МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ ВОДНОГО ГОСПОДАРСТВА ТА ПРИРОДОКОРИСТУВАННЯ
Кафедра трудових ресурсів і підприємництва
КУРСОВА РОБОТА
З дисципліни “Підприємництво”
На тему: “Механізм створення підприємства з виробництва свіжого м’яса кроля”
МартинКріль


РІВНЕ 2004
ПЛАН
1. Загальні положення
2. Вибір та обґрунтування підприємницької ідеї.
2.1. Вибір підприємницької ідеї.
2.2. Бізнес-план.
2.2.1.Характеристика продукту.
2.2.2. План маркетингу.
2.2.2.1. Попит на товар.
2.2.2.2. Маркетингова стратегія.
а) схема розповсюдження товарів;
б) ціноутворення;
в) реклама;
2.2.3. План виробництва.
2.2.3.1. Обсяги виробництва.
2.2.3.2. Потреба в трудових ресурсах.
2.2.3.3. Виробничі витрати.
2.2.3.4. Потреба в основних засобах.
2.2.4. Організаційний план.
2.2.4.1. План організації і розвитку підприємства.
2.2.4.2. План організації управління виробництвом.
2.2.4.3. План кадрового забезпечення.
2.2.5. Юридичний план.
2.2.6. Оцінка ризику і страхування.
2.2.7. Фінансовий план.
3. Організаційні заходи по створенню підприємства.
3.1. Реєстрація підприємництва та виготовлення печатки і штампів.
3.2. Дозволи на право здійснення підприємництва.
3.3. Вибір банківської установи та кредитування підприємництва.
3.4. Майнове забезпечення підприємницької діяльності.
3.5. Страхування підприємництва.
Список літератури.
Додатки.
РОЗДІЛ І
ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ.
Метою даної курсової роботи на тему “Механізм створення підприємства”, є закріплення теоретичних знань, отриманих мною при вивченні дисципліни “Підприємництво” та набуття практичних навичок у вирішенні питань, що виникають у підприємництві шляхом послідовного відтворення основних етапів створення підприємства та обґрунтування ефективності його роботи на ринку.
Метою діяльності підприємства, створення якого обґрунтовується, є одержання належного прибутку шляхом реалізації конкретної бізнесової ідеї. Ідея, предмет та вид підприємницької діяльності були обрані мною самостійно, погодившись з викладачем. При цьому тема сформульована з зазначенням предмета підприємницької діяльності.
Дана курсова робота не обмежується складеним бізнес-планом. Її структура відповідає послідовності кроків і дій, які я повинен зробити, щоб започаткувати власну справу, а саме:
Вступ.
Вибір та обґрунтування підприємницької ідеї.
Організаційні заходи по створенню підприємства.
Висновки.
Відповідна курсова робота характеризується оригінальністю і прагматичністю підприємницької ідеї; обґрунтованістю очікуваних витрат і результатів; оптимальністю запропонованих рішень, кроків і дій, які потрібно здійснити для створення підприємницької структури; точністю і лаконічністю викладеного матеріалу.
При написанні курсової роботи крім законодавчої і нормативної бази використовувались статистичні дані, наукові та спеціальні статті, які допомагають простежити динаміку розвитку галузі, діяльність конкурентів тощо.
РОЗДІЛ ІІ
2. ВИБІР ТА ОБГРУНТУВАННЯ ПІДПРИЄМНИЦЬКОЇ ІДЕЇ.
2.1. Вибір підприємницької ідеї.
Головною задачею в сільському господарстві є значне збільшення виробництва продуктів землеробства і тваринництва в цілях більш повного задоволення потреб населення в продуктах харчування, а промисловості в сільськогосподарській сировині. Важливе значення в забезпеченні населення продуктами тваринництва й промисловості в сировині займає пропоноване розведення кролів.
Кролі плодовиті тварини, які, до того ж, швидко ростуть, тому за короткий період вони дають порівняно багато м’яса. Кролівництво служить не тільки резервом збільшення ресурсів м’яса, але й значною базою забезпечення населення теплими і красивими хутряними виробами, які виробляють із хутра цих тварин. Кролі пухових порід дають тонкий, м’який, з особливо малою теплопровідністю, пух.
Створення підприємства по розведенню кролів, деяким чином, вирішує також проблему на ринку праці, оскільки успішне розведення кролів, потребує залучення відповідних кадрів, добре знаючих свою справу.
Ідея розміщення підприємства по розведенню кролів в Рівненській області, а саме в смт. Мізоч ґрунтується: по-перше, на тому, що Рівненська область входить в Західно Поліський Економічний район, який характеризується індустріально-аграрним напрямком виробництва, тобто значним розвитком сільського господарства і тваринництва, по-друге, всі природнокліматичні і ресурсні показники даного району є сприятливими для створення даного підприємства. Також, ще одним важливим фактором є те. Що Рівненська область володіє великими запасами кормів, великими площами зелених кормів, що автоматично заперечує проблему у забезпеченні підприємства кормами.
Новостворене підприємство буде зареєстровано, за організаційно правовою формою, як приватне підприємство “МартинКріль”, оскільки воно буде засноване на власності окремого громадянина України, Мартинюка С.В., з правом наймання робочої сили. Дане підприємство буде належати до малих підприємств, оскільки на ньому планується залучити до 50 працівників і буде здійснювати виробничу і комерційну діяльність з метою одержання відповідного прибутку. ПП “МартинКріль” матиме самостійний баланс, розрахунковий та інші рахунки в установах банку, власну печатку із своїм найменуванням, товарний знак. Дане підприємство буде здійснювати свою діяльність згідно чинного законодавства України, закону України “Про підприємництво”, який визначає правові, економічні та соціальні засади підприємницької діяльності в Україні, а також закону України “Про підприємства в Україні”, та на основі інших нормативно правових актів.
2.2. Бізнес план.
2.2.1. Характеристика продукту чи послуги.
М’ясо кроля – дієтичний продукт, в його склад входить велика кількість повноцінного білку і жиру. В 100 г. м’яса міститься більше ніж 150 калорій. Жир – м’який, легкоплавкий і дуже добре засвоюється організмом людини, в ньому мало холестерину. М’ясо кроля зберігає свої смакові і поживні властивості як в свіжому вигляді, так і в копченому, і консервованому виді. Воно може стати постійним компонентом меню їдальня, лікарень і баз відпочинку, його рекомендують вживати людям при захворюванні серцево-судинної системи, печінки, гіпертонії, атеросклерозі, гастриті, язвах шлунка і дванадцятипалої кишки та інших хворобах, які, напри великий жаль, досить поширені сьогодні.
