12.2. Основні напрями і методи впливу на ступінь ризику господарювання.
Управління ризиками в загальн. системі ризик-менеджменту направлене на захист д-сті під-ства від негативної дії ризиків і сприяє вирішенню основної задачі підприємництва: в залежності від ситуації вибрати з декількох варіантів оптимальний (чим > прибуток, тим > ризик).
Формування системи управління ризиками п-ства базується на виборі і встановленні прийнятого ризику, який відповідає певному балансу між очікуваною вигодою і загрозою втрат.
Концепція прийнятого ризику орієнтує під-ства на рішення, які обґрунтовані аналізом ризику і супроводжуються комплексом заходів щодо зниження чи нейтралізації наслідків прояву факторів ризику.
Розрізняють активне і пасивне управління ризиками, яке формується на основі відношення до ризику.
Активне управління ризиками передбачає в першу чергу постійне проведення заходів з обліку і контролю ризику, створен. Динамічної системи ризик-менеджменту з використанням сучасних наукових технологій оцінки і управління ризиками.
Пасивне управління ризиками здійснюється в рамках існуючої організаційної системи під-ства, реалізації процесів планування, проектування технологічних ліній, забезпечення матер.-технічн. та іншими видами ресурсів, економічного і фін. аналізу та інші.
Основною метою оцінки і обґрунтування ризику є забезпечення його мінімальної шкоди для господарської діяльності.
Основним завданням ризик-менеджменту є на основі отриманої інформації розробити комплекс заходів щодо зниження економічного ризиу.
Існує 4 основних правила, яких потрібно дотримуватись при виборі тієї чи іншої стратегії управління ризиком в конкретній ситуації:
передавайте ризик третій стороні (страхуйте) в тих ситуаціях, коли можливі збитки внаслідок несприятливих подій значні, а імовірність їх настання не велика
уникайте ризику в ситуаціях, коли збитки внаслідок несприятливих подій значні, а ймовірність їх настання – велика
контролюйте ризик в тих ситуаціях, коли величина збитків внаслідок настання несприятливих подій-незначна, а ймовірність їх настання – велика
ризикуєте в тих випадках, коли збитки внаслідок настання несприятливих подій незначні, а ймовірність їх настання невелика.
збитки
імовірність


низька
висока

Значні
страхують
уникають

незначні
ризикують
контролюють

Розрізняють такі види д-сті щодо мінімізації ризику:
1). Попередження ризику
2) прийняття ступеня ризику
3) розподіл ризику
4) зовнішнє страхування ризику
5) встановлення лімітів
6) диверсифікація
7) створення резервів і запасів
8) отримання додаткової інформації.
Для вибору способу мінімізації ризику можна скористатись такою класифікацією:
ризики, які можуть мінімізуватись за допомогою страхування
ризики, які мінімізуються без залучення страхових компаній.
Розрізняють 2 групи способів регулювання ризиків:
1) зменшення ризиків- полягає у використанні інструментів, що дозволяють усунути або пом’якшити негативні прояви ризиків.
До них належать:
-страхування
-резервування
-лімітування.
2) оптимізація ризиків- передбачається оперативне корегування результатів п-ницької д-сті в бажаному для суб’єкта ризику напрямку.
До них належать:
-диверсифікація
-інструменти біржового регулювання (хеджування або спекулювання ризмиків).
Прийоми зниження ступеня ризику:
уникнення ризику
прийняття ризику
запобігання ризику
зниження ризику ( скорочення ймовірності і обсягу втрат).
Найбільш розповсюдженими прийомами зниження ризику є:
профілактика господарських ризиків – це група заходів, які покликані забезпечити зниження імовірності виникнення ризиків
створення запасів і резервів з метою уникнення ризику, призупинення діяльності підприємства внаслідок нестачі матеріальних і інших ресурсів.