РОЗДІЛ 1. ОСОБЛИВОСТІ КОНЦЕПЦІЇ МАРКЕТИНГОВОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ПІДПРИЄМСТВА
СУТЬ МАРКЕТИНГУ ТА ЙОГО РОЛЬ В ДІЯЛЬНОСТІ ПІДПРИЄМСТВА
Теорія і практика маркетингу народжені з проблем і вимог, які не охоплювала материнська наука маркетингу – економіка. Століттями підприємці зосереджували увагу на вдосконаленні виробництва , запровадженні нових технологій та форм управління з метою скорочення витрат, підвищенні продуктивності праці та зниженні собівартості продуктивних виробів. Це давало змогу знижувати час від часу ціни на товари та утримувати позиції підприємства на ринку або навіть збільшувати продаж товарів. Подібна тактика діяльності на ринку одержала назву цінової конкуренції.
Тактика цінової конкуренції через недостатню результативність з другої половини 20 ст. у більшості промислово розвинутих країн світу почала поступово втрачати свої позиції: по-перше, зниження собівартості виробництва товарів не нескінченний процес, і зменшення на цій підставі ціни товару має свою межу; по-друге, зменшення ціни, як виявляється, не завжди стимулює попит і збільшує продаж товарів. Навпаки, як свідчать останні дослідження, зниження ціни товару все частіше наводить покупця на думку, що цей товар нижчого рівня якості або застарілих конструкції, моделі, фасону і що, як правило, зниження ціни товару передує появу на ринку товару-новинки.
З огляду на непридатність цінової конкуренції, безліч фірм виробничої та торговельної сфер зіткнулися з проблемою, сутність якої полягала в значних ускладненнях продажу виготовлених та запропонованих покупцю товарів на ринку. Цю проблему не можна було пояснити та вирішити за допомогою класичної економіки. Адже за її канонами вся увага підприємця концентрувалася на виробничих , технологічних процесах, категоріях вартості, собівартості, продуктивності праці. Тому маркетинг став тим відгалуженням економіки, яке заповнило утворені прогалини між виробництвом, продажем і споживанням. Шляхом застосування маркетингу