Головним бюджетом, на підставі якого проводиться аналіз та планування економічного та соціального розвитку держави в майбутньому періоді, є зведений бюджет. Він складається з показників Державного бюджету України, зведеного бюджету Автономної Республіки Крим, зведених бюджетів областей, міст Києва і Севастополя. До зведеного бюджету АРК включаються зведений бюджет АРК й зведені бюджети міст республіканського значення та районів республіки. До зведених бюджетів областей включаються показники зведених бюджетів районів і міст обласного значення. Зведені бюджети районів, що входять до складу міст, включаються відповідно до їх зведених бюджетів.
Розробка державного бюджету на наступний рік починається з надання Кабінетом Міністрів до Верховної Ради України проекту державного бюджету до 15 вересня поточного року. В подальшому цей проект обговорюється в комітетах Верховної Ради України і виноситься на обговорення на засідання цього законодавчого органу. Після прийняття Верховною Радою України Закону «Про Державний бюджет України» на наступний рік вона здійснює контроль за виконанням цього бюджету. Згідно з статтею 98 Конституції України це робить від імені Верховної Ради України Рахункова палата. В кінці звітного року Кабінет Міністрів України звітує перед Верховною Радою України про виконання державного бюджету за звітний період і потім приймається відповідне рішення.
З метою здійснення контролю за фінансовою діяльністю, проведення аналізу в розрізі дохідної та витратної частин бюджету, забезпечення загальнодержавної та міжнародної порівнянності бюджетних показників органів державної влади, органів влади АРК, областей, міст, районів, органів місцевого самоврядування, інших організацій, які використовують та розпоряджаються державними коштами, проводиться бюджетна класифікація, яка затверджується Верховною Радою України. Вона, за необхідністю, здійснює, відповідні зміни та доповнення. В цілому бюджетна класифікація згідно з статтею 8 Бюджетного кодексу України має такі елементи:
—класифікація доходів бюджету;
—класифікація видатків (у тому числі кредитування за вирахуванням погашення) бюджету;
—класифікація фінансування бюджету;
—класифікація боргу.
Доходи бюджету згідно зі статтею 9 Бюджетного кодексу України класифікуються за такими розділами:
—податкові надходження, до яких відносяться всі визначенні діючим законодавством України податкові платежі як загальнодержавні, так і місцеві;
—неподаткові надходження, до яких відносяться доходи від власності та підприємницької діяльності, адміністративні збори й платежі, доходи від некомерцій-