РОЗДІЛ І: МЕТОДОЛОГІЧНА ЧАСТИНА ПРОГРАМИ ЕМПІРИЧНОГО СОЦІОЛОГІЧНОГО ДОСЛІДЖЕННЯ
Загальна характеристика проблеми
Порівняно з іншими соціальними інститутами, сім’я та родина мають певні особливості, які істотно впливають на становлення особистості. Саме сім’я стає першою об’єднуючою ланкою між дитиною і суспільством, саме вона формує власний спосіб життя, мікрокультуру, основою якої є цінності й елементи культури суспільства. Соціально-психологічна адаптація особистості прямо залежить від процесу і характеру міжособової взаємодії в сім’ї, де батьки і діти виступають активними сторонами. Таким чином, в загальному комплексі факторів, які впливають на формування особистості, найвизначнішим є характер взаємин у сім'ї та в родині загалом.
Родина - це суспільний інститут, де відбувається соціалізація дитини, де засвоюються загальнолюдські норми, цінності у процесі взаємин з іншими людьми, формуються перші стійкі враження про навколишній світ. З родиною людина нероздільна все життя, міняється тільки її роль. Багато вчених стверджують, що за всіх часів і в усіх народів соціалізація дітей була єдиною специфічною функцією родини, а інші функції (економічні, підтримка добробуту тощо) є другорядними. Родина не тільки закладає основи формування особистості, а й забезпечує найважливіші умови її розвитку.
Не применшуючи значущості громадських інститутів виховання, треба визнати, що людство не створило іншої ланки у виховній системі, що за силою емоційно-морального впливу на зростаючу людину відповідала б сімейному.
Проблема стосунків у родині існує вже багато віків. Відмінність у поглядах на різноманітні речі, різниця у віці, різні пріоритети, принципи, формує майже прірву між представниками цих поколінь, що часто зумовлює проблеми в сім’ї, виходить на родинний рівень і призводить до погіршення стосунків між батьками, родичами та дітьми, а інколи – і до припинення спілкування взагалі.
Родина забезпечує достатній рівень підтримки, турботи студенту, а він, в свою чергу, повинен усвідомлювати величезне значення родини і свого походження, цінувати родинні відносини, традиції і звичаї, сімейні реліквії, знати походження своєї родини, поважати старших – матір, батька й інших членів родини.
1.2. Формулювання теми дослідження
Тому маємо соціальну проблему, коли батьки та діти не розуміють або не прагнуть досягнути порозуміння один з одним. Отже, тему нашого дослідження визначаємо як «Проблема стосунків між батьками та дітьми».
1.3. Мета і завдання дослідження
Метою дослідження є визначити рівень важливості для студента його родини та її роль в його житті
Відповідно, виділяємо такі завдання:
Дослідити, наскільки потрібною є для студента його родина;
Визначити рівень впливу членів родини студента на його морально-психічний стан;
Дослідити динаміку росту родинних стосунків в ході дорослішання студента.
1.4. Об’єкт і предмет дослідження
Об’єктом дослідження ми обрали студентів Національного університету «Львівська політехніка».
Відповідно, предметом дослідження є рівень міцності стосунків студентів із членами їхніх родин.
1.5. Інтерпретація понять
Сім’я - це головна «комірка» суспільства. Вона відіграє надзвичайну роль у його життєдіяльності — через фізичну й соціокультурну зміну поколінь забезпечує можливість його існування. У сім’ї народжується людина, тут вона народжується і формується як особистість. Без сім’ї неможливе відтворення населення, його соціалізація, і врешті-решт, неможливе утворення всіх інших соціальних інституцій. Саме рівень розвитку сім’ї разом із характером праці обумовлюють суспільний порядок, за яким живуть люди в різних державах, за різних історичних умов. Водночас функціонування сім’ї є результатом специфічних соціальних процесів, що відбуваються в суспільстві. Отже, сім’я — це ніби проміжний стан між суспільством та індивідом.
Родина - це суспільний інститут, де відбувається соціалізація дитини, де засвоюються загальнолюдські норми, цінності у процесі взаємин з іншими людьми, формуються перші стійкі враження про навколишній світ. З родиною людина нероздільна все життя, міняється тільки її роль.
Соціалізація – це перетворення біологічного індивіда на соціальну істоту, входження індивіда в соціум.
1.6. Гіпотези дослідження
Гіпотеза-підстава: хоча ми розуміємо, що стосунки в кожній сім’ї і родині є різними, але розглянемо основні види взаємовідносин студентів з членами їхньої родини:
а) стосунки в родині є дуже тісними, присутня взаємопідтримка, взаєморозуміння, а тому вони є плідними, і обидві сторони відчувають підтримку і відіграють важливу роль в житті один одного;
б) стосунки в родині є теплими, однак не настільки тісними, тому родина має вплив на життя студента, але незначний;
в) студент майже не спілкується зі своїми родичами, тому вона не відіграє для нього ролі.
РОЗДІЛ ІІ: МЕТОДИЧНА (ПРОЦЕДУРНА) ЧАСТИНА ПРОГРАМИ ЕМПІРИЧНОГО СОЦІОЛОГІЧНОГО ДОСЛІДЖЕННЯ
2.1. Вибір методу дослідження
Особливість емпіричного соціологічного дослідження полягає в тому, що використовуються специфічні методи збирання інформації, що дозволяє вести якісний аналіз соціальних проблем, включаючи складні з них, становище суспільної думки, особливості суспільної, групової свідомості людей та ін.
Виділяється чотири основних методи емпіричного соціологічного дослідження: аналіз документів, спостереження, опит і соціальний експеримент, що розділяються в залежності від становлення фактів свідомості, а також способу їх фіксації, шляхи та методи їх використання.
Аналіз, класифікація документа. В соціології документом називається спеціально створений людиною предмет, що призначається для передачі або збереження інформації, а також підлягає безпосередньо соціологічному аналізу.
Важливий метод емпіричного дослідження - спостереження. Люди вдавались до спостереження як одного з важливіших джерел соціальної інформації, що безпосередньо сприймалась і прямо реєструвала всі факти про об'єкт і його значимість з точки зору мети. Характерні риси спостереження: систематичність, планомірність і цілеспрямованість.
Ми не можемо дозволити собі проведення тільки неформалізованого і не структурованого дослідження – з причин браку часу та фінансових ресурсів.
Опитування. Метод базується на грамотно спланованому виборі респондентів і питань, що варто з'ясувати, встановити обстановку, становище, суспільну думку. Виявляється дуже економічним - опит порівняно невеликих сукупностей дозволяє міркувати про становище і тенденції розвитку соціальних процесів. Проведення опитування з залученням достатньої кількості кваліфікованих дослідників і респондентів дозволяє в максимально короткі строки опитувати велику сукупність людей і одержати інформацію для прийняття оперативних управлінських рішень. Сучасні можливості стандартизації питань анкети дозволяють одержати уніфікований опис багатьох індивідуальних з окремих висловлювань людей, можливість використати для опрацювання і аналізу оперативну і потужну обчислювальну техніку і методи математичного аналізу. Нарешті, важливе достоїнство методу опитування - широта охоплення різноманітних сфер соціальної практики.
Саме цей метод ми й використаємо за основу в проведенні нашого дослідження. Для цього буде розроблено анкету та обраховано вибірку.
2.2. Розрахунок вибірки.
Тепер розрахуємо вибіркову сукупність об’єктів дослідження. Генеральна сукупність буде складатись з студентів нашого університету – 30000 чоловік, сукупність яких є однорідною і не вимагає її додаткового поділу на частини. Нам необхідно забезпечити рівень репрезентативності не менше ніж 5 %, тому