На початку розвитку, новостворене підприємство буде орієнтуватись на попит споживачів в Рівненській області. На сьогоднішній день в Рівненській області нема спеціалізованого підприємства по вирощуванню і продажу кролячого м’яса. Той, хто регулярно купує в магазині чи на базарі м’ясо кроля, безумовно знають, що всіх кролів, які продаються, можна умовно поділити на два види: свіжий і кролик який піддавався глибокому заморожуванню. До першої категорії можна віднести кролів які вирощують в домашніх господарствах і продаються на ринку, до другої – задубілі, скам’янілі іноземного походження, а також курячі стегенця аналогічного стану і походження, які змушені купувати споживачі при відсутності якісного м’яса кроля.
Купуючи таких кролів або ж стегенця курки, споживачу невідомі умови в яких вирощувалися кролі, кури, стан здоров’я, якими кормами годувалися кролі, тобто чи додавалися в корм добавки, які шкідливі для організму людини. В більшості випадків, привізне м’ясо кроля або ж ті самі привізні стегенця курки, зберігаються на складі де часто воно розморожується, а потім знову заморожується невеликими партіями в міру потреби. Іноді такі операції проводять по кілька разів. Для самого продукту це, в кращому випадку, обернеться втратою корисних і смакових якостей у гіршому – зараженням хвороботворними мікробами. Найстрашніше, що й нереально довгі терміни зберігання – це ще не головний недолік привітної кролятини або ж стегенець. Додавши сюди ще й сильні антибіотики проти інфекційних захворювань і цілий ряд іншої “хімії”, про яку західні виробники просто мовчать.
Щоб вирішити ці всі проблеми, я пропоную створити підприємство по вирощуванню м’яса кроля. На даному підприємстві планується розводити кролів без всяких антибіотиків і гормонів росту, користуючись тільки природним “прискорювачем” росту – добірним кормом і спеціальним раціоном. На відміну від привізних кролів, м’ясо наших кроликів буде свіже – його піддаватимуть лише легкому охолодженню, підтримуючи температуру тушок близько 0 С, оскільки на думку дієтологів, це найоптимальніша температура короткострокового зберігання.
Новостворене підприємство пропонує споживачам українського кролика, який набагато смачніший і поживні ший від іноземних. Ще одним вагомим позитивним фактом є те, що наш кролик буде упаковуватись у спеціальну гігієнічну, харчову упаковку, тобто м’ясо буде захищене від різного зовнішнього втручання, від шкідливих речовин, мікроорганізмів, пилу, що знаходяться в повітрі, не так, як наприклад на ринку, де на м’ясо осідають пил і шкідливі речовини з повітря.
Роблячи висновок, дане підприємство “МартинКріль” пропонує м’ясо кролика і продукцію виготовлену з нього, які придбавши, споживач буде спокійний за своє здоров’я і упевнений у його якості, смакових і поживних властивостях для організму людини, які гарантуються підприємством виробником.
2.2.2. План маркетингу.
2.2.2.1. Попит на товар.
Щоб визначити попит на свіже м’ясо кроля, ми скористаємось статистичними даними по Рівненській області за 2003 рік. Населення Рівненської області згідно з 2003 роком, становить 1168,3 тис., а в м. Рівне 46399 чол.
Для обрахунків ми візьмемо кількість населення у м. Рівне, тому що діяльність підприємства буде направлена на цільову аудиторію споживачів у м. Рівне. Для обрахунків ми візьмемо, що м’ясо кролика споживає лише 30% населення м .Рівне. Провівши розрахунки отримаємо, що 30% становить 13920 чол. Якщо взяти, що в рік одна людина споживатиме 6 кролів, і частка ринку, що займатиме новостворене підприємство становить 0,15, то скориставшись формулою для визначення попиту на товар, матимемо:
N=g*n*a
де, g – річна потреба одного споживача;
n – чисельність потенційних споживачів;
a – частка ринку новоствореного підприємства.
N = 6 * 13920 * 0,15 = 12528 (кролів) Отже, провівши підрахунки ми отримали, що попит на свіже м’ясо кроля становить 12528 кролів на рік.
2.2.2.2. Маркетингова стратегія.
а) Схема розповсюдження свіжого м’яса кроля.
ПП “МартинКріль” буде реалізовувати свіже м’ясо кроля і продукти виготовлені з нього, через власні фірмові магазини і торговельну мережу загалом. Тобто, щоб кожний бажаючий міг купити свіже м’ясо кролика в найближчому магазині, в кожному з яких буде можливість зробити також попереднє замовлення, якщо, скажімо, у когось із споживачів попереду урочиста подія.
Для тих, хто купує, м’ясо кроля і вироби з нього, великими партіями будуть створені гуртові організації, де буде змога зробити покупку, або вже безпосередньо на самому підприємстві.
Новостворене підприємство також має на меті поставляти якісне, високоякісне і смачне м’ясо в їдальні вузів, шкіл, дитячі садки, їдальні громадського харчування.
Важливим фактором, який також має привабити споживача, є ціна, яка, порівняно з конкурентним підприємством, є нижча і планується зробити ряд знижок для постійних клієнтів.
б) Ціноутворення.
Результативність майбутньої діяльності приватного підприємства “МартинКріль” залежатиме від багатьох факторів, про що вже йшлося, але особливе місце в ній відводиться ціновій політиці. Товарний асортимент, який буде представлений за рівнем цін, орієнтований на сегмент споживачів з рівнем доходів “середній” та “вище середнього”. Правильність цього вибору підтверджується тим, що за даними офіційної статистики чисельність саме цих груп населення в Рівненській області, як і по всій Україні, є найвищою.
Визначаючи ціну на товар, звичайно потрібно врахувати інтереси споживачів і виробника. В даному разі, споживач прагне купити пропоновану йому продукцію чим дешевше, а виробник в той же час, чим дорожче.
Ціну, що виражає інтереси споживача можна вирахувати за формулою:
Цс = Ца * [1+ b * (Кя – 1)]
де, Ца – ціна товару аналога, грн/од.
B – коефіцієнт боніфікації,
Кя – коефіцієнт підвищення якості нового товару.
Він визначається в табличній формі (табл. ) за формулою.
m
Кя =? ( kj* ?j )
J=1
де, Kj- відносне покращення j– го показника споживчих властивостей.
?j - значимість j-го показника за експертними оцінками.
Табл. 2.1.
j
Назва показника споживчих властивостей
Значення показника для товару

