Видатки державного бюджету, їх склад, структура, характеристикаВидатки державного бюджету, їх склад, структура, характеристика.
1. Сутність і структура видатків державного бюджету та їх формування......3
2. Функції держави, їх вплив на склад і структуру видатків бюджету……..9
3. Оптимізація структури видатків державного бюджету, її критерії.....….. 16
Список літератури………………………………………………………………19
1. Сутність і структура видатків державного бюджету та їх формування
Бюджетна система є провідною ланкою державних фінансів. Держава використовує бюджет як інструмент реалізації своєї соціально-економічної ---------------------приділяється дедалі більше уваги.
Формування бюджетних видатків починається на стадії планування, за основу береться очікуване виконання бюджету по видатках за попередній період.
Звітні дані про виконання бюджетів по видатках, що є у розпорядженні як Міністерства фінансів України, так і у фінансових органів, як правило, за ---------------- очікуване виконання бюджету по видатках. Із одержаних видатків виключаються ті, яких не буде у плановому році.
Бюджетні видатки мають певний економічний зміст, зумовлений суспільним способом виробництва, природою та функціями держави, вони відіграють вирішальну роль у задоволенні потреб соціально-економічного розвитку країни.
Україна має в державній власності окремі галузі і підприємства п о виробництву товарів загальнодержавного значення, які потребують коштів на --------------------фінансування виробничих галузей народного господарства (наприклад, промисловість та енергетика – на рівні 6 відсотків, сільське господарство – 1 – 2 відсотків , будівництво – 1 – 2 відсотка).
Регулювання бюджетних видатків знаходить своє конкретне вираження в цільовому направленні бюджетних коштів. Найважливішим принципом планування бюджетних видатків є додержання пропозицій розподілу коштів із врахуванням реальної необхідності в них. Видатки бюджету (як і доходи) ----------------- зростання. Це дає змогу обгрунтовувати доцільність збільшення бюджетних видатків і правильно спланувати їх на майбутнє.
Плануючи бюджетні витрати, держава (або регіон) керує усім -------------і це є запорукою оптимального складання усіх бюджетів.
Хоча в умовах ринкової економіки всі бюджети самостійні від державного до сільського, однак планування і доходів, і видатків різних ---------------зберігається й залежність нижчестоящих бюджетів від вищестоящих, бо останні встановлюють норматив відрахувань від загальнодержавних доходів.
--------------кошти якого направляються на реалізацію державної програми і законів України з питань соціального захисту учасників ліквідації аварії.
У міру просування до ринку скорочуються видатки держави на ----------------------широкого розвитку фермерських господарств, вимагає додаткових вкладень.
Необхідно мати на увазі, що основними принципами бюджетного фінансування сільського господарства (та і в цілому народного господарства) є:
--------------------
З огляду на лібералізацію цін і перехід до ринкової економіки, а також світову фінансову кризу провадиться переведення житлового господарства на самостійність за рахунок приватизації житлового фонду та збільшення квартирної плати, а також вартості послуг у будинках державного житлового фонду.
Витрати на благоустрій міст і селищ включають:
-------------------
Витрати по капітальних вкладеннях (на очисні споруди, будівництво шляхів і тротуарів, газифікацію, електрифікацію тощо) проводяться як за -------------------форм власності відповідно до програм, затверджених місцевими радами.
Поточне утримання об`єктів міського благоустрою: санітарна очистка вулиць і тротуарів, вуличне освітлення і т.п. проводиться за рахунок коштів відповідних бюджетів на основі кошторисних розрахунків.
Поряд із цим у бюджеті передбачаються витрати на капітальні вкладення не тільки щодо споруд благоустрою, а й на будівництво об`єктів промисловості, необхідних державі, житла, об`єктів соцкультпобуту тощо.
Навіть в умовах економічної кризи не можна економити кошти, спрямовані на утримання соціально-культурної сфери. Це видатки на освіту, охорону здоров`я, фізичну культуру й соціальне забезпечення. Вони, як правило, не мають власної прибуткової бази і утримуються за рахунок -------------мережу, штати, контингенти, наприклад, кількість лікарень, ліжок у них та ліжкоднів, кількість шкіл, класів у них і учнів, кількість дітей і дітоднів у дитячих дошкільних закладах.
