6. ОХОРОНА ПРАЦІ
Основною метою розділу охорони праці є уникнення можливості виробничого травматизму, професійних отруєнь і захворювань, пожеж і вибухів, аварій, забруднення довкілля при будівництві та використанні об'єкту проектування.
В данному дипломному проекті я модернізую АЦП електоронейростимулятора ЄНС-01, призначеного для електричної стимуляції м’язів та нервових закінчень,а також в діагностичних цілях для вивчення функціонального стану нервово-м’язової системи людини.
Прилад складається з наступних блоків: це блок живлення, пристрої індикації, аналогово-цифрові перетворювачі першого та другог каналів, генератори імпульсів першого та другого каналів, органи та пристрої керування, пристрої програмування та дистанційного керування. До комплекту також входять різні електроди. З метою стандартизації вімірювань, що проводяться, а також для запобігання ураженню струмом, радять використовувати лише стандартні електроди.
Прилад працює від мережі змінного струму з частотою 50Гц при напрузі 220В. Потужність споживання – 40ВА.
В розділі я розраховував параметри вентиляційої ситстеми в приміщенні, в якому проводиться виготовлення плат та монтаж елементів.А також розраховував захисне заземлення необхідне для безпечної роботи з електричним устаткуванням.
Всі роботи по виготовленню та монтажу відбуваються в пріміщенні цеха.Виходячи зі СН 245-71 і ГОСТ 12.1.005-88, а також, беручи до уваги характер робіт, відповідно до яких, площа приміщення на одного працівника в приміщенні дорівнює (в м2), приймаємо:
EMBED Equation.3 ;
де EMBED Equation.3 - площа приміщення, що відводиться на одного працівника;
n - кількість працівників.
Оскільки в приміщенні працює 6 чоловік, тоді необхідна площа для роботи повинна становити:
EMBED Equation.3
Реальна площа приміщення становить 50 м2 , що відповідає необхідним вимогам.
За ГОСТ 12.1.005-88 для нормалньої роботи в приміщенні повинні підтримуватись певні метеорологічні умови, що визначаються температурою, відносною вологістю повітря, тиском та швидкістю руху повітря. Ці фактори впливають на терморегуляцію, тобто спроможність організму людини підтримувати нормальну температуру тіла (в межах 36-37 °С).
Для робочої зони нашого приміщення, оптимальні і допустимі значення температури, відносної вологості і швидкості руху повітря, встановлюються з врахуванням трудоємності і складності роботи, яка виконується, а також пори року.
Робота монтажника та розробника належить до групи 1а - легкі роботи (витрати не більше 150 ккал/год).
Відповідно за ГОСТ 12.1.005-88 оптимальними є наступні метеорологічні умови (таблиця 1).
Таблиця 1
Під час технологічного процесу в повітря викидається велика кількість шкідливих речовин: ацетон, свинець, спирт тощо. Це є причиною деяких професійних захворюваннь. Шкідливість речовин та їх концентрація EMBED Equation.3 класифікуються згідно ГОСТ-12.1.007-76.
Шкідливі віпаровування видаляються з робочого об’єму за допомогою місцевої вентиляції.Забір повітря здійснюється на висоті не менше 3 м, повітря фільтрується і викидається у зовнішнє середовище.
Розрахуємо вентиляцію кількості повітря L по кількості шкідливих випаровувань з розрахунку іх концентрації до максимально допустимих:
EMBED Equation.3 EMBED Equation.3
n-що враховує долю шкідливих речовин, що попадають в робочу зону (визначається дослідним шляхом);
g-максимально допустима концентрація газу (мг/м2 EMBED Equation.3 EMBED Equation.3 ) згідно з ГОСТ 2.1.005-88 g=0.01г/м2 ;
g1- кількість шкідливих газів у приточному повітрі g1=0.004мг/м3.
L= EMBED Equation.3 м3/г
Якщо вентиляція забеспечує менший приток повітря, то в данному приміщенні концентрація парів свицю буде більшою за максимально допустиму.
Виберемо двигун що забезпечує необхідний приток повітря.
.
Відомо ,що опір тертя, який повинен долати ветилятор визначається за формулою:
EMBED Mathcad
?-коефіцієнт тертя ( EMBED Equation.3 =0.02);
l-довжина повітроводу м;
d-діаметр повітроводу;
?-питома вага повітря;
v-середня швидкість повітря в повітроводі;
g-прискорювальна швидкість падіння;
При цьому середня швидкість повітря рівна:
EMBED Mathcad
де L- годинний розхід повітря;
F-площа перерізу каналу (0.05м2).
тоді
EMBED Mathcad
EMBED Mathcad
l=100 м;
?=1.8 ;
d=0.04.
Оскільки опір тертя потоку повітря в трубі складає 30% то:
EMBED Mathcad
Приймемо EMBED Equation.3 кг/м3.
Потужність споживання вентилятора визначається за формулою:
EMBED Mathcad
де L EMBED Equation.3 -продуктивність ветилятора;
.
H-повний тиск повітря створюваний вентилятором ,Па;
?-коефіцієнт корисної дії ( в межах 0.5-0.55).
EMBED Mathcad
EMBED Mathcad
EMBED Mathcad
Оскільки двигун повинен забезпечувати десятикратний запас то вибираємо двигун потужність якого 210 Вт за результатами вибираємо вентилятор типу Ц4-70 nв=1400 об/хв.
Освітлення робочого місця нормується згідно СниП2-4-79. “Строительние норми и правила. Норми проектирования. Естественное и искуственное осветление”.
Виходячи із значення нормованої освітленності для розряду робіт середньої точності (300 Лк), освітленість робочого цеху оцінюється як задовільна.
Вдень світло проникає в приміщення цеху через чотири вікна це цілком задовільняє вимогои СНиП2-4-79.
В темну пору доби використовується штучне освітлення. Воно забезпечується лампами типу ПБР , що розташовані в дволамповому світильнику типу ПБМ 2×40. світильників є дев’ять, що задовільняє вимогоам СНиП2-4-79. схема розташування світильників зображена на рисунку 1.
7 SHAPE \* MERGEFORMAT
5 м
1.5м
1.5м
1.5м
Рис Схема розташування світильників


