Задача 1 Визначити місткість ринку на основі наступних даних: в ході банального дослідження отримано наступні результати при реалізації телевізорів у м. Київ задіяно 1200 магазинів, з них 500 магазинів приймають участь в опитуваннях. Запас телевізорів різних марок на складах цих 500 магазинів склав на 01.01.2000 року 16000 од. на 01.03.2001 рік -9600 од. В січні 2000 року ними було закуплено 35000 од.,в лютому-25000 одиниць.
Розв’язок: Мр=((Зп-Зк)+V/Nп)*(12/t)*Nз Мр – місткість ринку; Зп – запас телевізорів на початок; Зк – запас телевізорів на кінець; V – закупівля телевізорів; Nп – магазини, які приймають участь в опитуваннях; t – період; Nз –задіяні магазини. Мр=((16000-9600)+25000+35000/500)*(12/2)*1200=956160 грн. Задача 2 Підприємство АВК- виробник солодких ласощів,продало у 2008 році продукції на 100000 грн.(Q1).На ринку солодких ласощів за той самий період конкуренти продали товарів на суму Qk=530000 грн. Обсяг продажу найпотужнішого з конкурентів Q2=135000 грн. Представники служби маркетингу підприємства АВК після ринкових досліджень виявили, що при використанні активної маркетингової програми місткість ринку в 2009 році можна збільшити до 880000 грн. 1)Яку частку ринку солодких ласощів захопило підприємство АВК у 2008 році? 2)Знайдіть відносну частку ринку підприємства стосовно основного конкурента у 2008 році. 3)На скільки вже використаний маркетинговий потенціал продажу солодких ласощів? Розв’язок: 1)Чр=Чр/Мр Мр=Q1+Qk Мр=100000+530000=630000 грн. Чр=100000/630000=0,159 2)Чр(відн.)=Чр/ Мр Чрмр=135000/630000=0,214 Чр(відн.)=0,159/0,214=0,74 3)Мпотенціал=Q1/Мр(перспект.) Мпотенціал=100000/880000=0,114 Задача 3 Підприємство для закупки комплектуючих вирішило визначити рейтинг існуючих постачальників. На базі запропонованої інформації визначте: 1.Частку, яку займає кожен з постачальників. 2.Визначте рейтинг кожного з постачальників. Найбільш важливими показниками при виборі постачальника є якість продукції,ціна,термін доставки. Експерти встановили наступну шкалу важливості вказаних показників: якість-40%,ціна-30%, термін доставки-30,кількість можливих постачальників 3- Агро, Бета, Сіф. Обсяг реалізації продукції кожного з постачальників склали на даному ринку:Агро – 10 млн. грн.,Бета – 7 млн. грн., Сіф – 9 млн. грн. Аналогічною продукцією на даному ринку було реалізовано з Польщі на суму 3 млн. грн., з Росії – 5 млн. грн. Рівень якості продукції, що забезпечують постачальники:Агро – 90%, Бета – 80%,Сіф – 70%. Ціни при якій постачальники пропонують продаж продукції: Агро -500 грн., Бета – 600 грн., Сіф – 500 грн. Сіф пропонує знижки в розмірі 3%. Строки поставок: Сіф – 98%, Бета – 95%, Агро – 92%. Розв’язок: 1)Чр=Ор/ЗагОр Ор – обсяг реалізації продукції кожного з постачальників; ЗагОр – загальний обсяг реалізації. Чр(агро)=10/(10+3+5+9+7)=0,29 Чр(бета)=7/(10+3+5+9+7)=0,21 Чр(сіф)=9/(10+3+5+9+7)=0,26 2)Агро – 500 грн. – 100% Р=Ц+ТД+Я Ц – ціна; ТД – термін доставки; Я – якість продукції. Р(агро)=100*30+92*30+90*40=9360 (грн.) Р(бета)=120*30+95*30+80*40=9660 (грн.) Р(сіф)=97*30+98*30+70*40=8650 (грн.) Задача 4 ВАТ «Агро» планує вийти з йогуртами «асорті» на певний географічний регіон. Необхідно визначити місткість ринку, в цьому географічному регіоні: чисельність населення даного регіону 30000 осіб; середній місячний дохід на душу населення 180 грн. на особу; питома вага коштів, що їх витрачають з отриманого доходу на продукти харчування: К1=35%; питома вага коштів, що їх витрачають на молокопродукти К2=70% із суми, яку випускають на коеф.К1; питома вага коштів, що їх витрачають на йогурти: К3=45% із суми, яка витрачається коефіцієнтом К2; питома вага коштів, що їх витрачають на йогурти типу «асорті»: К4=20% у суми, яку витрачає К3. Розв’язок: К1=180*0,35=63 (грн.) К2=63*0,07=4,41 (грн.) К3=4,41*0,45=1,98 (грн.) К4=1,98*0,2=0,4 (грн.) Мр=30000*0,4=12000 (грн.) Задача 5 Необхідно дослідити доцільність збільшення обсягів продажу товару фірми, виходячи з таких умов: місткість ринку – 29300 грн. фактичний обсяг збуту у 2000 році – 43050 грн. запланований обсяг збуту у 2009 році – 62960 грн. ціна у звітному і наступних роках не змінюється – 7,7 грн. за одиницю собівартість без витрат на маркетинг – 3,5 грн. зо одиницю, у звітному 2008р. і наступному 2009 році витрати на маркетинг у 2000 році – 5000, у 2009 р. – 8000. Визначити: Балансовий прибуток у 2008 та 2009 р. Обґрунтуйте доцільність збільшення частки ринку, якщо першочергова мета фірми це максимізація прибутку. Розв’язок: П2008р.=Д-В=43050 – (5000+(3,5*43050/7,7))=18481,82 (грн.) П2009р.=62960-(8000+(3,5*62960/7,7))=26341,82 (грн.) Чр.2008р.=43050:293000=0,15 Чр.2009р.=62960:293000=0,21 Задача 6 Таблиця 1. Товарообіг супермаркету «Еко» до і після проведення рекламної кампанії. Назва магазину Обсяг товарообігу до проведення рекламної кампанії, грн.. Обсяг товарообігу після пров. рекл. кампанії, грн..
