РОЗДІЛ І: МЕТОДОЛОГІЧНА ЧАСТИНА ПРОГРАМИ ЕМПІРИЧНОГО СОЦІОЛОГІЧНОГО ДОСЛІДЖЕННЯ
Загальна характеристика проблеми
Всі ми звикли чути, як старші люди нерідко жаліються на те, що молодь сьогодні погано вихована, а портрет пересічної молодої людини часто є не зовсім привабливим видовищем, зважаючи на зростання кількості різноманітних субкультур з їхніми атрибутами, стилем одягу та розмови, поведінки, обрядами тощо. Хто в цьому винен? Які проблеми виховання молоді постають сьогодні перед сучасним суспільством?
Молодь завжди займала особливе місце в збереженні та примноженні культурних цінностей. Але ця соціальна група не живе у вакуумі і не є системою, що самостійно розвивається. Молодь формується під впливом соціально-економічних, політичних і особливо культурних умов. І в цей же час саме молодь є найбільш відокремленою, дезінтегрованою, і легко піддається впливу, оскільки не має достатніх знань, досвіду та практики.
Сьогодні ми можемо помітити високий рівень соціального та політичного нігілізму серед молоді, що створює ризик подальшого відтворення байдужості та соціальної пасивності суспільства. Рисами сучасної пересічної молодої людини є не тільки небажання приймати участь в житті держави, а й часто неспроможність управляти власним життям. І в цей же час підвищену активність проявляють агресивні організації, крайнім виявом яких можна вважати націоналістичні організації і течії, а також фундаменталістські групи.
Так історично склалося, що наша держава є полікультурною, в якій співіснують декілька різних конфесій. Держава покликана бути регулятором відносин в цій складній системі. Роль молоді як провідника ідей толерантності сьогодні, в умовах глобалізації є особливо важливою. Але, за даними Міністерства освіти і науки, 35% молодих людей у віці від 18 до 35 років відчувають роздратування чи навіть неприязнь до представників іншої національності, а 51% опитаних схвалив би рішення про виселення за межі країни окремих національних груп.
Причини таких негативних явищ у тому, що, на жаль, сучасне культурне середовище не сформувало у молоді потребу в здоровому духовному житті. Діяльність засобів масової інформації призвела до того, що «ідеальний образ», що слугує взірцем, виявився зовсім не таким, яким би мав бути. Багато культурних установок суперечать існуючій реальності – варто згадати серіал «Бригада», який вийшов на екрани декілька років тому і одразу ж набрав шаленої популярності завдяки послідовному тиражуванню засобами масової інформації своєрідного «героя нашого часу» - «романтичного» бандита. А зараз 80% всього ефірного часу присвячується кримінальним фільмам, серіалам, кримінальним хронікам тощо.
Молодь в основному орієнтується на образи героїв та стиль життя масової культури, яку продукують ЗМІ, що завжди активно впливали на формування особистості, її ставлення до навколишнього світу. Сьогодні ЗМІ фактично позбавлені виховної функції, свої матеріали для ефірного часу вони підганяють під цільову аудиторію, через що левову частку його займають низькопробні телешоу, реаліті-шоу, а науково-пізнавальні програми майже повністю витіснені (за винятком таких зарубіжних телеканалів, як «national Geographic», «Animal Planet» тощо) – до прикладу, в Радянському Союзі науково-пізнавальні програми, адресовані молоді, займали до 50% ефірного часу. У поганому вихованні сучасної молоді можна звинуватити їхніх батьків, однак чи можуть вони боротися з глобалізацією, величезною кількістю інформації в мережі Інтернет, де можна знайти матеріали на будь-який смак, і в не потрібно ходити в музеї, галереї, театри, виставки.
1.2. Формулювання теми дослідження
Отже, маємо проблемну ситуацію, яку можна сформулювати як «Молодь і проблеми її виховання».
1.3. Мета і завдання дослідження
Метою нашого дослідження є визначити рівень виховання сучасної молоді. Відповідно до мети ми виділяємо такі завдання:
Визначити соціальні інститути, які мають вплив на виховання молоді;
Дослідити думку молодих людей стосовно свого рівня виховання.
Окреслити основні чинники та причини поганого виховання української молоді.