10м
1.5м


Загальні вимоги електробезпеки відповідають ГОСТ-12.1.030-81 ССБГ. Для захисту від уражень електричним струмом використовують захисне заземлення. Воно повинно захищати людей від уражень електричним струмом при дотиканні до металевих неструмопровідних частин, які можуть опинитись під напругою внаслідок пошкодження ізоляції, це досягається з’єднанням металевих частин електроустановок з землею, фбо її еквівалентом.
Є такі умови ураження:
- двофазне дотикання (двофазне включення людини в мережу);
- однофазне дотикання, наближення на небезпечну віддаль до неізольованих дротів з напругою більше 1000 В;
- дотик до корпуса обладнання, що не проводить струм, але опинився під напругою;
- перебування в зоні дії атмосферної електрики;
- вхід у зону дії електромагнітного поля.
Згідно з класифікацією приміщень за ступенем небезпеки ураження електричним струмом(ПУЕ 1.1.6.), приміщення в якому проводяться всі роботи відноситься до першого класу (без підвищеної небезпеки). При роботі використовуються електроустановки з напругою живлення 36 В, 220 В, та 360 В. Опір контура заземлення повинен мати не більше 4 Ом.
Зануленню підлягають корпуси всіх приладів, воно перетвроює замикання струму на корпус у коротке замикання при цьому струм великої сили, що виникаєзабезпечує спрацювання запобіжника або максимального автомата і автоматично ідключає пошкоджену установку від джерела. Всі штепсельні розетки в приміщенні цехузабезпечені спеціальним контактом для приєднання провідника заземлення, що використовується тільки для заземлення, який електрично необхідно з’єднати з її металевим корпусом.
Контур заземлення виготовляється зі сталевих труб діаметром d=0.05 м і довжиною lт=1.5 м. Труби з’єднуються за допомогою сталевої штаби шириною b=0.04 м.
Глибина закладання смуг hn=0.5 м віддаль між трубами a=4 м.
Глибина закладання труб розраховується за формулою:
EMBED Mathcad
EMBED Mathcad
Одже t=1.25 м.
SHAPE \* MERGEFORMAT b
hn
Рис 1. Схема захисного заземлення.

d
a

Визначимо поір одиночного трубчатого заземлення Rоз:
EMBED Mathcad
де ?- питомий опір грунту (?=100 Омм);
lт- довжина підземної частини труби , см;
d- діаметр труби, см.
EMBED Mathcad

