Операційні системи однорангових мереж.
ОС Windows, як представник класу ОС для однорангових мереж.
Мережа ОС Windows 95 належить до однорангових мереж. До цього класу, як правило, відносять малі локальні мережі з 3-20-ма комп'ютерами. В основі таких мереж лежить концепція робочих груп, згідно з якою кожен власник комп'ютера сам вирішує, які ресурси виділити для загального користування.
Одноранговими ОС є також Lansmart, Lantastic, Windows 3.11.
Загальна характеристика та функціональні можливості.
Мережеві компоненти.
Операційна система Windows 95 (W95) має значно розвинутіші мережеві функції порівняно з її попередницями. Її розробники намагалися створити найсучаснішу мережеву ОС, яка б задовольняла такі головні вимоги до сучасних ОС:
• була проста в керуванні, щоб з нею могли працювати малокваліфіковані користувачі;
• підтримувала максимальну кількість протоколів та взаємодіяла з багатьма мережевими ОС; була універсальною;
• поєднувала зручність та простоту адміністрування з розвинутими адмінфункціями та можливістю адміністрування мереж, що об'єднують тисячі комп'ютерів (зменшення витрат на адміністрування);
• мала вбудовану електронну пошту та інші засоби колективної роботи і вихід у глобальні мережі;
• підтримувала віддалений доступ, мобільних користувачів.
W95 - це однорангова ОС, яка передбачає приєднання до серверів Windows NT та Novell Netware. Нижче описано нові вирішення, впроваджені в операційні системи комп’ютерних мереж завдяки розробці W95.
У системній архітектурі. Багатомодульна архітектура, яку налагоджують для підтримки різноманітних функцій за бажанням користувача відповідним набором модулів. Підтримка багатопротокольності.
У засобах керування системними параметрами. Збереження системної інформації в єдиній базі даних - системному реєстрі. Поділ цієї бази на користувацьку та машинну компоненти, що дає змогу однаково обслуговувати користувача незалежно від місця його входження у мережу. Прості та наочні засоби роботи з реєстром.
У засобах інсталювання. Можна автоматизувати процес інсталювання, створити спеціальні сценарії, інсталювати велику кількість копій ОС без втручання оператора. Налагодження функціональності системи з урахуванням потреб окремих користувачів та їхніх груп.
У засобах взаємодії з іншими системами. Крім підтримки одноранговості, змога бути клієнтом для систем Windows NT та Novell Netware, сервером для клієнтів Windows NT та Novell Netware. Додаткове приєднання до інших серверів. Уніфікація механізму таких приєднань.
У засобах адміністрування. Можна налагоджувати робоче середовище для різних користувачів та їхніх груп (профілі користувачів). Підтримка індивідуального списку паролів доступу до різних ресурсів. Користувач вводить пароль лише один раз - під час входження у систему. Він може входити в мережу з різних комп'ютерів і користуватися одними профілями (робоче середовище переходить за користувачем у разі його переміщення). Можна створювати обов'язкові профілі, а також використовувати системні правила для окремих користувачів та їхніх груп з метою обмеження свободи змін системних параметрів на робочих місцях.
У системі електронної пошти. Система електронної пошти інтегрована в ОС. Це означає, що є єдиний клієнт електронної пошти, який обслуговує як локальну пошту, так і вихід у зовнішні мережі. Він підтримує додаткові споріднені служби (наприклад, передавання факсів). Така інтегрованість електронної пошти дає змогу використовувати її прямо з застосувань.
У підтримці віддаленого доступу. Реалізація головних протоколів віддаленого доступу. Наявність утиліт синхронізації каталогів.
Поряд з перевагами, W95 має і низку недоліків. Зокрема, підтримує тільки застарілу версію Novell Netware (без змоги працювати з деревом каталогів). Є недоліки в механізмі захисту системи.
Для зручності користувача ОС та структурування мережевих функцій у W95 виділені такі типи мережевих компонент.
• Мережевий адаптер. Ця компонента містить як параметри реального мережевого адаптера, так і протоколів РРР, SLIP. Одночасно можна відконфігурувати кілька адаптерів.
• Протокол. Звичайно це визначення певних протокольних стеків (SPX/IPX, Microsoft DLC, NETBEUI, TCP/IP). Протоколи 'прикріплюються' до адаптерів та мережевих клієнтів. Одночасно може підтримуватись кілька протокольних стеків.
• Клієнт. Мережевий клієнт дає змогу сполучатися з серверами відповідних мереж. Допускається встановлення клієнтів Banyan, FTP Software, Microsoft, Novell, Sunsoft. Клієнти Microsoft, Novell не потребують додаткового ПЗ.