В умовах дефіциту особливо важливого значення набуває жорстокий режим економії у витрачанні бюджетних коштів, у зв`язку з цим фінансування провадиться не в сумах, передбачених у кошторисах, а по мірі ------------------ремонт, придбання обладнання й інвентарю та інших видатків.
Усі витрати бюджетних установ групуються по статтях: стаття 1111 - заробітна плата; стаття 1120 - нарахування на заробітну плату; стаття 1130 - канцелярські і господарські витрати і т.д.
При плануванні видатків бюджетів усіх ланок враховується, що:
-------------------
В умовах дефіциту бюджету всі без винятку бюджетні установи обмежені у видатках до краю.
Стабілізація економіки і її поступальний розвиток є гарантією дохідності бюджету. Розвиток економіки дасть змогу забезпечити виконання доходів бюджету, звідси з`являться необхідні кошти й для видатків бюджетів усіх рівнів.
Отже, розподіл видатків між бюджетами повинен проводитись тільки на основі Закону про бюджетну систему та інших законів. До Державного бюджету не можуть бути включені видатки, не передбачені законами України.
Видатки всіх бюджетів поділяються на поточні й видатки розвитку. В умовах спаду виробництва, коли необхідна жорстка економія коштів, поточні видатки є головними.
Поточні видатки - це витрати бюджетів на фінансування мережі -----------------заходів, не передбачених у видатках розвитку.
Видатки розвитку - це витрати бюджетів на фінансування інвестиційної та інноваційної діяльності, зокрема фінансування капітальних вкладень ------------розширеним відтворенням.
Розвиток держави неможливий без створення необхідних умов утримання невиробничої сфери й розвитку виробництва, соціально-----------України, республіканського бюджету Автономної Республіки Крим та місцевих бюджетів.
До видатків Державного бюджету належать:
-----------------------
У Державному бюджеті України передбачається резервний фонд Кабінету Міністрів України у розмірі до двох відсотків від обсягу видатків Державного бюджету для фінансування невідкладних витрат у народному господарстві, соціально-культурних та інших заходів, що не могли бути передбачені під час затвердження Державного бюджету.
У Державному бюджеті понад передбачені видатки утворюється оборотна касова готівка в розмірі до двох відсотків загального обсягу ---------------тому самому році до розмірів, установлених під час затвердження Державного бюджету.
Склад видатків республіканського бюджету Автономної Республіки Крим та місцевих бюджетів витікає із заходів, які проводяться за рахунок бюджетних коштів на всіх адміністративних територіях.
Вже тривалий час державний і місцевий бюджети затверджуються з дефіцитом. Граничний розмір дефіциту всіх рівнів та джерела його покриття -------------------------затвердження відповідних бюджетів.
Уже стало правилом, що дефіцит бюджету при затвердженні бюджету тієї чи іншої ланки бюджетної системи не повинен перевищувати видатків розвитку. Таким чином, а разі наявності дефіциту бюджету фінансуються ------------------відтворення для збереження витрат на охорону здоров`я, освіту й інші заходи, спрямовані на створення необхідних умова життєдіяльності населення.
2. Функції держави, їх вплив на склад і структуру видатків бюджету
Видатки державного бюджету за своєю економічною сутністю є інструментом досягнення вищого критерію справедливості і корисності для кожного члена суспільства. На досягнення цієї мети має бути зорієнтоване бюджетне законодавство. Йдеться насамперед про те, що видатки бюджету повинні бути спрямовані на вирівнювання доходів окремих верств населення. Однак вирівнювання доходів виправдане тільки тоді, коли поліпшується становище найбідніших верств населення. Досягти вказаної мети можна лише за умов економічного зростання і розвинених демократичних засад. На сучасному етапі бюджетне законодавство відповідає розстановці політичних сил в Україні і стану трансформації економіки. Через виконання функцій, покладених на державні структури бюджетним законодавством, держава впливає на планування, формування, розподіл та використання ресурсів бюджету.
