ОСНОВИ САНІТАРНО-ЕПІДЕМІОЛОГІЧНОГО НАГЛЯДУ В ЗБРОЙНИХ СИЛАХ УКРАЇНИ

ОСНОВИ САНІТАРНО-ЕПІДЕМІОЛОГІЧНОГО НАГЛЯДУ В ЗБРОЙНИХ СИЛАХ УКРАЇНИ
Основи організації санітарно-гігієнічних
та протиепідемічних заходів
у Збройних Силах України
Санітарно-гігієнічне та протиепідемічне забезпечення є одним з основних видів діяльності медичної служби у загальній системі медичного забезпечення особового складу військ. Воно залежить від сумісних скоординованих зусиль командування та інших служб (інженерної, хімічної, медичної, продовольчої, речової, ветеринарної тощо) і досягається комплексом заходів, проведення яких забезпечує підтримання санітарного благополуччя військ, збереження та зміцнення здоров'я військовослужбовців, підвищення їх боєздатності, попередження виникнення І розповсюдження серед особового складу інфекційних та інших захворювань, а також якнайшвидшу ліквідацію при появі їх у військах.
Під санітарним благополуччям розуміють створення оптимальних умов для життєдіяльності військ, які забезпечують відсутність або зниження до допустимих меж шкідливого впливу факторів, що зумовлені навчально-бойовою діяльністю та побутом особового складу формувань, а також іншими чинниками довкілля, завдяки чому підтримується низький рівень загальної захворюваності, у тому числі й інфекційної.
Для здійснення санітарно-гігієнічного та протиепідемічного забезпечення військ створено Державну санітарно-епідеміологічну службу Міністерства оборони (МО) України.
Структура державної санітарно-епідеміологічної служби Міністерства оборони України
Начальник Головного вІйськово-медичного управління МО України - начальник медичної служби ЗС України
Начальник санітарно-епідеміологічного управління МО України головний, державний санітарний лікар МО України
Санітарно-епідеміологічне управління МО України
Центр державного
санітарно-епідеміологічного
нагляду ЗС України
Регіональні санітарно-епідеміологічні загони
Територіальні санітарно-епідеміологічні загони
Гарнізонні санітарно-епідеміологічні лабораторії
На чолі її стоїть начальник санітарно-епідеміологічного управління Міністерства оборони України - головний державний санітарний лікар МО, який підпорядковується начальнику Головного військово-медичного управління МО України - начальнику медичної служби Збройних Сил України.
Начальнику санітарно-епідеміологічного управління МО України підпорядковуються санітарно-епідеміологІчне управління МО України та структурні підрозділи державної санітарно-епідеміологічної служби МО України: Центр державного санітарно-епідеміологічного нагляду Збройних Сил України, регіональні та територіальні санітарно-епідеміологічні загони. Вищеназваним закладам підпорядковані гарнізонні санітарно-епідеміологічні лабораторії. На їх оснащенні є медичні польові та медичні військові лабораторії, дезінфекційно-душові установки та інша техніка і майно.
Фахівці цих закладів планують, організовують і контролюють якість проведення необхідних санітарно-гігієгічних та протиепідемічних заходів у військах. Організовують їх виконання у військових формуваннях командування служби життєзабезпечення та медична служба.
Проведення комплексу санітарно-гігієнічних та протиепідемічних заходів повною мірою залежить від умов розміщення та бойової діяльності військ, кліматичних, санітарно-гігієнічних та епідемічних умов, рівня загальної культури і санітарної освіченості особового складу та ряду інших факторів.