Дайте філософську інтерпретацію девізу спізоновської етики: «Не сміятись, не плакати, не проклинати, а розуміти».
Бенедикт Спіноза – один з найвеличніших філософів-раціоналістів, праці якого складають епоху в історії європейської думки. Бертран Рассел свого часу назвав Спінозу «Найблагороднішим і найпривабливішим із великих філософів». Найважливішим його здобутком без сумніву є «Етика», в якій, власне, й був проголошений девіз: «Не сміятись, не плакати, не проклинати, а розуміти». В цілому можна відзначити, що вся філософія Спінози була націлена на пошук і здобуття людиною вищого й істинного блага. І вислів, що розглядається вкотре підтверджує це.
Сам девіз звучить ніби заклик до впевненого досягнення мети, надає пріорітет знанням, розумінню над емоційними моментами. Він визначає новий спосіб ефективного досягнення будь-якого розуміння. У своїй теорії пізнання Спіноза виділяв три рівні: найвищий – істина, що досягається безпосередньо розумом, інтуїтивно зрима і не залежить від будь-якого досвіду; другий – судження розуму, що також є засобом досягнення істини; третій – знання ґрунтується на уявленні та чуттєвому сприйнятті, при цьому пізнання не вважається достовірним. Вищезазначений девіз «Етики» черговий раз підтверджує перевагу першого (чи хоча б двох перших) рівнів над іншими.
Вислів «Не сміятись, не плакати, не проклинати, а розуміти» вкотре тлумачить розуміння як вищий шар світового цілого, а поведінку, засновану на розумінні визначає як момент загального взаємозв’язку. Спіноза зазначає, що підхід до освоєння істини і вирішення певних проблем, заснований на розумінні й суто науковому погляді на неї дозволяє це здійснювати значно швидше, правильніше, не розмінюючись на дрібниці. Роблячи акцент на пріоритеті розуміння, філософ виражає свою підтримку позицій раціоналізму. Він хоче донести до нас думку про те, що хоч життя й нелегка річ і дуже часто підкидає нам казуси, ми повинні ставитись до свого розумінням без характерних людині сліз, сміху чи проклинань. Безперечно, це не легко – перемогти сої слабкості, але проте, дуже важливо.
В цілому я сповна погоджуюся з філософом і вважаю, що розуміння на перших місцях на всіх етапах життя – характеризує правильну життєву позицію. Однак не кожен може її реалізувати.