Чужі вуха у слухавці
Телефони значно полегшують життя бізнесменам... І шпигунам.
Проте від останніх можна захиститися
Чи думали відомі винахідники Белл та Едісон, що пристрій, розроблений ними винятково для спілкування на далеких відстанях, слугуватиме колись засобом для викрадення інформації? Але минуло трохи більше ста років, і телефон став найпростішим і найдешевшим помічником шпигуна.
Телефон - "жучки" - протиотрута

Установлення "жучка" для підслуховування можливе як на лінії "абонент - телефонна станція", так і безпосередньо в телефонному апараті. Завдання полегшується ще й тим, що "жучок" невеликий за розміром, живиться від телефонної лінії і може бути закамуфльованим під будь-який предмет, наприклад під конденсатор, що встановлюється у розрив лінії (модель ТК 475).
Найчастіше використовують "жучки" комбінованої дії, які дозволяють прослуховувати при піднятій слухавці телефонні розмови, а при непрацюючому телефоні - всі розмови у приміщенні, де встановлено апарат. Модель у вигляді телефонної розетки (ТРК-475 К) для паралельного підключення до лінії дає можливість передавати "перехоплену" інформацію по радіоканалу (на приймачі типу AR8000, AR3000, Sharp тощо) на відстань не менше 100 м.
Контролювати з приміщення акустичну інформацію, яка передається телефонною лінією, допомагає так зване телефонне вухо - чутливий мікрофон, за допомогою якого можна прослухати розмову на великій відстані (багатоканальна модель PTLS. 3). Менш досконалий пристрій аналогічної дії - "голка", радіус дії якої 6 м (модель PTLS. 1).
Є два найпростіші способи боротьби з "жучками": за допомогою пристроїв, які їх виявляють, та засобів, що унеможливлюють їх дію (як іноземного, так і вітчизняного виробництва). До перших, зокрема, належить аналізатор телефонної лінії, розроблений фірмою "Рікас". Ця модель ("Рікас-4") не захищає від прослуховування, але подає сигнал, коли виявляє жучок, встановлений в апараті або на лінії. Поки все нормально - на індикаторі світиться зелене світло. Як тільки воно змінюється на червоне, це означає, що треба переходити на розмови про погоду. Вартість аналізатора - 78 грн.
Індикатор "Р5055", який пропонує фірма "Ренар", так само виявляє пристрої для зняття інформації на телефонній лінії, але у режимі покладеної трубки він ще й автоматично відключає телефон і у такий спосіб запобігає прослуховуванню приміщень через динамік апарата. Вартість моделі - $235.
Інший, надійніший шлях захисту - встановлення пристроїв, які приглушують акустичні сигнали. Моделі "Рікас-1" (69 грн) та "Рікас-2" (50 грн) зроблено у вигляді перехідників від апарата до телефонної розетки. Вони обмежують "малі сигнали", тобто забезпечують захист у режимі покладеної слухавки. Досконаліша модель "Рікас-3" призначена для абсолютно конфіденційних переговорів. Її вартість - 653 грн.
Ще один спосіб захисту - багатофункціональний генератор шуму "Гном-4", який створює акустичні перешкоди засобам зняття інформації з телефонних ліній у будь-якому режимі. Фахівці радять також звернути увагу на такий ефективний пристрій, як TS2. Він контролює перепади напруги на телефонній лінії, виявляючи радіочастотний сигнал "жучків". Крім того, у режимі покладеної слухавки повністю вимикає телефонний апарат.
Як свідчить практика, найбільшою популярністю у столичних бізнес-колах користується універсальний пристрій "СРМ-700" (у народі його називають "акула"). Радіочастотний щуп виявляє приховані радіомікрофони та телефонні мікропередавачі. Зонд низької частоти - будь-які підслуховуючі пристрої телефонних ліній. Спеціальним магнітофоном, що має дистанційне керування, реєструється дія "жучків". До цього поліфункціонального засобу за бажання можна домонтувати додаткові пристрої пошуку. Вартість "акули" - $3400.