«Екомаркет» 1308827 1734739
Таблиця 2. Вибрати на проведення рекламних заходів у супермаркеті «Еко». Статті витрат Вартість,грн.
1.Проведення лотереї
1.1.Оренда апаратури 336
1.2.Призи від фірми «Еко» 500
1.3.Оплата ведучим лотереї 200
1.4.Виготовлення барабана 100
1.5.Оплата за інф. про лотерею в газетах 1052
2.Придбання автомобіля 16600
3.Рекламна кампанія
3.1.Футболки з фірмовим знаком «Еко» 1600
3.2.Кульки з емблемою «Еко» 1300
3.3.Оплата реклами на радіо 1000
3.4.Оплата реклами у газетах 5000
3.5.Два репортажі в «Інформ-TV» 14000
Разом 41688
На підставі даних про товарообіг і витрати на проведення рекламної кампанії необхідно розрахувати її економічну ефективність. Розв’язок: З 10 лютого по 10 березня в м.Волчанськ Харківської обл., проводилася рекламна кампанія та лотерея у великому супермаркеті міста «Екомаркет» (таблиця 1). З табл.1 бачимо, що товарообіг у магазинах збільшився, тому ми можемо розрахувати індекс приросту. Індекс приросту товарообігу в «Еко» складає: Іт.=1734739:1308827=1,325 (32,5%) Таким чином, приріст товарообігу внаслідок проведення реклами в супермаркеті «Еко» становить 32,5%, що складає: Т= (1308827 грн.*32,5%):100%=425368,78 грн. Прибуток магазину за цей період становить 18,4% від загального товарообігу, тобто прибуток від дод. товарообігу, отриманий за рахунок проведення рекламної кампанії, складає: П=(425368,78 грн.*18,4%):100%=78267,86 грн. Проаналізуємо витрати, пов’язані з проведенням рекламної кампанії, для визначення економічного ефекту від її проведення (таблиця 2). Таким чином, витрати на рекламу складають 41688 грн. Економічний ефект: Е=78267,86-41688=36579,86 (грн..) Як бачимо, дана рекламна кампанія супермаркету «Еко» виявилася економічно ефективною і збільшила прибуток на 46,7%. Задача 7 Необхідно дослідити доцільність збільшення обсягів продажу товару виходячи з таких умов: Місткість ринку 293 тис. грн. Фактичний обсяг збуту 2008 р.- 43,05 тис. грн. Запланований обсяг збуту 2009 р. – 62,96 тис. грн. Ціна (у звітному і наступних роках не зміниться) – 7,70 грн./од. Витрати на маркетинг 2008 р. – 5000 грн., 2009 р. – 8000 грн. Визначити: Балансовий прибуток 2008 і 2009 рр., обґрунтувати доцільність збільшення частки ринку, якщо основне завдання фірми – оптимізація прибутку.
Розв’язок: Р1за 2008р.=43 050 –( 3,5*43 050)/7,7) +5000=18481,8 грн. Р2за2009р.=62960- (3,5*62960)/7,7) + 8000=26341,8 грн. Чр1=43,05/293=0,15 (15%) Чр2=62, 96/293=0, 21 (21%) В: частку ринку доцільно збільшувати, оскільки це призведе до збільшення прибутку. Задача 8 Характеристики Оціночна шкала
Ціна 0,3
Репутація постачальника 0,2
Надійність 0,3
Рівень обслуговування 0,1
Гнучкість 0,1
Закупівельний центр вашого п-ва визначав бажані характеристики постачальників і ступінь їх відносної важливості. Існуючі на ринку постачальники класифікуються так: Постачальник Ціна Репутація Надійність Рівень обслуговування Гнучкість
А 5 5 5 3 4
Б 4 5 5 5 4
В 5 3 5 5 4
Визначити: 1. Рейтинг постачальнику? 2.Вибрати найкращого для п-ва постачальника? Розв’язок: Рейтинг постачальника А=5*0,3+5*0,2+5*0,3+3*0,1+4*0,1=4,7 Рейтинг постачальника Б=4*0,3+5*0,2+5*0,3+5*0,1+4*0,1=4,6 Рейтинг постачальника В=5*0,3+3*0,2+5*0,3+5*0,1+4*0,1=4,5 В: Найкращий постачальник А. Задача 9 П-во «Оріон» освоїло випуск технічно складного виробу. Аналогічний товар основного конкурента продається за ціною 10 тис. грн.. за одиницю(Цк). Група експертів провела тестування основних властивостей цих товарів, а також оцінку відносної важливості кожної властивості прийнявши сукупну оцінку споживчої цінності товару за 1. Параметри якості: Властивості товару Коефіцієнт важливості Виріб «Оріону» Виріб конкурента
А 0.3 7 6
Б 0.3 6 4
В 0.2 5 6
Г 0.2 4 4
Визначити конкурентоспроможну ціну на товар п-ва «Оріон». Розв’язок: 1. Визначаємо індекс технічних параметрів: Ітп=(7/6)*0.3+(6/4)*0.3+(5/6)*0.2+(4/4)*0.2=1.17 2. Визначаємо конкретну ціну: Ц=Цк* Ітп= 1.17*10000=11700 грн.