Пиво дорожчає на 10%…
Для деяких пивзаводів України — це вагомий фінансовий удар, стверджують фахівці. І прогнозують, що до кінця року кілька підприємств навіть закриється. Новий рік приніс пивоварам неприємний фінансовий сюрприз — з першого січня акциз на їхню продукцію зріс з 27 до 31 копійки за літр напою. Таке нововведення виробники назвали дискримінацією пивоварної галузі. На ВАТ “Рівень” прогнозують: стара ціна на пиво утримається ще кілька місяців. А от ближче до травня літр рівненського пива подорожчає щонайменше на десять відсотків. — Якщо на підприємстві рентабельність висока, воно може утримувати ціну, а якщо ні, то немає іншого виходу, як піднімати ціну. Від будь-яких подорожчань страждає завжди споживач, — каже директор ВАТ “Рівень” Мар’ян ГОДА.Утім, справжніх шанувальників хмільного напою його нова ціна не лякає. Рівняни вважають, що до будь-яких подорожчань звикли й своїй прихильності до пива не зрадять.У виробників пива оптимізму менше. Розповідають, що у Верховній Раді зареєстровані два законопроекти, які — у разі їх прийняття — можуть знищити українську пивоварну галузь. Аналітики підрахували: збільшення акцизу призведе до суттєвого підвищення собівартості продукції та необхідності збільшити ціни на всі безалкогольні напої, соки, а також пиво. Це, у свою чергу, зменшить споживання такого роду продукції. І як наслідок — принаймні на 12 мільйонів гривень постраждає бюджет.
Зміни в законодавстві можуть негативно вплинути на економіку та суспільне життя в Україні”, — вважає директор Рівненського пивзаводу Мар’ян Года. Затверджений у січні в першому читанні Закон України “Про основні засади державної політики запобігання алкоголізму в Україні” відносить пиво до слабоалкогольних напоїв, а тому і встановлює обмеження на його реалізацію.
Якщо закон вступить в дію, продаж пива заборонять у громадських місцях, під час проведення масових заходів та спортивних змагань. Це змушує пана Году провести паралель із горбачовським Указом про боротьбу з алкоголізмом і самогоноварінням у колишньому СРСР. Мету поставили благородну, але шляхи її досягнення були варварськими, а наслідки — горезвісними…
Тому Мар’ян Года як фахівець галузі та свідомий громадянин, дбаючи про поповнення місцевого бюджету і, отже, соціальні виплати та стабільність у суспільстві, виступає ініціатором обговорення положень Закону України “Про основні засади…” серед широких верств населення.
Інша малоприємна зміна стосується збільшення з 1 липня розміру акцизного збору з 23 до 30 копійок за декалітр, що спричинить подорожчання пива та інших слабоалкогольних напоїв. І якщо для гігантів цієї індустрії, таких як “Оболонь”, “Рогань”, “Славутич” тощо, вищий акциз при великих обсягах виробництва не такий болісний, то для місцевих пивоварів — вже перепона, яка може навіть викликати кризу серед “небрендових” виробників. І обійти її можна, лише піднявши ціну на продукцію. Однак директор рівненського пивзаводу вважає, що до такого можна вдатися, лише впровадивши передові технології виробництва, підвищивши якість сировини. Виходить, що держава ставить підніжку місцевому виробнику. Яскравим прикладом цього є зникнення в Західній Україні близько двадцяти пивзаводів протягом останніх восьми років. Аналогічна ситуація і в інших регіонах. Частка майже 40 невеликих підприємств цієї галузі складає близько шести відсотків виробництва пива в Україні. Тоді як 95 відсотків — за великими “брендовими” пивзаводами.
Однак не все так погано, як може видатись на перший погляд. Мар’ян Года напередодні сезону масового споживання пива запевнив, що обсяги виробництва напою рівненським пивзаводом будуть суттєво збільшуватись. Під популярною місцевою торговою маркою “Рівень” випускатиметься пиво “Пшеничне”, планується поліпшити оформлення продукції. І хоча наразі рівненське пиво в пляшках продається лише в продуктових магазинах, а розливне з кегів — у єдиному фірмовому кафе, дирекція пивзаводу має маркетингові розробки експансії в торговельні мережі області. Тож підтримаймо пивним кухлем СВОГО виробника!