КОНЦЕПТУАЛЬНІ ЗАСАДИ МЕТОДИКИ ТЕХНОЛОГІЧНОЇ ОСВІТИ НА УРОКАХ ІНФОРМАТИКИ
Дорошенко Ю.О.
Інститут педагогіки АПН України
Тихонова Т.В., Луньова Г.С.
Миколаївський державний університет
У сучасному шкільному курсі інформатики можна виділити три основні змістові лінії: лінію теоретичної інформатики, лінію моделювання, алгоритмізації та основ програмування та лінію інформатичних (інформаційно-комунікаційних) технологій. Історично з’явившись як навчальна дисципліна, у змісті якої визначально основна увага приділялась основам теоретичної інформатики та алгоритмізації, цей курс за об’єктивними обставинами (у зв’язку з розвитком та поширенням інформаційних технологій у суспільстві) поступово набуває все більш технологічного змісту. Постійне оновлення фактичного матеріалу (за час існування зміст курсу кардинально змінювався тричі) потребує багато часу на його осмислення та опанування вчителями. У той же час питанням саме методики викладання сучасної інформатики приділяється, нажаль, недостатньо уваги.
Викладання тем з теоретичної інформатики та основ алгоритмізації не потребує розробки нових методичних засад. Стала методика викладання дисциплін природничо-математичного циклу – пояснення нового матеріалу, відтворення його учнями, постановка і розв’язування задач, контроль знань, умінь та навичок учнів – загалом забезпечує ефективне засвоєння учнями навчального матеріалу з цих тем. Навіть поява третього учасника навчального процесу – комп’ютера – практично не впливає на методи та форми навчання, які використовує вчитель. Хіба що посилюється роль методів, заснованих на діяльнісному підході у навчанні.
Альтернативою до зазначеного є викладання тем, які можна поєднати під узагальнюючою назвою “Інформатичні технології”. До цієї складової змісту шкільного курсу інформатики можна віднести такі теми: операційна система, прикладне програмне забезпечення (ППЗ) загального призначення, ППЗ навчального призначення, графічний редактор, текстовий процесор, електронні таблиці, системи управління базами даних, глобальна мережа Інтернет та її основні можливості. Викладання цих тем потребує від вчителя іншої методики – методики технологічного навчання, яка істотно відрізняється від традиційної і нині тільки починає створюватися.
Тому вважаємо за доцільне доповнити зміст вузівського курсу методики викладання інформатики окремим модулем – “Навчання учнів інформатичним технологіям на уроках інформатики”. Створено рукопис навчально-методичного посібника, за яким провадитиметься методичний практикум з означеного модуля.
Метою вивчення матеріалу модуля є формування у студентів методичних знань та вмінь викладання інформатичних технологій у шкільному курсі інформатики (ШКІ). При цьому, у процесі його вивчення необхідно розв’язати такі завдання: дати студентам уявлення про загальну структуру даного розділу в ШКІ; ознайомити з метою та змістом розділу; ознайомити студентів з методичними підходами вивчання окремих тем розділу; навчити студентів моделюванню уроку з інформатики (від складання його плану і написання конспекту до проведення); навчити помічати й виділяти складні для засвоєння та важливі для практики моменти з кожної теми; навчити аналізувати процес навчання інформатичних технологій; навчити пробуджувати, закріплювати та розвивати інтерес учнів до опанування ними інформатичних технологій.
Навчально-методичний посібник складається з теоретичного розділу, методичних рекомендацій до практичних занять з вивчення окремих тем шкільного курсу інформатики, контрольних запитань і практичних завдань до кожної теми, комплекту завдань до залікової роботи за змістом всього розділу, тлумачного словника понять і термінів, рекомендованої літератури та додатків.
Методичні рекомендації до практичних занять мають таку структуру:
0Мета заняття. 0Теоретичні відомості та методичні аспекти теми. 0Мета та зміст навчання теми. 0Мотивація навчання теми. 0Методичні підходи до навчання теми. 0Форми навчання. 0Засоби навчання (ППЗ). 0Перелік основних понять та термінів. 0Контрольні запитання. 0Практичні завдання. 0Література.
Практичні заняття пропонується проводити на основі особистісно-діяльнісного підходу, використовуючи активні форми навчання: дискусію, моделювання уроків та фрагментів уроків на основі одного з методичних підходів, їх наступне обговорення, письмовий та усний аналіз, міні-конференції тощо. На практичних заняттях кожен студент має ”грати” три ролі та відповідно виконувати три види діяльності:
учня – для розуміння навчального матеріалу "зсередини" (з позиції учня) та засвоєння того матеріалу, який з’явився в школі під час навчання студента в ВНЗ;
учителя – у процесі розробки матеріалів для учнів (інструкцій, завдань, запитань вхідного та вихідного контролю), керування з робочого місця викладача роботою класу ПЕОМ тощо;
методиста-предметника – під час розробки методичних матеріалів перш за все для себе як вчителя, а фактично й для іншого вчителя інформатики.
Апробація змісту посібника та методики роботи з ним здійснюється в Миколаївському державному університеті під час вивчення студентами спеціальності „Математика та основи інформатики” навчального курсу з методики викладання інформатики.