Телефон - реєстратор - захист

Досконаліша шпигунська техніка вимагає, звичайно, й більших фінансових витрат для захисту. П'ятигодинний телефонний реєстратор Р5011 (удосконалений звичайний диктофон) має низьку швидкість, яка дозволяє записувати розмову протягом 5 годин на 90-хвилинну касету. Ефективність використання стрічки забезпечується за допомогою режиму активації голосом (коли телефонні розмови не проводяться, реєстратор тимчасово вимикається). Інша модель - Р5016 - не лише записує телефонні переговори, але й визначає номер, який набирається. Реєстратори підключаються безпосередньо до телефонної лінії.
На відміну від цих доволі масивних пристроїв, вага яких 730 г, мікрокасетний телефонний реєстратор "Р5045" важить усього 100 г, а виконує такі ж функції. Запис проводиться автоматично в режимі піднятої слухавки.
Найкращий рівень запису забезпечує професійний магнітофон Marantz Model PMD-201/PMD-221, який має вмонтований адаптер для запису з телефонної лінії. Максимальний час запису на касету - 4 години.
Надійною протидією і "жучкам", і реєстраторам є різноманітні скремблери. Найпоширеніші модифікації скремблерів - приставки, телефонні апарати з АВН та насадки на слухавку.
Приставка Р6020 ($290) - компактний пристрій, що легко встановлюється і забезпечує повну конфіденційність переговорів шляхом шифрування розмови. Власник скремблера встановлює свій код секретності, і особи, які підслуховують, почують лише абракадабру.
На думку фахівців, непогано зарекомендував себе скремблер "Горіх-II", який звукову інформацію переводить у цифровий сигнал. Криптографічну інформацію здатен "зрозуміти" лише той, хто має аналогічний скремблер і знає код. Вартість цієї моделі - $390. На відміну від свого тезка, який важить 2 кг, модель "Горіх-Т" виконано у вигляді телефону, що робить користування ним більш комфортним.
Ще зручніший скремблер - ACS-2 - накладка на телефонну слухавку. Його перевага у тому, що цей компактний пристрій вагою усього 285 г за допомогою еластичних ремінців можна прикріплювати не лише до звичайних кабінетних апаратів, але й до слухавки таксофона, радіотелефону та апарата стільникового зв'язку. ACS- 2, вартість якого $290, захищає переговори від прямого запису на магнітофон або реєстратор, а також знешкоджує дію всіх типів "жучків", що знімають інформацію з лінії. Загалом вартість скремблерів - $290-800.
До речі, при потребі телефонний реєстратор може знадобитися й тим, хто зовсім не прагне знати чужі секрети - як засіб для захисту від несанкціонованого підключення та використання телефонної лінії.
Факс/модем - реєстратор - захист

Для захисту факсів та модемів також використовуються скремблери, але такі, що мають високий ступінь стійкості. Вартість їх зростає прямо пропорційно надійності: модель "Горіх-IV" коштує $1500, а пристрій OmniSec - понад $8500.
Факс-скремблер середньої вартості (SF400, $2800) кодує інформацію за власним алгоритмом. За допомогою 3-рівневого засобу розпізнавання визначає відповідний пристрій, на який передається інформація, а також автоматично веде журнал приймання та відправлення повідомлень.
Мобільний, стільниковий, транкінговий, пейджинговий зв'язок, радіотелефони: знахідка для шпигуна
Користувачам деяких - найпопулярніших - засобів зв'язку (наприклад, телефонів стільникового аналогового зв'язку, транкінгових рацій, радіотелефонів) поталанило найменше. Для таких зручних засобів комунікації існує безліч підслуховуючих пристроїв і майже немає захисних. І що особливо дратує - той, хто прослуховує розмову, може спокійнісінько перебувати у своєму офісі, і спіймати його "на гарячому" майже неможливо. До речі, фахівці фірм- операторів стільникового зв'язку і не приховують цієї особливості. Зокрема, один з менеджерів UMC, коментуючи проблему кореспондентові "ГК", зауважив, що беззахисність перед підслуховуванням притаманна майже всім засобам аналогового стільникового зв'язку - і "з цим нічого не вдієш". Утім, зарадити справі можна перейшовши на сучасніший стандарт зв'язку (цифровий), який значно більшою мірою захищений від несанкціонованого контролю - завдяки цифровому кодуванню голосової інформації.
