Тема роботи: Виправлення інформації на вінчестері за допомогою програми NDD (Norton Disc Doctor)
Мета роботи: Засвоїти роботу з програмою Norton Disc Doctor. Навчитись
проводити диагностику стану розміщення програмного
забезпечення і якості зберігання інформації на накопичувачі на
магнітних дисках. Навчитись здійснювати процедури „лікування”
виявлених дефектів.
Контрольні запитання:
1. Призначення програми NDD.
2. Як запустити програму для виконання?
3. Формати команд програми NDD.
4. Які помилки може виправляти дана програма?
5. Файл NDDUNDO.DAT, його призначення і використання.
6. На які типи таблиці розміщення файлів (File Allocation Table) розрахована
програма ?
7. Які обмеженні існують для використання програми NDD ?
8. Як програма NDD сприймає імена файлів, написані:
- у „довгому” форматі,
- у кирилиці ?
9. Відмінності російськомовної версії програми – NDDS.
10. Опишіть хід перевірки поверхні диска на фізичні дефекти з точки зору
користувача (графічний інтерфейс користувача).
Теоретичні відомості.
1. Призначення програми NDD.
За допомогою програми NDD (Norton Disk Doctor) з комплексу Norton Utilities Ви можете перевірити диск на правильність його логічної структури (файлової системи) і на наявність "збійних" дільниць на поверхні диску. Програма NDD може перевіряти і корегувати таблицю розміщення файлів, таблицю розподілу жорсткого диску, завантажувальний сектор, структуру каталогу, перевіряти наявність фізичних помилок на диску і т.д. Для стиснутих дисків програма також перевіряє і виправляє структури стиснутого диску. Програму NDD, як і будь-яку потужну зброю, треба застосовувати з обережністю, щоб не зіпсувати те, що добре працює. Програма NDD дозволяє скасувати щойно зроблені виправлення, якщо вони виявилися помилковими.
Зауваження 1. Norton Utilities версії 8.0 містить не тільки програму NDD для DOS, але і її аналог (Norton Disk Doctor) для роботи у середовищі Windows 3.1. Norton Utilities для Windows 95 також містять програму NDD для DOS і її аналог (Norton Disk Doctor) для роботи в графічному середовищі Windows 95.
Зауваження 2. Програма NDD з Norton Utilities версії 8.0 відмовиться працювати під Windows 3.1 і DesqView, а також якщо в комп'ютері встановлена програма FastOpen. В цьому випадку слід вийти з Windows і DesqView або усунути команду налаштування програми FastOpen з файлу AUTOEXEC. ВАТ або CONFIG. SYS.
Зауваження 3. Під Windows 95 програма NDD з Norton Utilities версії 8.0 працювати буде, однак використати її в Windows 95 (як і для обробки дисків з довгими іменами Windows 95(98) і Windows NT) небажано, бо ця програма не розуміє довгі імена файлів і не зможе виявити і відкоректувати проблеми, зв'язані з довгими іменами файлів. Краще тут використати NDD з Norton Utilities для Windows 95.
Зауваження 4. Якщо імена файлів написані на кирилиці, програма NDD певну кількість їх (визначену її внутрішніми можливостями) замінить символами ??, ##, $$. Тобто, розібратися потім у спотворених іменах файлів потребує достатньо багато зусиль. Інші файли, що не потрапили у визначену програмою кількість, будуть втрачені. (Відповідно, рекомендація: завжди використовувайте у назвах файлів латинський шрифт і, бажано, імена не дуже великої довжини).
2. Формат команди.
NDD дисковід:/Q - перевірка логічної структури диску;
NDD дисковід:/С - перевірка логічної структури і поверхні диску (на наявність фізичних дефектів);
NDD дисковід:/DT - перевірка тільки поверхні диску.
В команді можна вказати і декілька дисководів. Режими треба вводити великими літерами (/Q, а не/q). Приклади:
ndd c: d: е:/0 - перевірка логічної структури дисків С :, D: · Е :.
ndd a: /C - перевірка логічної структури і наявності фізичних дефектів диску А:.
