5. брак від прихованих дефектів одержаних матеріалів і комплектуючих виробів. Брак може бути виявлений у процесі ви-тва прод-ції або під час її використання у споживача. Тому розрізняють брак зовнішній і внутрішній. Збитки від внурт.браку=виробничій Сб., а від зовн.-повній Сб. забракованої продукції, зменшеній на виручку від її продажу, якщо забракована прод-ція не замінюється. Крім того, до суми збитків можуть включатися від споживача Зб.=Сб.в.+Чб.з.-Сб.п.+дельтаП+С, де Сб.в. і Сб.з.-відповідно Сб.внутр.і зовн.браку; Сб.п.- виручка від продажу бракованої прод-ції; дельта П-зменшення П внаслідок зниження обсягів продажу прод-ції.
6. доставка прод-ції прискореним способом – виникають додаткові витрати , які являють собою різницю між фактичними транспортними витратами прискореним способом і витратами на транспортування способом, передбаченим у договорі.
7. купівля прод-ції в ін.продавця або виготовлення її власними силами
Сзб.=Сф.к.-Сд.к.;, де Сф.к. – факт.витрати на купівлю прод-ції або виготовлення її власними силами (на рівні виробничої сб-ті з урахуванням заг.-господ. витрат.), Сд.к. – витрати на купівлю цієї продукції згідно з договором.
8. зміна асортименту продукції і зниження її якості. Сума збитків визначається в основному зменшенням П внаслідок негативного впливу цінового фактора, також можливі санкції за порушення умов договору і додаткові витрати на гарантійне обслуговування прод-ції пониженої якості Сзб.=дельта Пц+Ср+Сс, де: дельта Пц-зменшення П ч-з зниження виручки від продажу прод-ції або зміни її асортименту. Ср-додаткові витрати на гарантійне обслуговування прод-ції.
9. втрата або пошкодження майна. Збитки в цьому випадку = баланс.вартості втраченого майна та величині зниження вартості пошкодженого майна або витрат на усунення цього пошкодження.
Зниження вартості майна визнач експертним методом, а витрати на усунення пошкодження визнач.на основі відповідного кошторису.
10. зниження обсягу ви-тва прод-ції. Цей наслідок порушень призводить до зменшення П (втрач вигоди), крім того, можливі санкції за неналежну кі-сть поставленої прод-ції.
Зменшення П обчислюється безпосередньо на основі цін на продукцію та її сб-сті. Можливі 2 варіанти обчислення витраченого П:
1)Сзб.=(Ц-Со)*дельта N=Сп.о.*дельтаN
2)дельта П=(Ц-Сз.о)*дельта N, де: Ц – ціна 1 виробу; Со – повна Сб. 1 виробу; Сп.о. – пост. Витрати у Сб. 1 виробу; дельта N – зменшення обсягу ви-тва прод-ції у натур.виразі;Сз.о. – планові змінні ви-ти на 1 продукції.
Обчислення втраченого П за формулою 1) відповідає методиці калькулювання за повними витратами. Пост ви-ти враховуються окремо тому, що зменшення обсягу ви-тва призводить до їх зростання на 1 прод-ції і відповідно до зменшення П. більш сучасною є формула 2), оскільки, при зменшенні обсягу ви-тва заг пост ви-ти за певний період не знижуються.
ІІІ. Матер.відповідальність під-тва вцілому і його підрозділів тісно взаємопов.і здійснюється на єдиній методичній основі. ЕК.санкції адресовані під-тву повинні доводитись до підрозділів, які є безпосередніми винуватцями заподіяних збитків.
Внутр матер відпов обмежується відносинами між підрозділами під-тва, які не є юр.особами і власниками майна, тому таку відповідальність майновою, в юрид розумінні слова, назвати не можна.
Внутр матер відповідальність організується самим під-твом і ним же регулюється, хоча це і здійснюється на заг засадах цивільного права і методики визначення збитків. Незважаючи на певну обмеженість, внутрішня відповідальність відіграє важливу стимулюючу і дисциплінуючу роль.
Внутр.матер відповідальність реалізується ч-з си-му ЕК претензій виробничих, обслуговуючих підрозділів і функціональних служб у випадках порушен взаємних зобов»язань.
Си-ма внутр матер відповідальності на основі ЕК претензій включає наступні регламентуючі складові:
Класифікатор претензій , в якому зазначається зміст типових порушень і наслідки, що призводять до втрат;
Док-ти, що фіксують факт порушень і на основі яких може бути оформлена претензія
Порядок оформлення і подання претензії
Терміни подання, розгляду і задоволення чи відхилення претензії
О-ція обліку пред»явлених чи одержаних претензій;
Вплив пред»явлених і одерж.претензій на результати роботи підрозділів тв їх ЕК інтереси
Комісія, що виконує арбітражні ф-ції щодо взаємних внутр і зовн претензій
Методика обчислення збитків і величини претензій.