Kj

?j

Kj * ?j



нового
старого




1
Якість
99 %
50%
1,98
0.4
0,792

2
Вага
99 %
60%
1.65
0.1
0,165

3
Упаковка
99 %
10%
9,9
0.025
0,248

4
Естетичність
99 %
10%
9,9
0.025
0,248

5
Свіжість
99 %
50%
1,98
0.15
0,297

6
Поживність
99 %
50%
1,98
0.3
0,594


Коефіцієнт якості


Кя = 2,343


Цс = 6*(1+0,7*(2,343-1))= 13,70 грн./кг
Ціна, що відображає інтереси виробника, визначається за формулою:
Цв = С * (1 + R / 100)
Де, С – собівартість нового товару, грн. (12,88 грн./кг);
R – рівень рентабельності, (10%).
Цв = 12,88 * (1+10 / 100) = 14,17 грн./кг
Отже, ціна нового товару, буде становити, врахувавши інтереси споживача і виробника:
Ц = 14,00 грн./кг, оскільки Цв = 14,17 грн./кг ? Ц = 14,00 грн./кг ? Цс = 13,70 грн./кг
в) Реклама.
Реклама – цілеспрямований інформований вплив опосередкованої характеристики на споживача для просування товару і послуг на ринку збуту.
ПП “МартинКріль” планує використовували різні види реклами:
пояснювально-пропагандиську;
реклама марки (визнання марочних товарів);
престиж (формування позитивного образу компанії);
рекламний розпродаж (оголошення розпродажу за зниженими цінами).
ПП “МартинКріль” планує тісно співпрацювати з рекламно-маркетинговою фірмою “Бюро Март”, яка буде постійно слідкувати за рекламою даного виробництва і використовувати всі рекламні шляхи, щоб привабити до себе якомога більше покупців, такі як:
реклама та статті в періодичній пресі;
рекламний ролик по радіо.
Також планується рекламу створювати через виготовлення іміджевої продукції – пакет із зображенням торгової марки “МартинКріль”, обслуговуючий персонал буде вдягнений в одяг однакового зразку із ознаками торгової марки “МартинКріль”.
Щоб всі перераховані методи реклами були ефективними, підприємство також постійно буде проводити маркетингові дослідження, опитування споживачів, щоб знати смаки і побажання споживачів, слабкі і сильні сторони ПП “МартинКріль”.
Також, щоб зацікавити споживачів буде розроблена система знижок для постійних клієнтів, яка б стимулювала покупців до покупки товарів – свіжого м’яса кролика. Тобто планується покупцям видавати спеціальну картку, яка засвідчуватиме дату і обсяг покупки.
Метою даного проекту є зацікавлення клієнта до збільшення розмірів своїх покупок, оскільки чим більша покупка, тим менша ціна товару.
ТМ “МартинКріль” буде також використовувати ряд слоганів, в яких буде говоритись про якість товару, його властивості, наприклад: “МартинКріль” - гарант здорового і ситного харчування.
Підприємство планує витрачати на рекламу в рік 6000 грн. В цю вартість входить маркетингове дослідження і рекламний ролик по радіо.
2.2.3. План виробництва.
Задачею новоствореного підприємства “МартинКріль” є забезпечення якісним, поживним, смачним і дешевим м’ясом.
Освоєння виробництва займає 10 місяців, яке буде включати основні функції:
обладнання і облаштування місця і виготовлення кліток для кролів (рис.2.1., рис.2.2. ).
закупівля молодняку.
- Сірий велетень – висока плодючість, скоро спілість. Вони стійкі проти захворювань, добре пристосовуються до клімату і кормових умов України. Середня жива вага 5,3 кг, максимальна 7,4 кг. (рис. 2.3).
Сріблястий – ця порода добре переносить надвірне утримання. Ці кролі крупні, мають добрі м’ясні якості. Забійний вихід м’яса до 60 %. Середня жива вага 4,6 кг, максимальна 6 кг (рис. 2.4).
Шиншила – м’ясні кролі. Середня жива вага 3,7 кг (рис. 2.5).
Білий велетень – це найкращі кролі серед м’ясних порід, середня жива вага 5,3 кг, максимальна 7,3 кг. Даних кролів можна використовувати не тільки для чистопородного схрещування, але й для міжпородного схрещування (рис. 2.6).
підготовка кролів до схрещування.
Складання виробничого плану парувань і окролів.
Одержання і відгодівля окролу.
Проведення щеплень і прищеплень проти інфекційних захворювань для молодняку.
Щоб знати скільки кролів, в який час, приведе кролиця, складають спеціальні трафарети, які прикріплюються до кліток з кролями як самки так і самця. (Трафарет самки рис. , трафарет самця рис. 2.7).
протягом п’яти місяців, від моменту відсадки кроленят від самки, проводиться відгодівля і подальший відбір для подальшого розмноження, а всі інші на забій і переробку на готову продукцію з подальшим продажем.
Вся інформація по виробництву заноситься до виробничого журналу табл..1.1.
Рис. 2.7.
Трафаретка самки
№ клітки _______ , вушний № _________ , порода _____________
рік народження _____________ , жива вага _____________ кг
Парування
Окріл
Відсадка

основне
Повторне
дата
Народилося кроленят
мертвонароджених
Залишилось кроленят
дата
Кількість кроленят
примітка

дата
№ самця
дата
№ самця













































Трафаретка самки
№ самця _______ , рік народження _________ , № клітки _____________
порода _____________ , жива вага _____________ кг
Дата парування
№ самця
Наслідки парування
Дата парування
№ самця
Наслідки парування























2.2.3.1. Обсяги виробництва.
ПП “МартинКріль” планує використовувати в рік близько 10000 кролів для споживання. Основними виробничими ресурсами є племінні кролі м’ясних порід і забезпечення кормами. План витрат кормів подані в табл.2.2 . якщо припустити, що обсяг виробництва (в натуральному вираженні) до досягнення величини попиту щомісяця зростатиме рівномірними темпами, то випуск продукції, наприклад, в в 5-му місяці від початку виробництва складатиме:
Nt=5=Np/12*t/(T+1)=41000 кг /12*5/(10+1)=1570 кг.
Nt=3=41000/12*3*(10+1)=923 кг.
Де, Np – річний обсяг випуску продукції в кінці періоду освоєння продукції, що відповідає попиту, од./міс. (Np=N)
T – термін освоєння нової продукції, міс.
Обсяг виробництва і реалізація продукції (Q) (у вартісному вираженні) у t–му періоді становитиме:
t=3 Q=Ц*Nt=14грн/кг*923 кг.=12922 грн.
t=5 Q=14грн/кг*1570 кг. = 21980 грн.
де, Ц- гуртова ціна одиниці товару, грн.
Рис.2.1.Виробничий інвентар
Таблиця 1.1.
Виробничий журнал кролівничого підприємства
Приватне підприємство _____________________________________на 20 ____ р.
№ п/п
Татуїровка самки
№ окрола
спарювання
окроли
Відсадки
Розподіл молодняку по класу в з-ох місячному віці
Особливі відмітки