3. Запуск перевірки.
Якщо Ви задали в командному рядку всі необхідні параметри (ім'я диску, що перевірятиметься і тип перевірки), то програма NDD відразу розпочне перевірку диску. Перед перевіркою дискет програма NDD виводить повідомлення:
Insert the diskette to diagnose into drive... (Вставте дискету, що перевірятиметься в дисковод...)
Треба вставити потрібну дискету і натиснути клавішу (Enter). Якщо ж ім'я диску, що перевірятиметься, або тип перевірки не були задані, то програма виводить меню, в якому слід вибрати (мишею або виділенням пункту меню клавішами [Стрілка вгору] і [Стрілка вниз] і натиском [Enter]) один з таких пунктів меню:

-Diagnose Disk - перевірка логічної структури диску,
-Surface Test - перевірка поверхні диску,
-Undo Changes - відміна виправлень, зроблених програмою NDD;
-Options - налаштування режимів програми,
-Quit Disk Doctor - вихід з програми.
4. Порядок перевірки дисків.
В режимах /С та /Q для кожного диску програма NDD перевіряє його логічну структуру: аналізує завантажувальний запис, таблицю розміщення файлів і структуру каталогів, а на жорсткому диску - також і таблицю розбиття жорсткого диску. Для стиснутих дисків програма перевіряє структури стиснутих дисків. Хід перевірки диску буде зображатися на екрані. При відкритті помилок програма NDD запропонує їх виправити, при цьому для забезпечення можливості відміни цих виправлень Вам буде запропоновано створити файл NDDUNDO DAT (див. нижче).
5. Перевірка на наявність фізичних дефектів.
В режимі /С після закінчення перевірки логічної структури диску (або системних областей і каталогу диску), а в режимі /DT - відразу, програма NDD перевіряє диск на наявність фізичних дефектів. При перевірці поверхні диску програма NDD виводить на екран діаграму, на якій графічно зображена поверхня диску.
Перевірена частина диску зображається жовтим кольором (на монохромних моніторах - підвищеною яскравістю).
В лівому нижньому кутку екрану у прямокутнику [Time] виводятся відомості про час, що був використаний для тестування (Elapsed) і про приблизну кількість часу, необхідну для тестування (Estimated).
В прямокутнику [Progress] виводятся дані про частку протестованој поверхні диску.
На діаграмі, що показує хід перевірки поверхні диску, стан різноманітних дільниць диску показується за допомогою наступних позначок:
D -дільниця диску, що використовується;
Р- вільна дільниця диску;
В - дефектна д·льниця диску (Bad-block).
Якщо при перевірці з'ясується, що деяка дільниця диску є дефектною (не читається), тоді програма NDD виведе на екран відповідне повідомлення і постарається виправити помилку (див.нижче).
6. Помилки в таблиці разбиття диску і завантажувальному запису диску.
Помилки в таблиці розподілу жорсткого диску і в завантажувальному запису пропонується виправити відразу після їх знаходження (оскільки при неправильності цих областей диску подальший аналіз, скоріше всього, буде безглуздим).
Програма NDD виводить повідомлення. В повідомленні дається назва знайденої помилки, деякі пояснення (у прямокутнику [Description]) і рекомендації (в прямокутнику [Recommendation]).
Ви можете натиснути на одну з таких клавиш:
[Y] - (вибір відповіді [Yes]) - для виправлення помилки;
[N]- (вибір відповіді [No]) - якщо Ви не хочете виконувати виправлення;
[ESC] - (або [С], вибір відповіді [Cancel]) -для відміни перевірки диску.
При внесенні змін програма NDD запропонує створити файл NDDUNDO. DAT, що дозволить скасувати всі зроблені зміни. Слід обов'язково створити такий файл, бо інакше Вам буде дуже важко відновити дієздатність диску, якщо внесені програмою NDD виправлення виявляться невдалими.
7. Помилки в файловій структурі диску.
