Кримінальна харкткристика окремих способів ухилень від сплати податківВступ
Аналіз криміногенної ситуації, що склалася в сфері нарахування і сплати податків, свідчить про необхідність наукової розробки комплексу профілактичних заходів в окремих сферах підприємницької діяльності. Найбільшої уваги в сучасних умовах вимагає попередження податкових правопорушень у сферах:
кредитно-фінансових відносин ;
зовнішньоекономічної діяльності;
реалізації нафтопродуктів;
імпорту і реалізації медичних препаратів;
операцій з нерухомим майном;
виробництва і реалізації сільгосппродукції;
операцій з чорними і кольоровими металами;
ігрового бізнесу;
торгівлі;
виробництва і реалізації підакцизних товарів і інші.
У цьому науковому дослідженні буде розглянута діяльність податкової міліції щодо профілактики податкових правопорушень у кредитно-фінансовій і банківській, зовнішньоекономічній сферах, при реалізації нафтопродуктів, сільгосппродукції, енергоносіїв та ін.
Поряд із загальними способами ухилень від сплати податків (ненадання податкової декларації, заниження, приховання об'єктів оподаткування) є необхідність проаналізувати окремі способи злочинної діяльності для з'ясування змісту дій, прийомів по здійсненню ухилень від сплати податків.
Деякі компанії в теперішній час розробили декілька нових і удосконалили старі
схеми ухилення від сплати податків.У деяких випадках страхові компанії виступають як засіб приховання злочинної діяльності, а іноді вони створюють умови правомірного зменшення оподатковуваного обороту (оптимізація сплати податків). У більшості випадків пропоновані фінансові схеми відповідають чинному законодавству в сфері налогооблажения. Однак при дослідженні всіх ланок фінансової схеми може бути встановлено дійсний зміст і спрямованість діяльності окремих суб'єктів підприємницької діяльності. Основною умовою для правоохоронних органів встановлення факту наміру, тобто того, що настання страхової події було не випадковим, а заздалегідь спланованим.







1. Ухиляння від сплати податків шляхом завищення витрат на виконання робіт
З метою приховання дійсного обсягу робіт суб'єкти підприємницької діяльності складають фіктивні угоди й інші документи про нібито участь у існуючій діяльності субпідрядних організацій. У зв'язку з цим відбувається зменшення оподатковуваного обороту. У результаті з’являються кошти через фіктивні фірми чи використовуються можливості "конвертаційних" центрів.
У цьому випадку схема ухиляння від сплати податків така (дод.А):
1. ЧФ "А" укладає угоду з підприємствами "Л" і "А" на виконання комплексу ремонтних робіт.
2. З метою фактичного виконання робіт досягається неофіційна угода з підприємством "Х" без складання документів обліку.
3. Після виконання визначених угодою робіт підприємства-замовника перелічують на розрахунковий рахунок ЧФ "А" обумовлену суму грошових засобів. Складається необхідний пакет документів про прийом виконаних робіт. Підприємство ЧФ "А" у цьому випадку документально виступає як генеральний підрядчик.
4. Значна частина грошових засобів перераховується на адресу фірм, які з’явилися із метою заниження оподатковуваного обороту і відображення про участь у виконанні робіт субпідрядної організації.
5-7.Фірми, де появилися кошти , пред”являють ЧФ "А" необхідні (фіктивні) документи про участь у виконанні ремонтних робіт.
8. Частина грошових засобів, які з’явилися передаються реально існуючому підприємству "Х" , що фактично виконувало ремонтні роботи. Об”єми виконаних робіт не знаходять відображення в бухгалтерському обліку даного підприємства. Відповідно не надходять податкові платежі в бюджет.
9. ЧФ "А" із частини (незначної) коштів, що залишилися сплачує податки в бюджет, створюючи при цьому видимість легальності здійснених фінансово-господарських операцій.
Наприклад, у ході здійснення профілактичних заходів були установлені факти виконання приватним підприємством робіт на окремих спиртзаводах. Отримані кошти в сумі 40 тис. грн. Через "конвертаційні" центри і фіктивні фірми були об’явлені. Для звіту подаються фіктивні документи про нібито виконані роботи й участь інших організацій як субпідрядників. Співробітники податкової міліції виявили виконавців робіт, яким в якості заробітної плати було виплачено 4 тис. грн. Директором приватного підприємства отримані кошти в сумі 40 тис.грн. віднесені на валові витрати , тим самим занижений оподатковуваний оборот.