Праве вухо
Ліве вухо

Основних самок
Контрольних самок
дата
Народилось кроленят
Залишено кроленят під кролицею
дата
кількість
еліта
І клас
ІІ клас
ІІІ клас






дата
№ самця
дата
№ самця

всього
В тому числі живих






































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































Таблиця 2.2.
План витрат виробництва
корм
грн/кг
кролі (4 кг)
кролі (молодняк)




кг/добу/1-го
кг/рік/1-го
кг/рік/200
грн/кг/рік
кг/добу/1-го
кг/6 міс/1-го
кг/6 міс/4000
грн/кг/6 міс

1
коренеплоди
0,3
0,26
94,9
18980
5694
0,13
23,4
81900
24570

2
морква
0,35
0,4
146
29200
10220
0,19
34,2
119700
41895

3
буряк
0,35
0,3
109,5
21900
7665
0,15
27
94500
33075

4
зерно злакових
0,1
36,5
7300
0
0,06
10,8
37800
0


пшениця
0,55
0,03
10,95
2190
1204,5
0,02
3,6
12600
6930


жито
0,45
0,03
10,95
2190
985,5
0,02
3,6
12600
5670


кукурудза
0,35
0,03
10,95
2190
766,5
0,02
3,6
12600
4410

5
зерно маслян.
0,6
0,015
5,475
1095
657
0,008
1,44
5040
3024

6
висівки різні
0,55
0,07
25,55
5110
2810,5
0,03
5,4
18900
10395

7
капуста
0,35
0,45
164,25
32850
11497,5
0,18
32,4
113400
39690

8
хліб
1
0,05
18,25
3650
3650
0,023
4,14
14490
14490

9
сухарі
0,5
0,04
14,6
2920
1460
0,018
3,24
11340
5670



0



0

0
0
0

10
зелені корми
0
1,1
401,5
80300
0
0,47
84,6
296100
0

11
силос
0
0,3
109,5
21900
0
0,15
27
94500
0

12
сіно
0
0,23
83,95
16790
0
0,1
18
63000
0

13
гілковий корм
0
0,1
36,5
7300
0
0,12
21,6
75600
0

14
зерно бобових
0
0,07
25,55
5110
0
0,035
6,3
22050
0

15
мінеральні корми
0
0,003
1,095
219
0
0,0015
0,27
945
0


сума




46610,5



189819


РАЗОМ
236429,5


собівартість 1-го кроля
56,292738


собівартість 1-го кг мяса
11,258548


2.2.3.2. Потреба в трудових ресурсах.
При шедовому вирощуванні (мал. 2.8.) кролів, тобто коли кролі захищені від дощу, вітру, сніжних заносів, корм доставляється механізовано до кліток. Завдяки цьому продуктивність праці збільшується приблизно в 2 рази і один кролівник може обслуговувати 120 – 130 самок і 1000 – 1200 голів молодняку одночасно.
Шеди мають різну довжину 80 – 100 м. В шедах знаходиться 270 кліток, які розміщені в 2 ряди по 2 рівні.
Штатний розпис працівників ПП “МартинКріль” включає наступні професії:
- директор 1
- бухгалтер 1
- кролівник 2
- забійники 2
- фасувальник-пакувальник 1
- завідуючий складом 1
- працівник складу 1
- тваринник-зоотехнік 1
- пакувальник готової продукції 1
- прибиральник 3
- працівник по переробці м’яса кроля на готову продукцію 1
2.2.3.3. Виробничі витрати.
Виходячи із собівартості продукції (С) та обсягу виробництва у натуральному визначенні (Np) виробничі витрати визначаємо за формулою:
ВВ=С*Np
ВВ=14,5*10000=145000
Собівартість 1 кг мяса кроля подана на період освоєння виробництва.
Собівартість одиниці продукції в t-му місяці освоєння продукції (С) можна за формулою
Сt = Со-(Со-Сн)/Т*(t-1)
Де, Со і Сн – собівартість одиниці продукції відповідно на початок і в кінці циклу освоєння виробництва.(Со=1,5Сн) грн./од.
Е – тривалість циклу освоєння виробництва, міс
С = 14,5-(14,5-13,36)/10*(5-1)=12,84
Собівартість 1кг м’яса кроля після освоєння виробництва визначаємо за формулою:
С=(М+З)/азм
Де, М – витрати на основні матеріали (у тому числі сировину і куповані вироби) грн./кг. (М=11,30)
З – витрати на оплату праці з відрахуваннями у позабюджетні фонди, грн./од. (З=6650)
Азм – питома вага витрат на матеріали і оплату праці (з відрахуваннями у позабюджетні фонди) в собівартості продукції в аналогічних виробництвах (азм=0,6)
С=(11,3+1,58)/0,6=13,93 грн./кг
2.2.3.4. Потреба в основних засобах.
В ПП “МартинКріль” першими з найголовніших основних засобів є земельна ділянка на якій розміщене підприємство, адмінприміщення де розміщені кабінети директора, бухгалтерії,, лабораторії, їдальні, гардеробу, виробниче приміщення де розміщені цех по вирощуванню кролів де розміщені клітки з кролями, цех по переробці свіжого м’яса кроля, цех по забою кролів, складські приміщення готової продукції і склад кормів.
На кожні 100 самок основного стада з їх приплодом і потрібною кількістю самців повинно бути близько 150 окремих кліток і 300 кв.м. площі вигулювання.
На ПП “МартинКріль” будуть використовуватись двомісні дерев’яні клітки. Довжина клітки 246 см., ширина – 65см., висота передньої стінки від підлоги до даху 50 см., висота задньої - 35 см., висота стовпців 70 – 80см. (рис.2.2 ).
Клітки розміщені в шедах по 270 кліток і мають загальну довжину 80 – 100 м. Шед обладнується підвісною дорогою, по якій рухається контейнер з кормом. Ширина проходу 120 – 140 см. загальна виробнича площа підприємства становить 500 кв.м.
Потребу в основних засобах першої групи (Всб) визначаємо за формулою:
Всб=b*S*(1+v)*Ч/nз
Де, b – середня вартість 1 кв.м. виробничої площі (500 грн./кв.м.);
S – середня площа в розрахунку на одне робоче місце (6 кв.м.);
V – відношення вартості споруд та інших складових пасивної частини до вартості будівель (0,15);
Ч – чисельність працюючих, чоловік (10 чол.);
nз – кількість змін (2 зміни).
Всб = 500*6*(1+0,15)*10*2=17250
До другої групи основних засобів (Вп) належать:
- автомобілі ГАЗ – 51 5000 грн.
ЗІЛ – 157 5500 грн.
МОСКВИЧ – 403 4500 грн.
- меблі 4000 грн.
- ЕОМ І комп’ютерна техніка 6000 грн.
- телефон / факс 600 грн.
- пакувальна машина 1500 грн.
- приладдя лабораторії 1000 грн.
Вп = вп * Ч * Е * Ву
Де, вп – вартість офісного обладнання, транспортних засобів, тощо з розрахунку на 1-го працівника;
Ч – чисельність управлінського персоналу (1 чол.);
Е – відношення вартості приладів до вартості устаткування (0,7);
Ву – вартість устаткування (1500).
Вп = 1200 * 1+0,7 * 1500 = 3060000 грн.
Потреба в основних засобах, що належать до третьої групи (Ву), визначається за формулою:
Ву = Ф * (1+п) * Ч / Пз
Де, Ф – середня вартість машин і устаткування на робочому місці в аналогічних виробництвах (8000 грн.);