При виявленні помилок в файловій структурі диску (наприклад, в таблиці розміщення файлів на диску) на екран виводиться повідомлення про помилку. При отриманні такого повідомлення Ви можете натиснути на одну з таких клавиш:
[Enter] (вибір відповіді [Continue]) - для продовження перев·рки диску;
[ESC] (вибір відповіді [Cancel Test]) - для відміни перевірки диску.
При наявності декількох помилок в файловій структурі повідомлення про помилки можуть повторюватися декілька разів. Після цього на екран виводиться узагальнене повідомлення про помилки в файловій структурі. Ви можете натиснути на одну з таких клавиш:
[Y] - (вибір відповіді [Yes]) - для виправлення помилок;
[N] - (виб·р в·дпов·д· [No]) - якщо Ви не будете виконувати виправлення;
[ESC] - (або [С], вибір відповіді [Cancel]) - для відміни перевірки диску.
Якщо Ви виберете виправлення помилок, програма буде виводити запити про ті помилки, що можна виправити. Наприклад, за наявності "втрачених" дільниць (кластерів) на диску, тобто дільниць, що не належать жодному з файлів і не входять до списку вільних, програма NDD запропонує або зберегти їх у вигляді файлів FILE0000. _DD, FILE0001. _DD і т. д. в кореневому каталозі на диску (відповідь [Save]), або позначити ці дільниці як вільні (відповідь [Delete]). Звичайно на такі запити можна просто відповідати [Enter].
При внесенні змін програма NDD запропонує створити файл NDDUNDO. DAT, що дозволить скасувати всі зроблені зміни. Бажано не скасовувати створення цього файлу. Хіба лише при поверненні "втрачених" дільниць диску цим можна знехтувати .
8. Помилки при перевірці поверхні диску.
При виявленні помилок при перевірці поверхні диску програма NDD виводить на екран відповідне повідомлення і пропонує виправити помилку.
Виправлення помилки для вільних дільниць диску полягає в позначці їх як дефектних, а для зайнятих, крім того, в переміщенні даних з цих дільниць в "добрі" дільниці диску, якщо такі є . При отриманні повідомлення про фізичний дефект на диску Ви повинні натиснути на одну з таких клавііш:
[М] - (вибір відповіді [Move] або [Mark]) - для виправлення помилки щляхом маркування її як дефектної, тобто повної заборони для використання її системою;
[S] -(вибір відповіді [Skip]) - для пропуску даної помилки;
[А] -(вибір відповіді [Auto]) - для виправлення цієї і наступних помилок без подальших запит·в;
[ESC] - (або [С], вибір відповіді [Cancel]) - для відміни перевірки диску.
Слід помітити, що програма NDD не завжди може повністю відновити інформацію, що знаходиться в пошкоджених дільницях (кластерах) диску. Частіше в тих випадках, коли пошкоджена дільниця належить якому-небудь файлові, вдається правильно прочитати тільки "добрі" сектори з дефектного кластера (дільниці ) диску, а інформація, прочитана з дефектних секторів, звичайно містить випадковіі дані - "сміття". Тому бажано встановити в звіті програми NDD, які файли містили дефектні дільниці і з'ясувати, чи правильно вони були відновлені. Якщо для цих файл·в є архівна копія, краще відновити файл з цієї копії.
9. Файл NDDUNDO. DAT.
При виправленні логічної структури диску програма NDD пропонує створити файл NDD UNDO.DAT, що дозволить відновити структуру диску в тому вигляді, в якому вона була до виклику програми NDD. Програмою видається запит на створення файлу NDD UNDO.DAT. При отриманні даного запиту Ви можете вибрати одну з пропозицій, натиснувши на одну з таких клав·ш:
[С] - (вибір відповіді [Create UNDO file]) - для створення файлу NDD UNDO.DAT;
[S] - (вибір відповіді [Skip UNDO file]) - для пропуску створення файлу NDD UNDO.DAT;
[Е] - (або [ESC], вибір відповіді [Exit to DOS]) - для виходу в DOS (це може бути необхідно, наприклад, для форматування дискети, на яку буде записуватися файл NDDUNDO. DAT).
