ПРЕС-РЕЛІЗ
Студент національного університету водного господарства та природокористування
Факультет економіки і підприємництва
Група ОА-11
Лукянчук Юлія Миколаівна
м.Рівне, вул. Чорновола, 55а
«Музей Уласа Самчука - як культурна спадщина українського народу»
Найвищим духовним здобутком і мірилом людської цивілізації є народні надбання, серед них і музеї.
Літературний музей Уласа Самчука в Рівному було відкрито 20 лютого 2007 року в 102- річницю від дня народження письменника за сприяння українських переселенців у Канаді. Рівненський музей дуже багатий на різні експонати, що стосуються життя знаменитого письменника.
Новостворений музей дуже вирізняється серед інших подібних закладів. По-перше, його експозиція,висвітлюючи головні творчі здобутки Уласа, зосереджує увагу на впливі особистості письменника на весь український літературний процес двадцятого століття. По-друге, експозиція відкриває глядачеві те гроно ще й досі належно не поцінованих письменників, яке, власне, і несло у світ справжнє українське слово, продовжуючи традиції видатних українських письменників. По-третє, музей сфокусовує увагу на рівненському періоді життя і діяльності Уласа Самчука, зримо відтворивши літературну, культурну і духовну палітру краю.
Улас Олексійович Самчук народився 20 лютого 1905 року в знаменитому селі Дермань на Рівненщині. Експонати розповідають, як майбутній письменник здобув освіту в Тилявецькій і Дерманській школах, українській приватній гімназії у Крем’янці .
Другий розділ експозиції ознайомлює нас з найпліднішим періодом творчості Уласа Самчука, що випав на час його перебування в Празі. Улас Самчук:
«У житті кожної людини є час і місце, що творить вісь буття. У моєму житті таким місцем була Прага і час у ній прожитій…Тут я виріс як письменник, тут появилися основні мої писання, тут сформувалися мої ілюзії, мої фата-моргани, мої суперечності. Тут я впізнав певне число людей моєї мови, з якими судилося ділити долю і недолю мого життя»
Газети, журнали, книги, фотографії, листівки, особисті речі складають третю частину експозиції і відтворюють атмосферу минулого, вводять відвідувачі у той час і місце, де жив і трудився Улас Самчук. Серед них і найвидатніші твори: «Волить», «Марія», «Віднайдений рай», «П’ять по дванадцятій».
Та найпоказнішими експонатами цього музею,що становлять четверту частину експозиції, є речі колишнього рівненського помешкання Уласа Самчука, яке він винаймав по вул. Топольовій,21. Це і письмовий стіл, і стільці, сервант, ліжко, рушники та ікони, чорнильниці. Найбішу увагу все ж таки привертає старовинне фортепіано, яке звучало під час зібрань митців.
Не забули і експонати музею розповісти нам про літературний та громадський подвиг Уласа Самчука, здійснений ним у часи вселюдських потрясінь, коли рушилися держави і були гнані цілі народи. Завдяки діяльності Мистецького Українського Руху і, насамперед, Уласа Самчука, який на той час перебував в еміграції, українська література не тільки не зникла у 1945 році,а явила світові чимало творів, які стали справді епохальними. Пам’ятками цього періоду є п’ятий розділ музейної експозиції.
Однак протягом усіх своїх еміграційних років Улас Самчук залишався насамперед сином Волині, про що і розповідають різні документи в експозиції музею, перевидані книги та перші статті газети «Волинь».
Саме завдяки таким цікавим закладам ми можемо більше дізнатися про нашу славну Україну,про видатних людей,які жили і трудилися на її благо. Тож не цураймося нашого,українського!