п – відношення вартості інших знарядь праці цієї групи до вартості машин і устаткування (0,8);
Пз – кількість змін.
Ву = 8000 * (1+0,8) * 2 / 2 = 14400 грн.
2.2.4. Організаційний план.
2.2.4.1. План організації і розвитку підприємства.
Новостворене ПП “МартинКріль” має намір співпрацювати з рядом інших підприємств і фермерських господарств, які будуть забезпечувати дане підприємство кормовою базою.
Для збуту своєї продукції приватне підприємство співпрацюватиме з рядом торгових точок, через які буде реалізовуватись свіже м’ясо кроля і виготовлену з нього продукцію.
Щодо фінансової справи, то підприємство буде співпрацювати з банківськими установами: Укрексімбанк, Західінкомбанк, в яких будуть відкриті розрахункові рахунки. Через дані банки ПП “МартинКріль” буде вести всі фінансові розрахунки.
2.2.4.2. План організації управління виробництвом.
Вищим керівним органом організації підприємства є загальні збори власника майна (Засновника).
До компетенції засновника буде належати:
затвердження статуту підприємства, внесення змін до нього.
Затвердження річних результатів діяльності підприємства, звітів, висновків ревізійної комісії, порядок розподілу прибутку, визначення порядку покриття збитків, та ряд інших повноважень згідно із статутом.
Виконавчі функції по управлінню підприємством здійснюється директором підприємства, який призначається засновником.
Згідно із штатним розписом всі працівники повинні виконувати виробничі функції згідно їх професії і договору.
2.2.4.3. План кадрового забезпечення.
Діяльність всіх служб або в даному разі відділів на підприємстві є взаємопов’язана.
Працівники які прямо підпорядковуються директору:
бухгалтер;
кролівник;
завідуючий складом;
працівник по переробці м’яса кроля на готову продукцію;
тваринник;
зоотехнік.
Перераховані працівники повинні мати спеціальну підготовку праці в даній галузі діяльності, що мають підтверджувати спеціальні документи. Спеціалісти будуть найматися на постійну роботу, а працівники – за сумісництвом. Відбір і працевлаштування робітників буде проводитись через міський центр зайнятості м. Рівне. заробітна плата буде прямо залежати від обсягів виробництва, кількості виробленої продукції і одержаного прибутку.
2.2.5. Юридичний план.
ПП “МартинКріль” здійснюватиме свою діяльність згідно чинного законодавства і на основі таких нормативно-правових актів і законів:
“Про підприємництво”
“Про підприємства в Україні”
Новостворене підприємство за організаційно правовою формою буде приватним підприємством, оскільки воно матиме наступні переваги:
оперативність,
відсутність конфліктів між власниками, оскільки власник – одна особа,
висока мотивація працівників,
довіра до підприємства з боку кредиторів і клієнтів,
гнучкість майнових відносин між власниками.
Залучення кредитів,
Фінансова залежність від зміни складу учасників в перспективі,
Підготовка засновницьких документів,
Державна реєстрація підприємництва і змін в засновницькі документи.
Перелік документів, необхідних при реєстрації приватного підприємства:
Перед реєстрацією погоджується найменування (з метою уникнення реєстрації двох підприємств з однаковими найменуваннями).
перелік документів.
Для державної реєстрації.
Нотаріально посвідчений статут (7 примірників).
Реєстраційна картка.
Квитанція, що засвідчує внесення плати за державну реєстрацію.
Документ, що підтверджує місцезнаходження підприємства, якщо воно не збігається з домашньою адресою засновника (договір купівлі-продажу, міни, дарування, оренди, лізингу, безоплатного користування майном, тощо).
Нотаріально засвідчене доручення, якщо документи подає представник засновника.
Папка – швидкозшивач (2 штуки).
Пред’являються паспорти засновника та керівника, оригінали довідок про ідентифікаційний номер засновника та керівника.
Для включення до ЄДРПОУ.
реєстраційна картка встановленої форми.
Дві квитанції про оплату.
Для взяття на облік у ДПІ.
Заява за формою №1 – ОПП.
Копії паспортів засновника, керівника, головного бухгалтера.
Підтвердження місцезнаходження, якщо вона не збігається з домашньою адресою засновника.
Папка швидкозшивач.
Для взяття на облік у фонди соціального страхування.
заяви встановлених форм.
Копія паспорта і ідентифікаційного номера керівника.
Для дозволу на виготовлення печаток і штампів.
Заява на ім’я начальника МВ УМВС.
Зразки печаток та штампів, завірені керівником підприємства (2 екземпляри).
Витяг із статуту, якщо у статуті міститься опис, логотипу печатки.
Квитанція про оплату.
Відомості необхідні для заповнення заяв.
Телефон підприємства.
Домашній та службовий телефон засновника, керівника та головного бухгалтера.
Паспортні дані засновника, керівника та головного бухгалтера.
Види діяльності (коди КВЕД та ЗКГНГ).
2.2.6. Оцінка ризику і страхування.
Ризики новоствореного підприємства завжди є вищими, чим у діючих підприємств, оскільки відсутня статистична інформація, необхідна для оцінки рівня ризику за певним конкретним проектом чи за бізнесом в цілому. До того ж, у нашому випадку, підприємство „МартинКріль” є досить специфічним суб’єктом підприємництва, так як спеціалізується на виробництві та обробці сировини, що раніше пропонувалась споживачам міста Рівного лише від приватних сільськогосподарських виробників – масове виробництво не велось, потужних постачальників-трейдерів на сьогодні теж не існує. Відтак ми не можемо скористатися хоча б орієнтовною аналогічною інформацією підприємств-конкурентів.
Можливі ризики, на наш погляд, варто розглядати за стадіями їх виникнення:
1) створення підприємства;
2) виробництва продукції;
3) реалізації продукції.
Види ризиків та заходи щодо їх регулювання наведені в таблиці:
Таблиця 2.3
Ідентифікація ризиків виробничо-комерційної діяльності ПП „МартинКріль”
та заходи щодо управління ними
Стадія господарської діяльності

