Причини, що породили ситуацію
Ситуація, яка склалася на даному підприємстві є досить типовою на сьогодні. Існує ряд причин, які можуть створити різноманітні проблеми у виробництві певної продукції чи навіть в управлінні самого підприємства.
Дане підприємство займається виготовленням офісного обладнання для міністерства внутрішніх справ і структур малого бізнесу. Кілька місяців тому вони почали виробництво PFS1000, окремого продукту, що функціонує як кольоровий принтер, кольоровий сканер, кольоровий копіювальний пристрій і факс. PFS1000 розглядався як “лідер ринку” через універсальність своїх функціональних можливостей, доступної ціни та інноваційності.
Причини, що призвели до такої ситуації:
Відсутність контролю за діяльністю всіх підрозділів, які існують на підприємстві.
Змінна постачальників у зв’язку із зменшенням витрат на комплектуючі, які є не якісними.
Посади займають люди, які спеціально не підготовлені для цього.
Існує певна помилка у виробництві даного продукту, яку відразу не виявили, в результаті чого пішов брак і в наступних партіях продукту. Про цю помилку не було вчасно повідомлено і тому зараз дуже важко її визначити.
Кожен підрозділ даного підприємства не співпрацює з іншими підрозділами, не повідомляє їм про певні неполадки, не подає відомості про їх виникнення.
Керівник підприємства не може якісно організувати роботу керівників підрозділів, створити певні умови функціонування цих підрозділів.
Варіанти рішення проблеми
Дану проблему можна вирішити через наступні підходи до мислення:
Першим видом такого мислення є реалістичне мислення. Воно говорить про те, що спершу необхідно знайти причину виникнення помилки. Для цього необхідно провести обстеження всіх виготовлених пристроїв, перевірити їх на виявлення дефектів відразу після виготовлення.
Раціональне мислення. Це один з найпоширеніших методів вирішення проблеми. Це метод говорить про те, що потрібно виявити проблему, що існує і розбити її на складові для її рішення. Після виявлення проблеми потрібно сформулювати рішення по її усуненню, а тоді оцінити їх і прийняти одне загальне рішення. Тобто перед кожним підрозділом, а особливо перед його керівниками поставити нові завдання при організації діяльності підрозділу і всіх, хто там працює.
Емоційне рішення говорить про те, що для вирішення існуючої ситуації в Officetech потрібно залучити нових людей, тобто запросити фахівців з певних питань, які могли б пояснити причини неполадок новоствореного пристрою.
Через гіпотетичне мислення цю проблему можна вирішити наступним чином: керівнику компанії Officetech необхідно зібрати інформацію про новостворенні пристрої, тобто від керівників підрозділів вимагати письмові звіти, де необхідно описати роботу, яка повинна виконуватися ними і зазначити можливі неполадки. Після цього - оцінити дану технологію виробництва унікального пристрою і зробити певні відмітки недоліків.
Структурне мислення говорить про те, що в даній ситуації винні як керівники підрозділів так і керівник компанії Officetech. Вищий рівень повинен бути більш абстрактним, а нижчий – більш конкретним і саме тому важко визначити причини несправності новоствореного товару. Перший, у свою чергу повинен брати невід’ємну участь у виробництві товару, тобто вносити свої певні корективи для покращення ситуації чи, навпаки, стабілізації, а другі, у свою чергу, слідкувати за самим процесом виробництва і повідомляти про певні порушення, які згодом можуть перерости в серйозну проблему.
Емпіричне мислення. Вирішення проблеми є те, що не потрібно було компанії міняти минулих постачальників, минулих принципів роботи, адже це приносило їм успіх. А при нових постачальників у нашій компанії виникли великі неприємності, вони не були провірені, ще й запропонували дешевшу ціну, але компанія втратила значно більше ніж з економила. Якщо ми розглядаємо правильність чи неправильність ситуації, то нам потрібно базуватись на попередньому досвіді, то це означає, що ми використовуємо емпіричне мислення. Інколи, цей тип мислення занадто сильно спирається на минуле, навіть коли ситуація досить змінилась. Якщо ми маємо ідентичні ситуації, то чому б не використати для досягнення успіху перевірені знання.
Висновок
Розглянувши ситуацію, яка склалася в компанії Officetech, що є дуже типовою на сьогодні, хочу відмітити наступне, що підходи до мислення в управлінській практиці допомагають у вирішенні тих проблем, які стоять не лише перед певною компанією, а й взагалі перед собою. Наглядно це можна спостерігати і в своєму повсякденному житті. Знаючі ці підходи, я можу самостійно вирішити ті проблеми, які для мене є досить суттєвими, а найголовніше те, що все-таки підходами до мислення я намагатимуся користуватися і в своїй майбутній професії для вирішення певних проблем чи прийнятті рішень.
Цінністю даної проблеми, що склалася в компанії Officetech для мене є те, що яка б не була б компанія велика чи мала, відома чи не відома проблеми з’являються навіть з найменшої “дрібнички”, яка згодом переростає у щось глобальне, і вчасне їх не виявлення веде до прийняття в подальшому складних рішень, які можуть бути як позитивними так і негативними.
Звіт №4
Виконали:студентки
ФМ МО – 33
Вознюк Н., Лавор Я.,
Полюхович Н.,
Воробей Я.,Шевчук Н.
Перевірив:
Пахаренко О. В.
Рівне 2010