1.4. Об’єкт і предмет дослідження
Своє соціологічне дослідження ми проводитимемо на прикладі Національного університету «Львівська політехніка», студенти якого і будуть об’єктом нашого дослідження.
Предметом дослідження є рівень виховання студентів та чинники, які на нього впливають.
1.5. Інтерпретація понять
Виховання - процес впливу на особистість, здійснюваний протягом її життя з метою передачі досвіду представників свого роду, етносу, народу, світової громадськості, частіше цілеспрямований і планомірний, організований шляхом взаємодії вихователя і вихованця, під час якої відбувається вплив на пізнавальну, мотиваційну, емоційну, вольову та інші його сфери з метою розвитку світогляду (у тому числі й наукового), духовно-моральних, етичних, ділових якостей.
Дезінтеграція - коректна форма розпаду
Нігілізм - один із механізмів психологічного захисту, який передбачає заперечення цінностей.
Субкультура - це набір символів, цінностей, норм поведінки, що відрізняють те чи інше суспільство, групу в суспільстві від інших.
1.6. Гіпотези дослідження
Гіпотеза-підстава: хоча факторами виховання сучасної молоді є багато соціальних інститутів, ми розглянемо основні з них. Гіпотези-наслідки:
ЗМІ транслюють в український ефірний простір інформацію з західних країн, а українська молодь перебирає і копіює на себе західні принципи, ідеї, цінності, стиль життя, не зважаючи на культурні, етнічні, ментальні відмінності;
Сім’я як соціальний інститут, що впливає на соціалізацію та виховання людини, не забезпечила їй належного рівня виховання;
Молодь навмисно відкидає або демонструє неприйняття моральних та культурних норм суспільства, оскільки прагне цим довести собі та суспільству свою значимість та індивідуальність тощо.
РОЗДІЛ ІІ: МЕТОДИЧНА (ПРОЦЕДУРНА) ЧАСТИНА ПРОГРАМИ ЕМПІРИЧНОГО СОЦІОЛОГІЧНОГО ДОСЛІДЖЕННЯ
2.1. Вибір методу дослідження
З метою забезпечення комплексного, всебічного аналізу досліджуваної проблеми, рекомендується в емпіричних дослідження передбачити одержання інформації з різних джерел відповідними методами. В своєму дослідженні ми використаємо метод анкетування, оскільки він є універсальним методом отримання соціологічної інформації, що також забезпечує масовість отримання інформації, і поєднаємо його з аналізом документів. Кожен з них має певні обмеження до застосування, сильні та слабкі сторони, що слід врахувати при плануванні дослідження, однак їх поєднання підвищить ефективність збору інформації.
Отже, короткий опис методів збору інформації. У соціологічних дослідженнях застосовується декілька основних методів отримання даних:
Метод аналізу документів — це основний спосіб збирання даних у соціологічних дослідженнях, який передбачає отримання та використання інформації, зафіксованої у рукописних або друкованих текстах на магнітних стрічках, кіноплівках, інших носіях соціальної інформації. Аналіз документів буває зовнішнім та внутрішнім. Зовнішній аналіз документів пов'язаний з появою документа, його загальною характеристикою, видом, формою, обставинами формування, автором, метою створення, надійністю і вірогідністю. Внутрішній аналіз документів — це дослідження їх змісту, сутності інформації, що в них міститься, у контексті завдань дослідження за відповідною схемою, визначенням текстових індикаторів ключових понять концепції дослідження.
Опитування – це метод одержання первинної соціологічної інформації шляхом усного або письмового звертання з питаннями до сукупності людей, що вивчаються, і одержання відповідей з проблеми дослідження. Це один з найбільш поширених і специфічних методів, який дає можливість охопити велику кількість людей і є надійним засобом виявлення первинних даних.
Експеримент – самостійна різновидність аналітичного дослідження. Його проведення потребує створення експериментальної ситуації шляхом зміни звичних умов функціонування. Це один із своєрідних і трудомістких методів, що застосовується у соціологічних дослідженнях .
Анкетування широко використовується в соціологічних дослідженнях. Одна з найважливіших його переваг – універсальність. Велику цінність має така якість анкетування, як масовість. В той же час серйозним недоліком анкетування є односторонність комунікативних зв’язків, вплив суб’єктивних факторів, відсутність контролю за процесом заповнення і повернення анкет, значна кількість бракованих анкет, відхилення від відповідей на складні запитання, підвищена частота варіантів відповідей «не знаю», «важко відповісти», підвищені вимоги до зрозумілості запитань анкети, необхідність значної кількості паперу для тиражу.
