НУ "Львівська політехніка"
Базовий напрям "Інформаційна безпека"
Білет N 21
1. Якщо в прямому коді Xпр=0,1110, (де крайній лівий розряд є знаковим) чи справедливим є запис в оберненому коді що Xоб=1,0001 (так,ні)
2. Які сигнали частіше використовуються в системах передачі інформації?
а) детерміновані;
б) випадкові.
3. Чи може магнітне реле працювати в режимі самоблокування?
а) так; б) ні.
4. Який механізм переносу носіїв заряду в базі біполярного транзистора (дифузійний чи дрейфовий) забезпечує вищу його швидкодію ?
5. Розкрийте зміст наступних понять: витік інформації, порушення цілісності інформації, блокування інформації.
Витік інформації - результат дій порушника, внаслідок яких інформація стає відомою (доступною) суб'єктам, що не мають права доступу до неї
Блокування інформації - дії, наслідком яких є припинення доступу до інформації
Порушення цілісності інформації – дії, наслідком яких є поділ інформації на окремі не зв’язані між собою частини, що унеможливлює подальше використання інформації.
6. Формуючи справи, необхідно дотримуватись яких правил?
групувати у справи тільки оригінали (якщо їх немає – засвідчені в установленому порядку копії) правильно оформлених і виконаних документів, не допускати включення до справ чорнових, особистих, дублетних документів, документів, що підлягають поверненню, та розмножених копій;
групувати у справи документи одного діловодного року (за винятком особистих, судових, перехідних справ). Особисті справи формують упродовж усього часу роботи посадової особи в установі;
групувати у справи окремо документи постійного і тимчасового строків зберігання.
Як виняток, якщо цього вимагає специфіка роботи установи, документи постійного і тимчасового строків зберігання, пов’язані з вирішенням одного питання, можуть групувати упродовж діловодного року в одну справу. Після закінчення діловодного року або перед передаванням справи в архівний підрозділ документи розкладають в окремі справи згідно з номенклатурою. В одній справі документи постійного, в іншій – документи тимчасового терміну зберігання. До справи повинні входити документи тільки з одного питання або групи споріднених питань, що становлять єдиний тематичний комплекс, – спочатку ініціативний документ, а потім усі інші в логічній послідовності.
Якщо документи за своїм змістом і строком зберігання не можна згрупувати у справи, передбачені номенклатурою, заводять нову справу, обов’язково вносячи її назву та строк зберігання в чинну номенклатуру справ. Документи, створені за допомогою автоматизованої системи, групують у справи на загальних підставах. У справі має бути не більше ніж 250 аркушів формату А4 (210?297 мм) і 30–40 мм завтовшки.
Документи з часу створення (надходження) і до передавання їх у архівний підрозділ установи зберігають за місцем їхнього формування у справах.
Щоб підвищити оперативність розшуку документів, справи розміщують відповідно до номенклатури справ. На корінцях обкладинок справ зазначають індекси за номенклатурою.
Якщо справи зберігають у структурному підрозділі, схоронність документів і справ забезпечує керівник структурного підрозділу і посадові особи, відповідальні за діловодство. Справи обов’язково необхідно зберігати у робочих кімнатах або спеціально відведених для цієї мети приміщеннях у шафах і столах, що зачиняються.
Документи, створені за допомогою автоматизованої системи, зберігають на загальних підставах.
7. Запишіть вираз, який засобами MySQL створює базу даних farm.
Create database farm;
8. Активні методи захисту інформації спрямовані на:
а) ослаблення наведень побічних електромагнітних випромінювань (інформаційних сигналів) ТЗПІ в сторонніх провідниках і сполучних лініях ДТЗС, що виходять за межі контрольованої зони, до величин, що забезпечують неможливість їхнього виділення засобом розвідки на фоні природних шумів.
б) створення просторових маскувальних електромагнітних перешкод з метою зменшення відносини сигнал/шум на межі контрольованої зони до величин, що забезпечують неможливість виділення засобом розвідки інформаційного сигналу ТЗПІ.
в) виключення (ослаблення) просочування інформаційних сигналів ТЗПІ в колі електроживлення, що виходять за межі контрольованої зони, до величин, що забезпечують неможливість їхнього виділення засобом розвідки на фоні природних шумів.
9. Неперервну функцію з максимальним значенням 137 проквантували за рівнем з похибкою не більше 0.1%. Здійснити передачу цієї функції кодом Хемінга з EMBED Equation.3

