Шанувальники місцевого пива знають, як гарно обслуговують у фірмовому кафе-барі “Рівень”, що на вул. Коперника, 9, поруч із пивзаводом. Дві зали — на 70 та 30 місць — розділені для відвідувачів, які палять, або не палять. Інтер’єри закладу оздоблені різьбою по дереву, обставлені дерев’яними й лакованими столами та лавами — чисто, охайно, якось по-домашньому. Клієнтів обслуговують офіціанти та бармени, які крім пива запропонують інші напої та супутні закуски.
За словами директора кафе-бару Ірини Брож, відвідувачі можуть посмакувати чотирма видами розливного пива та п’ятьма пляшкового:
— Пропонуємо “Жигулівське” (фільтроване й нефільтроване), “Пшеничне” (нефільтроване), “Рівень-Преміум” (нефільтроване), а також “Рівень-Міцне” і “Рівень-Світле”. Всі види пива — непастеризовані, без домішок та ароматизаторів. Наші клієнти можуть насолодитися смаком справжнього, живого пива!
Щодо страв, то в “Рівні” є й фірмові. Як пояснила директор, постійно в асортименті картопля-фрі в мундирах з часником, смажений твердий сир “по-чеськи”, обкачаний в сухарях та… справжнє сало! Отож любителям рівненського пива радимо скуштувати цю смакоту!
Пані Ірина відкрила маленький маркетинговий секрет Рівненського пивзаводу: незабаром у мікрорайоні “Північний” відкриється ще один фірмовий кафе-бар “Рівень”. Мешканці найбільшого “спальника” Рівного матимуть можливість неподалік від своїх домівок посмакувати свіжим розливним пивом місцевих броварів.
На колір і смак…
На відміну від закінчення відомої приказки, всіх переможців пивного конкурсу об’єднав такий показник рівненського пива, як смак. На запитання “Чим хмільні напої ТМ “Рівень” відрізняються від решти, представлених в торговій мережі Рівного?”, всі були одностайні в плані його свіжості. Миколі Бабаку сподобалось, що рівненське пиво негазоване і оптимально поєднує ціну з якістю. Так само оцінив його і Віктор Мельничук. А Борис Мосійчук зауважив відсутність у напої смакових добавок, що підтверджує його натуральність.
Директор кафе-бару “Рівень” Ірина Брож коротко пояснила, в чому особливість певних видів пива, звареного на місцевому пивзаводі. Наприклад, різниця між фільтрованим і нефільтрованим “Жигулівським” полягає в тому, що друге не проходить через фільтр очищення від осаду. Останній же якраз і надає “живості” напоєві. “Пшеничне” зварене не на ячмінному, а на пшеничному солоді, воно більше смакує слабкій статі. “Преміум”, зварене за чеською технологією, відрізняється густішою рідиною і гіркуватістю, а “Міцне” — більшим вмістом хмелю, воно ж і на колір темніше.
Ода піні
Хтось сказав, що пиво — “демократичний” напій, його п’ють як аристократи, жінки, так і бідні студенти. Про нього складені легенди, анекдоти, є чимало правдивих та неймовірних історій, існують навіть методи лікування ним. Втім, все добре в невеликих дозах!
Віктор Мельничук згадав, як, перебуваючи в Німеччині, разом із друзями купили в супермаркеті в’яленої і сушеної риби та пішли в бар. Як відомо, в тій країні пиво п’ють вприкуску із знаменитими на весь світ баварськими сосисками — такими тоненькими, завтовшки у великий палець руки, і копченими. Завсідники бару здивувалися таким нехтуванням місцевих традицій. Але одного знайомого німця все-таки привчив до пива з рибою. Як електрикові за професією, Віктору міцні алкогольні напої не рекомендовано, тому надає перевагу саме пиву, яке, до того ж, має досить високу калорійність та поживність.
Микола Бабак, як кожен із чоловіків, не проти хорошого застілля. А де хороший стіл, там і хороша випивка. Якщо так сталося, коли наступного ранку болить голова, то пан Микола радить ще звечора відкрити пляшку пива і залишити на ніч, щоб вийшов газ. Вранці ж випити склянку натще, маленькими ковтками. В цьому — одна з лікувальних властивостей пива. А ще воно має заспокійливий вплив на організм людини.
За споживанням хмільного напою студент Борис Мосійчук заводить нові знайомства. Бо що може об’єднати молодь, як не однакові вподобання? З іншого боку, майже безалкогольний напій — пиво — прекрасно втамовує спрагу.
Що стосується продукції ТМ “Клинское”, то її асортимент вражає: житні, пшеничні та сухарики із соусом “Клинское”, солоний арахіс.
Післямова
Ім’я переможця, який виграв пікнік та екскурсію з дегустацією на Рівненському пивзаводі, а також про традиції та секрети місцевих броварів, читайте в одному з наступних номерів “ГАЗЕТИ”.