Які форми підприємницької діяльності за участю іноземного інвестора діють на території України?
На території України створюються і діють наступні форми підприємств за участю іноземного інвестора:
підприємства з іноземними інвестиціями;
іноземні підприємства;
філії або представництва іноземної юридичної особи;
інші форми, не заборонені законами України.
Розкрийте сутність поняття „підприємство України з іноземною інвестицією"?
Підприємство з іноземною інвестицією - це підприємство
(організація) будь-якої організаційно-правової форми, створене відповідно до законодавства України, іноземна інвестиція якого в статутному фонді становить не менше 10%.
Які існують варіанти зарахування іноземної інвестиції на баланс підприємства?
Існує два варіанти зарахування іноземної інвестиції на баланс підприємства з іноземними інвестиціями:
зарахування іноземної інвестиції на баланс підприємства із створенням юридичної особи;
зарахування іноземної інвестиції на баланс підприємства без створення юридичної особи.
Розкрийте особливості організації та функціонування підприємств з іноземним капіталом в Україні.
Які існують умови та зміст операцій по створенню спільного підприємства на території України?
Зарахування іноземної інвестиції на баланс підприємства із створенням юридичної особи передбачає створення підприємства, яке повністю або частково належить іноземному інвестору. В цьому випадку підприємство базується на спільному капіталі суб'єкта господарської діяльності України та іноземного суб'єкта господарювання, на спільному управлінні та на спільному розподілі результатів і ризиків. Таке підприємство називається спільним підприємством. Спільне підприємство є юридичною особою і здійснює любу діяльність, яка не суперечить законодавству України. Воно створюється за рішенням власників майна або уповноваженого ними органу. Якщо власників два і більше, таким рішенням є установчий договір.
Діяльність спільного підприємства на території України здійснюється на основі установчих документів - установчого договору та статуту спільного підприємства. В установчих документах визначаються власники, найменування підприємства, його місцезнаходження, предмет і мета діяльності, органи управління, розмір і порядок створення статутного фонду, розмір долі засновників спільного підприємства, склад і порядок внесення ними внесків, порядок розподілу прибутків, порядок внесення змін, ліквідації спільного підприємства і інші умови. Спільне підприємство вважається створеним і отримує права юридичної особи з дня його державної реєстрації в органах місцевого самоврядування за місцем знаходження спільного підприємства. Для державної реєстрації спільного підприємства подаються лист-звернення; інформаційне повідомлення про внесення іноземної інвестиції; документ про сплату власником внеску в статутний фонд спільного підприємства (для іноземного суб'єкта господарювання - іноземної інвестиції); документи, що підтверджують форму здійснення іноземної інвестиції (установчий договір, статут), документ про сплату реєстраційного збору. Якщо одним із засновників спільного підприємства є юридична особа, додатково подається нотаріально завірена копія свідоцтва про державну реєстрацію цієї юридичної особи в своїй країні.
В чому сутність поняття „Ліцензування діяльності підприємства з іноземною інвестицією"?
Які існують пільгові умови в Україні для створення підприємств з іноземними інвестиціями?
Законодавством України передбачені певні преференції для підприємств з іноземними інвестиціями:
пільговий порядок сплати ввізного мита при ввезенні майна як іноземної інвестиції (крім товарів для реалізації або власного споживання) - ввізне мито не справляється, якщо майно зараховане на баланс підприємства як іноземна інвестиція;
обмеження поширення режиму ліцензування і квотування експортної продукції, що випускається підприємством з іноземною інвестицією за умови її сертифікації як продукції власного виробництва відповідно до „Порядку визначення продукції власного виробництва підприємств з іноземними інвестиціями", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України (1996 p.).
Розкрийте сутність створення та діяльності іноземних підприємств на території України.Іноземним підприємством є унітарне або корпоративне підприємство, створене за законодавством України, що діє виключно на основі власності іноземців або іноземних юридичних осіб, або діюче підприємство, придбане повністю у власність цих осіб. Іноземні підприємства не можуть створюватися в галузях, визначених законом, що мають стратегічне значення для безпеки держави. Умови і порядок створення, вимоги до організації та діяльності іноземних підприємств визначаються Господарським кодексом України, законом про режим іноземного інвестування, іншими законами.
Яким чином створюють філії та представництва іноземної юридичної особи в Україні?Філіями або представництвами іноземної юридичної особи в Україні визнаються установи або особи, які представляють інтереси іноземного суб'єкта господарської діяльності в Україні і мають на це належним чином оформлені відповідні повноваження. Діяльність філій, представництв та інших відокремлених підрозділів підприємств, утворених за законодавством інших держав, здійснюється на території України відповідно до законодавства України. За юридичним статусом представництво іноземного суб'єкта господарювання в Україні не є юридичною особою, воно тільки виступає від імені і за дорученням головної фірми іноземного суб'єкта господарювання.