10. Розрахувати значення розділювальної ємності на виході підсилювального каскаду. Дано: Rвих=100 Ом, Rн=200 Ом, fн=100 Гц, Мн=1 дб.
Дано: EMBED Equation.3

Розв‘язок:
EMBED Equation.3
11. Назвіть види номенклатури справ.
Є три види номенклатур справ: типова, примірка та індивідуальна.
Типова номенклатура справ встановлює типовий склад справ для РСО однорідних за характером діяльності, з єдиною системою індексації і є нормативним актом.
Примирна номенклатура справ встановлює примірний склад справ для РСО, що однорідні за характером діяльності, але різних за структурою, і має рекомендаційний характер.
Типові і примірю номенклатури справ розробляють вищестоящі РСО для мережі РСО, що входять до сфери їх управління І використовуються ними як методичні посібники під час складання індивідуальних номенклатур справ.
Незалежно від наявності типової чи примірної номенклатури справ кожен РСО повинен мати Індивідуальну номенклатуру справ.
Номенклатура справ складається на підставі вивчення документів з усіх питань діяльності РСО і таким чином, щоб кожний виконавець міг ознайомитися з тим обсягом матеріальних носіїв секретної інформації, які необхідні йому для виконання службових обов'язків. Підписується начальником РСО, обов'язково погоджується з керівником архівного підрозділу і затверджується керівником установи, та обліковується у журналі (картці) обліку підготовлених документів, зберігається у начальника РСО чи у працівника, відповідального за ведення номенклатури справ, а після річної перевірки наявності документів підшивається в окрему справу з номенклатурами.
12. Назвіть та коротко охарактеризуйте основні форми інформації, що представляють інтерес з погляду захисту.
Основними формами інформації, що представляють інтерес з погляду захисту, є:
- документальна;
- акустична (мовна);
- телекомунікаційна і т.п.
Документальна інформація міститься в графічному чи буквено-цифровому вигляді на папері, а також в електронному вигляді на магнітних і інших носіях. Особливість документальної інформації в тому, що вона в сти-снутому вигляді містить відомості, що підлягають захисту.
Мовна інформація виникає в ході проведення в приміщеннях розмов, а також при роботі систем звукопідсилення і звуковідтворення.
Носієм мовної інформації є акустичні коливання (механічні коливання часток пружного середовища, що поширюються від джерела коливань у на-вколишній простір у виді хвиль різної довжини).
Мовний сигнал є складним акустичним сигналом у діапазоні частот від 200...300Гц до 4...6кГц.
Телекомунікаційна інформація циркулює в технічних засобах обробки і збереження інформації, а також у каналах зв'язку при її передачі. Носієм ін-формації при її обробці технічними засобами і передачі по провідних каналах зв'язку є електричний струм, а при передачі по радіо й оптичному каналах -електромагнітні хвилі.
13. Для двигуна паралельного збудження відомі наступні номінальні величини: Рн = 8 кВт, U = 110 В, ?н = 1000 об/хв; Iн = 86 А, Rя = 0,05 Ом; Rз6 = 32 Ом.
Визначити втрати потужності, ККД, обертальний момент у номінальному режимі.
1.Визначимо потужність, яку двигун споживає з мережі:
EMBED Equation.3 кВт.
2,ККД двигуна дорівнюватиме:
EMBED Equation.3
3.Загальні витрати потужності:
EMBED Equation.3 кВт.
4. Обертальний момент на валу двигуна:
EMBED Equation.3 Н.м.
14. Написати програму мовою Сі, що будує таблицю простих чисел за допомогою решета Ератосфена.
#include<stdio.h>
#include<conio.h>
#define n 10
void main(void)
{
int i, j, a[n];
clrscr();
for(i=2;i<n;i++) a[i]=1;
for(i=2;i<n;i++)
{
if (a[i]==1)
{
for(j=i;j*i<n;j++) a[i*j]=0;
}
}
printf("1\n");
for(i=2;i<n;i++)
{
if (a[i]==1) printf("%d\n",i);
if (i%23==0) getch();
}
getch();
}


Схвалено Методичною радою ІКТА
Протокол N 35 від 06.06.2007 р.
Заст. директора ІКТА П. Столярчук