В окремих випадках суб'єкти підприємницької діяльності як плату за виконані роботи оформляють бартерні операції. Надалі виконані угоди не знаходять відображення в бухгалиерском обліку, відповідним чином , не враховується і при розрахунку і сплаті податків.
Податкова міліція здійснює аналіз виконаної діяльності : обсяг виконаних робіт; фактичні витрати; сформований на споживчому ринку рівень цін на виконання визначеної діяльності; по автоматизованих обліках і наявній оперативній інформації встановлюються фірми, що використовуються для обналічування коштів .
2. Ухиляння від сплати податків шляхом виконання товарообмінних операцій без відображення їх у бухгалтерському обліку
Суб'єкти підприємницької діяльності з метою ухилення від сплати податків здійснюють товарообмінні операції. Однак зазначена діяльність не має цілком спрямованості у виді бартерних операцій . Вони носять змішаний характер. В одних випадках господарська діяльність проявляється в товарообмінних операціях, а в підсумку всі направлені на одержанні наявних коштів . Облік виконаних операцій не проводиться. При цьому має місце оформлення документів , необхідних для перевезення, збереження, відпустки продукції. Характеристика зазначеної вище діяльності може бути представлена матеріалами однієї кримінальної справи. Схема (дод.Б) :
1. Приватний підприємець здійснював фінансово-господарську діяльність, не сплачував податки і не представляв необхідну фінансову звітність. Фактично ПП проводив господарські операції (товарообмінні) і здійснював розрахунки в наявній грошовій формі.
2. У процесі оперативно-розшукових заходів були встановлені факти постачання нафтопродуктів на адресу приватного підприємця, діяльність якого перевірялася. Збереження нафтопродуктів, за договором збереження, здійснювалося на 3-х нафтобазах.
3. Приватний підприємець поставляв на адресу сільгосппідприємству нафтопродукти, оформляючи документально товарообмінні операції.
4. Сільгосппідприємства відвантажували на адресу частки підприємця цукор і іншу сільгосппродукцію.
5. Поставлена продукція була реалізована за готівку . Грошові засоби бухгалтерським обліком оприбутковані не були. Перевірені фінансово-господарські операції не знаходять відображення в бухгалтерському обліку. Податкова звітність у податкову інспекцію не подавалась.
6-7.Аналіз документів і оперативної інформації дозволив встановити факти постачання нафтопродуктів на адресу частки підприємця і їхнього збереження на 3-х нафтобазах. Наступна їхня реалізація дозволила попередити факти ухилянь від сплати податків і частково відшкодувати причинений державі матеріальний збиток.
Встановити і попередити факти ухилянь від сплати податків сприяв аналіз наступних документів:
1) відвантаження нафтопродуктів на адресу приватного підприємця;
2) розміщення на збереження нафтопродуктів на 3-х нафтобазах;
3) транспортування нафтопродуктів від постачальника на нафтобази й адресу сільгосппідприємств;
4) бартерні операції між приватним підприємцем і сільгосппідприємствами;
5) факти відвантаження цукру й інших сільгоспродуктів на адресу підприємця.
3. Ухиляння від сплати податків шляхом реалізації продуктів на адресу фіктивних фірм без передоплати і переведення сум на дебіторську заборгованість
Посадові особи суб'єкта підприємництва з метою ухиляння від сплати податків навмисне оформляють необхідні документи про реалізацію товарів (продукції) на адресу фіктивних фірм без передоплати з їх боку. Кошти на розрахунковий рахунок не надходять. Відповідно занижується оподатковуваний оборот. У розглянутих випадках такі операції проводяться з метою ухилення від сплати податків. Кошти надходять у наявній формі після реалізації продукції з використанням можливостей "конвертаційних" центрів.
Іншим проявом даного способу є реалізація продукції на адресу зареєстрованих підприємств. Однак кошти від покупця не надходять, а документально переводяться на дебіторську заборгованість. Так, наприклад, з метою проведення профілактичних заходів і встановлення шляхів зменшення недоємки по податкових платежах у бюджет підприємства "О" і ВАТ "У" , що перевищувала 107 млн. грн. Співробітниками податкової міліції і податкової інспекції було встановлено ряд фіктивних підприємств - одержувачів нафти , а також платоспроможних дебіторів , на адресу яких відпускалася нафта. Проведення профілактичних заходів дозволило установити порушення в сфері оподатковування двох суб'єктів господарювання.
