НУ "Львівська політехніка"
Базовий напрям "Інформаційна безпека"
Білет N 26
1. Який код чисел (прямий, обернений чи доповняльний) забезпечує найбільш простий алгоритм роботи та структурну схему пристрою при множенні чисел з фіксованою комою?
2. Чи змінюються середня потужність сигналу внаслідок збільшення індексу кутової модуляції?
а) так;
б) ні.
3. Вкажіть неправильний запис числа мовою Паскаль:
а) 2/3 б) 3.8 в) 0
4. Охоплення підсилювача послідовним від'ємним зворотним зв'язком приводить до збільшення, зменшення чи залишає незмінним вхідний опір?
5. Дайте характеристику пасивним інфрачервоним сенсорам руху та фотоелектричним сенсорам.
Інфрачервоні пасивні сенсори руху (далі ІЧПС) призначені для виявлення руху теплового об’єкта в зоні, що охороняється. Прицип дії цих сенсорів заснований на реєстрації зміни в часі різниці між інтенсивністю ІЧ випромінювання від людини і фонового теплового випромінювання. Щоб виявити порушника за допомогою ІЧПС необхідні певні умови: 1) порушник повинен перетнути у поперечному напрямку промінь зони чутливості сенсора; 2) рух порушника повинен відбуватись у деякому інтервалі швидкостей (від 0,3м/с до 3м/с); 3) чутливість сенсора повинна бути достатньою для реєстрації різниці температур поверхні тіла порушника і температури фону. ІЧПС складається з таких основних частин: 1) піроелемент, що перетворює ІЧ випромінювання на електричний сигнал; 2) оптична система, яка фокусує ІЧ випромінювання на піроелемент; 3) схема оброблення сигналів; 4) виконавчий елемент. Сучасні ІЧПС мають регульовані зони виявлення, захист від хибних спрацьовувань, викликаних домашніми тваринами і комахами.
Фотоелектричні сенсори призначені для охорони внутрішніх і зовнішніх периметрів, безконтактного блокування прольотів, дверей, коридорів. Складаються з передавача і приймача, рознесених уздовж лінії охорони. Використовують сигнал інфрачервоного діапазону (1мкм)
6. Дати визначення терміну «Документообіг».
1) рух документів в установі з моменту їхнього одержання чи створення до закінчення виконання чи відправлення; 2) кількість вхідних, внутрішніх і вихідних документів установи за визначений період
7. Які числа називаються взаємно простими.
Цілі числа a і b називаються взаємно простими, якщо ( a , b ) = 1.
Згадуючи властивість 1 з попереднього пункту, легко помітити, що два числа a і b є взаємно простими тоді і тільки тоді, коли знайдуться цілі числа u і v такі, що au + bv = 1.
8. До основних напрямків захисту інформації від витоку технічними каналами належать:
а) запобігання витоку оброблюваної інформації за рахунок побічних електромагнітних випромінювань і наведень, створюваних функціонуючими технічними засобами, а також за рахунок електроакустичних перетворень.
б) зменшення пропускної здатності комп’ютерної мережі.
в) виявлення впроваджених на об’єкти й у технічні засоби електронних пристроїв перехоплення інформації (заставних пристроїв).
г) запобігання перехоплення за допомогою технічних засобів мовної інформації з приміщень і об’єктів.
9. Визначити швидкість модуляції, якщо по каналу зв'язку за 1 хвилину передається 7200 п'ятирозрядних двійкових кодових комбінацій.
EMBED Equation.3
10. Для наведеної на рисунку схеми підсилювального каскаду визначити коефіцієнт підсилення за напругою, якщо: Іок=2 мА, R2=1 кОм, Rн=2 кОм, Rс = 0,5 кОм, ?=40, r?б=200 Ом.
EMBED Visio.Drawing.6
Розв‘язання:
Коефіцієнт підсилення за напругою у схемі зі СЕ:
EMBED Equation.3
Абсолютне значення:
EMBED Equation.3
EMBED Equation.3
EMBED Equation.3
EMBED Equation.3
EMBED Equation.3
EMBED Equation.3
EMBED Equation.3
11. Що таке режимно-секретний орган ( РСО)?
Це окремий структурний підрозділ, який створюється з метою розроблення та здійснення заходів щодо забезпечення режиму секретності, постійного контролю за їх додержанням в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях, що провадять діяльність, пов'язану з державною таємницею.
12. Приведіть та охарактеризуйте основні схеми заземлення технічних засобів.
Існують різні типи заземлень. Тепер найчастіше використовуються одно-точкові, багатоточкові і комбіновані (гібридні) схеми.
На мал.1 представлена одноточкова послідовна схема заземлення.


Мал.1
Ця схема найпростіша. Однак вона має недолік, зв'язаний із протіканням зворотних струмів різних ланок по загальній ділянці кола заземлення. Вна-слідок цього можлива поява інформативного сигналу в сторонніх ланках.

