г ?:«:; ::-;уючі піддати фінансовій ревізії. В процесі «малої» приватизації спотерігаються й інші форми «прихватизації» (наприклад, викуп магазинів адміністрацією торгів за заниженими цінами).
У цілому «мала» приватизація в Україні, значною мірою набрала перекрученого характеру, призвела до виникнення мафіозно-спекулятивних структур, «прихватизації» державного майна, зростання злочинності, поглиблення класового антагонізму, дискримінації самої ідеї переходу до ринку. В доповіді Президента України «Шляхом радикальних економічних "реформ» підкреслюється, що політика «повзучого» роздержавлення, яка здійснювалася в Україні в останні роки, повністю вичерпала себе. Вона сприяє лише нелегалізації приватизаційного процесу і відповідає інтересам тіньового капіталу.
В чому причина такого перекручення пррцесу «малої» приватизації? На наш погляд, найважливішою з них є те, що він проводиться в умовах гіперінфляції, яка робить безглуздими довгострокові капіталовкладення, породжує попит на «швидкі» гроші, легко одержувані саме в результаті спекуляції. Характерно, що українські комерційні банки широко кредитують спекулятивні угоди, не відчуваючи бажання надавати інвестиційні кредити. Слід врахувати також, що підприємці, які прагнуть виробляти товари, зустрічаються з дефіцитом (або надмірною вартістю) сировини, матеріалів, комплектуючих, устаткування і рядом інших труднощів, породжених глибокою економічною кризою, розривом міжрегіональних і господарських зв'язків. Своєрідним заохоченням до спекулятивної діяльносте є .та обставина, що_податки на МП встановлюються за єдиною шкалою – по суті, незалежно від профілю. Нарешті, одна_з очевидних причин перекручення «малої» приватизації полягає в прагненні корумпованих чиновників і частини господарських керівників використовувати своє службове становище і серйозні прогалини в господарському законодавстві для особистої наживи. На наш погляд, найбільш повно негативні моменти «малої» приватизації усуває такий її спосіб, як продаж об'єкта на аукціоні.
Приватизація житла
Специфічною формою приватизації виступає приватизація житла. Житло — одна з основних умов нормальної життєдіяльності людини. Тому його приватизація не може здійснюватися шляхом продажу державних квартир за їх ринковою вартістю (в Україні квартири продаються мешканцям за символічними цінами), а доходи місцевих бюджетів від такого продажу мають дуже обмежений характер. Головною метою приватизації житла є створення нормальних умов для міжрегіональної міграції робочої сили, що, в свою чергу, сприяло б раціональному використанню трудових ресурсів і збільшенню зайнятості населення.
Приватизація квартир створила ринок житла. З одного боку, це добре, оскільки полегшує розв'язання житлової проблеми, а з іншого,— і погано, оскільки дозволило посередницьким фірмам наживати легкі гроші за рахунок купівлі-продажу квартир. На нашу думку, в умовах перехідного періоду запобігти спекуляції житлом практично неможливо, але обмежити її масштаби можна і треба. Зокрема, за аналогією державним регулюванням діяльності «природних» монополій, для посередницьких фірм слід встановити межу продажних цін на житло (з урахуванням його якості та місцеположення). Необхідно також активізувати боротьбу з кримінальними структурами, що примушують одиноких людей | похилого віку та інвалідів шляхом обману або під загрозою для життя продавати їм або заповідати у спадщину своє житло.