Критерії та показники конкурентоспроможності підприємства (Максимова И. Оценка конкурентоспособности промышленного предприятия // Маркетинг. - 1996. - №3. - с. 51-56.)
До першої групи входять показники, що характеризують ефективність управління виробничим процесом: економічність виробничих витрат, раціональність експлуатації основних фондів, досконалість технології виготовлення товару, організацію праці на виробництві. У другу групу об'єднані показники, що відображають ефективність управління оборотними коштами: незалежність підприємства від зовнішніх джерел фінансування, здатність підприємства розплачуватися по своїх боргах, можливість стабільного розвитку підприємства в майбутньому. У третю групу включені показники, що дозволяють отримати уявлення про ефективність управління збутом і просуванням товару на ринку засобами реклами і стимулювання, а в четвертую групу - показники конкурентоспроможності товару (якість товару і його ціна).
У зв'язку з тим, що кожний з цих показників має різний ступінь важливості для розрахунку коефіцієнта конкурентоспроможності підприємства EMBED Equation.3 , експертним шляхом були розроблені коефіцієнти ваговитості критеріїв.
Розрахунок критеріїв і коефіцієнта конкурентоспроможності підприємства проводиться за формулою середньозваженої арифметичної [167].
Коефіцієнт конкурентоспроможності підприємства EMBED Equation.3 розраховується за формулою:
EMBED Equation.3 (6.1)
де EMBED Equation.3 - значення критерію ефективності виробничої діяльності підприємства; EMBED Equation.3 - значення критерію фінансового стан підприємства; EMBED Equation.3 - значення критерію ефективності організації збуту і просування товару на ринку; EMBED Equation.3 - значення критерію конкурентоспроможності товару; 0,15; 0,29; 0,23; 0,33 - коефіцієнти вагомості критеріїв.
Критерії ефективності виробничої діяльності EMBED Equation.3 розраховується за формулою:
EMBED Equation.3 , (6.2)
де EMBED Equation.3 - відносний показник витрат виробництва на одиницю продукції; EMBED Equation.3 - відносний показник фондовіддачі; EMBED Equation.3 - відносний показник рентабельності продукції; EMBED Equation.3 - відносний показник продуктивності праці; 0,31; 0,19; 0,40; 0,10 - коефіцієнти вагомості показників.
Критерії фінансового стану діяльності підприємства EMBED Equation.3 розраховується за формулою:
EMBED Equation.3 , (6.3)
де EMBED Equation.3 - відносний показник автономії підприємства; EMBED Equation.3 - відносний показник платоспроможності підприємства; EMBED Equation.3 - відносний показник ліквідності підприємства; EMBED Equation.3 - відносний показник оборотності оборотних коштів; 0,29; 0,20; 0,36; 0,15 - коефіцієнти ваговитості показників.
EMBED Equation.3 (6.4)
де EMBED Equation.3 - критерій ефективності організації збуту і просування товару; РП - відносний показник рентабельності продажів; EMBED Equation.3 - відносний показник затовареності готовою продукцією; EMBED Equation.3 - відносний показник завантаження виробничих потужностей; EMBED Equation.3 - відносний показник ефективності реклами і засобів стимулювання збуту; 0,37; 0,29; 0,21; 0,14 - коефіцієнти ваговитості показників.
Критерій конкурентоспроможності товару EMBED Equation.3 розраховується як співвідношення якості товару до його ціни споживання.
У загальному вигляді алгоритм розрахунку коефіцієнта конкурентоспроможності промислового підприємства передбачає три послідовні етапи:
1. Розрахунок одиничних показників конкурентоспроможності підприємства 1.1-4.2 (табл.) і переклад показників 1.1-3.4 у відносні величини (бали).
Для перекладу показників 1.1-3.4 у відносні величини проводиться їх порівняння з базовими показниками. Як базові показники (бази для порівняння) можуть виступати: середньогалузеві показники; показники будь-якого конкуруючого підприємства або підприємства-лідера на ринку; показники оцінюваного підприємства за минулі відрізки часу.
В цілях перекладу показників у відносні величини використовується 15-ти бальна шкала. При цьому, у 5-ть балів оцінюється показник, що має значення гірше, ніж базовий; у 10-ть балів - на рівні базового; у 15-ть - краще, ніж базовий.
2. Розрахунок критеріїв конкурентоспроможності підприємства по представлених вище формулах.
3. Розрахунок коефіцієнта конкурентоспроможності підприємства.