Практична робота №5
Чмаріної Олени, МО-31
Ситуація, яка склалася у Сергія, є нелегкою і досить актуальною на сьогодні. Звернувшись з проханням допомогти скласти «хороше» резюме на працевлаштування до своєї подруги Юлії, фахівця з управління людськими ресурсами, Сергій відчув себе в пастці. З одного боку, він може й справді прислухатися до поради своєї подруги Юлії і подати резюме, яке даний фахівець представив у «новому світлі». Тоді Сергій справить неабияке враження на роботодавця і матиме більші шанси отримати роботу. Проте, якщо цей же роботодавець дізнається правдиву його поточну зайнятість або ж замітить деякі перебільшення у складеному резюме, то в Сергія можуть виникнути серйозні проблеми, а найголовніше – недовіра керівництва, яку в подальшому буде дуже важко (або й взагалі неможливо) отримати. А ось з іншого боку - Сергій може відмовитись від такого прекрасного резюме і залишитися чесним та порядним по відношенню до себе та оточуючих. Саме в другій ситуації, Сергій поставить цінності особистості вищими, ніж їх пропонує фахівець з управління людськими ресурсами!
Взагалі, етика ділових стосунків(а саме – її оригінальність, чіткість та зрозумілість) складається з трьох основних принципів: принцип економічної доцільності, принцип ситуативності і принцип індивідуальної відповідальності.
В сьогоднішніх умовах, економічна доцільність набогато частіше грунтується на задоволенні, перш за все, потреб споживача. Споживачем у даному випадку є роботодавець і він хоче знати реальні можливості своїх працівників для того, щоб мати можливість планувати розвиток свого бізнесу.
У першому випадку Сергій, збрехавши майбутньому роботодавцю, справді отримає хороше робоче місце, яке він і хотів. Але якщо в майбутньому він не виправдає покладених на нього сподівань, він може втратити все. З вигодою обдурити іншу людину, як правило, можна тільки раз…Тому я вважаю, що це рішення є недоцільним і не економічно ефективним.
Принцип ситуативності є логічним продовженням і розвитком принципу економічної доцільності. Щораз ріщення приймаються на основі індивідуального вибору. При детальному розгляді у кожного проявляється своя у чомусь не схожа на інші система етичних міркувань, відтак не існує «правильної» етики. Те, що ми живемо в середовищі спільної культури, у чомусь зближує систему наших етичних правил і нашого найближчого оточення.
Тому, коли Сергій прочитав резюме, яке склала Юля, у нього появились певні сумніви, тому, що він оцінив ситуацію зі сторони власних етичних міркувань. Ось чому рішення потрібно прийняти спираючись на власну моральність.
За принципом індивідуальної відповідальності те,як люди реалізують свої права і можливості, визначаються індивідуальний вибір та відповідальність кожної людини. І тільки від її самої залежить, яких результатів вона зможе домогтися на своєму шляху. Тобто, Сергій повинен нести відповідальність за ті дії, які він зробить.
На мою думку, слова Юлії, професіонала з управління людськими ресурсами, є основою для порушення принципів етики. Тому що, перш за все, порушуються особисті моральні принципи Сергія. Адже, все-таки це буде брехливе складене резюме. Крім того, за всі свої вчинки потрібно завжди відповідати.
Декілька років назад я збрехала своїй мамі про те, що мені потрібна не маленька сума грошей на проведення зустрічі з однокласниками. З деяких причин ця зустріч так і не відбулась…Проте ці гроші якраз в цей момент мені дуже знадобилися для деякої покупки. Звичайно, про це я від мами приховала. Сподівалася, що ніхто звичайно не дізнається. Через деякий час мама про все дізналася…Через цей вчинок мама перестала мені довіряти, я її підвела і порушила принцип домовленості. Я скористалася на той момент принципом ситуативності – в тій ситуації я задовольнила свої потреби і вважала дану покупку більш економічно доцільною, забувши про те, що мені все таки прийшлось збрехати. Тепер, я зрозуміла, що це неправильно!!! І потрібно завжди відповідати за свої вчинки та прийняті рішення!!!