Вихідні дані та завдання до теми № 2:
«Система показників статистики продукції сільського господарства»
По господарствам області відомі такі дані( табл. 1) по зерновим культурам
Таблиця 1.
1. Побудувати ряд розподілу колгоспів за величиною урожайності зернових культур. Утворити 4 групи з рівними інтервалами. По кожній групі підрахувати: число колгоспів; валовий збір та собівартість;
Розрахунки представити в табличній формі (табл. 2.1). Зробити короткі висновки. Відобразити ряд розподілу у вигляді графіка.
2. Виконати групування колгоспів двома ознаками: природною зоною, де розташоване господарство та урожайність зернових культур (таб.2.2). Розрахувати для кожної групи техніко-економічні показники. Зробити короткі висновки.
Завдання 1.
Побудуємо ряд розподілу колгоспів за величиною урожайності зернових культур. Утворимо 4 групи з рівними інтервалами. Оскільки кількість груп дано, то визначаємо величину інтервалу за формулою: EMBED Equation.3 , де n = 4, тоді EMBED Equation.3 .
Утворюємо групи інтервалів:
6,0 - 8,0
8,0 – 10,0
10,0 – 12,0
12,0 – 14,0
Розрахунки представимо в табличній формі (табл.2.1).
Групування колгоспів за величиною урожайності зернових культур
Таблиця 2.1.
Отже, середній валовий збір на 1 колгосп у четвертій групі найбільший і становить 41,5, оскільки там найменша кількість колгоспів (4) і собівартість (267,5 тис. грн.)
Графічно інтервальний ряд розподілу зображується у вигляді гістограми (Рис.2.1.).
EMBED Excel.Chart.8 \s
Рис.2.1 Інтервальний ряд розподілу
Виконаємо групування колгоспів за двома ознаками: природною зоною, де розташоване господарство та урожайністю зернових культур. Розрахуємо для кожної групи техніко-економічні показники. Розрахунки представимо в табличній формі (табл.2.2.).
Комбінаційне групування
Таблиця 2.2.
Отже, бачимо, що в Лісостеповій зоні розташовано 11 колгоспів, валовий збір яких становить 90,1 тис.грн., при собівартості всієї виробленої продукції 755,4 тис.грн., і 27,97 грн. за один центнер, а на Поліссі розташовано 13 колгоспів, валовий збір яких становить 102,6 тис.грн., при собівартості всієї виробленої продукції 865,5 тис.грн., і 31,24 грн. за один центнер, отже, бачимо що в цих двох природних зонах умови для вирощування зернових майже рівні.