Аналіз фондовіддачі проводиться в 2 напрямках: вивчення і вимірювання впливу окремих факторів на фондовіддачу; виявлення впливу фондовіддачі на об’єм виробництва.На рівень фондовіддачі впливають різні фактори, пов’язані як з зміною об’єму продукції, так і з ефективністю використання ОВФ, особливо активної її частини. Рівень фондовіддачі залежить перш за все від зміни структури фондів (питомої ваги), від об’єму продукції з гривні. вартості активної частини (рис.4.2.1)Підвищення долі активної частини фондів у загальній її вартості є стимулюючим фактором росту фондовіддачі.Головна причина зниження фондовіддачі – неефективне використання ОФ (простої обладнання, недовикористання виробничих потужностей, низький коефіцієнт змінності, наявність невстановленого обладнання і тощо) INCLUDEPICTURE "http://www.vuzlib.net/ea_l/4.htm84.gif" \* MERGEFORMATINET
Вплив на рівень фондовіддачі
Дія на рівень фондовіддачі будь-якого з перерахованих моментів орієнтується особливими розрахунками; так, для оцінки завантаження устаткування орієнтуються подальші ознаки рівноваги часу. Рівень целосменного вживання устаткування визначає коефіцієнт змінності AJ. коий орієнтується відношенням практично відпрацьованої кількості станко-смен за період до максимум вірогідній кількості станко-смен, відпрацьованих встановленим устаткуванням за 1 зміну цього ж періоду. Розрахунок зробимо прийомом ланцюгової підстановки. 1 рівень: вплив
Негативну дію на фондовіддачу надали падіння среднечасовой вироблення устаткування і підвищення середньостатистичної ціни одиниці устаткування.
Ніж набагато краще застосовуються ключові фонди, тим вище ознака фондовіддачі. Одній з основних першопричин, що псують ознаку фондовіддачі, вважається повільне освоєння ключових засобів, що вводяться в дію. І навпаки, зменшення термінів введення у використання свіжих об'єктів ключових засобів дозволяє прискорити зворот виробничих фондів і самим як там не є уповільнити настання морального зносу ключових засобів фірми, збільшити віддача його фінансової роботи.
Іміджу з фондовіддачею в практиці комплексного фінансового аналізу домашньої роботи обчислюють і зворотну значення, коию іменують фондомісткістю. Вона визначає ціна ключових виробничих фондів, що доводиться на 1 крб. продукції
Будь-яка з даних ознак відображує різні фінансові процеси і використовується в різних випадках. Так, ознака фондовіддачі використовується для визначення фінансової віддачі вживання ключових виробничих фондів, що діють. Значення фондомісткості демонструє, яке колличество засобів необхідно витратити на ключові фонди, щоб знайти потрібний розмір продукції, іншими словами, яка необхідність в ключових фондах.
На рівень фондовіддачі впливають різноманітні чинники техніки і організації виробництва, головними з яких є: режим роботи підприємства, рівень інтенсивного і екстенсивного використовування техніки, рівень спеціалізації, кооперації і комбінування виробництва, рівень механізації і автоматизації, рівень оптових цін і ін.
При аналізі фондовіддачі фактичний показник фондовіддачі порівнюють з розрахунковим, з даними попередніх періодів, проектними показниками, фондовіддачею інших підприємств даної галузі. На рівень фондовіддачі впливають різні чинники, пов'язані як зі зміною обсягу продукції, так і з ефективністю використання основних виробничих фондів, особливо їх активної частини.Всі чинники можна поділити на дві групи:- ті, що не залежать від ступеня використання основних фондів;- ті, що залежать від ступеня використання основних фондів.До першої групи чинників належать: розвиток кооперованих зв'язків і зміна матеріаломісткості та трудомісткості продукції; зміна цін на сировину, матеріали, готову продукцію та ін. Зростання кооперованих поставок, матеріаломісткості веде до зростання фондовіддачі.До другої групи чинників належать: зміна питомої ваги машин і устаткування в складі основних фондів, підвищення змінності роботи устаткування; зменшення внутрішньозмінних простоїв; зміна рівня внутрішньозаводської спеціалізації та ін.Аналіз фондовіддачі проводять у двох напрямках. Перший з них є визначення впливу фондовіддачі на обсяг виробництва.Проаналізуємо вплив на рівень фондовіддачі таких чинників, як: продуктивність устаткування; коефіцієнт змінності вартості одиниці устаткування; питома вага машин і устаткування у загальній вартості фондів.Щоб розрахувати вплив даних чинників, формулу фондовіддачі подають у такому вигляді: INCLUDEPICTURE "http://readbookz.com/Content/images/an/51.GIF" \* MERGEFORMATINET де П - обсяг виробництва товарної продукції, грн. Пбм - обсяг продукції без урахування матеріальних витрат, грн.; Омс - кількість машино-змін роботи устаткування, од.; Ооб — кількість встановленого устаткування, од.; Фоб - вартість машин і устаткування, грн.; Ф - середньорічна вартість основних виробничих фондів, грн.Слід зауважити, що фондовіддача, коефіцієнт матеріальних затрат, продуктивність устаткування, коефіцієнт змінності роботи устаткування, питома вага машин і устаткування у загальній вартості фондів перебувають у прямій залежності, а залежність фондовіддачі від вартості одиниці устаткування є оберненою, тому формула фондовіддачі має вигляд: INCLUDEPICTURE "http://readbookz.com/Content/images/an/52.GIF" \* MERGEFORMATINET де Км - коефіцієнт матеріальних затрат (співвідношення вартості продукції до її вартості без матеріальних затрат); Прус - продуктивність устаткування, грн./од.; Кзм -коефіцієнт змінності роботи устаткування; Сус - вартість одиниці устаткування, грн.; Уд -питома вага машин і устаткування у загальній вартості фондів.