Форми організації виховного процесу
У виховному процесі використовують масові, групові та індивідуальні форми його організації.
Масові форми виховної роботи
До масової форми організації виховної роботи належать: тематичний вечір, вечір запитань і відповідей, конференція, тиждень певного навчального предмета, зустріч з видатними людьми, огляд, конкурс, олімпіада, туристичний похід, фестиваль, виставка тощо. Найпоширеніші з них:
читацька конференція – важливий засіб пропаганди художньої та наукової літератури, вона допомагає глибше зрозуміти зміст та образи твору, особливості мови та стилю, навчитися відділяти головне від другорядного.
Тематичний вечір – найчастіше буває суспільно – політичним (присвячений державним святам, пам’ятним датам, політичним подіям) або патріотичним (приуроченим до історичних дат). Цінність тематичного вечора полягає в тому, що в його підготовці та проведенні беруть участь самі учні, студенти. Обираючи тему, запрошуючи гостей, оформлюючи приміщення, готуючи книжкову виставку чи номер художньої самодіяльності, відшукуючи кінофільми тощо, вони мають змогу виявити свою ініціативу, самодіяльність, ерудованість.
Вечір запитань і відповідей – це цікавий динамічний спосіб роз’яснення учням різноманітних питань внутрішньої політики України, міжнародного життя, виробництва, науки, техніки, культури, спорту, побуту тощо.
На тематичних вечорах і вечорах запитань і відповідей використовують різні методи і засоби впливу на школярів: виступи запрошених гостей, демонстрування кінофільмів. Все це дає можливість зробити вечори цікавими, виховну інформацію дохідливою, переконливою, насиченою яскравими прикладами з життя.
Групові форми виховної роботи:
Політична інформація. Вона може бути оглядовою, або тематичною. Оглядова політінформація – коротке доступне повідомлення про найважливіші події в Україні та закордоном. Тематичну політінформацію присвячують висвітленню одного або кількох актуальних питань політичного, економічного, культурного чи наукового життя України або світової спільноти.
Година класного керівника – це важливий засіб формування наукового світогляду і моральної поведінки школярів. Тематику таких виховних заходів розробляє класний керівник, ураховуючи особливості класу. Це може бути бесіда про етичні проблеми, лекція, диспут, усний журнал, зустріч цікавою людиною, обговорення книги та інше. Останню годину місяця доцільно присвячувати підбиттю підсумків навчально-виховної роботи класу. До підготовки виховного заходу класний керівник може залучати й учнів, що позитивно впливає на них. Тему виховного заходу доцільно визначати заздалегідь, розподіливши між вихованцями по збиранню і підготовці наочності, запропонувавши прочитати певну літературу, підготувавши запитання, зібрати місцевий матеріал (цифри, факти, спогади тощо)
Гурток художньої самодіяльності. Його цінність полягає в тому, що мистецтво зближує людей, пробуджує почуття відповідальності, сприяє формуванню вміння колективно переживати успіхи і невдачі. Участь в його роботі дає змогу виявити свої здібності, розумно провести вільний час. Учасники гуртка художньої самодіяльності краще відчуває красу мистецтва і природи, людських відносин, більше цікавитися книгами.
Стінна газета – бувають загально шкільними (факультетськими, вузівськими), класними (навчальної групи), предметними та інші. Завдяки їм вдається формувати громадську думку, спрямовувати її у конструктивне русло . До випуску стінгазети важливо залучати якомога більше школярів( студентів) через роботу в редакційній колегії , кореспондентський мережі . Активна участь у підготовці стінної газети формує чиність, правдивість,принциповість, вміння аналізувати і давати оцінку фактам явищам,критично ставитися до власних і чужих вчинків.
Похід – є цікавою формою виховання . Особливо захоплюючими є походи по історичних місцях нашого народу.Зібрані під час походів і зустрічей матеріали оформлюють у книги і альбоми.
Екскурсія – є ефективним виховним заходом, що дає змогу організовувати спостереження і вивчення різних предметів і явищ у природних умовах. З екскурсією можна піти на природу , на підприємство , в установу, до музею, на виставку. Методика підготовки і проведення виховної і навчальної екскурсії однакові. Однак виховна екскурсія має , насамперед , виховні цілі.
Індивідуальні форми виховної роботи
Необхідною умовою успішної індивідуальної виховної роботи є вивчення індивідуальних особливостей учнів, студентів. Початком індивідуальної виховної роботи має бути встановлення щирих, доброзичливих стосунків. Зробити це часом не легко, оскільки індивіди, які потребують найбільшої уваги , нерідко не довіряють педагогам. Велике значення при цьому має авторитет вихователя, його знання психології особистості ,вміння швидко орієнтуватися в ситуації , передбачати наслідки своїх педагогічних впливів. Індивідуальна виховна робота має бути систематичною і послідовною .Вона повинна включати не лише бесіди з вихованцями з приводу допущених ними негативних вчинків , а й профілактичні розмови та інші заходи.
В індивідуальній виховній роботі використовують різноманітні форми , зорієнтовані на розкриття і розвиток здібностей особистості. Це може бути колекціонування , спортивні ,мистецькі заняття , різні види технічного аматорства тощо.
Людина виховується внаслідок дії сукупності різноманітних заходів і впливів. Будь який метод , засіб що використовується ізольовано ,відірвано від системи виховних впливів , не досягає виховної мети. Тому всі методи і форми взаємоповні і взаємозумовлені . Жодний із них не може бути універсальним засобом впливу на особистість, на формування її якостей, яким би досконалим він не був.