1. Поясніть зв’язок між особистою проблемою власника бізнесу та етикою ділових стосунків?
Етика ? це моральна категорія, що визначається наявністю певних етичних норм, переконань і принципів, що прийняті і домінують у суспільстві.
Етика бізнесу ?наукова дисципліна, що являє собою синтез теорії етики і теорії ведення бізнесу, що описана такими дисциплінами, як організаційна поведінка, економіка, право, стратегічний менеджмент, фінанси, облік, маркетинг та ін.
Кожна людина має сформований світогляд, певні принципи за якими живе, переконання, думки, плани, вона формує рішення коли потраляє до конкретної ситуації, намагається мислити так, щоб прийняте рішення було вигідним для кожної сторони, що в неї потрапила. У даному випадку людина використовує свої розумові здібності при прийнятті рішень у сфері ділових стосунків.
Але трапляються ситуації, коли рішення людина приймає у натовпі, тобто під впливом оточення, коли на емоційному підйомі робляться висновки, приймаються до уваги задачі і дрібниці, навіяні емоціями навколишнього середовища. Саме в таких ситуаціях людина використовує свої моральні здібності, які й впливають на розумові, адже вони були проявом, як правило, людської симпатії, неприязні.
Зв’язок між особистими проблемами власника бізнесу і діловими стосунками і полягає в тому, що навіяні оточенням емоції згодом впливають на прийняття рішень розумовим капіталом людини. Часто буває що прийняті рішення в однакових ситуаціях різняться, це і пояснюється впливом оточення на кінцеве рішення завдання особистістю.
2. Чи є слова професіонала основою для порушення принципів етики?
Нам відома така практика, коли людина намагаючись зберегти робоче місце або ж гарні ділові відносини йде на порушення принципів етики лише через наказ або рекомендації керівництва. Але я вважаю, що така практика є негативним явищем. Кожна людина це насамперед індивід, який має усталені принципи поведінки і прийняття рішень, саме тому я вважаю, що непотрібно приймати накази чи рекомендації від інших професіоналів якщо вони суперечать принципам етики.
Існує безліч прикладів коли саме такі ситуації і руйнували репутацію компаній. Відома ситуція, коли головний виконавчий директор всесвітньо відомої компанії з переробки овочів вирішив запустити випуск овочевих соків із 50% вмістом наурального соку, а інші 50% ? це концерванти та смакові добавки, хоча на упаковці вказувалося 100% вміст соку. Після того як обман був виявлений компанія отримала багатомільйонні штрафи та заборону виробничої діяльності на пару років. Даний приклад наочно показує наслідки прийняття неетичних рішень.
3. Сформулюйте рекомендації щодо оптимізації поведінки Сергія, опираючись на зміст курсу “Етика бізнесу”.
Аналізуючи ситуацію, що склалася у Сергія можна порадити йому скласти свій кодекс честі, де б зазначалися ним самим принципи і положення його діяльності щодо просування по кар’єрних сходинках. Завдякі виконанню такого завдання він зможе сформулювати і спланувати подальші свої дії, він зважить усі “за” і “проти” прийняття пропозиції Юлі щодо направлення неправдивого резюме. Особисто я вважаю, що Сергій повинен відправити резюме з дійсними даними, справжніми його заслугами і вміннями.
4. Наведіть приклади етичної (неетичної) поведінки у власному життєвому досвіді. Що я у минулому зробила б по іншому, якби тоді я знала те, про що дізналася внаслідок вивчення матеріалу даного розділу.
У моєму життєвому досвіді зутрічалися досить часто ситуації, в яких люди діяли неетично, зокрема: висміювали хворих і немічних людей; принижували менших за віком і статками; йшли наперекір волі керівництва, вважаючи їх рекомендації невірними, але через певний період часу, коли стали видними результати прийнятих рішень бачили негативний вплив самодіяльності; намагання обманути покупця товару чи послуги шляхом фінансових махінацій.
На противагу є і приклади етичної і навіть похвальної поведінки, зокрема було кілька випадків, коли в магазинах продавець давав більшу решту ніж потрібно, а покупець зауважив це і повернув надлишкові кошти; другим прикладом є захист від зневажань і ображання хворих, немічних нижчих за соціальним статусом та ін.
Маючи теперішні знання в минулому я нічого конкретно в своїх діях не міняла б, окрім хіба що робила б зауваження, допомагала б у прийнятті правильних, етичних рішень, на деякі окремі ситуації поглянула б в розрізі багатьох аспектів, зокрема і етичному.