ТЕМА 7. Управління якістю та продуктивністю операційної діяльності
Конкурентоспроможність організації – потенційна або реалізована здатність економічного суб’єкта до ефективного довготривалого функціонування у релевантному зовнішньому середовищі. Конкурентоспроможність організації:
ґрунтується на її конкурентних перевагах;
визначає її здатність витримувати конкуренцію на певному ринку;
відображає позицію даної організації відносно конкурентів.
Чинник (або – фактор; від лат. factor – той, що обумовлює) конкурентоспроможності – та чи інша причина (суттєва обставина), що частково впливає на рівень та характер конкурентоспроможності організації, або ж повністю визначає його.
Якість - ступінь, до якого сукупність власних характеристик продукції, процесу або системи задовольняє сформульовані потреби чи очікування загальнозрозумілі або обов’язкові.
Диференційний метод оцінювання рівня якості продукції - засновано на використанні одиничних показників якості, коли визначається, за якими показниками досягнуто рівня базового зразка, а за якими ці значення відрізняються.
Комплексний метод оцінювання рівня якості продукції - засновано на використанні узагальненого показника якості продукції, котрий являє собою функцію від одиничних показників.
Змішаний метод оцінювання рівня якості продукції - засновано на одночасному використанні одиничних і комплексних показників оцінки якості продукції, коли частина одиничних показників, об’єднується у групи, а для кожної групи розраховується відповідний комплексний показник.
Інструменти контролю якості – це статистичні методів, які використовуватися працівниками на робочих місцях для аналізу первинних даних. До їх складу належать такі: контрольний листок; діаграма Парето; причинно-наслідкова діаграма; гістограма; діаграма розкиду; контрольні карти; стратифікація.
Статистичний приймальний контроль — це вибірковий активний контроль, в основі якого лежить застосування методів математичної статистики, що дозволяє оцінювати якість великої партії продукції за результатами контролю малої вибірки.
Стандарт на систему якості — це документ, який установлює вимоги до системи якості, що може охоплювати різні елементи життєвого циклу (петлі якості) продукції.
Всеосяжний менеджмент якості (TQM) — це концепція, яка передбачає загальне, цілеспрямоване та добре скоординоване застосування систем і методів управління якістю в усіх сферах діяльності — від досліджень до післяпродажного обслуговування — за участі керівництва та співробітників усіх рівнів та за раціонального використання технічних можливостей.
Продуктивність у широкому розумінні характеризується співвідношенням результатів, що їх отримуємо, до витрат на їх досягнення. По відношенню до результатів операційної діяльності продуктивність оцінюється як співвідношення кількості виготовленої системою продукції до кількості витрачених ресурсів на випуск даної продукції. Показник продуктивності праці, розраховується через співставлення обсягів фактично виробленої продукції до витрат часу на її виробництво.