Фінансова схема може бути представлені в такий спосіб (дод.В):
1. Підприємство здійснює реалізацію продукції без попередньої оплати, заздалегідь знаючи про фіктивність суб'єкта господарювання, з яким вступає у взаємини і з метою виключення надходження коштів на розрахунковий рахунок.
2-3.В окремих випадках документально оформляється реалізація продукції через кілька фіктивних підприємницьких структур.
4-5.Виробляється обналічування коштів .
6. Фактична реалізація продукції здійснюється на адресу реально існуючої фірми.
4. Ухиляння від сплати податків шляхом оформлення фіктивних документів про передачу товару на збереження
Посадові особи суб'єкта підприємницької діяльності з метою приховання (заниження) об'єктів оподаткування складають документи про передачу матеріальних цінностей на збереження іншому суб'єкту, що господарює. У дійсності ж відбувається реалізація продукції (товару) за готівку і кошти не оприбутковуються, а використовуються як оплату виконаних господарських операцій чи в особистих цілях. Через деякий період може бути зроблене часткове відображення реалізації товару в регістрах бухгалтерського обліку і, відповідно, при розрахунку і сплаті податків. Діяльність злочинців у розглянутому випадку (дод.Д) може бути представлена наступною схемою:
1. Директор підприємства передає (документально) вирощену сільгосппродукцію (зерно) на збереження підприємству "У" згідно договору . Фактично зерно , від імені "У" , відправляється на переробку( "А" - керівник (батько); "У" - керівник (син); головний бухгалтер підприємств "А" і "У" - матір.)
2. Передане на збереження зерно підприємством "У" відправляється (документально) на переробку підприємству "З" .
3. Підприємство "З", після переробки, відвантажило борошно на адресу "У" як оплату за переробку , підприємство "З" одержало від підприємства "У" частину зерна.
4. Отримане після переробки борошно було реалізовано на ринку за готівку .
5. Підприємство "У" представляє безпроцентну позичку підприємству "А" на суму , отриману від реалізації борошна.
6. Підприємство "А" придбаває у власність 2 комбайна.
Вивченню й аналізу , зокрема , підлягають наступні документи й операції з ними :
договір про передачу товару на зберігання;
дані про наявність на балансі підприємства складських приміщень, їхня місткість і технічні характеристики;
дані про фактичну наявність товару в місцях збереження;
дані про оренду транспортних засобів , їх оплату, транспортування товару для передачі на збереження, вантажно-розвантажувальні роботи.
5. Ухиляння від сплати податків шляхом фальсифікації даних про кількість реалізованих товарів і отриманих коштів
Посадові особи суб'єкта підприємницької діяльності, здійснюючи реалізацію товарів через малі торгові форми (торгові лотки, кіоски, при виїзній торгівлі), занижують кількість реалізованого товару за звітний період . У товарно-касовій книзі відбивається фактична наявність товару, що знаходиться на реалізації у визначений день. При реалізації того чи іншого найменування товару виробляється його поповнення в продажі без відображення обсягу реалізації. Як правило, для цих цілей товар купується на ринках (оптом) за готівку без оформлення документів.
У ході перевірки підлягають вивченню й аналізу наступні документи й операції:
договори, угоди, контракти про виробництво реалізації товарів (продукції);
документи про прийом товару для наступної реалізації (акт приймання, квитанції про прийом на реалізацію товару , накладні на відпустку товару, ТТН та інші);
документи про відпустк товару зі складу для наступної реалізації;
чорнові записи реалізаторов;
дані про виплату заробітної плати реалізаторам товару;
ТТН на транспортування товару до місця його реалізації;
дані товарно-касової книги;
дані РКА;
рух коштів на розрахунковому рахунку підприємства, що здійснює реалізацію;
платіжні доручення про перерахування коштів організаціям, що здали товар на реалізацію;
рух коштів на розрахунковому рахунку підприємства , якому були перераховані кошти за реалізований товар;
документи, що свідчать про прийом на роботу реалізаторів.
Різновиди прийомів по прихованню ухилянь від сплати податків :
знищення документів про прийом після фактичної реалізації товару;
оформлення документів на операції по поверненню товарів, які нібито відбувалися;
складання документів про здачу для реалізації товару вигаданими особами і реалізація при цьому товару , що належить даному підприємству.