Серед методів збирання інформації важливе місце належить спостереженню. Використання цього методу допомагає отримати об’єктивне уявлення про дії людей. Цінними можуть бути і спостереження за тим, як та чи інша обставина впливає на поведінку людини.
2.2. Розрахунок вибірки
Для проведення соціологічного дослідження перш за все розраховується вибіркова сукупність об’єктів дослідження.
Усі соціальні об’єкти, що вивчаються, утворюють генеральну сукупність. Як генеральну сукупність можна розглядати, наприклад, жителів певного міста (наприклад, Львова). У більшості випадків великий розмір або мінливість генеральної сукупності не дозволяє проводити суцільне опитування. Тому застосовують вибірковий метод, при використанні якого обраховується невелика частина об’єктів генеральної сукупності (вибіркову сукупність), яка б у мініатюрі була спроможна відобразити всі основні характерні ознаки, що підлягають дослідженню.
В нашому дослідженні генеральна сукупність буде становити 30000 (приблизна кількість студентів нашого університету), вона є досить однорідною і не вимагає поділу на частини.
Потрібно забезпечити рівень репрезентативності не менше 5 %, отже, вибірка для нашого дослідження при використанні формул обраховується наступним чином:

Тому можемо зробити висновок, що для дослідження проблеми виховання молоді, при величині статистичної помилки 5%, нам потрібно опитати 394 респонденти.
РОЗДІЛ ІІІ: ПІДВЕДЕННЯ ПІДСУМКІВ ДОСЛІДЖЕННЯ І ВИЗНАЧЕННЯ СФЕР ЇХ МОЖЛИВОГО ЗАСТОСУВАННЯ
Результати дослідження можуть бути використаними для: вивчення проблем соціального характеру, пов’язаних з низьким рівнем виховання сучасної молоді, для складення образу сучасної молодої людини, для встановлення того соціального інституту, який виконує виховну функцію на неналежному рівні та для виправлення цієї ситуації, покращення методів його роботи з молоддю. Також можемо використати ці результати для визначення основних характеристик сучасної молоді, її ставлення до субкультур, а ще – для публікації в збірниках різної тематики.
Анкета
Шановний абітурієнте!
Ми - студенти "Львівської політехніки" просимо Вас взяти участь у соціологічному опитуванні, яке стосується вивчення проблеми виховання молоді. Анкета є анонімною, всі результати дослідження будуть представлені лише в узагальненому вигляді.
Просимо Вас детально ознайомитись з запитаннями і обвести ті відповіді на них, які в найбільшій мірі збігаються з Вашою позицією або дописати свій варіант відповіді (просимо обирати не більше двох варіантів відповіді).
Наперед дякуємо за співпрацю.
Чи вважаєте Ви себе вихованою людиною?
а) так;
б) ні;
в) не знаю
Що, на Вашу думку, впливає на виховання сучасної молоді?
а) сім’я;
б) ровесники;
в) навчальні заклади;
г) інше_______________
Як Ви вважаєте, які риси не характерні для сучасної молоді?
а)пунктуальність;
б) ввічливість;
в) повага до старших за віком людей;
г) відповідальність;
д) Ваш варіант_______________________________
Як Ви ставитесь до поширення в Україні субкультур, скопійованих із західних країн?
а) позитивно;
б) негативно;
в) нейтрально.
Як Ви вважаєте, яким чином членство в субкультурах впливає на молоду людину?
а) позитивно;
б) негативно;
в) не впливає.
У Вас є старші брати/сестри?
а) так;
б) ні
Якщо так, то чи виховували вони Вас?
а) так;
б) ні;
в) важко відповісти
Чи будете Ви виховувати своїх дітей так, як Ваші батьки виховували Вас?
а) так;
б) ні;
в) важко відповісти
Оцініть за 5-бальною шкалою рівень вихованості сучасної молоді?
1
2
3
4
5


Чи є така людина, на яку би Ви хотіли бути схожі в плані вихованості?
а) так (вкажіть, хто це_______________);
б) ні.
На завершення вкажіть, будь-ласка, Ваші:
Стать__________
Вік____________
Курс___________
Спеціальність___________________