• Служба. Мережева служба - це сукупність засобів, які виконують певну мережеву функцію (забезречують сумісне використання ресурсів). Наприклад, Служба доступу до файлів та принтерів. Окремо визначені такі служби для мереж Microsoft та Novell
5.2. Мережева архітектура
Архітектура W95 побудована на модел! взаємодії відкритих систем ISO. Вона має модульну структуру, що базується на специфікації WOSA (Windows Open Services Architecture). Модульна структура забезпечує гнучкість, легкість у налагодженні та керуванні, зменшення розміру коду та підвищення швидкодії. Структура W95 відкрита та дае змогу розробникам інших фірм створювати програми взаемодії (рис. 5.1).

Рис. 5.1. Мережева apxireicrypa W95.
Верхнім рівнем архітектури е застосування Windows. Вони взаемодіють з мережевими функціями за допомогою декількох мережевих API (Application Program Interface) стандартизованих наборів функций та процедур, які можна викликати з програм-застосувань. Уci мережеві операції застосувань можуть відбуватися тільки через щі функції. Є такі API:
WinNet32 - головний мережевий API. Містить 32-розрядні функції. Підтримка всіх типів мереж та протоколів. Можна створювати застосування незалежно від типів мереж;
WinNetl6 - незалежне від типу мережі 16-розрядне API, яке використовують у Win-dows 3.1;
Windows Sockets - набір функцій для забезпечення інтерфейсу між Windows та засто-суваннями, що створені для протоколу TCP/IP. Практично вci Internet-орієнтован! Windows-застосування написані з використанням цього интерфейсу. Windows Sockets, окрім TCP/IP, підтримує i протокол SPX/IPX.
W95 мае елементи, що дають змогу підтримувати декшька мереж одночасно. 3 ними можна працювати за допомогою 32-розрядних програмних модулів, розроблених для роботи у захищеному режимі. Дозволена робота одного 16-розрядного модуля реального режиму. W95 має клієнтські модулі таких ОС: Artisoft Lantastic v.5.0, Banyan Vines v.5.2, DEC Pathworks, Novell Netware, SunSoft PC-NFS v.5.0. Підтримуються також yci наступні версії.
Багатофункцюнальний драйвер обміну MPR (Miltiple Provider Router) - це редіректор, що переспрямовує інформацію від мережевого API відповідним мережевим драйверам. Драйвер обміну реалізовано як файл mpr.dll. У ньому є сшльний для мережевих драйверів код.
Интерфейс драйвера службы SPI (Service Provider Interface) - це інтерфейс між мережевими драйверами та MPR. Він дае змогу встановити багато мережевих драйверів та надае набір функцй для звертання до мережевих служб. MPR використовує функцп SPI для звертання до мережевих драйверів (це функції верхнього рівня - розпізнавання користувача, приєднання та від'єднання від мережевих ресурсів, керування паролями та in.). Стандартизовані функції інтерфейсу драйвера служби дають змогу стороннім розробникам вводити у W95 свoi мережеві служби.
Мережеві драйвери - це програми, oрієнтовані на конкретний тип мережі. Вони повинні забезпечувати надання визначеного переліку служб у стандартизованому форматі. MPR передає виклики від API до мережевого драйвера з використанням інтерфейсу драйвера служби.
Диспетчер IPS (Installable File System) керує процесами передавання інформації від мережевих клієнтів. Фактично цей диспетчер е редіректором, який переспрямовує потоки введення-виведення з урахуванням різних файлових систем (VFAT, CDFS, FAT32) у мережу (файли vredir.vxd - мережі Microsoft, nwredir- мереж! Novell). Можна додавати драйвери інших файлових систем інших виробників.
Мережеві клиенти у W95 реалізують головні файлові функії (шукання, читання, записування, знищення, створення файлів) з використанням відповідних файлових npoтоколів (SMB для мереж Microsoft, NCP для мереж Novell). W95 підтримує 32-розрядні клієнти захищеного режиму для мереж Microsoft та Novell, а також 16-розрядний клієнт реального режиму.
Сервери. Комп'ютер W95 може бути сконфігурований як мережевий сервер з виділенням pecypciв для спільного використання. W95 підтримує дві 32-розрядні серверні служби - доступ до файлів i принтерів мереж Microsoft та аналогічну службу для мереж Novell. Одночасно на комп'ютері може діяти тльки одна з цих служб. Служби дають змогу клієнтам відповідних ОС мати доступ до сервера W95.
Мережеві протоколи. W95 шдтримує одночасно три різні транспортні протоколи; SPX/ IPX, NETBEUI, TCP/IP. Мережеві протоколи реалізован! як 32-розрядш драйвери VXD:
SPX/IPX реализовано у файлах nwlink.vxd або nwnwnblink.vdx. Протокол підтримує 32-розрядні застосування Windows Sockets, а також автоматичне виявлення типу кадру Ethernet;
NETBEUI