ПЕРЕДМОВА
  У сучасній розгалуженій системі економічних наук історія економічних учень займає важливе самостійне місце і відіграє значну роль. Винесені, як епіграф до передмови, слова видатного українського вченого-еко-номіста академіка В. Ф. Левитського (1854 – 1939) розкривають одну з її основних функцій – необхідність з'ясування наукового достоїнства різних шкіл та напрямів економічної науки, їх дійсного внеску до світової скарбниці економічного знання. Історія економічних учень допомагає також виявити сучасний стан дослідження актуальних проблем економіки, сконцентрувати увагу на ще невирішених важливих питаннях економічної теорії і політики. Велике пізнавально-виховне значення має історія економічних учень у системі економічної освіти, підготовці економістів нової незалежної держави, формуванні їхньої кваліфікації. Особливо зростає значення історико-економічних знань в сучасних умовах ринкової трансформації української економіки. Вони значно підвищують культуру економічного мислення, дають змогу розглядати проблеми у значно ширшому аспекті.
  Історія економічних учень вивчає історичний процес виникнення і розвитку основних систем економічних поглядів учених різних історичних періодів. З цього випливає, що аналіз виникнення і розвитку економічних учень охоплює весь історичний процес суспільного розвитку, всі історичні епохи, починаючи з рабовласницького суспільства. Підходи і трактування економічних явищ та процесів неоднозначні, а тому в економічній науці ми маємо справу з різними теоріями і школами. Проте це не означає існування різних економічних наук. Економічна наука єдина, а школи і напрями, як і в інших науках, – різноманітні.
  Передмова
  Посібник написаний відповідно до програми з історії економічних учень. Автори намагались об'єктивно, неупереджено розкрити сучасний стан науки, узагальнити досвід викладання предмета в умовах незалежності України. Вони використали праці вчених – основоположників окремих теорій, шкіл і напрямів вітчизняної та світової економічної думки. Разом з тим загальний каркас цього навчального посібника склали також праці таких визнаних авторитетів у галузі історії економічної думки, як Ш. Жід, Ш. Ріст, Е. Жамс (Франція), Й. Шумпетер, Б. Селігмен (США), М. Блауг (Англія), М. І. Туган-Барановський, В. Ф. Левитський (Україна) та інших вітчизняних і зарубіжних учених-економістів, чиї праці подаються у списку рекомендованої літератури.
  Автори висловлюють подяку всесвітньо відомому вченому в галузі історії економічного аналізу професору Марку Блаугу за консультацію з питань структури посібника, надану під час їхнього стажування в Ексетерському університеті.