Охарактеризуйте порядок реєстрації представництва вУкраїні головної іноземної фірми. При реєстрації представництва головною фірмою подаються заява з проханням про реєстрацію представництва та виписка з торгового (банківського) реєстру головного органу (контори) іноземного суб'єкта господарювання. В заяві вказується назва фірми; держава місцезнаходження головного органу фірми; адреса, номер телефону, факсу; місто, в якому відкривається представництво, майбутня адреса; філіали; кількість іноземних громадян, які будуть працювати в представництві; дата заснування та юридичний статус головної фірми; кількість працівників фірми; назва банка із зазначенням номера рахунку; сфера діяльності фірми; мета відкриття та сфера діяльності представництва; інформація щодо ділових зв'язків з українськими партнерами та перспектива розвитку співробітництва. Документи повинні бути нотаріально засвідчені за місцем їх видачі, легалізовані в консульських установах України, перекладені українською мовою і завірені печаткою офіційного перекладача. Представництво вважається відкритим із дати реєстрації. Заявник отримує Свідоцтво про реєстрацію представництва, яке є підставою для реєстрації паспортів і отримання віз іноземними співробітниками представництва та дозволу на їх працевлаштування в Україні; відкриття поточних рахунків у банках України; безмитного провезен-ня майна та устаткування, необхідних для функціонування представництва; реєстрації та отримання номерних знаків для транспорту, що є власністю представництва; реєстрації в органах державної податкової інспекції.
Які існують форми експорту резидентами інвестицій за кордон?Експорт резидентами інвестицій за кордон здійснюється у двох формах:
інвестування майнових цінностей;
інвестування валютних цінностей.
В чому сутність інвестування за кордон майнових цінностей?
Інвестування майнових цінностей за межами України має свої особливості, а саме:
інвестування майнових цінностей можливе лише за умов створення юридичної особи;
інвестиції за кордон не можуть здійснюватися у вигляді сировини, комплектуючих і запасних частин, товарів народного споживання, високоліквідних товарів та товарів, стосовно експорту яких передбачено ліцензування, квотування або спеціальний режим;
оцінка майнових інвестицій здійснюється в іноземній конвертованій валюті на основі міжнародних ринкових цін;
інвестовані за межами України майнові цінності трактуються як експорт товарів, а відтак, виручка в іноземній валюті, одержана в результаті їх продажу, має підлягати зарахуванню на рахунки резидентів в банках України у строки, зазначені в контрактах, але не пізніше 90 (180) днів з моменту підписання акта або іншого документа, що засвідчує продаж цінностей;
резиденти, що отримали ліцензію на інвестування майнових цінностей за межами України, зобов'язані здійснити декларування майнових цінностей шляхом подання до НБУ та Міністерства економіки і з питань євроінтеграції повідомлення про фактично інвестовані майнові цінності;
резиденти подають Державній податковій адміністрації та Міністерству економіки і з питань євроінтеграції України декларацію про всі одержані в результаті інвестування надходження на їх користь в іноземній валюті.
В чому сутність інвестування за кордон валютних цінностейІнвестування валютних цінностей за кордон являє собою господарську операцію, що передбачає придбання суб'єктами інвестицій основних фондів, нематеріальних активів, корпоративних прав, цінних паперів в обмін на валютні цінності з метою отримання прибутку.
Не вважаються інвестиціями валютних цінностей:
-- операції із перерахування коштів для утримання власних представництв (філій) за кордоном згідно з їх кошторисом витрат (за винятком придбання за кордоном нерухомого майна); оплата членських (вступних) внесків до іноземних (міжнародних) організацій та установ, включаючи оплату участі в міжнародних системах транспорту, телекомунікацій і зв'язку тощо; оплата страхових та медичних послуг; відкриття рахунків в іноземних банках;
-- створення та функціонування дипломатичних, консульських, торговельних та інших офіційних представництв за кордоном, які користуються імунітетом і дипломатичними привілеями.
Які фактори негативно впливають на здійснення підприємствами України майнових інвестицій за кордон?Національні особливості здійснення майнових інвестицій у договірній формі, складність процедури отримання індивідуальних ліцензій на здійснення інвестицій за кордоном особливо у вигляді валютних цінностей, жорсткий контроль державних органів, визначення на розсуд державних органів «доцільності» здійснення інвестицій, обмеження можливостей реінвесту-вання за кордоном отриманих від інвестиційної діяльності прибутків - всі ці та інші фактори впливають на обмежене використання суб'єктами господарської діяльності України легального порядку здійснення інвестицій за межами України.