Мал.2 Одноточкова паралельна схема заземлення
В одноточковій паралельній схемі заземлення (мал.2) цього недоліку немає. Однак така схема вимагає великого числа протяжних провідників за-землення, через що може виникнути проблема з забезпеченням малого опору заземлення. Крім того, між провідниками заземлення можуть виникати неба жані зв 'язки, які створюють кілька шляхів заземлення для кожного пристрою. У результаті в системі заземлення можуть виникнути зрівняльні струми і різ-ниця потенціалів між різними пристроями.
Багатоточкова схема заземлення (мал.3) практично вільна від недоліків, властивих одноточковій схемі. У цьому випадку окремі пристрої і ділянки корпуса індивідуально заземлені. При проектуванні і реалізації багатоточхо-вої системи заземлення необхідно приймати спеціальні заходи для виклю-чення замкнутих контурів.


Мал.3. Багатоточкова схема заземлення
Як правило, одноточкове заземлення застосовується на низьких частотах при невеликих розмірах пристроїв, що заземлюються, і відстанях між ними меншими 0,5 довжини хвилі. На високих частотах при великих розмірах пристроїв, що заземлюються, і значних відстанях між ними використовується багатоточкова система заземлення. У проміжних випадках ефективна комбінована (гібрид-на) система заземлення, що представляє собою різні сполучення одноточко-вої, багатоточкової і плаваючої систем заземлення.
Заземлення технічних засобів систем інформатизації і зв'язку повинно бу-ти виконане відповідно до визначених правил.
13. Написати програму на мові Сі для визначення мінімального елемента під допоміжною діагоналлю матриці А={аij}, де i=j=23. Ввід елементів матриці здійснити з клавіатури.
#include <stdio.h>
#include <math.h>
#include <conio.h>
#define n 23
//===========suma elementiv v stovpchukax pid golovnoju diagonalju==========
void min_value(int mat[n][n])
{
int min,i,j;
min=mat[n-1][n-1];
for(i=1;i<n;i++)
{
for(j=(n-i);j<n;j++)
{
if(min>mat[i][j]) min=mat[i][j];
}
}
printf("najmenshuj element pid dopomignoju diagonalju rivnuj %d",min);
}
//=========tilo osnovnoji programu============================
void main(void)
{
//-------ogoloshenja zminux-----------
int i,j;
int mat[n][n];
/*------------enter from keybord--------------*/
for (i=0;i<n;i++)
{
for (j=0;j<n;j++)
{
printf (" enter element %d,%d ",i+1,j+1);
scanf ("%d",&mat[i][j]);
}
printf ("\n");
}
min_value(mat);
}
14. Активні методи захисту акустичної інформації від витоку через електроакустичний канал телефонного апарату.
Захист телефонних розмов від перехоплення здійснюється переважно ак-тивними методами. До основних з них відносяться:
подача під час розмови в телефонну лінію синфазного низькочастотногомаскуючого сигналу (метод синфазної низькочастотної маскуючої зава-ди); використову-ється для придушення телефонних радіозакладок (як з параметричною, так і з кварцовою стабілізацією частоти) з послідовним (у розрив одного з проводів) включенням, а також телефонних радіозакладок і диктофонів з підключенням до лінії (одного з проводів) за допомогою індукційних датчиків різного типу.
подача під час розмови в телефонну лінію високочастотного маскуючо-го сигналу звукового діапазону, (метод високочастотної маскуючої зава-ди); полягає в подачі під час роз-мови в телефонну лінію широкосмугового маскуючого сигналу у діапазоні вищих частот звукового діапазону.
подача під час розмови в телефонну лінію високочастотного ультразвукового маскуючого сигналу (метод ультразвукової маскуючої завади); Метод аналогічний розглянутому вище. Відмінність полягає в тому, що використовуються сигнали завади ульт-развукового діапазону з частотами від 20...25 кГц до50... 100кГц.
підняття напруги в телефонній лінії під час розмови (метод підвищеннянапруги); полягає в піднятті напруги в телефонній лі-нії під час розмови і використовується для погіршення якості функціонуван-ня телефонних радіозакладок.
подача під час розмови в лінію напруги, що компенсує постійну складо-ву телефонного сигналу (метод "обнулення"); передбачає подачу під час розмови в лінію постійної напруги, що відповідає напрузі в лінії при піднятій слухавці, але зворотної полярності.
подача в лінію при покладеній слухавці низькочастотного маскуючогосигналу (метод низькочастотної маскуючої завади); полягає в подачі в лінію при покладеній слухавці маскуючого сигналу.
подача в лінію при прийомі повідомлень маскуючого низькочастотного(мовного діапазону) з відомим спектром (компенсаційний метод); використовується для однобічного маскування мовних повідомлень, що передаються абоненту по телефонній лінії.
подача в телефонну лінію високовольтних імпульсів (метод "випалю-вання"). реалізується шляхом подачі в лінію високоволь-тних (напругою більш 1500 В) імпульсів, що приводять до електричного "ви-палюванню" вхідних каскадів електронних пристроїв перехоплення інформа-ції і блоків їх живлення, гальванічне підключених до телефонної лінії.


Схвалено Методичною радою ІКТА
Протокол № 35 від 06.06.2006 р.
Заст. директора ІКТА П. Столярчук