Особливості оформлення документів на процеси лиття.
Серед технологічних методів, які застосовуються у машино- та приладобудуванні для виготовлення або ремонту виробів та їх комплектуючих частин процес лиття відноситься до технологічно важких. В свою чергу, комплекти документів на процеси лиття відрізняються підвищеною інформативністю, відображаючи комплексні данні по затраті матеріалів на лиття з урахуванням технологічних та виробничих втрат, докладніші данні стосовно засобів технологічного оснащення з урахуванням не тільки їх позначень, але і стосовно розмірних характеристик, їх масі, а також даних по технологічних режимах. Технологічні процеси лиття мають комплексну направленість і можуть містити данні по виготовленню відливок, підготовці розплаву з рідкого метала і зачистці відливок. По суті виконання, процеси лиття відносяться до небезпечних, так як зв’язані з великими масивами рідкого металу та технологічної оснастки. Висока температура рідкого металу, виділення газів при заливці металу у форми і дисперсійного пилу при вибірці відливок із опок ті інші фактори негативно впливають на здоров’я виконавців та навколишнє середовище. Незважаючи на прийняті міри по вдосконаленню таких процесів, пов’язаних із застосуванням механізованих і автоматизованих засобів, застосування ручної праці все ще залишається переважаючим фактором.
Перераховані умови роботи примушують розробників комплектів документів на процеси лиття дуже уважно відноситися до процедур пов’язаних з їх виконанням та оформленням.
Відповідні правила оформлення комплектів документів на процеси лиття знайшли відображення в ГОСТ 3.1401-85 „ЕСТД. Форми та правила оформлення документів на технологічні процеси лиття”. Вказаний стандарт розроблений на раніше діючий ГОСТ 3.1401-74 та ГОСТ 3.1425-76, передаючих правила оформлення машиноорієнтованих форм документів і відповідно форм технологічних документів застосовуваних при автоматизованому проектуванні.
На відміну від вказаних нова редакція забезпечує: застосування уніфікованих форм технологічних документів, незалежних від використовуючи методів проектування;
приведення форм документів до єдиного формату А4 на раніше використовуваний А3;
застосування для описання змісту операцій форм МК по
ГОСТ 3.1118-82;
скорочення видів документів у 3 рази.
В основному, в ГОСТ 3.1401-85 представлені спеціалізовані карти технологічної інформації (КТІ), призначення для виконання наступних процесів:
лиття в піщані форми для одиничного та малосерійного виготовлення виплавок із чавуну;
лиття в піщані форми для серійного та масового виготовлення виплавок із чавуну;
лиття в піщані форми для різних типів виробництв стальних виплавок, а також виплавок із спеціальних та кольорових сплавів;
лиття в оболонкові форми для різних типів виробництв;
лиття в кокіль для різних типів виробництв;
лиття по виплавленим моделям різних типів виробництв;
лиття під тиском для різних типів виробництв;
електрошлакове лиття для різних типів виробництв;
виготовлення летейних стержнів для серійного, масового виробництв;
обробці (зачистці) виплавок.
Крім цього, данним стандартом стандартом передбачено додаткові форми документів:
відомість стержнів (ВС) до КТІ на процеси для одниничного та мало серійного типів виробництв для різних способів лиття;
відомість жеребєєк, холодильників (ВЖ) до КТІ для різних типів виробництв та різних способів лиття.
Склад видів документів, які входять в комплект документів на ЕТП з вказанням почерговості їх належності та призначення, данні в таблиці 1.
Таблиця 1
Склад видів документів в загальному вигляді, які входять до комплекту ТТП (ГТП), з вказанням почерговості їх входження та призначення вказаний в таблиці 2.
Таблиця 2.

При комплектуванні документів на процеси слід підкреслити те, що для таких видів документів як МК/КТП, МК/КТІ, КЄ застосовують не перші листи, а продовження вказаних форм. Це дозволяє при розробці комплекту документів на ЕТП давати загальне позначення під КТП або КТІ для всіх документів по ГОСТ 3.1201-85 та застосовувати сквозну нумерацію листів в рамках всього комплекту. Наприклад, при розробці комплекту документів на ЕТП лиття його позначення по ГОСТ 3.1201-85 буде мати наступний вигляд:
АБВГ. 50110.00001.
Таке позначення буде стояти на всіх видах документів, які входять до комплекту.
Аналогічний підхід при комплектуванні документів для вказання перемінної інформації на одну виплавку в ТТП (ГТП). Таким комплектам документів дають загальне позначення під КТІ для всіх видів документів з застосуванням сквозної нумерації листів в рамках всього комплекту документів, наприклад,
АБВГ. 59210.00001,
в той же час комплект документів, які встановлюють постійну інформацію, куди входять МК/КТТП і ВТД буде мати коди в рамках цих видів документів або всього комплекту документів, наприклад:
АБВГ.02210.00001.
Сквозна нумерація листів в цьому випадку виконується в рамках вказаних видів документів.
В цілях застосування позначення комплекту документів (документа), який виражає конкретний вид лиття в відповідності з ГОСТ 3.1201-85 допускається додатково вводити код характеристики документації додатково два значки з КТО, наприклад,
АБВГ.0231066.00001,
тим не менше комплект документів на груповий технологічний процес вільної заливки в кокіль.
В цілях скорочення комплектності документів на процеси лиття, особливо коли мова йде про одиничне або малосерійне виробництво, допускається сполучати види документів, наприклад, втілювати двосторонню печать бланку документів з вказанням КТІ на лицевій стороні та продовження МК – на оборотній.
Методологія оформлення таких документів ненабагато відрізняється від інших документів.