Бюджетним кодексом України передбачено, що з Державного бюджету України здійснюються видатки на:
- державне управління: законодавчу владу; виконавчу владу; Президента України;
---------------------------------
- охорону здоров`я:
- первинну медико-санітарну, амбулаторно-поліклінічну та стаціонарну допомогу (багатопрофільні лікарні та поліклініки, що виконують специфічні загальнодержавні функції, згідно з переліком, затвердженим Кабінетом Міністрів України);
- спеціалізовану, високоспеціалізовану амбулаторно-поліклінічну та стаціонарну допомогу (клініки науково-дослідних інститутів, спеціалізовані лікарні, центри, лепрозорії, госпіталі для інвалідів Великої Вітчизняної війни, спеціалізовані медико-санітарні частини, спеціалізовані поліклініки, спеціалізовані стоматологічні поліклініки, згідно з переліком, затвердженим Кабінетом Міністрів України);
- санаторно-реабілітаційну допомогу (загальнодержавні санаторії для хворих на туберкульоз, загальнодержавні спеціалізовані санаторії для дітей та підлітків, спеціалізовані санаторії для ветеранів Великої Вітчизняної війни);
- санітарно-епідеміологічний нагляд (санітарно-епідеміологічні станції, дезінфекційні станції, заходи боротьби з епідеміями);
------------------------------------
- державну підтримку громадських організацій інвалідів і ветеранів, які мають статус всеукраїнських;
- державні програми і заходи стосовно дітей, молоді, жінок, сім`ї;
- державну підтримку молодіжних громадських організацій на виконання загальнодержавних програм і заходів стосовно дітей, молоді, жінок, сім`ї;
---------------------------------
- фізичну культуру і спорт:
- державні програми підготовки резерву та складу національних команд і забезпечення їх участі у змаганнях державного і міжнародного значення (утримання центральних спортивних шкіл вищої спортивної майстерності, перелік яких затверджується Кабінетом Міністрів України, формування національних команд, проведення навчально-тренувальних зборів і змагань державного значення з традиційних та нетрадиційних видів спорту, підготовка і участь національних збірних команд в Олімпійських та Параолімпійських іграх, у тому числі фінансова підтримка баз олімпійської підготовки);
--------------------------------
- створення та поповнення державних запасів і резервів;
- обслуговування державного боргу;
- проведення виборів та референдумів;
- інші програми, які мають виключно державне значення.
Протягом останніх років законодавчі акти, програми та інші нормативні документи, що визначають обсяги видатків державного і місцевих бюджетів, здебільшого приймалися без належного врахування можливостей економіки та населення у сплаті податків для формування -------------------бюджеті не передбачені або передбачені не в повному обсязі. Це дасть змогу суттєво оздоровити бюджетну систему і водночас запобігти зростанню заборгованості за зобов`язаннями держави, які не можуть бути виконані.
Актуальним завданням уряду є раціоналізація мережі закладів та установ, які фінансуються з державного і місцевих бюджетів, для підвищення рівня та якості послуг, що надаються громадянам, виконання у повному -----------------------заходи, що не належать до пріоритетних, мають бути призупинені або переведені на фінансування за рахунок небюджетних ресурсів.
Ключовим завданням бюджетної політики має стати подальше посилення соціальної спрямованості бюджету. На реалізацію програм соціальної спрямованості має бути зосереджено не менше 50 відсотків видатків зведеного бюджету. Пріоритетними напрямами бюджетної політики у соціальній сфері є:
----------------------
Пріоритетним завданням є удосконалення відповідно до чинного законодавства системи державного фінансування розвитку вітчизняної науки -------------реформи в Україні, відпрацювання принципово нових підходів до політики капітальних видатків держави (вони мають скласти основу бюджету розвитку).
До бюджету розвитку мають бути включені передбачені у бюджеті централізовані капітальні вкладення, видатки на науку, галузеві програми ----------бюджету як складова частина програми економічного і соціального розвитку.
Потребує перегляду існуючий порядок розподілу та використання капітальних вкладень. Їх обсяг має бути не менше за 1 відсоток видатків ---------------------------спрямовуватися частина надходжень від приватизації державного майна, яка має використовуватись на кредитній основі виключно на структурну перебудову, інноваційне оновлення, модернізацію виробництв та технологічний розвиток підприємств.