Фахівці поки що радять лише одне - не проводити важливі переговори за допомогою всіх цих засобів. Яскравим правилом недотримання елементарних правил телефонної самооборони стало "телефонне" пограбування однієї відомої київської фірми, здійснене влітку цього року. Застосована схема була проста: товар з-за кордону мав привезти в Україну шофер-іноземець і передати його за документами довіреним особам фірми. Зв'язок між київським керівництвом та шофером відбувався за допомогою стільникового телефону. Все було як завжди: машина прибула, на зустріч виїхали представники фірми, але товар забрати їм не вдалося. Як з'ясувалося пізніше, повідомлення було перехоплене, і до шофера з відповідно оформленою документацією приїхали інші "представники". Як результат - збитки на суму $350 тис.
Для перехоплення найчастіше використовують скануючі приймачі (AR5000, AR2700, AR1500), які визначають і номер абонента, і номер апарата, куди телефонують. Через них можна записувати всі телефонні розмови. Крім того, для перехоплення розмов зі стільникових телефонів Nokia застосовують частотовимірювачі. Наприклад, модель 8040 являє собою мультифункціональний переносний (або стаціонарний) частотовимірювач, який дозволяє "контролювати" чужі розмови на значних відстанях. Єдина втіха для власників стільникових телефонів, які дбають про конфіденційність своїх розмов, - скремблер ACS-2, який встановлюють на окремі модифікації слухавок. А для захисту транкінгових рацій іноді фірми-виробники пропонують вмонтовані плати, які виконують функції скремблерів. Купуючи рації, запитайте у продавців, чи обладнано виріб такою платою.
Ще один монстр телефонного шпигунства - RSP1/300, комплекс контролю систем персонального радіовиклику. Це програмно-апаратний пристрій, який призначено для приймання, реєстрації та архівного зберігання будь-яких повідомлень, що передаються на пейджери. За допомогою комп'ютера скануючий приймач комплексу настроюють на потрібну частоту однієї зі служб персонального радіовиклику певного регіону . Комплекс реєструє абсолютно всі повідомлення, які проходять по окремому каналу, або вибирає потрібну інформацію від одного абонента. Паралельно на екрані монітора висвітлюється текст повідомлення, а також визначається персональний номер абонента пейджингового зв'язку.
Захистити власний пейджер технічними засобами складно і дорого. Спеціальні комплекси для відстежування пейджингового шпигунства коштують $15000-35000.
Якщо ви виявили, що важлива інформація стала доступною конкурентам, варто подумати про комплексний захист офісу, зокрема відкритих повідомлень, що передаються за допомогою телефонного зв'язку. Фахівці радять поєднати два типи захисту - пасивний (виявлення) та активний (перешкоджання).
Нині бажаючим пропонують широкий спектр послуг у цій сфері: консалтинг, перевірка приміщень та техніки, охорона, технічне обладнання. Основні постачальники засобів захисту телефонної інформації - японські, американські, німецькі, російські та українські виробники.
Володимир ГЕРЦ

Серед підприємств, що спеціалізуються на наданні послуг з технічного та електронного захисту інформації, на київському ринку домінують фірми "Рікас" і "Ренар".
"Рікас" одержала ексклюзивне право на створення охоронної сигналізації для іноземних представництв та закладів, проектує, виробляє і монтує різноманітні засоби технічного захисту. Перевага вітчизняних виробів, на думку фахівців фірми, полягає у тому, що різні технічні пристрої можна дібрати відповідно до конкретної ситуації, що значно підвищує рівень надійності захисту.
Інша фірма - "Ренар" - забезпечує комплексний захист комерційних структур. Тобто поєднання охоронних послуг різного типу із застосуванням технічних засобів безпеки (експертиза захищеності різних об'єктів, розроблення концепції безпеки, обладнання технічними пристроями захисту, пошук засобів зняття інформації тощо). "Ренар" має філії у 10 містах України.