Отже, для дослідження теми «Роль родини в житті студента» при величині статистичної помилки 5 % нам необхідно опитати 400 респондентів.
2.3. Анкета для опитування подана нижче.
РОЗДІЛ ІІІ: ПІДВЕДЕННЯ ПІДСУМКІВ ДОСЛІДЖЕННЯ І ВИЗНАЧЕННЯ СФЕР ЇХ МОЖЛИВОГО ЗАСТОСУВАННЯ
3.1. Результати дослідження можуть бути використаними для: глибшого аналізу стосунків між батьками та дітьми, родичами за допомогою використання результатів в практичній діяльності психологів, педагогів; для виокремлення основних причин появи непорозумінь між родичами; для покращення їхніх стосунків, а також для публікації в виданнях різного призначення та спрямування.

Анкета
Шановний респонденте!
Ми – студенти Національного університету «Львівська політехніка», просимо Вас взяти участь у соціологічному опитуванні стосовно вивчення проблеми ролі родини в житті студента. Анкета є анонімною, всі результати будуть представлені лише в узагальненому вигляді.
Просимо Вас уважно ознайомитись із запитаннями і дати на них ті відповіді, які найбільшою мірою збігаються з Вашою позицією або вказати свій варіант відповіді.
Наперед дякуємо за співпрацю.
Скажіть, будь-ласка, чи велика у вас родина?
а) так;
б) ні
Чи часто ви спілкуєтеся зі своїми родичами?
а) так;
б) ні;
в) важко відповісти
На скільки міцними є Ваші родинні зв’язки?
а) дуже міцні;
б) скоріше так. Ніж ні;
в) не знаю;
г) скоріше ні, ніж так;
д) зовсім не міцні.
Оцініть важливість значення родини у Вашому житті за 5 бальною шкалою, де 5 – дуже важливо, 1 – зовсім не важливо:
1
2
3
4
5


Вкажіть, будь ласка, в якому аспекті підтримує Вас родина?
а) Матеріальний;
б) Духовний;
в) Моральний;
г) Ваш варіант______________________
Чи робите Ви якісь дії для зміцнення Ваших родинних зв’язків?
а) так;
б) ні
Чи зменшується важливість родинних зв’язків по мірі вашого дорослішання?
а) так;
б) ні;
в) важко відповісти.
Чи є в Вашій родині людина, яка вас найбільше розуміє і підтримує?
а) так (вкажіть, хто саме___________________)
б) ні, немає.
Чи є у Вашій родині людина, яка є для вас авторитетом?
а) так (хто це____________);
б) ні, немає.
На завершення вкажіть, будь-ласка, Ваші:
Стать__________
Вік____________
Курс___________
Спеціальність___________________