідно до медичного висновку переводяться, за їх згодою, на таку роботу тимчасово або без обмеження строку.
Оплата праці при переведенні працівників за станом здоров’я на легшу нижче оплачувану роботу або виплата їм допомоги по соціальному страхуванню провадяться згідно з законодавством.
На час зупинення експлуатації підприємства, цеху, дільниці, окремого виробництва або устаткування за працівниками зберігається місце роботи.
Усі працівники підлягають обов’язковому соціальному страхуванню від нещасних випадків і професійних захворювань.
Страхування здійснюється в порядку і на умовах, що визначаються законодавством і колективним договором (угодою, трудовим договором).
Працівники, зайняті на роботах з важкими та шкідливими умовами праці, безплатно забезпечуються лікувально-профілактичним харчуванням, молоком або рівноцінними харчовими продуктами, газованою солоною водою, мають право на оплачувані перерви санітарно-оздоровчого призначення, скорочення тривалості робочого часу, додаткову оплачувану відпустку, пільгову пенсію, оплату праці у підвищеному розмірі та інші пільги і компенсації, що надаються в передбаченому законодавством порядку, та згідно атестації робочих місць за умовами праці.
Згідно колективного договору підприємство за свої кошти додатково встановлює працівникам пільги і компенсації, не передбачені чинним законодавством.
На роботах із шкідливими і небезпечними умовами праці, працівникам видаються безплатно за встановленими нормами спеціальний одяг, спеціальне взуття та інші засоби індивідуального захисту, а також змиваючі та знешкоджуючі засоби.
Комплектування та утримання засобів індивідуального захисту проводиться відповідно до нормативних актів про охорону праці.
Фондом соціального страхування від нещасних випадків працівникам відшкодовується шкода, заподіяна каліцтвом або іншим ушкодженням здоров’я, пов’язаним з виконанням трудових обов’язків, у повному розмірі втрачений заробіток відповідно до законодавства, а також сплатити потерпілому (членам сім’ї та утриманцям померлого) одноразову допомогу.
Розмір одноразової допомоги встановлюється колективним договором. Якщо відповідно до медичного висновку у потерпілого встановлено стійку втрату працездатності, ця допомога повинна бути не менше суми, визначеної з розрахунку середньомісячного заробітку потерпілого за кожен процент втрати ним професійної працездатності.
У разі смерті потерпілого розмір одноразової допомоги повинен бути не менше п’ятирічного заробітку працівника на його сім’ю, крім того, не менше однорічного заробітку на кожного утриманця померлого, а також на його дитину, яка народилася після смерті.
Якщо нещасний випадок трапився внаслідок невиконання потерпілим вимог нормативних актів про охорону праці, розмір одноразової допомоги може бути зменшено в порядку, що визначається трудовим колективом за поданням власника та профспілкового комітету підприємства, але не більш як на п’ятдесят процентів. Факт наявності вини потерпілого встановлюється комісією по розслідуванню нещасного випадку.
Відшкодування потерпілому витрат на лікування (в тому числі санаторно-курортне), протезування, придбання транспортних засобів, по догляду за ним та інші види медичної і соціальної допомоги проводиться відповідно до медичного висновку, що видається у встановленому порядку.
За працівниками, які втратили працездатність у зв'язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням, зберігається місце роботи (посада) та середня заробітна плата на весь період до відновлення працездатності або визнання їх у встановленому порядку інвалідами.
Забороняється застосування праці жінок на важких роботах і на роботах із шкідливими або небезпечними умовами праці, а також залучення жінок до підіймання і переміщення речей, маса яких перевищує встановлені для них граничні норми.
Забороняється застосування праці неповнолітніх, тобто осіб віком до вісімнадцяти років, на важких роботах і на роботах із шкідливими або небезпечними умовами праці.
Забороняється також залучати неповнолітніх до підіймання і переміщення речей, маса яких перевищує встановлені для них граничні норми.
Неповнолітні приймаються на роботу лише після попереднього медичного огляду.
Забороняється залучати неповнолітніх до нічних, надурочних робіт та робіт у вихідні дні.
Залучення інвалідів до надурочних робіт і робіт у нічний час без їх згоди не допускається.
На підприємстві для інвалідів створюються умови праці з урахуванням рекомендацій медико-соціальної експертизи та індивідуальних програм реабілітації, вживаються додаткові заходи щодо безпеки праці, які відповідають специфічним особливостям цієї категорії працівників.