Вид ризику
Ймовірність його виникнення

Регулюючі заходи

Створення підприємства
Затримка початку реалізації проекту
Незначна
Якісне оформлення підприємницької документації, вибір кваліфікованого консультанта

Виробництво продукції
Затримки із постачанням кормів
Низька
Вибір надійного постачальника


Продовження таблиці 2.3.
Ризик форс-мажорних обставин
Низька
Страхування майна;
Вибір оптимального місця розташування підприємства (для захисту від несприятливих природно - кліматичних факторів);
Постійний моніторинг нормативно-правових актів (з метою швидкої реакції на зміни в законодавстві)


Ризик нововведень
Незначна
Відслідковування технічних новин, розробок венчурних підприємств


Ризик збоїв у роботі обладнання
Низька
Закупівля нового обладнання з високими технічними показниками


Транспортний ризик
Низька
Страхування (майнове та відповідальності)

Реалізація продукції
Ціновий ризик
Середня
Розробка обґрунтованої цінової політики, швидка реакція на дії конкурентів


Ризик втрат готової продукції
Низька
Страхування;
Резервування (в грошовій та натуральній формах)


Ризик непередбаченої конкуренції (появи нового конкурента)
Висока
Постійне вдосконалення асортиментної політики


Ризик неефективної рекламної політики
Низька
Вибір кваліфікованого рекламного агентства


Ризик невиконання контрактних зобов’язань
Середня
Страхування відповідальності;


Ризик недоотримання прибутку
Середня
Належне юридичне забезпечення укладених контрактів


2.2.7. Фінансовий план.
В даному розділі проводиться визначення економічної доцільності підприємницького проекту на основі співставлення інвестицій і грошового потоку (додаткових грошових надходжень), отриманих від вкладених інвестицій. Грошовий потік охоплює чистий прибуток і амортизацію за весь період експлуатації проекту. Період експлуатації проекту за даних економічних умов і законодавчої політики встановлено тривалістю10 років.
Для більш докладного пояснення введення інвестицій у даний проект наведемо графік потоку інвестицій, план доходів і витрат, пов’язаних з експлуатацією підприємницького проекту, розрахунок ефективності інвестицій (чистий приведений дохід, період окупності інвестицій), графік досягнення точки беззбитковості проекту.
Графік потоку інвестицій та план доходів і витрат, пов’язаних з експлуатацією підприємницького проекту наведено у табличній формі (Табл.2.4, 2.5).
Потреба в оборотних засобах визначається за такими елементами:
Оборотні засоби в матеріальних запасах:
Змз = М * Тм / 360
Змз = 426249 * 60 / 360 = 71041,5 грн.
М – річна потреба в матеріальних цінностях Мц = М * N;
Тм – норма запасів в днях (для простих виробів Тм = 15 днів).
Оборотні засоби в залишках готової продукції (на складі і в сфері обігу)
Зз = Q * Tз / 360
Зз = 700000 * 30 / 360 = 58333 грн.
Q – обсяг виробництва і реалізації у вартісному обчисленні;
Тз – норма запасів в днях (Тз = 3..5 дн.).
Оборотні засоби в незавершеному виробництві
Знз = 0,5 * (М + Св) * Тц / 360
Знз = 0,5 * (426249 + 458012,2) * 180 / 360 = 221065,3 грн.
М – витрати на матеріали;
Св – валові витрати підприємства з урахуванням амортизаційних відрахувань після освоєння виробництва;
Тц – тривалість виробничого циклу (10....15 днів);
Інші оборотні засоби (засоби в розрахунках, витрати майбутніх періодів) становлять орієнтовано 8...10 % суми 1, 2, 3.
Чистий приведений доход (ЧПД) – абсолютна сума ефекту від інвестицій (чиста теперішня вартість проекту) і визначається за формулою:
ЧПД = ГПт – ІК
ЧПД1 = -71362

ЧПД2= 72208

ЧПД3 = 149997


Де, ГПт – сума грошового потоку, приведеного до теперішньої вартості, за весь період експлуатації проекту.
ІК – приведена до теперішньої вартості сума інвестиційних коштів, спрямованих на реалізацію проекту.
Приведення інвестицій і грошового потоку до теперішньої вартості здійснюється методом дисконтування. Дисконтування – процес приведення майбутньої вартості грошей до їх сьогоднішньої вартості за прийнятою дисконтною ставкою. Для дисконтування інвестицій та грошового потоку в t-ому періоді застосовується дисконтний множник.
Дисконтний множник в t-ому періоді (pv)t при дисконтній ставці (r) визначається за формулою:
(pv)t = 1/ (1 + r)
де, r – величина дисконтної ставки.
Дисконтний множник по кварталах буде становити:
pv 1=
0,587
pv 3=
0,047

pv 2=
0,254
pv 4=
0,021


Дисконтний множник відповідно по місяцях становить:
pv 1= 0,7567
pv 4= 0,3278
pv 7= 0,142
pv 10= 0,0615

pv 2= 0,5725
pv 5= 0,248
pv 8= 0,1074
pv 11= 0,0465

pv 3= 0,4332
pv 6= 0,1877
pv 9= 0,0813
pv 12= 0,0352



Величина дисконтної ставки залежить від часового кроку дисконтування (місяць, квартал, рік), позичкового процента на ринку капіталів, від депозитного процента, імовірності ризиків і може визначатися:
r = (1+r1)*(1+r2)*(1+r3) – 1
r = (1+0,18)*(1+0,12)*(1+0)-1= 0,3216
де, r1 – безпечна ставка позичкового відсотка (приймається рівною проценту поточного депозиту або кредитній ставці короткострокового кредиту);
r2 – темп інфляції;
r3 – премія за ризик.
Сума грошового потоку, приведеного до теперішньої вартості, за весь період експлуатації проекту (ГПт) та сума інвестиційних коштів в реалізацію проекту (ІК) приведених до теперішньої вартості, визначаються відповідно:
ГПт = ?(ГПt * (pv)t)
ГП 1 = 8110,4

ГП 2 = 137922

ГП 3 = 227495


Де, ГПt – вартість грошового потоку у t-ому періоді (місяці, кварталі, році)
ІК = ?(ІКt * (pv)t)
ІК 1= 79472