Кількість труб заземлювача визначаються з формули:
EMBED Mathcad
де Rg-максимальна величина опору заземлюючого пристрою;
Kєт- коефіцієнт екранування труб (Kєт=0.6).
EMBED Mathcad
тобто 22 сталеві труби.
Довжина сталевої штаби обчислюється за формулою:
EMBED Mathcad
EMBED Mathcad
і складає 44 м.
Опір заземлювача виконаного із сталевої штаби обчислюється за формулою:
EMBED Mathcad
Піставивши значення отримаємо:
EMBED Mathcad
Опір цілого контура визначається за формулою:
EMBED Mathcad
де ?ш- коефіцієнт екранування штаби (?ш=0.72);
для K=a/lш=2lш/lш=2 , ?од=0.75.
Підставивши відповідні значення в формулу отримаємо:
EMBED Mathcad
Розрахована величина опору заземлювача відповідає заданим умовам і рівна Rш=2.12 Ом.
Пожежна безпека та заходи профілактики розробляються згідно СниП2.09ю02-85 “Производственние здания промишленних предприятий” та ГОСТ 12.1.004-85 ССБТ “Пожарная безопасность. Общие требования”.
З умов ОНТП 24-86 “Определение категорий помещений и зданий по взрівопожарной и пожарной опасности” приміщення цеху розміщується в будівлі категорії Д (пожежобезпечне виробництво) СниП 11-2-80 , ступінь вогнестійкості якого 2 СНиП П-90-81.
Для запобігання винекненню пожеженебезпечних ситуацій впроваджено комплекс організаційних та технічних заходів, які спрямовані ан забезпечення безпеки людей, на запобігання пожеж, обмеження їх росповсюдження, а також на створення умов для успішного гасіння пожеж. Таким заходами є:
організаційні – використання приладів, інструменту, паяльників за призначенням, дотримання робочих в належному порядку, проведення іпструктажу (щомісячного, квартального, позачергового);
технічні – дотримання правил протипожеженої безпеки при поектуванні, проведенні провідки, опалення, вентиляції, освітлення, та розміщення обладнання;
режимного характеру – заборона куріння в недозволених місцях;
експлуатаційні – своєчасні профілактичні огляди, ремонти та випробовування.
Приміщення чергування технічного персоналу забезпечується протипожежним інвентарем (вуглекислотними вогнегасниками типу ВВ-2). Проходи між рядами і вихід не повинні загромаджуватись. В випадку виникнення пожежі перш за все потрібно відключити джерело живлення, сповістити про пожежу в пожежну частину. Евакуювати сторонніх людей, які могли опинитися в небезпечній зоні і лише після цього приступити до гасіння пожежі і рятування цінного обладнання.
Один вуглекислотний вогнегасник ВВ-2 розрахований на 40-50 м2 приміщення. На території заводу знаходиться шість примвщень кожне з яких має площу рівну 50 м2, тому в кожному цеху передбачене розташування вогнигасника. В коридорі знаходяться два пожежені стовбури розташовані в протипожежних шафах.
Для швидкого сповіщення пожежної охорони при виникненні пожежі в приміщенні використовується електрична пожежна сигналізація. Система електричної пожежної сигналізації виявляє пожежу на початковій стадії і сповіщає про місце її виникнення, а також автоматично включає стаціонарні установки гасіння пожеж.
Автоматичні сповіщувачі здійснюють посилку сигналу при різних ознаках. Комбіновані теплові та димові сповіщувачі типу КИ-1 мають чутливий елемент у вигляді іонізуючої камери (реагування на дим) і терморезистори (реагування на теплоту). Температура спрацювання цих сповіщувачів 50-80 °С, площа обслуговування 100 м2. Авиоматичне сповіщення продубльоване кнопочним.
Будівля, в якій знаходиться наше приміщення обов'язково має резервний вихід на випадок екстреної евакуації працівників і неможливістю використання основного виходу. Ширина проходів коридорів,дверей, сходових маршів та площадок нормується згідно СниП2.09.02-85 “Производственние здания промишленних предприятий”.Евакуаційні шляхи дозволяють усім працівниркам своєчасно покинути приміщення при винекннині пожежі.
SHAPE \* MERGEFORMAT Шлях евакуації
Рис. План евакуації персоналу при винекненні пожежі
Телефон
Протипожежна шафа

Велика увага приділяється дотриманню обслуговуючим персоналом правил роботи в приміщенні, призначеному для експлуатації системи. В приміщенні не повинно бути сторонніх людей. Працівники повинні використовувати спецодяг. Безпека роботи обслуговуючого персоналу в приміщенні забезпечується:
наявністю нормальних проходів між обладнанням;
використанням спеціальних технічних меблів;
використанням електрозахисних засобів (діелектричних килимків, гумових рукавиць);
наявністю аварійного освітлення (Е=2 лк);
обладнанням сітки розеток з напругою 220 В;
заземленням корпусів обладнання і апаратури освітлювальних пристроїв;
Передбачені заходи по охороні праці відповідають вимогам нормативних документів і актів та забезпечують нормальну, ефективну і безпечну для здоров'я людини діяльність.
Недотримання вимог по безпеці життєдіяльності та охороні праці на підприємстві чи установі може призвести до нещасного випадку, в тому числі фатального, тому, щоб запобігти цьому, необхідно строго дотримуватись цих вимог.
Заходи, що прийнято в розділі Охорона праці практично виключають виникнення небезпечних для здоров’я та життя людини ситуацій і навпаки сприяють швидкій та якісній роботі.