Рішення – це певна дія, що спрямована на вирішення проблеми і яка визначається через осмислення пропозиції. Інколи, ті хто вирішують проблему не розвивають пропозицію у конкретно визначені дії. Пропозиції не є рішенням. Той, хто вирішує проблему, повинен перетворити пропозиції в конкретні рішення.
Ті, хто вирішують проблему мають обрати підхід, відповідний до ситуації.
Існує 3 підходи до мислення, а саме:
Систематизоване;
Мислення для прийняття управлінських рішень;
Ефективне мислення.
Компанія Officetech почала виробництво PFS-1000, окремої одиниці, яка функціонує як кольоровий принтер, кольоровий скануючий копіювальний пристрій та факс. Проте вона стикнулася з тим, що рекламації та скарги щодо оцінки PFS-1000 у чотири рази вищі галузевої норми.
Керівництву необхідно дослідити проблему та ліквідувати її. Проблема неякісної продукції породжена багатьма факторами: постачальники, проектування, збірки, велика кількість переробок та ін., що породили низку взаємопов’язаних проблем. Необхідно виявити ключову проблему браку виробництва, використовуючи різні підходи до мислення.
Реалістичне мислення:
починайте з того, що ви можете зробити (поміняти постачальника деталей);
зафіксуйте основну причину проблеми (відсутня взаємодія між відділами: постачання деталей, інженери проектують продукт, який не можуть якісно виготовити, інспектори з якості допускають вихід на ринок неякісної продукції).
Раціональне мислення:
1. Виробництво якісної продукції.
2. Виробляється неякісна продукція, отримані численні скарги від споживачів, не ідентифіковані причини наявної проблеми.
3. В компанії наявна проблема виробництва продукції з браком.
4. Причини браку:
* економія на постачанні сировини призвела до виробництва продукції з неякісної сировини.
* недосконале проектування, конструкторські збірки, що породили багато інших проблем та недоліків у виробництві.
5. Необхідно:
укласти договір з іншими постачальниками;
виявити та усунути недоліки конструкторського проектування;
після проведених змін провести виробництво експериментального зразка і порівняти, вивчити зміни.
Значну роль браку виробництва відіграло постачання неякісної продукції, і в першу чергу необхідно змінити постачальника або вернутися до колишнього (вибрати і проаналізувати кращий варіант).Провести всі необхідні конструкторські дослідження, удосконалити проектування продукції.
П’ятиразове «чому» «Тойоти».
Кожен працівник кожного відділу для загального успіху повинен задати питання «чому на підприємстві наявна проблема браку продукції? Чому використовується неякісні деталі? чому немає єдності всіх відділів підприємства? Чому важливість зростання об’ємів більша, ніж виготовлення продукції? Чому інспектори якості допустили вихід на ринок неякісної продукції?
Системне мислення є більш науковим підходом до вирішення проблеми, встановлюються системи, що спричиняють проблеми і аналізують їх, базуючись на функціях систем.
Ціль – налагодити виробництво якісної продукції.
Вхідний ресурс – якісна сировина(деталі), досконале проектування конструкцій виробу,обладнання.
Функція – виробництво PFS-1000.
Вихід – якісна продукція.
Результат – виконане замовлення, задоволення потреб споживача, отримання прибутку, авторитет компанії.
Внутрішня проблема – відсутність єдності в колективі, помилка конструкторів, неякісне постачання необхідних деталей.
Концептуальне мислення – творчість та гнучкість – основні аспекти вирішення проблеми: * бути наглядним (точність та наглядність при виконанні обов’язків кожного працівника);
записувати все, що думаємо;
використовувати картки з схемами, записувати та оформляти ідеї різними способами;
змінювати позиції, форми і точку зору як фізично так і розумово.
Емоційне мислення – в організаціях емоційний аспект є обов’язковим. Тактичні лідери оцінюють правильність чи неправильність ситуації опираючись на емоційний стан персоналу. В даній ситуації використання так званого «мозкового штурму» може виявитись дієвим, коли певна кількість працівників, які мають пропозиції та ідеї щодо вирішення проблеми чи внесення змін у виробництві, вибір постачальника деталей та ін., при цьому не суперечать один одному і доходять до певного (декількох) спільних рішень.
Мислення у часовій послідовності – основане на послідовності часу, є досить зручним, коли керівництво заблукало у вирішенні проблеми, як у нашій ситуації. Базуючись на розвитку подій від минулого до майбутнього і уточнювати ситуацію, можна прослідковувати, що рекламації і скарги щодо оцінки PFS-1000 у чотири рази вищі галузевої норми, початком було:перехід до нового постачальника комплектуючих,що дало певну економію,брак конструкцій корпусу, неправильне компонування деталей, інтенсивне використання потужностей – поломки механізмів,недоліки в роботі інспектора з якості – вихід на ринок бракованої продукції.