ІК 2= 65714

ІК 3= 77498

Де, ІКt – сума інвестиційних коштів, вкладених у t-ому періоді (місяці, кварталі, році).
Індекс доходності інвестицій (Ід) – це відносний показник, що характеризує ефективність інвестицій і визначається за формулою:
Ід = ГПт / ІК
Ід 1= 0,1021

Ід 2= 2,0988

Ід 3= 2,9355


З індексу доходності інвестицій ми бачимо протягом першого року, що підприємство має лише витрати, оскільки індекс більший за одиницю. Протягом наступних років ми прослідкуємо, що проект ефективний і його можна реалізувати в життя. За інших умов проект є неефективним і його слід відхилити.
Період окупності інвестицій (ПО) – показник оцінювання інвестицій, що дає відповідь на питання за який період вкладені кошти повернуться до інвестора.
ПО = ІК / ГПс
?ГП(т=2) = 8110,4+137922 =146032,4 грн.
ПО = 65714 / 146032,4 / 4 = 3,804
Де, ГПс – середня сума грошового потоку в теперішній вартості в даному періоді. Визначається діленням сума грошового потоку, приведеного до теперішньої вартості, за весь період експлуатації проекту (ГПт) на кількість місяців, кварталів, років у даному періоді.
Графік досягнення точки беззбитковості. Графік формування точки беззбитковості показує вплив на прибуток обсягів виробництва, продажної ціни та операційних витрат. Операційні витрати при цьому поділяються на умовно-постійні та умовно змінні. Цей графік наведено на Рис.2.9

Наведений графік характерний для проміжку часу, протягом якого не змінюватиметься:
рівень цін на продукцію;
рівень змінних витрат на суму постійних витрат.
Досягнення точки беззбитковості означає, що підприємство повинно забезпечувати такий обсяг реалізації продукції (послуг) при якому сума чистого операційного доходу (валовий операційний дохід зменшений на суму податкових платежів з нього) зрівняється з сумою витрат (постійних та змінних).
Обсяг реалізації продукції (у натуральному вираженні), що забезпечує досягнення точки беззбитковості діяльності підприємства (Nмб) в короткому проміжку часу може бути визначений за формулою:
Nмб = Зпост / (Ц – Ззмін)
Зпост – сума умовно постіних витрат на весь випуск (незмінна в заданому періоді);
Ц – ціна одиниці продукції;
Ззмін – величина змінних витрат на одиницю продукції.

Таблиця 2.4.
Графік потоку інвестицій.
назва показника
1-й рік помісячно


1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Разом

Обсяги інвестицій у основні засоби
24250
21150
30000
10000
 
 
 
 
 
 
 
 
85400

Обсяги інвестицій в оборотні засоби
 
5000
5000
5000
5000
5000
28725
48450
56175
71900
68500
69000
367750

Резервний (страховий) фонд для реалізації проекту
13595
27189
40784
54378
67973
81567
95162
108756
122351
135945
 
 
 

Загальний обсяг інвестицій
24250
26150
35000
15000
5000
5000
28725
48450
56175
71900
68500
69000
453150



Таблиця 2.5.
Графік потоку інвестицій.
назва показника
2-й рік поквартально
3-й рік


І
ІІ
ІІІ
ІV
Разом
Разом

Обсяги інвестицій у основні засоби
5000
 
 
 
5000
10000

Обсяги інвестицій в оборотні засоби
69000
69000
69000
69000
276000
300000

Резервний (страховий) фонд для реалізації проекту
 
 
 
 
 
 

Загальний обсяг інвестицій
74000
69000
69000
69000
281000
310000


Таблиця 2.6.
План доходів і витрат.
назва показника
1-й рік помісячно


1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Разом

Обсяги реалізації товару (послуг), одиниць.
 
 
 
 
 
 
 
 
2000
2500
3000
3500
11000

Середня ціна за одиницю, грн.
 
 
 
 
 
 
 
 
14
14
14
14
 

Виручка від реалізації, тис.грн.
 
 
 
 
 
 
 
 
28000
35000
42000
49000
154000

У тому числі ПДВ, тис.грн.
 
 
 
 
 
 
 
 
4666,7
5833,3
7000
8166,7
25667

Валові витрати, тис.грн., у тому числі:
6314
6313,9
6313,9
6313,9
6313,9
6314
38304
38304
38304
38304
38304
38304
267710

Матеріальні витрати
3884
3884,2
3884,2
3884,2
3884,2
3884
35521
35521
35521
35521
35521
35521
236430

Витрати на оплату праці
516
516
516
516
516
516
870
870
870
870
870
870
8316

Відрахування на соціальні заходи
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Амортизація
1914
1913,7
1913,7
1913,7
1913,7
1914
1914
1913,7
1913,7
1913,7
1913,7
1913,7
22965

Інші витрати
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Валовий прибуток, тис.грн.
-6314
-6314
-6313,9
-6313,9
-6314
-6314
-38304
-38304
-10304
-3304
3695,6
10696
-113710

Чистий прибуток, тис.грн.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


Таблиця 2.7.
План доходів і витрат.
назва показника
2-й рік поквартально
3-й рік


І
ІІ
ІІІ
ІV
Разом
Разом

Обсяги реалізації товару (послуг), одиниць.
10000
12000
13000
15000
50000
65000

Середня ціна за одиницю, грн.
14
14
14
14
 
 

Виручка від реалізації, тис.грн.
1E+05
168000
182000
2E+05
700000
910000

У тому числі ПДВ, тис.грн.
23333
28000
30333
35000
116667
151667

Валові витрати, тис.грн., у тому числі:
91602
109923
119083
44529
365138
512528

Матеріальні витрати
85250
102300
110825
35000
426249
481661

Витрати на оплату праці
2088
2505,6
2714,4
3132
10440
11400

Відрахування на соціальні заходи
 
 
 
 
 
 

Амортизація
4265
5117,7
5544,2
6397
21324
19466,8

Інші витрати
 
 
 
 
 
 

Валовий прибуток, тис.грн.
48398
58077
62917
2E+05
334862
397472

Чистий прибуток, тис.грн.
 