Охарактеризуйте правовий режим спільної інвестиційної діяльності за участю іноземного інвестора.
В чому полягає сутність створення та функціонування офшорних зонОфшорні зони - фінансові центри, які залучають іноземний капітал через надання спеціальних податкових та інших пільг іноземним компаніям. До офшорних зон відносяться Ірландія,Гоеція, Люксембург, Мальта, Монако, о. Кіпр, Швейцарія та нші- Капітал, який функціонує у цих офшорних зонах на початку XXі ст' становить понад 700 млрд. дол. Головними причинами такого буму є ліберальне податкове законодавство, низька ставка податку на прибуток; спрощення процедури реєстрації; можливість реєстрації нерезидентів; високий ступінь розвитку міжнародних телекомунікацій, транспортної мережі, банківських послуг; низька плата за реєстрацію фірми; відсутність валютних обмежень; митні пільги; спрощення фінансової звітності; економічна (незмінність курсу національної валюти, лібералізація зовнішньоекономічної діяльності та ін.) і політична стабільність тощо. Все це приваблює в офшорні зони іноземних інвесторів, чисельність яких складає декілька сотень тисяч. Найактивнішими з них є американські фірми, інвестиції яких в офшорних зонах складають десятки мільярдів доларів.
Охарактеризуйте особливості регулювання функціонування підприємств з іноземним капіталом в рамках ЄС.Основою регулювання питань організації та функціонування підприємств з іноземним капіталом в рамках ЄС становить Римський договір про заснування Європейського економічного співтовариства (розділ IV «Капітал та платежі») (1957 р. зі змінами, внесеними наступними договорами), та вторинне законодавство про свободу руху капіталу та свободу ділового облаштування. Обмеження на рух капіталу між краі-нами-членами ЄС, а також між країнами-членами ЄС та третіми країнами заборонені. Однак, це не перешкоджає застосуванню до третіх країн процедури декларування руху капіталів обмежень щодо руху капіталу; заходів запобігання поруш211' ню правових норм та забезпечення державного порядку і °є3' пеки.
Розкрийте суть взаємодії України та ЄС з питань організації і функціонування підприємств з іноземним капіталом на їх територіях. Яким правовим актом регламентується дане питання?Зобов'язання України перед ЄС щодо організації і функці-ування підприємств з іноземним капіталом на її території °акріплені в Угоді про співпрацю. Згідно цієї Угоди:
-- Україна надає дочірнім компаніям і філіалам суб'єктів господарювання Співтовариства режим, що є не менш сприятливими, ніж той, що надається українським суб'єктам господарювання на території ЄС;
--Сторони Угоди роблять все від них залежне, щоб уникнути впровадження заходів чи дій, які створюють менш сприятливі умови для функціонування компаній - учасників договору, ніж ті, що склалися на день підписання Угоди.
Що Ви знаєте про регулювання організації і функціонування підприємств з іноземним капіталом в рамках ГАТТ/СОТ?В рамках ГАТТ/СОТ угодами, що містять норми щодо організації і функціонування підприємств з іноземним капіталом, є Генеральна угода з тарифів і торгівлі (ГАТТ); Генеральна угода з торгівлі послугами (ГАТС); Угода про торговельні аспекти прав на інтелектуальну власність (ТРІПС).
ГАТТ дає змогу підприємствам країн-членів здійснювати захист національної промисловості лише за допомогою тарифів і заборону кількісних обмежень. Відповідно до ГАТТ кожна країна повинна мати власний графік знижування тарифів, які заборонено в подальшому збільшувати; застосовувати їх на бездискримінаційній основі для всіх країн; не допускати дискримінації імпортних товарів щодо еквівалентних товарів, виготовлених національними підприємствами. До вимог, які є несумісними з вимогами ГАТТ, відносять вимоги про локалізацію (придбання чи використання підприємством товарів місцевого виробництва або з місцевих джерел постачання); вимоги про баланс торгівлі, обмеження імпорту сумою чи обсягом експортованої продукції; вимоги про обмеження експорту, обмеження підприємства переліком конкретних товарів, їх °°сягом чи вартістю, або обсягом чи вартістю продукції місцевого виробництва тощо.
Які існують перспективи подальшого розвитку діяльності підприємств за участю іноземних інвестицій в Україні?