3. Оптимізація структури видатків державного бюджету, її критерії
На шляху подальшого вдосконалення бюджетного процесу потрібно передусім чіткіше визначитися і суворіше дотримуватися всебічно виважених пріоритетів щодо витрачання вкрай обмежених коштів.
Критерієм оптимізації структури видатків державного бюджету ----------------------потреб та збалансування доходів і видатків.
Оптимізація структури видатків державного бюджету включає такі напрямки:
-------------------------
При оптимальній структурі видатків досягається стан, коли розв’язання окремих завдань не забезпечується надмірними вкладеннями ресурсів за рахунок інших напрямів видатків.
Підсумовуючи викладений матеріал, можна зробити висновок, що видатки бюджету — це економічні відносини, що виникають у зв'язку з розподілом фонду коштів держави і його використанням за галузевим, цільовим і територіальним призначенням.
Видатки бюджету класифікуються за чотирма ознаками:
---------------
Організація бюджетного процесу в Україні здійснюється на підставі Бюджетного кодексу України.
Складанню проекту бюджету України передує велика і тривала підготовча робота, яка проводиться Кабінетом Міністрів, Міністерством ------------------який до 1-го травня року наступного за звітним повинен бути представлений Президентом України на засіданні Верховної Ради України, яка розглядає і затверджує звіт. Витрати на соціальне забезпечення в 2007 році склали 30% загальнодержавних витрат. Всього на дані заходи витрачено 45,6 млрд. грн., що становить 101% від планових показників. На міжбюджетні трансфери витрачено 39 млрд. грн., що склало 28% загальнодержавних видатків. Виконання даних заходів склало 102% від планового показника. Витрати на освіту в 2007 році склали 7%, витрати на загальнодержавні функції – 12%, на оборону – 6%, громадський порядок та судову владу – 9%, економічну діяльність – 1%.
Таким чином, можна зробити висновок, що найбільшу частку в витратах держбюджету складають субсидії та поточні трансферти – 58%. Витрати на оплату праці в 2007 склали 25,3 млрд. грн., що склало 19%. ------------------------------стандартів та рівня життя людей, відновлення інноваційно-інвестиційної моделі розвитку економіки. Певною гарантією, що намічені плани будуть реалізовані, може служити голосування народних обранців 5 лютого 2009 році в стінах парламенту, які висловили довіру уряду держави щодо обраного шляху подолання кризи.
Список літератури
1. Конституція України. Прийнята на п’ятій сесії Верховної Ради України 28 червня 1996 року, №254/96-ВР
2. Бюджетний Кодекс України від 2001.06.21 №2542-III
3. Закон України „Про Державний бюджет України на 2009 рік”
4. Наказ Міністерства фінансів України "Про бюджетну класифікацію та її запровадження" № 604 від 27 грудня 2001 року .
5. Указ Президента України «Про зміцнення фінансової дисципліни та запобігання правопорушенням у бюджетній сфері» від 25 грудня 2001 року N 1251/2001
6. Бюджетний процес в України: збірник нормативно-інструктивних матеріалів.Упорядники: С.І. Мельник, З.М.Луценко, І.Ф. Щербина, А.В.Данілова. К.:Мінфін, 2002. – 295 с.
7. Гега П.Т. Основи податкового права. К: ”Знання”, 1998
8. НАВЧАЛЬНИЙ ПОСІБНИК З ПРОГРАМНО-ЦІЛЬОВОГО МЕТОДУ ФОРМУВАННЯ БЮДЖЕТУ.// Ефективне управління бюджетом, SERF, 2003.
9. Основи економічної теорії: політекономічний аспект.// За ред. Г.Н.Климко. К.:Знання, 1997. – 743 с.
10. Предборський В.А. Фінансове право. К: „Правові джерела”, 1998
11. А. О. Епіфанов, І. В. Сало, І. І. Дяконова. "Бюджет і фінансова політика України".
12. Ю. В. Пасічник. "Бюджетна система України і зарубіжних країн".
13. О.Д. Василик, К.В. Павлюк. Державні фінанси України: Підручник. – К.: Центр навчальної літератури, 2003. – 608 с.
14. Стельмащук А.М. Державне регулювання економіки: Навчальний посібник. – Тернопіль: АСТОН, 2001. – 362 с.