При створенні файлу NDD UNDO.DAT програма NDD виводить список дисків, на яких можна розмістити файл NDD UNDO.DAT. Натисніть клавішу з літерою потрібного диску або виберіть ім'я цього диску за допомогою клавіш переміщення курсора і натисніть клавішу [Enter]. Програма NDD розмістить файл NDD UNDO.DAT в кореневому каталозі визначеного Вами диску.
Диск, на якому створюється файл NDD UNDO.DAT, повинен мати достатню кількість вільного місця (декілька десятків кілобайт) і бути вільним від помилок. При внесенні змін в завантажувальний запис або таблицю разбиття жорсткого диску краще створювати файл NDD UNDO.DAT на дискеті. Таким же засобом треба користуватися при помилках в системній області логічного диску, з якого відбувається завантаження DOS. Після внесення виправлень в файлову структуру диску не слід приступати до аналізу іншого диску, замість цього треба перевірити правильність внесених виправлень, а до закінчення цієї перевірки не записувати на цей диск жодної ·нформації. Справа в тому, що при неправильності внесених виправлень Ви можете скасувати їх тільки до тих пір, поки стан диску не змінився. (Процедура відновлення вхідного стану диску описана нижче.) А при внесенні виправлень відразу в декілька дисків Ви зможите скасувати тільки всі виправлення цілком.
10. Відміна виправлень, зроблених програмою NDD.
Інколи виправлення, внесені програмою NDD в логічній структурі диску, виявляються неприйнятними. В цьому випадку Ви можете захотіти відновити логічну структуру дисків в тому вигляді, в якому вона знаходилась до виклику програми NDD і спробувати виправити структуру дисків вручну (наприклад, з допомогою програми DiskEdit з комплексу Norton Utilities). Програма NDD дозволяє відновити вхідний стан логічної структури дисків при виконанні таких умов:
- при внесенні змін, що Ви захочете скасувати, програмою NDD був створений файл NDD UNDO.DAT;
- після завершення програми NDD на диски, на яких буде відновлюватися вхідна логічна структура, не відбувався запис будь-якої інформації;
- ті місця диску, в які будуть вноситися зміни при відновленні вхідної логічної структури, не мають фізичних дефектів.
Для відновлення вхідної логічної структури виправлених дисків по створеному файлу NDD UNDO.DAT слід ввести команду NDD без параметрів і вибрати в вхідному меню пункт [Undo changes].
Коли програма NDD виведе повідомлення про призначення даного пункту, дайте відповідь на нього натиском клавіші [Enter] або [Y]. Далі, коли програма NDD виведе список дисків, натисніть клавішу з літерою диску з файлом NDD UNDO.DAT або виберіть ім'я цього диску за допомогою клавіш переміщення курсора і натисніть клавішу [Enter].
Програма NDD виведе повідомлення про дату і час створення файлу NDD UNDO.DAT. Подивіться на них і переконайтеся, чи той файл NDD UNDO.DAT Ви вибрали. Якщо все в порядку, натисніть [Enter] або [Y], інакше натисніть [ESC].
В випадку продовження, програма NDD виведе діаграму ходу відновлення вхідного стану дисків і після цього повідомить про закінчення відновлення вхідного стану всіх виправлених раніше дисків.
Зауваження: якщо після створення файлу NDD UNDO.DAT на виправлені диски записувалася будь-яка інформація, логічна структура цих дисків при відміні виправлень на основі інформації, що запам'ятовується в файлі NDD UNDO.DAT, може бути пошкоджена. Тому не слід без крайньої необхідності скасовувати виправлення, зроблені програмою NDD після виконання запису інформації на виправлені диски.
11. Зміст звіту
Звіт з виконання лабораторної роботи повинен містити:
Титульну сторінку;
Тему лабораторної роботи.
Мету практичної роботи.
Відповіді на контрольні питання. (Студенти, що мають парний порядковий номер за списком у журналі, відповідають на питання, що мають парний номер. Інакше, відповідають на непарні питання).
Протокол роботи програми Norton Disc Doctor, що отриманий в ході лабораторної роботи
12. Література
1. Довідкова система програми Norton Disc Doctor.