Практична робота №1
Особливості застосування принципів Демінга в Фінансовому управлінні
Класичні методи менеджменту якості базуються на технічних підходах та широкому застосуванні методів управління. Сучасні методи менеджменту якості відрізняються соціальною спрямованістю в широкому розумінні. Вони найбільш повно відображені в концепції «загального управління якістю».
Едвард Демінг один із перших звернув увагу на організаційні аспекти управління якістю, роль вищого керівництва та управлінські аспекти забезпечення якості. Дослідження та методичні розробки Демінга покладено в основу сучасної концепції менеджменту якості. Демінг сформулював 14 основоположних принципів для керівництва підприємством. Ці достатньо прості принципи можливо не в повній мірі, але більшу частину можна легко втілити у діяльність Фінансового управління.
Перший принцип Демінга звучить так, що ціль підвищення якості надання послуг повинна стати постійною та незмінною,тому потрібно ставити за мету постійне покращення якості надання фінансових послуг та підвищення продуктивності праці. Це сприятиме збереженню конкурентоздатних позицій у бізнесі, а також забезпеченню обсягів робіт. Тобто постійно має перевіряти ся правильність складання і затвердження кошторисів та планів використання коштів установами і організаціями, які фінансуються з районного бюджету;
Іншим принципом Демінга є забезпечення можливості підвищення кваліфікації співробітників у відповідності до вимог законодавства. Забезпечення відвідування фінансистами курсів, семінарів, конференцій всеукраїнського та міжнародного масштабу.Запровадження щорічних програм навчання та самовдосконалення персоналу. Постійне оновлення законодавчої бази та проведення семінарів щодо інформування співробітників про ці зміни.
Забезпечення правильного керівництва. Ціль контролю має полягати в забезпеченні допомоги людям, а також у впровадженні технічних новинок для удосконалення технологічного процесу. Введення нових методів контролю, які спонукатимуть співробітників працювати краще. Керівник має аналізувати, досліджувати та вивчати причини виникнення проблем, щоб в майбутньому їх попередити і не повторювати. Має також відбуватися самоконтроль на всіх етапах діяльності Фінансового управління, постійне звітування керівництву працівниками щодо своїх дій.
Безперечно, потрібно знищити елемент страху. Кожен повинен працювати на благо компанії. І взагалі зняття напруги буде сприяти підвищенню продуктивності праці.
Знищення бар’єрів між відділами. Люди,що працюють у відділах видатків місцевих бюджетів, фінансово-господарського забезпечення, доходів та фінансів галузей виробничої сфери повинні працювати спільно. Це дозволить передбачити проблеми, які можуть виникнути у процесі надання чи використання послуг.
Покращення інтер’єру офісних приміщень, забезпечення зручного пересування працівників фірми на місце проведення фінансової перевірки. Встановлення певних правил культури відносин між співробітниками управління за допомогою психолога-консультанта дозволить вирішити багато проблем, шляхом компромісу та зруйнує перешкоди між працівниками фірми. Не завадить також розробка системи гнучкого реагування на скарги та пропозиції співробітників даної організації за допомогою залучення спеціалістів відповідних організацій.
Також потрібно дотримуватися принципу неприпустимості вимагання від працівників Фінансового управління такої продуктивності праці, яка не може бути забезпечена за наявних обставин.
Нормування трудової діяльності з урахуванням вимог законодавства, термінів здачі зведених балансів фінансових ресурсів територій, складання бюджетів відповідних рад, зведених кошторисів бюджетних установ, що фінансуються відповідними фінансовими органами по витратах на освіту, охорону здоров'я, соціальний захист тощо.
Підтримка задоволення співробітників результатами своєї роботи. Для цього доцільно впровадити систему матеріального та морального стимулювання. Таку систему слід постійно переглядати за допомогою регулярного вивчення думок співробітників.
Потрібно будувати взаємовідносини з структурними підрозділами, які потрібні Управлінню під час виконання покладених на нього завдань, а саме з: районної державної адміністрацією, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями, відповідними органами державної податкової служби та територіальними органами Державного казначейства.
Організовувати роботу потрібно таким чином, щоб кожен працівник Управління брав участь у процесі трансформацій (перетворень).А також кожен співробітник повинен знати, шукати і пропонувати шляхи вирішення проблем фірми, покращення фінансової діяльності. Але регулярне вивчення керівниками методик управління якістю є незамінною і дуже важливою у розвитку Управління.
ВИСНОВОК:
Отже,з метою реалізації основних положень принципів Демінга в Фінансовому управлінні доцільно розробити комплекс заходів щодо управління якістю фінансових послуг.
Взагалі принципи Демінга вигідно використовувати як на вже існуючому підприємстві, так і на ново- чи власне створеному. Тому що впровадження цих принципів у життя фірми дозволить підтримувати її конкурентоспроможність, мінімізувати витрати на виробництво продукції чи надання послуг і взагалі підвищити якості продукції або послуг.
Якби я раніше знала про принципи Едварда Демінга, то безперечно запропонувала б використовувати їх у діяльності Фінансового управління,бо вважаю, що в розвитку фірми відбулися б значні зрушення в кращу сторону.