Головним напрямком збільшення обсягів виробництва продукції землеробства є підвищення урожайності сільськогосподарських робіт. Для цього господарству необхідно здійснювати комплекс заходів щодо підвищення родючості землі, впровадження інтенсивних технологій вирощування культур тощо.
Зменшення врожайності вирощуваних культур є результатом збідненості грунту, зниження його родючості внаслідок втрат гумусу.
Проблема балансу гумусу є багатоаспектною, оскільки його втрати відбуваються, насамперед, в результаті ерозійних та дефляційних процесів, виносу його урожаєм сільськогосподарських культур. Причому група зернових культур виносить цого менше, просапних – більше, а багаторічні і однорічні трави, навпаки, гумус у грунті нагромаджують. Баланс гумусу в грунті залежить також і від способу використання супутньої продукції (соломи, гички, тощо). Залежно від структури посівних площ щорічний винос гумусу з грунту становить від 0,6 до 1,4 т з га, що еквівалентне внесенню 12-28 т органічних добрив на гектар.
Забезпечення бездефіцитного балансу поживних речовин у грунті потрібно розглядати через призму вдосконалення, насамперед, структури посівних площ, екологічно вигідного способу використання супутньої продукції.
Розрахунок балансу гумусу в грунті у польовій сівозміні площею