ПРОБЛЕМА ФОРМУВАННЯ ПЕДАГОГІЧНОЇ СПРЯМОВАНОСТІ ВМІНЬ ТА НАВИЧОК ПРОГРАМУВАННЯ У МАЙБУТНІХ УЧИТЕЛІВ ІНФОРМАТИКИ
Овчаров С.М.
Полтавський державний педагогічний університет ім. В.Г.Короленка
Комп’ютерні навчальні системи заявили про себе, як про засіб навчання, ще у період появи перших персональних ЕОМ, але й досі не мають загальноприйнятої назви. Найбільш частіше їх називають як програмно-методичні комплекси, навчально-контролюючі програми, програмні засоби навчального призначення тощо.
Програмним засобом навчального призначення (ПЗНП) називають засіб, в якому відображується деяка предметна галузь, в тій чи іншій мірі реалізується технологія її вивчення, забезпечуються умови для здійснення різних видів навчальної діяльності. ПЗНП дозволяють індивідуалізувати та диференціонувати процес навчання, здійснювати контроль з діагностикою помилок, а також самоконтроль і самокорекцію навчальної діяльності, моделювати та імітувати процеси та явища, що вивчаються, підсилити мотивацію навчання. Тому використання ПЗНП у сучасній освіті є необхідною умовою її якості.
Але розробка ПЗНП для підтримки професійної освіти ускладнюється необхідністю для розробника добре знати зміст предметної області і враховувати її специфіку. Тобто, до роботи зі створення ПЗНП, поряд з викладачами-предметниками, слід залучати фахівців і з інших галузей: програмістів, психологів, дизайнерів тощо. Внаслідок цього розробка ПЗНП стає досить трудомістким та складним процесом. Саме тому на сучасному етапі виникає потреба у фахівцях інтегрованого характеру, які б мали крім загальнонаукової підготовки, ще й гуманітарну (психологія, педагогіка, дизайн) і природничу (програмування, інформаційні технології) підготовку. Галузь їхньої майбутньої професійної діяльності вже отримала назву – педагогічна інформатика.
На нашу думку, підготовку фахівців з педагогічної інформатики доцільніше було б започатковувати на певних факультетах саме педагогічних університетів (фізико-математичних, природничих), де викладається досить широкий спектр навчальних дисциплін: як загальнонаукові дисципліни, так й психологія, педагогіка, інформатика (в тому числі програмування) та деякі інші. Тоді випускники інформатичних спеціальностей педагогічних ВНЗ мали б змогу під час майбутньої професійної діяльності вміло використовувати існуючі та створювати власні програмні засоби навчального призначення.
Виходячи з вищезазначеного на фізико-математичному факультеті ПДПУ ім. В.Г.Короленка нами розроблений і запропонований до впровадження спецкурс з інформатики “Навчальні програмні засоби: методика їх створення та застосування”. Даний спецкурс планується викладати студентам спеціальностей, де інформатика є однією з основних навчальних дисциплін. Метою розробленого спецкурсу є ознайомлення студентів з існуючими навчальними програмними засобами (НПЗ) та методикою їх застосування при проведенні занять з різних предметів, а також оволодіння ними основами створення власних НПЗ засобами сучасних систем програмування. Він спирається на знання, отримані студентами під час вивчення стандартних курсів з інформатики: “Програмування та інформатика” та “Сучасні системи програмування” (зокрема, знання основ процедурного та візуального об’єктно-орієнтованого програмування).
Запропонований нами спецкурс складається з двох розділів. I розділ має назву “Загальна характеристика та принципи застосування комп’ютерних програм навчального призначення” і передбачає розгляд наступних питань: психолого-педагогічні аспекти використання комп’ютерів у навчальному процесі, класифікація комп’ютерних програм навчального призначення та специфіка їх використання, застосування навчальних програмних засобів в умовах дистанційної освіти та деяких інших.
II розділ називається “Методика розробки й використання навчальних програмних засобів”. Він присвячений вивченню таких питань: загальні принципи побудови сценаріїв тренажерів та навчальних пакетів прикладних програм, методика розробки автоматизованих дидактичних засобів, особливості їх застосування та деяких інших.
Таким чином, враховуючи сучасні тенденції розвитку інформатизації освіти, вимогою сьогодення є необхідність оволодіння майбутніми вчителями інформатики основами застосування засобів сучасних систем програмування для створення власних навчальних програмних засобів, а також набуття вмінь та навичок використання існуючих НПЗ при проведенні занять за допомогою комп’ютерної техніки на сучасному рівні.