 
 
 
 
 

РОЗДІЛ ІІІ
3. ОРГАНІЗАЦІЙНІ ЗАХОДИ ПО СТВОРЕННЮ ПІДПРИЄМСТВА.
3.1. Реєстрація підприємництва та виготовлення печатки і штампів.
ПП “МартинКріль” буде здійснювати свою діяльність на основі таких законодавчих і нормативних актах та законах:
“Про власність”,
“Про підприємництво”,
“Про підприємства в Україні”,
“Про систему оподаткування”,
“Про податок на додану вартість”,
“Про оподаткування прибутку підприємств”,
“Про збір на обов’язкове державне страхування”,
“Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття”,
“Про патентування деяких видів підприємницької діяльності”,
“Про ліцензування деяких видів підприємницької діяльності”.
Декрети Кабінету Міністрів України:
“Про прибутковий податок з громадян”,
“Про місцеві податки і збори”.
На перших етапах своєї діяльності всі питання які будуть виникати в процесі роботи в приватному підприємстві “МартинКріль” будуть консультуватись у відповідному центрі:
Рівненський регіональний бізнес-центр тел. 26-35-48
Перелік та коротка характеристика всіх документів, на основі яких буде засновано ПП “МартинКріль” було розглянуто вище у розділі ІІ.
Порядок розробки і затвердження документації буде узгоджено з такими організаціями:
- Головне управління сільського господарства і продовольства: 33000, м. Рівне, вул. Майдан Просвіти, 1, тел. 633545, 223070.
- Головне управління економіки: вул. Майдан Просвіти, 1, тел. 26482, 695230.
- Управління зовнішньоекономічними зв’язками, торгівлею, та побутовим обслуговуванням населення: 33000, м. Рівне, вул. С.Петлюри, 35, тел. 223595, 222294.
- Управління промисловістю, енергетичним транспортом та зв’язками: вул. Майдан Просвіти, 1, тел. 221584, 695170.
- Інспекція якості та формування ресурсів сільськогосподарської продукції: вул. Словацького, 1 тел. 224175.
ДПА України в Рівненській області.
Статут підприємства затверджується розпорядженням голови Рівненської міського управління, і постановою Рівненської міської ради УТМР.
ПП “МартинКріль” являє собою підприємство з інвестиційним засновником у формі приватного підприємства. Воно створюється у відповідності до статуту про заснування ПП “МартинКріль” від 1.01.06. та чинного законодавства України.
Засновник приватного підприємства є фізична особа, генеральний директор Мартинюк Сергій Володимирович, який діє згідно чинного законодавства України, місце проживання: м. Рівне, вул. Соборна, 275/231.
Підприємство є юридична особа, яка має права та обов’язки і здійснює свою діяльність згідно з чинним законодавством України і дійсного статуту. Підприємство за своїми зобов’язаннями відповідає всім закріпленим за ним майном на яке згідно з чинним законодавством, може бути звернене стягнення.
Власником майна є фізична особа – генеральний директор Мартинюк С.В.
3.2. Дозволи на право здійснення підприємництва.
Новостворене підприємство буде виробляти ліцензійовану продукцію за встановленими державними стандартами. Ліцензія видається Держком промисловості та сільськогосподарської продукції та промисловим комітетом України. Виробництво буде здійснюватись згідно дозволів з пожежної служби, санітарно гігієнічної установи, МВС в Рівненській області, посадових інструкцій, Обласної і Міської ради, Державного комунального господарства, Органу земельного кадастру.
3.3.Вибір банківської установи та кредитування підприємства.
ПП “МартинКріль” в процесі своєї діяльності буде співпрацювати з такими банківськими установами:
Приватбанк,
Укрексімбанк,
Західінкомбанк,
В яких будуть відкриті розрахункові та інші рахунки.
Вибір саме цих банківських установ ґрунтується на ряді переваг:
- національна мережа банків має свої філії і відділи практично в будь-якій точці України, що дозволяє кожному громадянину країни користуватись банківськими послугами,
- рахунки фізичних осіб, що обслуговуються даними банками – це не тільки індивідуальний підхід до кожного клієнта і найширший спектр послуг, це показник високої довіри клієнтів до банку,
- щомісяця дані банки пропонують клієнтам нові програми і послуги.
3.4. Майнове забезпечення підприємницької діяльності.
Майно підприємства складають основні фонди та оборотні засоби, а також інші цінності, вартість яких відображається на самостійному балансі підприємства. Власником майна підприємства є засновник.
Джерелами формування майна підприємства:
дохід від господарської діяльності підприємства,
кредити банків та інших кредиторів,
внески та пожертвування юридичних та приватних осіб,
інші джерела, що не заборонені чинним законодавством.
Головним узагальнюючим показником господарської і фінансової діяльності підприємства є його прибуток. Прибуток, після сплати встановлених законодавством податків та обов’язкових платежів, підприємство самостійно розпоряджається і розподіляє його. Порядок розподілу та використання чистого прибутку визначається засновником.
Збитки підприємства відписуються за рахунок резервного фонду, а у випадку, якщо коштів резервного фонду не вистачає за рахунок інших коштів підприємства, а якщо не вистачає і цих коштів то за рахунок реалізації майна підприємства, або додаткових внесків засновника.
3.5. Страхування підприємництва.
Засновник підприємства не несе відповідальності за повне або часткове невиконання своїх зобов’язань згідно із статутом, якщо таке є результатом надзвичайних подій, що знаходяться поза розумним контролем засновника, настає після затвердження статуту та де засновник не мав змогу передбачити або запобігти звичайним заходам. Зокрема такими надзвичайними подіями (форс-мажор) вважаються війна (оголошена або неоголошена), повстання, політичні хвилювання, страйки, землетруси, повені, пожежі, рішення уряду, та інші аналогічні події.
Щоб компенсувати втрати, які можуть бути при вище наведених подіях, ПП “МартинКріль” буде страхувати майно, продукцію, працівників, технологію.
Страхування буде проводитись через страхову фірму СкайдВест, що знаходиться за адресою: 33028, м. Рівне, вул. Чорновола, 13/314, тел. 26-94-08, E-mail: skidewest@ukrwest.net, www.skide-west.com.
СПИСОК ЛІТЕРАТУРИ
1. Газета “Приватні оголошення та реклама” №26(77) 25 жовтня 2004 року. “Перелік документів, необхідних при реєстрації підприємства”.
2. “Учебная книга кролиководов” Н.С.Зусман, В.Н.Помытко, Москва “Колос” 1972 г.
3. “Поради кролівникам” М.З.Гелевара, В.П.Погінов, видавництво “Урожай” Київ 1970 р.
4. “Основи правознавства” Тернопіль “Астон” 2002 р.
5. Закон України “Про власність”,
6. Закон України “Про підприємництво”,
7. Закон України “Про підприємства в Україні”,
Закон України “Про систему оподаткування”,
Закон України “Про податок на додану вартість”,
Закон України “Про оподаткування прибутку підприємств”,
Закон України “Про збір на обов’язкове державне страхування”,
Закон України “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття”,
Закон України “Про патентування деяких видів підприємницької діяльності”,
Закон України “Про ліцензування деяких видів підприємницької діяльності”.
15. Декрети Кабінету Міністрів України:
“Про прибутковий податок з громадян”,
“Про місцеві податки і збори”.